Erdal GÜLMEZ
Erdal GÜLMEZ erdalgulmez@airporthaber.com

HAVACILIK SEKTÖRÜ İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ

Merhaba, insan kaynağı, hemen hemen tüm sektörler için en önemli unsur olup bu durum havacılık sektöründe bir kaç kademe daha belirgindir.

UÇAK İNİŞ TAKIMLARINDA UÇANLAR HAYATTA KALABİLİR Mİ ?

Merhaba, nadiren de olsa uçak iniş takımlarında saklanarak uçmaya çalışan kişiler olduğunu basından okumuş veya görmüşsünüzdür. Bu haberlerden hiçbiri geçen hafta Afganistan’da şahit olduğumuz olay kadar üzücü ve etkili olmamıştı.

EASA Pilot Lisanslarının SHGM Lisansına Çevrilmesi Zorunlu Mu?

Merhaba, SHGM tarafından 09.02.2021 tarihinde yayınlanan ve yürürlük tarihi 31 ağustos 2021 olan SHT-1LC talimatı ile ilgili bazı yanlış anlamalar olduğunu bana gelen benzer sorulardan anlıyorum. Soru sahiplerinin büyük bir kısmının ortak sorusu : “ …… 31 ağustos 2021 tarihinden sonra SHT-1LC talimatı zorunluluğu nedeniyle EASA lisansları geçersiz olacakmış… doğru mu ? ”

Uçak acil çıkış kapıları ile ilgili prosedür değiştirilmeli

Merhaba, havacılık sektörü için uçuş konforu ve yakıt ekonomisi gibi hedefler önemli olmakla beraber tartışmasız en önemli / en öncelikli hedef , kaza/kırım yaşamadan uçuşların yapılmasıdır.

SHGM'nin vekaleten yönetilmesi uçuş emniyet riski oluşturur

Merhaba, ülkemizin sivil havacılık alanında otorite kurumu olan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) uçuş emniyetinin sağlanması konusunda yetkili ve sorumludur.

Kayıp uçak karakutuları için alternatif çözümler

Merhaba, Uçakların teknik verilerini ve pilotların kokpit konuşmaları ile hava trafik kontrolörleri / haberleşme sistemi üzerinden yaptıkları diğer konuşmaları kaydeden sistem yaygın olarak karakutu olarak adlandırılmaktadır.

Boeing 737 Max yeniden göklerde peki güvenli mi?

Merhaba, ABD havacılık otoritesi FAA, başkanları olan Steve Dickson’un pilot olarak bizzat test uçuşu yaptığı çalışmalar sonunda geçen hafta Boeing 737 Max uçaklarının uçuşuna şartlı olarak izin verdi.

Korona faturası havacılık personeline mi kesildi?

Merhaba, sitemizi sürekli takip eden sayın okurların da yakından şahit olduğu üzere aylardır korona salgınının havacılık sektörüne özellikle de personellere etkilerini gündeme getiren haber, yazı ve yorumlara yer veriliyor. Okurlar yazılardan bilgi edindiği gibi biz yazarlar da sizlerin gönderdiği yorum ve mailer ile yeni bilgiler edinmiş oluyoruz.

İptal edilen uçuşların ücret iadesi

Merhaba, Hem yolcu hem havayolu için avantajlar içeren erken rezervasyon sistemi ‘’ Korona salgını ‘’ nedeniyle yaşanan uçuş iptalleri ile iki tarafı da üzen bir duruma geldi. Bu konunun farklı yönlerini sizlere sunmaya çalışacağım.

Coronavirus salgını sonrası uçak yolculuğu

Merhaba, Kesin hüküm belirtmek için erken olmakla beraber güçlü tahminler gösteriyor ki corona virüs salgını ( covid 19 ) sonrası havayolu seyahati de dahil çok şey değişecek. Bazı sektörler çok büyük bazıları ise daha küçük değişiklikler yaşayacak. Havacılık sektörü büyük değişiklikler olacak sektörlerden biri olarak kabul ediliyor.

Hukuki sorumluluklar açısından uçak kazaları

Merhaba, Uçak kazalarının tek bir faydası olduğu söylenir ; bu fayda ilgili kazadan öğrenilen bilginin tecrübeye dönüştürülerek, bu tecrübe ışığında gerekli tedbirlerin alınması ile sonra ki olası kazaları önlemektir.

SHGM Ölçü Yönetmeliği Ve Ölçüler Tarihçesi

Merhaba, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) geçtiğimiz hafta içinde SHY-ÖLÇÜ yönetmeliğini yayınladı.( 27 kasım 2019 tarih ve 30961 sayılı resmi gazete) Yönetmeliğin tam adı: Hava ve Yer Operasyonları için Kullanılan Ölçü Birimleri Yönetmeliği. Aslında bu yönetmelik ile ilgili yazmaktan ziyade bir iki küçük eleştirim dışında bu yönetmeliğin hatırlatması ile ölçüler ile ilgili merak edilen bazı konuları tekrar yazayım istedim.

Brexit ve Havacılık Sektörü

Hatırlayacağınız üzere 23 haziran 2016 tarihinde İngiltere’de yapılan referandum sonucu kıl payı diyebileceğimiz bir fark ile İngilizler, Avrupa Birliği macerasını bitirme kararı aldılar. Britanya ve “Exit” kelimelerinin karışımı ile bu süreci de “Brexit” olarak adlandırdılar.

Türbülans uçak düşürmez - Hava boşluğu yoktur

Bu hafta teknik içerikli bir yazı ile birlikteyiz. Uçuş sırasında türbülans yaşayan yolcuların en çok sorduğu soru ; türbülans uçak düşürür mü? sorusudur. Bu konuyu daha önce biraz uzunca yazmıştım şimdi daha kısaca fakat yeterli olmasını umduğum bir formatta özetlemeye çalışacağım.

Uçak Acil Çıkış Kapıları ve Uçuş Emniyeti Çelişkisi

Bir yanda neredeyse tüm dünya ülkelerinin; sivil havacılık otoritelerinin, uçak imalatçılarının, havayollarının, havalimanı ve diğer ilgili işletmecilerinin/ilgililerin, havacılık çalışanlarının uçuş emniyeti ile ilgili takdir edilesi özen ve gayreti diğer yanda ise tüm bu özen ve gayret ile çelişen, Uçak acil çıkışları ile ilgili gördüğüm potansiyel bir tehlike var. Şöyle ki ;

Uçuş tazminatları - Vergi istisnasında büyük değişiklikler

18 ocak 2019 tarihinde resmi gazetede yayınlanan 7161 sayılı kanun ile yürürlüğe giren GVK değişikliği ile artık pilot ve kabin memurlarının gelir vergisi istisnasının aylık ücretlerinin % 70’i üzerinden uygulanacak. Bu değişiklik gündeme geldiği günden bu yana sürekli gündem oldu ve konuşuldu.

Sendikalı olmayan uçuş personeli davaları da iş mahkemesinde görülür

Uzun zamandır teknik ve hukuk konularında yazı yazma imkanı olmadı. Bir süredir uçuş personelinin hukuki hakları ile ilgili güncel sorular da artınca bu hafta bu konuda yazayım istedim. Bolca 3.havalimanı yazısı yazdıktan sonra havacılık teknik ve hukuk gibi severek yazdığım konulara dönmek güzel.

ISL - İstanbul 3. Havalimanı

Geçtiğimiz ekim ayı içinde Oyak Renault Otomobil Fabrikaları AŞ tarafından Bursa’da Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında alüminyum blok motor fabrikası temeli atıldı. Sanayi ve Teknoloji bakanımız Sayın Mustafa Varank’ın basın demecine göre 100 milyon euro yatırım maliyeti olan tesis, ülkemiz cari açığını her yıl 2.3 milyar usd azaltacak.

Havayolu Personeli Döviz Bazlı Maaşlar

Son aylarda döviz kurlarındaki hareketlilik nedeniyle özellikle maaşlarını döviz olarak veya dövize endeksli olarak alan havacılık sektörü çalışanlarından konuyla ilgili sorular geliyor.

Havacılık sektörünün döviz ile imtihanı

Ülkemizin son günlerde yaşadığı yüksek döviz kurları etkisi havacılık dahil tüm sektörleri derinden etkiliyor. Bazı sektörler için dolaylı etki söz konusu fakat havacılık doğrudan etkilenenlerden.

Park olacaksa Teknopark olsun

İstanbul 3. Havalimanı ile ilgili farklı konularda yazıldı çizildi, sonunda tüm süreçler bittiği gibi ne zaman hizmete başlayacağı sorusunun cevabı da netleşti. Havalimanının hizmete başlaması için 4 ay gibi kısa bir süre kaldı. Ekim ayı sonunda yeni havalimanı faaliyete başlayacak. Şimdi soru değişti artık yeni soru: Atatürk Havalimanının akıbeti ne olacak?

Havacılık Alanında Yüksek Öğretim ve Staj

Havacılık alanında eğitim yapan yüksekokul öğrencilerinin stajları olması gerektiği gibi yapılamasa da stajlar yapılabileceğin en iyisini yapma gayreti ile devam ediyordu.

Lise ve üniversite seviyesinde pilotaj eğitmi

Pilotaj eğitimi hakkında detay yazmadan önce pilotaj mesleği SHGM tarafından nasıl tanımlanmış ona bakalım

THK ve 50 kuruş bilet ücreti

Geçtiğimiz günlerin yoğun gündemi içinde dikkatimi özellikle çeken bir haber oldu, Airporthaber’de detayı yayınlanan habere göre ; “…THK, uçak biletlerinden 50 kuruşluk gelirin kendilerine verilmesi dahil bazı öneriler içeren bir kanun taslağını Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sundu

3. Havalimanı sonrası Atatürk Havalimanı ne olacak?

İstanbul 3. Havalimanının ne zaman hizmete başlayacağı sorusunun cevabı netleşti. Hem Başbakan hem de Ulaştırma Bakanı bu tarihi 29 ekim 2018 olarak açıkladı. Hatırlayacağınız üzere 3 mayıs 2013 tarihinde Ankara’da yapılan 3.havalimanı ihalesini Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu ( OGG) kazanmıştı.