Erdal GÜLMEZ
Erdal GÜLMEZ erdalgulmez@airporthaber.com

DHMİ Genel Müdürü ne diyor, bürokratları niçin aksini yapıyor?

DHMİ hakkında daha önce de yazdığım bazen tebrik bazen eleştiri içerikli yazılarım ve düşüncelerim oldu, her fani gibi bende yanlış yorumlayabilirim, yanlış düşünebilirim , yanlış yazabilirim ve böyle bir şey olursa hatalı olduğumu anlarsam çıkar özür dilerim.

Teknisyen ve mühendis yetiştirme programı - HF AIR INDIA A319

Bu hafta TYP ile ilgili ve teknisyenlerin hayatına mal olabilecek ( bir kaç defa olan ) bir insan faktörü konusunu yazacağım. Teknisyen Yetiştirme Programı ( TYP ) ile ilgili olarak daha önce yüzeysel değindiğim yazılar oldu. Bugün tekrar gündem olmasının sebebi hem havacılık okulu hem de TYP mezunlarından gelen talepler ayrıca bu gruplar arasında meydana gelen / getirilen huzursuzluklar.

İlker Aycı - Öncelik ikram değil uçuş emniyeti

Daha önce bir yazımda Sayın Hamdi Topçu’nun THY’den ayrılması ve Sayın İlker Aycı’nın başlaması ile ilgili değerlendirmelerimi yazmıştım. (Özetle, kişilerin eleştirisi değil fakat etkin olan / etkin olduğunu düşündürecek kadar siyasi tarafı ön planda olan değişiklikler olduğunu belirtip eleştirmiştim)

THY'de işten atılan kabin memurları ve uçuş emniyeti

Geçen haftanın sıcak gündemlerinden biri de THY tarafından işten çıkarılan kabin memurları haberi idi. Konunun dikkat çeken bir tarafı işten çıkarmalar iken diğer tarafı ise gerekçe olarak öne sürülen alınan raporların usulsüz olduğu iddiası idi.

Uçak teknisyenleri makinist mi?

Sektörümüzde yer alan farklı meslek grupları mensupları arasında bazen – maalesef - faydasız , temelsiz ve çoğu zamanda kırıcı atışmalar oluyor. Bunları gündem yapmanın bile uygun olmadığını ve bazı münferit nahoşlukları gündem yaparak gruplara mal etmemek gerektiğini düşünüyorum.

Yerli Dornier

Ülkemizde dönemsel olarak bazı gündemler ön plana çıkar, bunlardan bir tanesi de “yerli uçak projesi” olarak adlandırılan konudur. Son olarak yaşadığımız seçim süreci içerisinde Alman DORNIER uçaklarının temel alınarak yerli bir uçak yapılacak proje sıcak gündem yapılınca kamuoyu bunun bir siyasi yaklaşım mı yoksa ülkemiz ticari hayatını geliştirecek reel ticari bir proje mi olduğu noktasında karar vermekte zorlandı. Maalesef her zaman olduğu gibi yine bir grup gözü kapalı “evet” bir grup ta gözü kapalı “hayır” dedi.

THY VE SN. TOPÇU DÖNEMİ

THY son genel kurulu sürecinde yaşanan ve neredeyse herkes için sürpriz olan Sayın Topçu’nun görevden ayrılması ( veya ayrılmasının istenmesi ) ve buna bağlı bazı konularda kısa notlar paylaşmak istiyorum. Yazının sonunda söylenecek şeyi ilk başta söyleyeyim; Sayın Topçu’nun THY‘de göreve başlaması da THY’den gitmesi de yanlış oldu diye düşünüyorum.

DHMİ - SERDAR HÜSEYİN YILDIRIM VE KASIMPAŞA - ŞOTA

Bazen yapılan işler kurallara / kanuna uygun olduğu halde hukuka veya ahlaka uygun olmayabilir. Şota ve Kasımpaşa’yı rahatsız eden spor kurallarına uygun fakat spor ahlakına uymayan goldü. Hukuki ve Kanuni farkının net anlaşılması için abartılı bir örnek yazayım. Örneğin meclis kazanılmış hakları hiçe sayan ve emekliliği 100 yaşına çeken bir kanun çıkarsa bu kanun geçerli olur, fiili durum kanuni olur fakat hukuki olmaz çünkü hukuk kanundan daha geniş ve evrensel hak ve kuralları da içeren bir kavramdır.

UÇAK KAZALARI VE HUKUKİ SORUMLULUK

Uçak kazası sonrası havacılık sektörü genellikle işin teknik yönünü tartışır; kazanın kök nedeninin Pilotaj mı ? Uçak Bakım mı ? yoksa başka bir sebebi mi olduğu konuşulur. Uçak kazası sonunda en hafifi maddi tazminattan başlayan ve hapis cezalarına kadar uzanan bir takım hukuki sorumluluklar söz konusudur.

THY - THY TEKNİK - HABOM VE İŞ HUKUKU AÇISINDAN ŞİRKET BİRLEŞMELERİ - DEVİRLERİ

Son yazılarım teknik konular ile ilgili idi teknik yazılara biraz ara verip teknik şapkamı çıkararak bu yazıda iş hukuku ile ilgili yazmak istiyorum. Yazının ana konusu şirket birleşmeleri - devirleri ve buna bağlı olarak THY şirketlerinden HABOM’un THY TEKNİK ile birleşmesi ve çalışanların transferleri hakkında.

HAVADA BOŞLUK OLUR MU ? TÜRBÜLANS UÇAK DÜŞÜRÜR MÜ?

Bir önceki yazımda uçak oksijen maskeleri ve bağlı konuları yazmış ayrıca teknik konular ile ilgili bir kaç yazı yazacağımı belirtmiştim.

UÇAKTA OKSİJEN MASKELERİ NİÇİN DÖKÜLÜR?

Bu hafta yoğun gündem ve sıcak güncel olaylar yerine siz sayın okurlardan gelen teknik konular ile ilgili sorularınıza uygun bir köşe yazayım istedim. Hem günceli gayet iyi yazan köşe arkadaşlarım var hem de teknik konuları özlemişim sanıyorum.

UÇAK KAZALARI VE MALEZYA KONUSU

Uçak kazaları her zaman ilgi çeker ve sıcak gündem olur.Bu gündem sebebi ile konuşulanlar, yazılıp çizilenler çok sayıda insanı geçici / kalıcı olarak uçak yolculuğundan soğutur. Diğer ulaşım alternatiflerine göre çok daha güvenli olduğu kesin sayısal veriler ile net bir şekilde belli olmasına rağmen niçin otobüs, tren veya gemi fobisi olmuyor da uçak fobisi oluyor sorusuna cevap veren değişik yaklaşımlar var.

UÇUŞ EMNİYETİNİN ZAYIF HALKASI VE THY KURULUŞ KANUNU

Havacılık, uçaklar ve uçuş emniyeti yüzyıldan uzun bir süredir sürekli gelişen ve pozitif ivmeye sahip bir alan.Bu alanlar aynı zamanda iyileştirmeye açık ve hep daha iyi uçak, daha emniyetli uçuş peşinde olan bir sektöre sahip.

DHMİ VE FAIR PLAY

Hukuk bazı alanlarda tarafların iddia ve ispatları ile sınırlı kalır, mahkeme bir taraf lehine somut bir olgu görse bile ilgili tarafın talebi yoksa bu olguyu dikkate almadan karar verir.

3.HAVALİMANI VE HAVACILIK KIDEM TAZMİNATLARI

İstanbul’a yapılacak olan 3.havalimanı konusu epeydir gündem dışı olarak devam ediyordu, geçen hafta basında yer alan 4.idare mahkemesi kararı ile konu tekrar sıcak gündem haline geldi. Çok kısa tarih hatırlatmaları ile devam edelim;

KURALSIZ YOLCUYA CEZA NASIL UYGULANACAK?

Merhaba, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından 29.01.2013 tarihli resmi gazetede yayınlanan İdari para cezaları yönetmeliği ( SHY İPC ) 01.01.2014 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi. Ceza hukukunda temel olarak 2 hedef vardır; a ) Ceza yaptırımı sayesinde caydırıcılık sağlamak. b) Suçlunun aldığı ceza sonunda , suçtan mağdur olanların intikam duygusundan vazgeçmesi.

SENDİKA

Dönemsel olarak işverenler iyi niyetli ,adaletli ve hatta şefkatli olabilir. Bu durum uzun yıllar ortalamasında maalesef mümkün olmayabiliyor.Çalışanları koruyacak olan işverenden ziyade bizatihi işçinin kendisi veya işçilerin temsilcisi olan sendikalardır.

ONUR AIR NEREYE?

Yeni oluşum sayesinde ONUR’un yıllardır süren tutucu stratejileri ve rekabette görece geri kalmasının değişeceği beklenirken senaryo tekrar değişti. Sami Alan, finansal sorunlar ve verilen sözlerin tutulmadığı gerekçesiyle şirketi ile yollarını ayırdı.

AHL NE ZAMAN KAPANACAK ? VE GÜNDEM’DEN SATIRBAŞLARI

3.havalimanı gündeme geldiği günden itibaren ilk etabın hizmet başlangıç tarihi olarak en yetkili ağızlardan 2017, 2018 tarihlerini duymuştuk. 20 eylül 2013’te OGG adına yapılan açıklamada makinelerin çalışmaya başlama tarihi olarak mayıs 2014 , 3.havalimanı ilk etap hizmete başlama tarihinin ise 2019 yılı başları olacağı söylendi.

KAPTAN LEFTER

Havacılık haber sitesinde futbol yazısı yazacak değilim, zaten futbol yazısı yazacak kadar futbol bilgim de yok. Geçen hafta gündeme gelen THY ‘nin Rum pilot çalıştırması konusu ile ilgili yazmak istedim ve yabancı pilot istihdamı tartışmaları içinde yer alan pek çok doğrunun yanında işi sadece milliyet boyutuna indirgeyen yanlışa dikkat çekmek için Lefter’i hatırlatmak istedim.

THY – PGS REKABETİ

PGS tarafından THY aleyhine yapılan şikayette özet olarak ; THY’nin hakim konumunu kullanarak ;PGS’nin yeni pazarlara girmesine mani olmaya çalıştığı ve mevcut PGS hatlarında ise PGS faaliyetlerini zorlaştırmak için THY’nin kasıtlı uygulamaları olduğu belirtilmektedir.

PİLOTLUK ZOR ZANAAT

Lübnan’da kaçırılan iki THY pilotu haberi hiç şüphesiz , hem pilotlar hem havacılık camiası hem de siyasi gündemi çok etkiledi. Ülke / Şirket olarak bazen bizler için avantaj olan alanların aynı şekilde dezavantaja dönüşebileceği gerçeğini bir kere daha görmüş olduk.

HAVACILIK SEKTÖRÜ VE GÜNDEM

Merhaba, Ülkemizde havacılık sektörünün gündemi yıllardır çok yoğun, bu yoğunluk özellikle son haftalarda daha da arttı. Tabii ki gündem dediğimizde ülkemizde ilk akla gelenler ; Ulaştırma Bakanlığı , SHGM,THY ve DHMİ oluyor. DHMİ ile başlayalım;

YAZAN ADAM

Son zamanlarda ülke olarak yaşadığımız olaylar havacılık sektörünü de doğrudan etkileyecek gelişmeler olduğu için işin siyasi tarafına girmeden birkaç satır yazmak istedim. Tarafların iddiaları ve kim haklı kim haksız kısmını değil sonuç olarak sektörümüze olan etkisini çok kısa yazacağım...