Servet BAŞOL
Servet BAŞOL [email protected]

Pusuda

LinkedIn’de ‘B787 Üretiminde Rus Parçası Gecikmesi’ başlıklı bir paylaşımda ‘uçaklarda kullanılan ısı enjektörleri’nden bahsediliyordu. Bu yoruma verilen yanıt şöyle; “Merhaba. Isı enjektörü (?) değil- eşanjör. Söz konusu Parçanın ismi Heat Exchanger. Türkçesi Eşanjör.”

CEHALETİN İNTİKAMI

Büyük Friedrich, Aydınlanma Çağı'nın önde gelen hükümdarından biri. İlham kaynağı da Voltaire...

FAYLARIN TAŞINMASI

Dışarıdan I. Nihat Erim Hükümetine İmar ve İskân Bakanı seçildim. 23 Nisan 1971 günü Erzurum’dan Erzincan’a otomobille geldim. Fırat’ın güneyinde ve fay hattının güneyinde çok katlı (4–5) binaları gördüm.

TOMBİLİ

Tembelliği ve umursamazlığıyla ünlü Tombili, Kadıköy Ziverbey Mahallesi'ndeki bir apartmanda oturan Sarıca Ailesi'nin bahçesinde kardeşi Kezban'la birlikte dünyaya gelmiş.

Bir Savaş Uçağı Geliştirmeye Nasıl Başlamalı?

Tam 14 yıl önce bugün (7.Nisan.2010) dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı HvPltOrg Hasan Aksay’a Hürkuş için brifing vermeye gidildi. Toplantıya HvKK Karargahındaki tüm komutanlar, dönemin Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, SSM Uçak Dairesi Başkanı Sedat Güldoğan, TAI-TUSAŞ adına da Genel Müdür Muharrem Dörtkaşlı ve Uçaklardan Sorumlu GnMdYrd olarak ben katıldık.

YASA

Atinalı Demosthenes: “Yeni yasa teklifinde bulunan kişi boynuna ip geçirerek bunu yapar. Teklif övgüye değer ve faydalı görünürse yasayı öneren geri çekilir ve hayatı kurtulur. Aksi takdirde ipi gereriz ve yasayı öneren ölür”.

Neden Dostoyevski okumalıyız?

Dostoyevski'nin eserleri edebiyat, psikoloji ve felsefe üzerinde derin bir etkisi olmuştur. Friedrich Nietzsche, Dostoyevski hakkında “benim öğrenmem gereken tek psikolog” der.

Batı eğitiminin geçirdiği evrim

Batı Eğitiminin Evrimi - Nasıl başladı ve şimdi neredeyiz Batı eğitiminin evrimi, batı dünyasının değişen toplumsal, ekonomik ve teknolojik manzarasını yansıtan karmaşık ve çok yönlü bir yolculuktur. Antik çağlardaki mütevazı başlangıcından modern dijital çağa kadar, batı eğitiminin yörüngesi bilgi, kişisel gelişim ve toplumsal ilerleme için süregelen bir arayışı ortaya koymaktadır.

13 Bilimsel Deney

Top çevirme dışında, ilk defa yapılacak olan 4 deney ve toplamda 13 bilimsel deney, medyada fazla yer almadı. İlgilenenler bakmış olabilirler.

EĞİTİMDE LAİKLİK

Zamanında gelemediğim için özün diliyor, sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum; toplantının başlangıcında bulunamamak benim için büyük bir eksiklik. Ama, gönlüm hep burada idi.

Çürümüş Bir Eğitim Sistemi

Eğitim, çoğu insanın içinde yaşattığı bir konudur. Herhangi birine eğitimle ilgili görüşlerini sorduğunuzda, görüşleri çeşitli olsa da çoğu kişi neyin öğretilip neyin öğretilmemesi gerektiğine dair tutkulu davranırlar.

Demir Yüzük

Tüm Kanadalı mühendisleri birbirine bağlayan özel bir törenin yaratılmasındaki ilham kaynağı, 25 Ocak 1922'de Kanada Mühendislik Enstitüsü'nün 36. Yıllık Profesyonel Toplantısı'nda "Mühendisliğin Romantizmi" konulu bir konuşma yapan ve mühendisler arasında birliktelik ruhunun geliştirilmesini isteyen Toronto Üniversitesi'nden Profesör Herbert E.T. Haultain'e atfedilmelidir.

Yazılarım ve İçerik

Sayın Yazar - Hiç personel hakkında bir yazınız yok. Sadece bir kere bizi dinleseniz anlatmak istediklerimizi sizlerle paylaşıp sesimiz olmanızı rica etsek. Ayıp etmiş mi oluruz acaba.

TREN...

2000 yılında ana hatlarda 1.752km elektrikli, toplamda 8.671km, genel toplamda 2.122km elektrikli ve genel toplamda 10.922km hat mevcutken, 2018 yılında ana hatlarda 3.600km elektrikli, toplamda 9.131km, genel toplamda 5.467km elektrikli ve genel toplamda 12.740km hata ulaşılmıştır.

Maskeler Fora

Yükseköğretimde başarısızlığının kök nedenlerine inmek zorundayız. Üniversiteler öğrencilerimizi gerçek dünyaya hazırlamıyor, hazırlayamıyor.

ARŞİV BİLİMDİR

Erdoğan'ın “Vakıf Haftası ve Restorasyonu Tamamlanan 250 Eserin 7 Bölgeden Canlı Bağlantılı Toplu Açılış Töreni”ndeki konuşmasında Osmanlı arşivlerinin okkası 3 kuruşa Bulgaristan'a satılmasını, birbirinden değerli belgelerin yer aldığı arşivin bugün Sofya Kütüphanesi'nin en nadide, en muteber eserlerini oluşturduğunu gündeme getirmişti.

ANOMİ

Toplumu bir arada tutan saygı, dayanışma, kültür, etik, adalet gibi değerler yok edildikçe neler yitirdiğimizi görebiliyor musunuz?

Akıllı Telefonlar ve Okul

Yeni nesil öğrencilerde birçok değişiklik fark edilmekte. Bakınca gördüğünüz- pantolonlar bollaştı, darlaştı, tekrar bollaştı – dışında olanlardan daha büyük bir değişimden bahsediyorum.

ZOR YOL

Hayatın gerçekliklerinden habersiz, duygusuz ve bencil bir nesil geliyor. Şehitler için gözyaşı döken kendi ana babalarını anlamıyorlar. Başkalarının çocukları için ağlamaya anlam veremiyorlar. Yanı başımızdaki savaşlar, acı çeken çocuklar, ölen on binlerce insan onları hiç ilgilendirmiyor. Tüm acı gerçekleri çizgi film tadında izliyorlar ve yürekleri hiç acımıyor. Hayatlarının odağındaki tek şey eğlenmek. Eğlenemedikleri tüm zamanları kendilerine bir işkence olarak görüyorlar.

Türk Sivil Havacılığı Yönetimi

Çok seneler önceydi. Bureau Veritas gelmiş, İşletme Kitaplarının yazılması önemli hale gelmişti. Her şirket kendi Operations Manuel – İşletme Kitabını yazmaya başlamıştı.

Düşüncenin Coğrafyası:

Hindistan Haydarabad’daki Salar Jung Müzesi’nde yer alan bu özel heykel, sanatçının hikayeyi etkili ve adeta yaşatarak aktarabilme yeteneği açısından büyüleyicidir.

SAF

İlk ICAO Küresel Çevre Eğilimleri, ICAO Asamblesinin 37. Oturumunda (2010) sunulmuş ve onaylanmıştı. O tarihten bu yana, güncellenmiş küresel çevre eğilimleri geliştirilmiş ve çevresel konulardaki değerlendirme ve kararlara temel teşkil etmek üzere her Asamble Oturumuna sunulmuştu. Küresel çevre eğilimlerinin oluşturulması, sağlıklı tartışma ve karar alma için sağlam bir referans sağladığından ICAO'nun çalışmaları için çok önemlidir.

SAVAŞMA BARIŞ

Michiel de Ruyter yönetimindeki Hollanda Cumhuriyeti, Hollanda ticaret gemilerini ele geçiren Kraliyetçi deniz gücünün son kalesi olarak sadece Scilly Adalarına savaş ilan etti.

Yapıcı Yetersizlik

Constructive dissatisfaction, her ne kadar yapıcı memnuniyetsizlik diye çevrilse de benim anlayışıma göre yapıcı yetersizlik, yani yeterli bulmama anlamındadır. Yapıcı yetersizlik hissi, mümkün olana yönelik iyimserlikle beslenen, işleri daha iyi hale getirmeye yönelik gerçek bir tavırdır.

Suudi Arabistan-Yeni Yolcu Hakları

Suudi Arabistan, 20 Kasım 1426H'da yürürlüğe giren düzenlemelerle hava yolu yolcularının tüketici haklarını tanıdı ve güçlendirdi. IATA, yeni düzenlemelerin olası etkileri konusunda endişelerini dile getirdi.