Çetin ÖZBEY
Çetin ÖZBEY cetinozbey@airporthaber.com

THY Teknik: Türkiye’nin En Büyük Uçak Bakım Hangarı / Planlı Bir Hırsızlık

Devasa bir tesis düşünün. Ülkenin en büyüğü olsun. Kimler can verir ona? İçinde yaşayacak insanlar tabii ki. Bu tesiste çalışanları mutlu kılacak tüm imkânlar mevcutsa bile yine de tepede oturup bunu yönlendirecek bir usta lazım. Ustanın tesisi ve konusunu, tanıması yetmiyor. İnsanları çok iyi tanıyan ve de onları emir vermeden çalıştırmayı bilen bir usta gerek.

Sn. Yönetici. İyi Çalışanlarınız da Var. Onları Layık Oldukları Şekilde Yönetin

Mutsuz, güven duygusunu yitirmiş, yarınını düşünemeyen, çalışırken sürekli ailesinin geleceğini kurgulamaya çalışan insanları değil yönetmek, bir arada tutmak bile çok zor. Yaşanan pandemi’ nin artarak devam eden maddi ve manevi etkilerinden ötürü ruhsal sağlıkları da hayli zedelenmiş olan çalışanlar psikolojik kişisel bir krizi de aynı anda yaşıyorlar.

Giderken Hakkını helal et derler. Haram ettikleri hayatlardan helallik isterler

Er kişi niyetine der hoca ve namaz ve sonrası helallik faslı başlar. Hayatta iken insanlara neler yaptığını hiç düşünmeden helallik isteyenler de var. Bazıları kerhen “ helal eder” bazıları ise hiç ses çıkartmaz “ helal etmiyorum” der içinden yüzüne karşı. Derler ya. Cehennemde ateş yok. Herkes odununu yanında götürür. Odun çok ağır. Bunu yaşarken düşünmek gerek.

Bir Yönetim Kurulu Başkanı ve Bir Orkestra Şefi.

İnsanlar size kendilerini anlattıkları gibi değil, sizlere yaşattıkları gibidirler. Kimini erken, kimini geç tanırsınız. Ama sonuçta kim nedir, nasıldır öğrenirsiniz. Tabii ki bunun bir bedeli var. Onu da paşa gibi ödersiniz. Hani bir söz var “ bir iş yerinizde güvenilecek insan yoksa sistem de yoktur”. Kabullenmek gerek. Sistemi olmayan bir yere iş yeri denmez

Pilot ve Teknisyenlere Sesleniş. Bu da Geçer Yahu

Bir şeyler düzelecek diye ümitleniyorsunuz. Bir de bakıyorsunuz ki hiçbir şeyin doğru gitmediği, düzelmediği bir tarafa sizi bu güne kadar sıkıntıya sokan gelişmeler aynen devam ediyor. Ümitlendiğinize mi yanarsınız, yoksa düzelir beklentisi ile kendinizi kandırdığınıza mı? Galiba en doğrusu bu defa da farklı bir sonuç beklediğiniz için kendinize kızmanız.

Corona ve THY Aşkına Üstlenilen Şeyler Sürekli Uygulamaya Dönüşebilir mi?

Her ne kadar protokolün imzalandığı tarih belli ise de ne şekilde sonlanacağına veya süreç boyunca yaşanacaklara ilişkin tahmin bile yürütmek mümkün değil. Şimdi THY ile Hava-İş anlaşmış durumda. Galip ve mağlup o kadar ortadaki neyi tartışacağız. Bir şeyleri tartışmak istiyorsak, çalışanların nelerin yaşama ihtimali olduğuna, muğlak konulara bakmak gerek.

Bu Uçakları Kimler Havada Tutuyor

Anlamak hayli masraflı iştir. Emek ister, Gayret İster, samimiyet ister. Yanlış anlamak, anlamamak veya anlamamış görünmek ve fikri sabitine tutunup kalmak bazı insanlar için daha kolaydır. Hiçbir çaba gerektirmez. Bunun için biraz kötü niyet ve biraz cehalet yeterlidir. İstenmeyen bir olayı yaşandıktan sonra vicdanınızı bahanelerle rahatlatmak imkânsız.

THY’de Pilot Fazlası Var: Bu Ara Yangın Çıkmıyor Şehirde. Haydi, İtfaiyeyi de Dağıtalım.

Başlığın tam tersine, uzun zamandır ifade ettiğim üzere THY’ de pilot fazlası yok. Ama bazılarımız çok istiyorlar diye isterseniz bir kısmını yine de işten çıkartalım İşler normale dönünce yerli ve millisini bulamazsak yabancı pilot arar, buluruz nasıl olsa. Geçmişte yaşadıklarımızı yeniden yaşarız. Maksat bazılarımızın dediği olsun. Ve de onlar mutlu olsun.

AYCI İyi İnsan: THY’ Deki 5000 Fazla Çalışanı Nasıl Eritecek? İyi Olmak Yeterli mi?

Çetini atsak falandan Metini göndersek filandan torpilli. Mesut’un torpili halen hayata mı? Değilse onu da kayda alın. Partiden ayrılanlardan torpilli olanları liste başı yapın. Gitsinler ağabeyleri gibi. Halit ve Erdem’in torpili MKYK’ da idi. Gözden düştü ise yazın onları da listeye. Topçu’ dan torpillileri de ayıklayın. Sakın ha benimkilere dokunmayın.

Aman ha, İlker Aycı Gidiyor Diye Yazmayın. Yazmak Bir Tarafa Bunu Düşünmeyin Bile

Yaptığınız hataların sonucu salt sizi etkilerse ve bu hatadan ders alırsanız doğacak menfi sonuçlara göğüs gerebilirsiniz. Bilinçli olarak yaptığınız hatalar başka birilerinin yaşamını menfi olarak etkilerse bunun sonuçlarına aldırmamak insanlık dışı olur. Sıkıntısı mağdurların bedduaları ile birlikte ömür boyu sizi takip eder ve bir gün mutlak yakalar

THY: Rica Ettiğimize Bakmayın. Hayır, Derseniz Kulağınızdan Tutup Atarız

Farz edelim ki duyuru kapsamındaki personelin % 99 ’ü iş bulamama korkusuna yenilmiş ve işverenin önerisini kerhen de olsa kabul ettiler Acaba Aycı bu kapsam dışı personelin kendisine ve şirkete olan bağlılıklarından emin olarak onlarla mesaisini bu güne kadar olduğu gibi güven içinde sürdürebilecek mi? ? Veya bu personel Aycı’ ya bundan nasıl güveneceklerdir?

Bu Nane Başka Nane

Evet; çalışanları tatmin eden başarılı sonuçlar almak bir takım işi. Ne demiş Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ” Ekip lazımdır. Yani tek başına bir kimseye bütün muvaffakiyetler atfedilemez. Organize etmek lazımdır ki, başarıya ulaşılabilsin. Ben de her ne yaptıysam, arkadaşlarıma dayanarak, milletime dayanarak yapabilmişimdir. Tek başına bana atfedilemez.

Pegasus‘un Tepesi Duruma Hangi Pencereden Bakıyor?

Ülkemizde şaşırtıcı sözleri sık sık basında yer alan o denli çok insan varken bir havayolunun Genel Müdürünün yaşanmakta olan krizin en fazla etkilediği sektörlerimiz konusunda bilinen ve görünenlerin aksine “ Havayollarımız ve turizm sektörümüz dimdik ayakta “ şeklinde hakikate uymayan, hatta kişisel açıdan güven zedeleyici bir beyanat vermesi şaşırtıcı?

İstanbul Havalimanı, İGA: Rakibin İşine Çomak Sokmanın Sözleşmeli Yöntemi.

SAW’ ın 14 aylık işi, 4 sene 5 ay sonra bitecekmiş. Bu işin uzamasının sorumlusunun işin ihalesini İstanbul havalimanını işleten IGA’ ya sunan SAW yöneticilerinin olduğunu düşünmek yanlış olur mu? Acaba, bu karar yöneticilerin koltuğu muhafaza etmekle makamdan şerefi ile ayrılmak arasında yaptıkları tercihin sonucu olabilir mi? Şimdi rahat mıdırlar acaba?

İnsanlık Tümü İle Hep Yapayalnızdı. Öldürüldü En Sonunda. Katili Kim mi? Menfaat

İnsanlığı bu denli yozlaştıran, insani değerleri törpüleyen menfaat denilen bir olgu ki bu duygu insanoğlunun tüm benliğini sarmış, yaşamın her kesitinde kişisel menfaate dayalı çirkin davranışların görülmesine neden oluyor. Herkesin işine yaradığın kadar iyisin bu hayatta sözünü doğrulayan hareket tarzına o kadar aşina olduk ki. Artık şaşırmıyoruz bile.

Başkalarına yaramayan akıl er geç kendisine zarar verir.

Kendisini Övgülere kaptırmış, yanlış bilgilerle yönlendirilmiş, çevresini aşağılayan, gücün yalnız kendisinde olduğunu sanan, öfkelerinin, tutkularının esiri olmuş bir lider veya üst düzey yönetici er veya geç kurum tarihinin çöplüğünde yerini alır. Gelişleri görkemli olan bu liderlerin gidişleri başı önünde olur. Onları, kim arar, kim sorar, kim özler?

THY: Zaman Usulca Fısıldadı Karşısındaki Adama. Yapma. Her Şeyin Zamanı Var.

Bir işi doğru yapmanın üç yolu vardır: Birincisi “ AKIL YÜRÜTEREK” ki en saygı değeridir. İkincisi “ BENZETEREK” ki en kolayıdır. Üçüncüsü “ TECRÜBEYLE” ki en acısıdır. Akıl yürüterek yapabilmek için konuyu çok iyi tanımak, bilmek gerek. Benzeterek yapmak için iyi örneklerin göz önünde olması şart. Tecrübeyle yapabilmek için ise o yönde çok yol yürümüş olmak lazım

Sektörümüz Krizin En Büyük Kaybedeni: CEO Bu Krizi Nasıl Yönetiyor?

İlk günden beri çalışanları şirketin tüm uygulamaları ile ilgili bilgilendiriyorlar. Kriz Komitesi şirketin konuya en hâkim elemanlarından kuruldu. Kurumun İki sözcüsü topluluğun yüzü en yıpranmamış, güvenilirlikleri en üst düzeyde olan insanları? Personel şirketin krize karşı kendilerini en üst düzeyde koruyacağına inanıyor. CEO öyle demişti ya ( ? )

İçinizi Aydınlatın. Zaferin Büyüklüğü, Mücadelenin Zorluğu İle Ölçülür

İnsanlar içindeki karanlığı önce loşluğa sonra da aydınlığa çevirmenin ilk adımını kendisi atmalıdır. Bu bir mücadeledir. Bu güne kadar yenilmeyen kriz görülmedi. İçinizi aydınlatın. Zaferin büyüklüğü mücadelenin zorluğu ile ölçülür. Her şeyin normale döndüğünü görecek ve kazanacaksınız. Temennim hep sağlıkla kalmanız. Hepiniz için günler aydınlık olsun

THY: Ne Yandan Olursa Olsun THY’ ye Düşmanlık Tohumu Ekenlerin Topuna Lanet Olsun

İş yerindeki tepe yönetici şirket içi çatışmalara izin vermemeli ve kuruluş personeli arasında sizden bizden ayırımı yaşanmasına engel olmalıdır. Buna müsaade ettiği takdirde çatışmayı kim kazanır, kim kaybeder bilmem ama kurum mutlak ki yöneticisi ile birlikte kaybeden taraftadır. Bu zihniyet sonunda balçık çamura batar boğulur. Kurum ise her daim baki.

Türk Hava Yolları, Condor GmbH, İspanya, Türkiye ve Covid-19

Çinlilerin her şeyi çakma. Ama Corona Orijinal çıktı. Ülkemizi, ailelerimizi, sistemimizi tarumar etti. Tüm dünyanınkini de tabii. Bu enkaz kaldırılırken Domuz Arabası görevini yapacak olan kuvvetli ülkeler diğerleri arasında ayırım yapar mı? Yaparlar. Bizim Virüs ne demiş? Ben gelip geçiciyim. İnsanlar içlerindeki mikroplara baksın. Esas tehlike onlarda

THY: Şişmanlatılmış kadrolar, kokuşmuş tuz ve Korona destekli kriz

Kriz’ de çalışanlara genelde kötümser bir ruh hali hâkim olur. Buna rağmen bu dönem çalışanların iyi ve kötüyü paylaştığı, iş yeri, aidiyet duygusu, aile, dostluk kavramlarının tepe yaptığı bir süreçtir. Krizin sonlanmasını takiben kişiler bu süreçte eriştikleri yoğunlaşmış insani duyguları muhafaza eder. Dilerim ki artık BİZ sözü onlara daha anlamlı gelsin.

THY: Corona, Yöneticilerin Başarısızlığının Mazereti Haline Dönüşüyor mu?

Airporthaber’ deki yorumları okursanız, torpil konusunda yazıda yer alan sözlerin ne denli doğru olduğunu anlamak kolaylaşıyor. Şirkette çalışma barışı hikâye olmuş. Adam kayırma konusunda yüksek lisans / doktora yapmış olan bu yöneticilerin tüm uygulamaları kaçınılmaz olarak bu başlık altında yorumlanıyor. Adamın adı çıkacağına canı çıksın demişler ya.

Sn. İlker Aycı’ya Kişiye Özel, Herkese Açık Bir Mektup.

Türk Hava Yollarının bir dokümanında: söz konusu meslek gruplarında görev yapan çalışanların faaliyetlerinin değerlendirilmesi esnasında göz, kulak, beyin, duygusal stres, bedensel yorgunluk, dikkat, uyku, beslenme, solunum, öğrenme ve unutma gibi insanı insan yapan özellikleri de mutlak ve mutlak dikkate alınmalıdır der. Çok güzel, eksiksiz bir anlatım

Ekonomik Kriz: Havayolları, Uçaklar ve Çalışanlar

Havayollarının organizasyon şemasına İç ve Dış Hazine Müdürü unvanı ile iki kutucuk koyarsanız, kriz döneminde hazine tamtakır kalıp sandıklarda sayılacak para kalmayınca o müdürlere de gerek kalmayacak. Şemada bu kutucuklardan 500 ila 600 adet gibi bulunduğunu düşünürseniz kriz sürecinde onların normal bir sayıya düşürülmesini kimse yadırgamayacaktır.