Serdar BAŞAĞAOĞLU
Serdar BAŞAĞAOĞLU [email protected]

DOĞUM GÜNÜ

Türkiye'nin bugün dünyada en bilinen markası haline gelen Türk Hava Yolları (THY), tam 91 yıl önce 20 Mayıs 1933 tarihinde, Devlet Hava Yolları İşletmesi adıyla kuruldu. 5 uçaktan yüzlerce uçağa, on binlerce perosonele… Doğum günün kutlu olsun THY…

HEYHAT

Bu haftaki yazıma başlamadan önce Sevgili Dayım Emekli Kaptan Pilot Metin İnce’nin vefatı dolayısıyla arayan, mesaj gönderen, yanımızda duran kısacası acımızı paylaşan tüm dostlarımıza sonsuz teşekkürler.

ACI GÜN

Değerli Dayım Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve Türk Hava Yolları’nın efsane pilotlarından Metin İnce’yi kaybettik.

TAAHHÜT

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden her 24 Nisan’da olduğu gibi yine Soykırım ifadesini kullandı. Ermeni soykırımında hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuyoruz ve asla unutmama taahhütlümüzü yineliyoruz dedi. Dışişleri Bakanlığından da konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapıldı.

DÖRT VAKTE KADAR…

Türk milleti olarak çok severiz kahveyi…Mağazaya gireriz çay mı kahve mi diye sorulur. Kahvenin 40 yıl hatırı vardır. Kahve ayrı bir kültürdür bizim için..

Topyekûn

Bir bayram haftasını daha geride bıraktık. 9 günlük bayram tatili sonrasında pazartesi günü itibariyle bizleri yoğun bir gündem bekliyor.

SEÇİM

Türkiye önemli bir seçim döneminden geçti ve yine birçok meslek kolu gibi havacılık çalışanları unutuldu. Teknolojinin ve kabiliyetlerin bu kadar geliştiği bir çağda halen bazı şeylerin değişmemesi gerçekten üzüntü verici.

MİZARU

Üç maymunu Türkiye’de kime sorsanız görmedim, duymadım ve söylemedim anlamında olduğunu söyler. Halbuki üç maymunun asıl simgelediği şey bambaşkadır. Eski Japon Köshin Folkloru geleneklerine göre Mizaru, Kikazaru, İwazaru isimli üç maymun bilge maymunlardır.

SÖZLEŞME

Biraz ara verdik. Kusura bakmayın. Haftalardır THY ile HAVA-İŞ arasındaki geçen açıklamaları okuduk. Sonuç ne oldu bu hafta buna değinelim.

EMEK-Lİ

Emekli, yani emek harcanarak elde edilen, belirli bir süre çalıştıktan sonra ödediği pirimler sebebiyle kendisine aylık bağlanmış kişi… Emek harcayan kişi! Çalışan kişi!

HAKLI GURUR

Bu haftanın hiç şüphesiz en önemli konusu KAAN’ın gökyüzüyle buluşmasıydı. Her anını takip ettim. Tekrar tekrar izledim. Bize bu gururu yaşatan TUSAŞ ailesine sonsuz teşekkür.

GÜVENLİK

Yıllar önce bir orduevinde emniyet takım komutanı nizamiyedeki askerlere bir emir verir. “Kimseyi kimliksiz içeri almayacaksın, girene çıkana kimlik soracaksın”. Asker emri harfi harfine uygulamaya koyulur...

KOPMUŞ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkan Yardımcısı Cevdet Akçay, aklını kiraya, elini bankamatiğe kaptırmış gazetecilerden gelmeyen bir soruyu kendi sordu kendi cevapladı. Ve sonuç itibariyle ekonominin koptuğunu belirtti.

SEÇİM SATH-I

Türkiye yeni bir seçim dönemine daha girdi. Adaylar her zamanki gibi peş peşe vaatlerini sıralamaya başladı. Ancak seçim sebebiyle yüzbinlerce çalışanı olan havacılık sektörü yine es geçiliyor.

ABLUKA

Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni yüzyılında resmen abluka altına alınıyoruz. Sözde müttefik gibi görülen ülkeler de bu durumu hem tetikliyor hem de destek oluyor. Ve bu duruma ses yükseltmiyoruz. Hayırdır ABD?

BİR RÜYAYDI GERÇEK OLDU

Bu hafta uzun yıllar hayalleri kurulan planların hayata geçirildiğine şahit olduk. Bunlardan biri ilk defa bir Türk’ün uzaya çıkması ve uzun yıllardır beklenen 6.Kıta uçuşları.

SINAV

Öğrencilik yıllarından başlarız sınavlara… Ama hiç kuşkusuz en büyük sınav hayatta kalabilme, insanca yaşama, başarı ve adaletli olabilmektir.

ZEHİR OPERASYONU

Zehir, hücrelere ve yaşayan dokulara kimyasal, biyokimyasal ya da radyoaktif nitelikte zararlar veren her türlü maddeye verilen genel bir isimdir. Asırlardır kullanılır.

2024

2023 senesine acısıyla tatlısıyla son verdiğimiz bugün, yeni umutlara yelken açıyoruz. Tüm sektörümüzün yeni yılı kutlu olsun. Sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu bir yılın bizlerle olması dileğiyle…

ÖNCE AYNAYA BAKACAKSIN!

İş hayatına başladığınız andan itibaren yükselirsiniz, düşersiniz, başardım dersiniz, kriz olur, bu sefer başardım terfi alacağım dersiniz, işsiz kalırsınız. Zaman zaman karamsarlığa kapılırsınız ama gün gelir ulaşmak istediğiniz noktaya gelirsiniz.

HAYVAN YULARINDAN İNSAN SÖZÜNDEN TUTULUR

Bu hafta çok sevdiğim bir atasözüyle başlamak istedim. “Hayvan yularından, insan sözünden tutulur”…

ADİL OLMAK

“İyi olmak kolaydır. Zor olan adil olmaktır. En mükemmel adalet ise, vicdandır.” Victor Hugo’nun güzel bir sözüyle bu haftaya başlayalım. İyilik, adalet, vicdan… Günümüzde ne yazık ki unuttuğumuz kavramlar. Ancak bir an önce özümüze dönüp bu kavramları yeniden hayata geçirmemiz elzem. Çünkü artık biz, biz olmaktan çıkıyoruz.

Stockholm Sendromu

İsveç'in başkenti Stockholm’de tarih 1973. Jan Erik Olsson Norrmalmstorg adındaki sabıkalı banka soyguncusuyla başladı her şey. Soyguncu, Stockholm’de bulunan Kreditbanken’de banka soygununa girişmiş ve olay esnasında 3'ü kadın 4 banka çalışanını rehin almıştı.

YENİ NESİL

Nesil ya da kuşak… Ortalama 20-30 yıllık süreç içinde doğan, yaşayan ya da üretilen gruplar için kullanılır. Kayıp kuşak, sessiz kuşak, milenyum kuşağı, X kuşağı, Y kuşağı, 5'inci nesil savaş uçağı vs…

BAŞÖĞRETMEN

Bu hafta cuma günü öğretmenler günü. Şimdiden başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ü, aramızdan ayrılarak ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi saygı ve minnetle anıyorum. Tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun. Bugün öğretmenlerimizin bir türlü alt edemediği birilerinden bahsederek yazıma başlıyorum.