Serdar BAŞAĞAOĞLU
Serdar BAŞAĞAOĞLU sbasagaoglu@airporthaber.com

Laklak

Havacılık tarihi çok değişik kazalarla dolu. Ancak pisi pisine başınıza bir şey gelmesi yok mu? İşte bu insanı kahrediyor.

TC-AŞI

Aşı geldi geliyor derken devlet erkanı aşı olmaya başladı. Sağlık çalışanları da... Ancak unutulan öyle bir kesim var ki!!!

Gövde Senin Olsun Da...

Hava İş Sendikası tarafından üyelere yapılan bilgilendirme ile maaşlara %8.36 zam yapıldığı duyuruldu. Ne bu şimdi?

Deveye Bindikten Sonra...

2020 yılını kötü anılarla geride bıraktık. Yılın son günü ise Türk Hava Yolları İcra Kurulu başkanı İlker Aycı bir açıklama yaptı. Genel hatlarıyla 2020 faliyetlerinden bahseden Aycı, gelecek için de umutlu konuştu. Aman İlker Bey, umut fakirin ekmeği olmasın.

2021

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 1933 yılbaşı gecesi Ankara Palas salonuna gitmiş ve yeni yıl armağanı olarak Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip’ten 3 kitap almıştır.

Mutasyon

Tüm dünya henüz covid-19 belasından kurtulamamışken, mutasyona uğrayan korona virüs şimdi de VUI 202012/01 adıyla karşımızda. Bu yeni virüs ise eskisine göre %70 daha bulaşıcı.

Çin İşkencesi

Antik Çin döneminde uygulandığı iddia edilen insanlara eziyet ederek, acı yoluyla sorgularda bilgi edinmek için yapılan uygulamalarda kullanılan yöntemler, Çin işkencesi olarak biliniyor.

Yeni Bir Hakikatın Şafağındayız...

Havacılık sektörü pandemi sebebiyle can çekişmeye devam ediyor. Çoğu sektör çalışanı da virüsle mücadele ediyor. Havalimanı güvenliklerinden, teknisyenine, kabin memurundan pilotuna kadar her birimde yeni vakalar hızlı bir şekilde artıyor.

Strateji

Son yılların vazgeçilmez kelimesi “strateji”. Kelimenin özüne bakacak olursak, Strateji, askeri bir kavramdır. Ancak günümüzde kullanılan farklı yerler de mevcut.

Gözünüz Aydın

Alınan son haberlere göre B737 Max çok yakında gökyüzüyle yeniden barışacak. EASA, olaya ılımlı olarak yaklaşmasına rağmen B737 Max’ın Ocak sonu Şubat başı ticari uçuşlara başlaması bekleniyor .

Ayci’s Paradise

Artan vaka sayılarına karşı tüm dünyada sert tedbirler alınırken, Türkiye’ye girişte herhangi bir kısıtlama yok.

PCR

Çin’de vuku bulan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü gün geçtikçe yayılmaya devam ediyor. Ekiplerden kayıplarımız çok. Peki ama şirketler gereken tedbirleri alıyor mu ?

Umut

2020 yılının henüz başlamasına kısa bir zaman kala başlayan olaylar zincirinde, her yeni gün bir felaketle daha karşılaşıyoruz.

Yaban Kazı Yan Yattı

Covid-19’un yayılmaya başladığı ilk günden beri uçuşların durdurulması gerektiğini yazdık. Virüsün havacılık sektörü ile ülkemize geldiğini belirttik. Ancak uçuşların askıya alınması çok geçe kalmıştı.

Sosyometri

Toplumsal bilimlerin öncülerinden olan Jacob Levy Moreno’nin çeşitli gruplar üzerinde, yaklaşma, çatışma, liderlik ve dayanışma modellerini araştırdığı teknik, sosyometridir.

Sextarius

Milattan önceki dönemden günümüze kadar hemen her şeyin bir ölçü birimi var. Antik Roma’da bile 0,546 litreye karşılık gelen sextarius, uzun yıllar ölçü birimi olarak kullanılmış, zeytinyağı, tahıl ve şarapların saklandığı amforalar buna göre üretilmiş.

Lale Devri

Osmanlı Devleti'nde, 1718 yılında Avusturya ile imzalanan Pasarofça Antlaşması ile başlayıp, 1730 yılındaki Patrona Halil İsyanı ile sona eren zevk ve sefa devri olarak tanımlanan ve sonrasında aldığı Lale Devri adıyla anılan benzer bir periyot geçtiğimiz dönemde Türk Hava Yolları’nda da yaşandı. Ancak artık sona eriyor. Lüks safsata sona eriyor...

Her gecenin bir sabahı var

Yaşanan pandeminin ne zaman son bulacağı belirsizliğini korurken havacılık sektörü de ağır bir krizin içinde mücadelesine devam ediyor.

Üç vakte kadar...

Güzel İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşu kutlamaları için İzmir’e gittim. Kızlarağası’nda da kahvemi içmeden geçmem. Hadi dedik fala bakalım. Kapattım fincanda pişen kahveyi THY için.

Rüya İçinde Rüya...

Uçakta başlıyor rüyam. Servis kalitesi mükemmel, ikramlar enfes, ilgi alaka tavan...

THY’de Yaprak Dökümü

Türk Hava Yolları ile Sendika’nın anlaşması sonucunda, kokpitte %50, Kabinde %35, diğer personelde de %30 kesintiye gidildi.

Pilotu kazanmak zaman, kaybetmek ise an meselesidir

Milli bayrak taşıyıcımız Türk Hava Yolları’nın, içinde bulunulan kriz ortamından çıkabilmek için pilotlardan %50 maaş kesintisi yapacağı öğrenildi.

SHGM Taslak Düzenlemesinin Altında Ne Var?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı taslak düzenlemeye göre uçuş personeline temel yaşam desteği eğitiminin yanı sıra doğum eğitimi ve havacılık psikolojisi eğitimi de verilebilecek.

Pandemiden Çıkış

Çin’in Wuhan kentinden Aralık ayı sonlarından başlayarak tüm dünyaya yayılan Covid-19, 21,5 milyona yakın kişide tespit edilirken, 765.071 kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu.

Karizma

Karizma kelimesi eski Yunanca’da ilahi ilham olarak kullanılmasına karşın günümüzde cazibe ve etkileyicilik anlamlarında kullanılmaya devam ediyor.