Serdar BAŞAĞAOĞLU
Serdar BAŞAĞAOĞLU [email protected]

Otopilot

Bu hafta da gündemimiz Milli Bayrak Taşıyıcı Havayolu Şirketimiz Türk Hava Yolları...Şaka gibi yapılan zammın ardından iyimser açıklamalar ardı ardına geliyor. Neymiş uçuşlarda tavan yapılmış, pandemi öncesi rakamlara yaklaşılmış... İyi de bunu neden personele yansıtmıyorsunuz ?

Zamcık

Haftalardır yazdığım maaş iyileştirmesi en sonunda cuma günü yapıldı. Enflasyon oranı İle %10’luk bir maaş artışı THY personeline uygulanacak. Şaka mı bu? Algı operasyonlarında hakikaten birileri çok kurnazca hareket ediyor. Sanıyorum personelin matematikle arası test ediliyor.

Çivi Yazısı

Dünya tarihinin yazı ile başladığı kabul edilir ve ilk yazılar da çivi yazılarıdır. Taş veya kaya parçaları üzerine resimler, şekiller veya harfler, özel bir teknikle yazılırmış.

Deve Kervanı

Eski çağlarda ulaşım kervanlarla sağlanırmış. Özellikle de sıcak bir yoldan yolculuk yapılacaksa at yerine develer kullanılırmış. 300 kg yük taşıyabilen develer saatte 5 km hız İle günde 10 saat yol gidebiliyorlarmış. Yakında ülkemizde de deve kervanları ile yolculuk başlarsa hiç şaşırmayacağız gibi...

Fabrika Ayarı

Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle birlikte “fabrika ayarları” söz öbeğini fazlaca kullanır olduk. Hemen herşeyin artık fabrika ayarlarana dönmesi şart oldu gibi ne dersiniz....

Maaş

Yıllardır süre gelen bir tartışma konusu “Maaş”. Kendi çabamızla ne kadarını alın teriyle kazanabiliyorsak kafi gelmeli. Ama insanoğlu işte...Başkalarının maaşlarını aşağı çekmek yerine kendi maaşlarınızın yükselmesi için harekete geçmek daha doğru bir yaklaşımdır.

ÇOK YAKINDA

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İlker Aycı, "Çok yakında pandemi dönemi öncesinden daha da yoğun uçacağız" dedi. Temennimiz elbette bu yönde. Ancak uçuşlarda birinciliklerle övünülürken, biraz da maaşlardaki kesintilere bir el atsanız mı?

Milli Felaket

Avrupa Birliği’nin ortaya koyduğu aşı pasaportuyla ilgili tutum, havacılık sektörünü de etkileyecek. Bu uygulamanın sinyalleri ortaya çıktığı zaman Türk Sivil Havacılığı çalışanlarının Avrupa Birliği onaylı aşılar İle aşılanmasının önemli olduğunu vurgulamıştım...

Buradan Buyurun!

Turizm Bakanlığı’nın Türk Hava Yolları logolu yeni ve yayından kaydırılan videosunu görmeyen kalmamıştır. Ancak yine de hatırlatalım;

İyi at arpasını kötü at kırbacını arttırır

Dış güçler ekonomimizle oynadı, kimi zaman ambargo uyguladı kimi zaman da hükümet rejimine karşı girişimlerde bulundu. Ama yine de vazgeçilmezler. Ülkeye turist gelsin de kim gelirse gelsin! PCR testi de engel olmasın kaldırılsın? Türk halkının ekonomisi çok iyiymiş gibi TOKİ için yurt dışı çıkış harcı alınsın... Bu nedir?

Bir Başka Bahar

Her yeni doğan güneş bizleri yeni kararlarla karşılar oldu. Takibi de hal böyle olunca iyice zorlaştı. Yeni genelgeler, kararnameler, atamalar...

Bir Türk bir Alman Bir de Fransız...

Bir çoğumuz fıkra bilir. Kimisi Karadeniz fıkralarını, kimisi de Nasrettin Hoca fıkralarını anlatmayı sever. Genelliklede fıkralarda özlü anlatım maksadıyla kişilikler belirlenir ve bu kişilikler Türk fıkralarında genellikle Alman, Fransız, Hollandalılardan seçilir.

İnsan

Havayolu şirketleri Hepa filitrelerin arkasına saklana dursun, defalarca dile getirdiğim yayılım hızı İçin, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) ve Kansas Üniversitesi bir araştırma raporu yayınlandı.

Risk

Milli bayrak taşıyıcı havayolu şirketimiz Türk Hava Yolları, SHGM’den B737 Max’ler için onay çıkar çıkmaz bir test uçuşu gerçekleştirdi.

Huzur İkramiyesi

Pandeminin gölgesinde yaşanan ekonomik sıkıntılar, havayolu bilet ücretlerine de yansıdı.

Günaydın

Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO), Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) ve Uluslarası Göç Örgütü (IOM) tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, denizcilik ve havacılık sektörü çalışanlarına aşılama yapılması çağrısında bulundu

İltifat

Eğer bir kişi size iltifat ediyorsa, dikkat edin! Çünkü iltifatları takdir değil, taktik olabilir.

Tahammül

Dün bügünden nasıl farklı görünüyorsa yarın da bugünden farklı görünecek. Ancak zaman, tekerrürden ibarettir. Yeterki dün yapılan yanlışlardan ders çıkartılabilinsin. Ama nerede ?

Kadın

Kadınlarımıza hak ettikleri adil değerler ne yazıkki günümüzde de halen verilmiyor. Ve değer verilmediği gibi kadınlarımız şiddete maruz kalıyor. Film ve dizilerde bile... Eskiden nasıl aile olunur nasıl kadına değer verilir ve kadınla nasıl konuşulur bunların en güzel örnekleri vardı. Ya şimdikilerde?

Çaturanga

Çaturanga, günümüzde oynanan satrançın atası olarak kabul edilir. Çatur dört, anga da organ anlamına gelmektedir. Hint ordusunda bulunan piyadeleri, filleri, süvarileri ve savaş arabalarını temsil eder.

Kukla

Türk seyirlik oyunların en eskisi olan kukla, genellikle tek aktörlü olup, taklit ve söze dayılı bir oyundur. 19. yy’dan beri önemini kaybetmeye başlasa da gölge oyunları kategorisinde olan Hacivat ve Karagöz kuklaları halen yaşatılmaya çalışılmaktadır. Bunun yanında bir de hayat sahnesinde olan kuklalar da yaşam içerisinde bizleri güldürmeye devam ediyor. Her geçen gün yeni bir kukla karakteri türüyor... İyi mi?

Bütün Kuşları Öptük Bir Leylek Kaldı...

Yerli, elektrikli traktör tarlalarda... Milli arabamız yollarda... Yolcu uçağımız semada... Milli Muharip uçağımız düşmana korku salıyor. Şimdide aya gidiyoruz...

Çayın Taşı İle Çayın Kuşu Taşlanmaz

Pandemi hız kesmeden artan bir ivmeyle devam ediyor. Ülkeler tam kapanma seçeneklerini gözden geçiriyor. Hatta yavru vatan bile 10 günlük tam kapanma kararı aldı. Malum İngiltere’deki mutasyonlu virüs Kıbrıs’ta da gözüktü. Türkiye hala ne bekliyor anlamak mümkün değil! İnsanlar hayatlarını kaybediyor!!!

Kuluna Zülm Ederse Hüdası...

Türk Hava Yolları aldığı bir karar ile eğitim ücretlerinde 2021 için yapacağı %25’lik kesintide indirime gitti.

Laklak

Havacılık tarihi çok değişik kazalarla dolu. Ancak pisi pisine başınıza bir şey gelmesi yok mu? İşte bu insanı kahrediyor.