Erdal GÜLMEZ
Erdal GÜLMEZ erdalgulmez@airporthaber.com

YAZAN ADAM

Son zamanlarda ülke olarak yaşadığımız olaylar havacılık sektörünü de doğrudan etkileyecek gelişmeler olduğu için işin siyasi tarafına girmeden birkaç satır yazmak istedim. Tarafların iddiaları ve kim haklı kim haksız kısmını değil sonuç olarak sektörümüze olan etkisini çok kısa yazacağım...

THY GREVİ VE MUHTEMEL SENARYOLAR

THY grevinde üçüncü haftaya girilirken çözümle ilgili net bir gelişme maalesef henüz yok. Bundan sonra neler olabilir diye resme bakalım; sağlıklı değerlendirme için grev sürecinde neler yaşandığını iyi okumamız gerekiyor.

SENDİKA BİTTİ BARİ SENDİKACILIĞI KURTARIN

Dönemsel olarak işverenler iyi niyetli ,adaletli ve hatta şefkatli olabilir. Bu durum uzun yıllar ortalamasında maalesef mümkün olmayabiliyor. Çalışanları koruyacak olan işverenden ziyade bizatihi işçinin kendisi veya işçilerin temsilcisi olan sendikalardır.

YENİ HAVALİMANI - YENİ İSTANBUL MU?

AHL sempatizanı olarak yazımın başında belirtmeliyim ki , 3.havalimanı projesi , yeni İstanbul projesini başlatsaydı yani eski evlerin tek tek kentsel dönüşümünü yapamıyoruz bu nedenle kademeli olarak komple şehri kuzeye taşıyacağız dense ve buna uygun yapılanma olsaydı o zaman yeni havalimanına EVET derdim maalesef böyle olmayacağı belli olduğundan projeye mesafeli duruşum devam ediyor (AHL bitişiğinde yer alan Şükrü Balcı Polis Okulu arazisini alan TOKİ’nin bölgeye konut yapacağı söyleniyor bu durumda bölgenin geleceği bu yönde ilerleyecek demektir)

MNG - ONUR DEVİR - PEGASUS HALKA ARZ

Son günlerde özellikle THY’nin MNG TEKNİK’i satın alması ve ONUR AIR işveren değişikliği konusu ile ilgili sorular geliyor. Soruların temelinde halen MNG ve ONUR AIR personeli olanların bu devir sürecinde ne gibi hakları olduğu soruluyor. Daha özet ifade edeyim : işyeri devri nedeniyle tazminatlarımızı alabilir miyiz? deniyor.ONUR AIR konusunda henüz devrin şekli ile ilgili resmi bir netlik yok bu nedenle ONUR AIR’i daha sonra yazacağım.

THY'DE GREV OLUR MU?

HAVA-İŞ / THY A.O 24.dönem toplu iş sözleşmesi süreci hem taraflar hem konuyla ilgili olanlar hem de ülkemiz için çok önemli, öncelikle sürecin güncel durumuna bakalım.

YERLİ PİLOTA İŞ YABANCIYA LEVEL 4 TÜRKÇE

Havacılığın en göz önünde ki çalışanları uçuş personelleri olup ( - uçucu - yerine uçuş personeli kulağa daha hoş geliyor ) özellikle pilotların istihdam sorunu son yıllarda hep gündemde oldu.

İYİ-KÖTÜ - AIRBUS

Ülkemizde sivil havacılık sektörü ve hava taşımacılığı artarak devam ediyor. SHGM , ne güzel işler iyi gidiyor demeden nasıl daha iyisi yapılabilir gayreti içinde.

B787 DREAMLINER RÜYA MI? KABUS MU?

2012 yılı Boeing için güzel bir yıl olmuştu . Boeing, uzun bir aradan sonra rakibi Airbustan daha çok teslim ettiği bir yıldan sonra 2013 resmen kabus gibi başladı...

HER ŞEHRE BİR-BUÇUK- HAVALİMANI HER MAHALLEYE BİR ÜNİVERSİTE

Her ile bir havalimanının kısa vade de mümkün olmayacağı görüldüğünden bölgesel havalimanı alternatifleri hayata geçmeye başladı. Burada da toptan bir muhalefet veya toptan bir kabül’ün doğru olmadığını düşünüyorum.

LOJİSTİK KÖY - İSRAF EKONOMİSİ VE 3.HAVALİMANI

Uzun zamandır üzerinde tartışmaların yapıldığı 3.havalimanı ile ilgili iki konu üzerinde çok duruldu, bu konular ; 3.havalimanı gerekli mi değil mi ? ve gerekli ise yeri neresi olmalı ?

YAŞASIN CUMHURİYET

Bugün havacılık değil yazımın yayın günü olan 29 ekimin ruhuna uygun “cumhuriyet” i yazayım istedim. İnsanların dili , dini, ırkı ne olursa olsun bazı özellikleri ortaktır.Bu özelliklerinden biri , belki de birincisi ,insanların özgürlüğüne olan düşkünlüğüdür.

THK'DA CAN'IN HESABINI KİMDEN SORALIM?

Ülkemizde meslek gruplarının sadece kendi meslektaşları ile çalışma isteği ve her göreve meslektaşlarını atama gayreti maalesef bazen can kayıplarına kadar varan sonuçlara sebep oluyor.

YETENEK – SİZ – MİSİNİZ?

Hayatımızı emanet ettiğimiz beyin cerrahı , açık kalp ameliyatı yapan cerrah veya başka bir doktorun nasıl bir süreçten geçerek cerrah olduğunu biliyor musunuz ?

ÇOK ÖZEL GÜNDEM (GREV YASAĞI)

Bir önceki yazımda yaz dönemi için affınızı istemiş ve çok özel bir gündem olmadıkça ağustos sonuna kadar yazmayacağımı belirtmiştim.

UÇAK KAZALARI VE İLETİŞİM ( CRM-HF) KÜLTÜRÜ

Uçak kazalarına etkileri açısından bakarsak, havacılık personelinin iletişimi mi daha önemlidir yoksa uçak elektrik jeneratörleri mi ?

KARİYER VE HAVACILIK MYK ÇALIŞMASI

Mevsim sonbahar , Ege’nin şirin bir sahil kasabası…

UÇUŞ PERSONELİ İÇİN YENİ HUKUKİ HAKLAR

Hem iş hayatı ve diğer konuları düzenleyen yasal kurallar bütününe mevzuat diyoruz,mevzuat tarafından serbest bırakılan ya da alt ve üst limitleri belirlenen alanlarda inisiyatif kullanmak mümkün iken emredici hükümlere uygun davranmak zorunluluktur.Bu zorunlu kuralların bir bölümü de iş hukuku ile ilgilidir.Öyle hükümler vardır ki işçi ve işveren anlaşıp emredici hükümlerin aksine sözleşme imzalasalar bile bu sözleşme hukuken geçersizdir.

ÖLÇÜ SİSTEMLERİ VE HAVACILIK

Merhaba, Günlük yaşantımızda çok sayıda ölçü birimi kullanırız: Bir kilo patates alırız, doktorumuz günlük iki litre su içmemizi ister,boyumuz 1.80, kilomuz 90 deriz böyle uzar gider. Kullandığımız bu ölçüleri kim belirlemiştir ? Bu ölçüler neye göre belirlenmiştir ? Ölçüler güncellenir mi? Biz ölçü sistemi vaz edebilir miyiz ? ……&hel

KOENIGSEGG ve VECİHİ HÜRKUŞ

Merhaba, Sizleri telafuzu zor bir yazı başlığı ile karşıladığım için kusura bakmayın lütfen... KOENIGSEGG, önde gelen spor araba üreticileri FERRARİ, PORSHCE, LAMBORGHINI, LOTUS gibi pek çok markayı geride bırakarak dünya rekorlarına imza atmış toplam 50 kişinin çalıştığı bir İsveç araba fabrikasının ve markasının adı. Adını kurucusu olan Christian von Koenigsegg’den alan marka ilk aracı 1996 yılında bir kaç kişinin el em

ÇALIŞANLARIN GELİR VERGİSİ İADE HAKLARI

Merhaba, Birkaç yazımda hukuk ile ilgili konuları işlemiş ve sizlere faydalı olabileceğini düşündüğüm bazı haklarınızı yazmıştım. Bu yazımda yine sizler için faydalı olabilecek güncel bir konu olan “ücretlilerin gelir vergileri iade hakları” konusunu yazacağım. Hazır gelir vergisi konusunu yazmışken daha önce gündeme gelen benzer konuyla ilgili günceli durumu da yazayım. Çoğunuzun bildiği üzere, uz

HAVACILIK OKULLARI- EASA LİSANSI VE TYP PROGRAMLARI

 Merhaba, Havacılık sektörüne nitelikli personel yetiştiren okulları da kapsayan ve ülkemizin kronik sorunlarından olan mesleki eğitim ile ilgili bugüne de ışık tutacak bir anımı paylaşarak yazıma başlamak istiyorum. MEB, 90’lı yıllarda lise mezunlarına meslek edindirme ( LİMME) projesi başlatmıştı. TRT ‘de yayınlanan ve projenin tartışıldığı bir açık oturum programına meslek lisesi mezunları adına katılmış ve programa katılan MEB yetkilisine -ha

ICAO LEVEL 4 THY TARİHÇESİ

Merhaba, THY’de eğitim yöneticisi olarak görev yaptığım dönem içinde esas görevimin yanı sıra ek sorumluluklarım vardı. Bu sorumluluklardan biri de ICAO LEVEL 4 proje koordinatörlüğü idi. Bu koordinatörlük, Şubat 2007 tarihinden 31 Mart 2011 tarihine kadar sürdü. Görevlerimiz gereği öğrendiğimiz bilgileri açıklamayı doğru bulmuyor, bu bilgileri emanet olarak görüyorum. Ayrıca bu konularda

İSTANBUL 3.HAVALİMANI İÇİN ÇILGIN PROJE

Sıra dışı düşünmek mi daha zordur yoksa bu düşünceyi açıklamak mı ? Bence sıra dışı düşünen insan sayısı çok fazla , bu düşüncelerini açıklama cesareti olanlar çok azdır. Çoğumuzun aklına sıra dışı fikirler gelir fakat bunları açıklamaya çekiniriz.Daha önceki yazılarımda Einstein dahil insanların fikirlerini açıklarken nasıl çekindiklerini örnekler ile yazmıştım. Sıra dışı fikir

İŞ HUKUKU

Sektörümüzü de ilgilendiren hukuki konular ile ilgili - özellikle İş hukuku konularında- yazmayı epeydir istiyordum ancak imkan oldu. İş hukuku veya medeni hukuk ya da başka bir alan da olsa esas olan hukuk kavramıdır. Hukuk kelimesinin anlamına baktığımızda, bu kelimenin Arapça kökenli olduğunu ve “haklar” anlamında kullanıldığını görürüz. Haklar, çoğulluk içerip birden fazla tarafı ilgilendirir,