Serdar BAŞAĞAOĞLU
Serdar BAŞAĞAOĞLU [email protected]

İSTİKAMET

Benzine zam, elektriğe zam, doğalgaza zam, kağıda zam, köprüye zam, otoyola zam, MTV’ye zam, pasaporta zam, uçak biletine zam... 2022’nin ilk dakikalarından itibaren resmen şoka girdik. Zam haberi gelmeyen kalem kalmadı. Hayatımız zam ve vergi üzerine...

GO-AROUND

Geldik bir yılın daha sonuna… Havacılık sektörü, 2021 yılının ikinci yarısından itibaren pandeminin etkisinden kurtulmayı kısmen başardı. Ancak sektör genelinde personel için olumsuzlukların ardı arkası kesilmedi. Gerek Onur Air ve gerekse Türk Hava Yolları’nda sular bir türlü durulmak bilmedi. 2022’nin ilk çeyreğinde de dalgaların boyu artacak gibi… Ne dersiniz?

At ve Eşek

Bir at ile bir eşek bulundukları ahırdan kaçarak yaşayacak yeni bir yer aramaya koyulurlar. Uçurumların arasından geçerken atın ayağı takılır ve uçurumdan yuvarlanır. Eşek başlar hıçkıra hıçkıra ağlamaya. Feryat figan içindedir. Sonra sesleri duyanlar yanlarına varır. Hayırdır eşek kardeş at düştü sen ondan daha çok ağlıyorsun. Eşek döner der ki; ben ağlamayayım da kim ağlasın, şimdi atın yükü de benim üstüme kalacak…

Squawk 7700

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre ulaştırmada son on iki aylık dönemde %23.25’lik bir artış gerçekleşti. Ulaştırma başlığı içerisinde köprü, otoyol, yakıt, tren, otobüs ve uçak bileti gibi kalemler var. Ancak tüketicinin hissettiği oranlar ne yazık ki daha fazla. Bunun gerçekleşmesindeki nedenlerden biri de vergiler...

HİCAP

Ekonomik şahlanışımız her gün artan bir ivmeyle devam ediyor. Döviz, yakıt dört nala maşallah… Havacılık sektöründeki çalışanlar da durumdan o kadar memnun ki; fırsatını bulan dört nala koşup körfeze, oradan oraya tüyüyor. Ne bekliyorduk? Üç kuruşa beş köfte?

ONURLU ONURSUZ BEKLEYİŞ

14 Nisan 1992’de kurulan ve Türkiye’nin gözde özel havayollarından biri olan Onur Air’de durumlar hala karışık. İstanbul Hukuk mezunu şirket sahibi Cankut Bagana da sessizliğini koruyor. Ancak 1800’e yakın personel, 2020 yılının ocak ve şubat döneminde aldıkları cüzi bir miktardan sonra, şirketten tek kuruş alamadılar. Ve durum vahametini iyiden iyiye göstermeye başladı. 29 Kasım’da bir çalışan intihar girişiminde bulundu.

Dö-viss

Dö İsveççe’de ölmek, viss ise kesin anlamına geliyor. Döviss; kesin ölmek diyebiliriz bu minvalde…

TRAJİKOMİK

Milli bayrak taşıyıcı havayolu taşıyıcımız Türk Hava Yolları’nda işler iyiden iyiye karıştı. Şirketin basın müşaviri şirketin genel müdüründen bihaber… Bir tweetle Brezilya, Güney Afrika, Nepal ve Sri Lanka uçuşlarının iptal olduğunu duyuran THY Basın Müşaviri Yahya Üstün’ü, THY Genel Müdürü Bilal Ekşi yine bir tweetle düzelterek uçuşların devam ettiğini duyurdu.

TOZPEMBE

Havacılık sektörü iyiden iyiye eski rakamlara ulaştı. Pandeminin yarattığı etkiler minimize edildi. Hatta bilet fiyatlarındaki artış ve kargo taleplerindeki yoğunluk sebebiyle de karlılık rakamları iyice yükseldi. Yatırımcının bile yüzü güldü.

MUM IŞIĞI

Bir mum diğer bir mumu, o mum da binlerce mumu yakabilir... Sanıyorum o binlerce mumdan sonuncusunun aydınlığını yaşıyoruz.

ZAFER

Geçtiğimiz günlerde Hava-İş Sendikası Genel Başkanı tarafından sosyal medyada “Müjde” olarak belirtilen iade şartları dün resmi olarak açıklandı. Buna göre temmuz ayında iade edilen %10 oranına ilave olarak kabin ve yerde görev yapanlara %20 ve kokpite %25 oranında hak edilmiş ücret iadesi yapıldı.

HAVACILIK CAZİBESİ

Pandemi sebebiyle durma noktasına gelen havacılık sektörü iyiden iyiye toparlandı. Ancak Türk Sivil Havacılığının baş aktörü Türk Hava Yolları’nda hala durumlar karışık. Geçen haftaki yazımda “Turkish Cargo kendi ekibini kurarak yeni bir oluşum içine mi girecek? (Tabi körfeze bütün kaptanları kaptırmazlarsa) Ya da ilerleyen dönemde şirketin bir kısmını satıp, altın yumurtalayan tavuğu mu kesecekler bunu hep birlikte göreceğiz” demiştim. Ve iki gün önce ilan açıldı. Umarım devamında şirkete bir ortak da alınmaz.

ÖNCE UÇUŞ EMNİYETİ

Milli Bayrak Taşıyıcı Havayolu şirketimiz Türk Hava Yolları en sonunda Turkish Cargo’yu ayırmak için başvuruda bulundu. Özellikle pandemi döneminde büyük bir gelir getiren Turkish Cargo’da hesaplar biraz farklı gibi. THY’nin bölünme raporunda yer alan Gelecekte potansiyel stratejik ortalıklar ve yatırımlar için ayrı bir platform oluşturmak ‘tan kasıt ne olsa gerek?

BATIYORUZ

THY personeli iyiden iyiye borç batağında. Evini satan mı ararsınız çocuğunu özel okuldan alanı mı? Kredi kartları dolmuş, artık kredi dahi çıkmaz olmuş. Ne zaman sona erer bu çin işkencesi bilinmez ama top yekûn batıyoruz.

KARA KIŞ

Son zamanlarda yaşanan Türk lirasındaki değer kaybı, alım gücünü iyiden iyiye düşürdü. Gelen zamlar da cabası. Elektriğe, doğalgaza, gıda fiyatlarına, benzine akıl almaz zamlar geliyor. Haliyle bu zamlardan uçak bileti ücretleri de etkileniyor. Ancak etkilenmeyen tek şey maaşlar. Kara kış kapıda, bizleri bekler...

MASAL

Çocukken masallar, büyüyünce yine masallar… Türk halk edebiyatının vazgeçilmezi masallar, içeriğinde olağanüstü olaylarla süslenmiş olağanüstü kahramanları barındırır. En büyük özellikleri ise tamamen hayal ürünü olmasıdır. Her gün yeni bir masal duyuyoruz. Bu bağlamda size bir masal yazmıştım lakin benden daha iyi yazanlar oldu.

İSTİFA

Isaac Newton, iki cisim arasında oluşan bir çekim gücünün varlığından ve kütlelerin büyüklüğü ile bu gücün doğru orantılı olduğunu açıklayarak yer çekiminin nasıl oluştuğunu yüz yıllar önce açıklamıştı.

UÇMAYIN

6 Eylül tarihinde yayınlanan genelgeye göre iç hatlarda 2 doz aşı / hastalık geçirmişlik belgesi ya da PCR test sonucu ibraz edilmesi gerektiği bildirildi. Konu epeyce tartışma yarattı haklı olarak. Alınan kararların bir standardı olmalıydı. Pegasus uygulamadan yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tabi tutulacağını, THY ise iç hat bağlantılı dış hat seferleri yolcularının tümünün uygulama dışı kaldığını duyurdu.

HAK

İçişleri Bakanlığı’nca yayınlayan genelgeye göre iç hatlarda seyahat edecek yolculardan 6 Eylül’den itibaren PCR testi veya aşı kartı/geçirilmiş hastalık belgesi istenecek. Ve bunları ibraz edemeyenler uçuşlara kabul edilmeyecek. Bu sayede insanlarımız korunmuş mu olacak?

AĞAM EĞLENİYOR

Ufuktaki hedef, yüreklerdeki gaye aynı!!! Hak edilenler ivedi verilmeli!

KABUS

Bir yılı aşkın süredir kabus görüyor gibiyiz. Üst üste gelen olaylar, yaşamımızı olumsuz etkilediği gibi geleceğe de pozitif bakışımızı değiştirdi.

İzninizle

Selin vurduğu Sinop’tayım. Perşembe görüşmek üzere.

Call Center mı Çile Center mı?

Bütün hafta boyunca yangınlarla nasıl mücadele edildiğini takip ettik. Yetersiz kalan havadan müdahale ne yazık ki hektarlarca ağacın ve canlı türlerinin yok olmasına sebep oldu. Büyük bir ölçüde söndürülen yangınlarla mücadelede de yurt dışından imdadımıza yetişen hava gücünün desteği tartışılmaz. Ve pek tabi AHBAP grubu ve Haluk Levent’in... Yürekten teşekkür...

Bum

Ciğerlerimiz yandı... Türkiye’nin 112 noktasında çıkan orman yangınlarında doğal yaşam büyük zarar aldı. 19 Nisan 2021 tarihinde yayınlanan “İNSAN” başlıklı yazımda “Yangınlara Hazır mıyız?” altbaşlığı ile şu ifadeleri kullanmıştım;

TKSRAY

Milli bayrak taşıyıcı havayolu şirketimiz Türk Hava Yolları, 2021-2022 sezonu için Galatasaray’ın Avrupa kupalarında oynayacağı karşılaşmalarda giyeceği formaya sponsor oldu.