26 Şubat 2024, Pazartesi
Çetin ÖZBEY
Çetin ÖZBEY [email protected]
  • Kayıp eşya gelin görün . Yöneticiler vasıfları belli . İtaat ve biat . Böylelikle yönetici oluyorlar . Altta kalan işçi memurun vay haline . Biri işçilikten olur , diğeri kargodan gelir . Ye kürküm ye . Kibir abideleri .. aldığınız ahlar hepsi çıkacak . Yorumları sildirebilirsinizde , Allah’ın adalet terazisinde görüşürüz hesap günü . Orada işe taramaz minibüsçü de , siyasetinizde . İst bagaj sizden bıktı . Fb , Oü. Düzen sona yaklaşıyor . Senin emekliliğe çok var mı ? Çok yanar doner mi dünyan daha ?
  • Gerçekten çok güzel,ders niteliğinde alıntı ve yazı olmuş tebrikler. Umalım da insanlar böyle şeyleri okusunlar da bazı şeyler değişsin. Saygılar...
  • Banada bir cok kisi mukemmelliyetci diye cogu zaman hakaret etmistir, ister is hayatimda, ister ozel hayatimda. Ancak unutulmasin ki, biz ucak muhendisler, mukemmelliyetci olarak yetistiriliyoruz, hatta elle seciliyoruz. Her nekadar matematigi, fizigi, aerodinamigi gecseniz bile, kimse sizi ucak muhendisi yapmaz, bir yolunu bulur, universiteden sutlar. Turkiye' de bu baska olabilir,Almanya' da asla. Toplumun basina is acar, mukemmeliyetci olmayan, ciddiyetsiz birisini ucak muhendisi yaparsaniz. Zor bir insanmiyim? Mutlaka oyle biriyimdir. Ama bu demek degilki, Ben kotu bir insanim.
  • Bu konulardan Kartalların bilgisi var mı .. onlar okumayı araştırmayı sevmez Ben yaptım oldu zihniyeti ile haraket ederler… Ahirette vericekler hesabını çalışanlara yaptıkları mobbinglerden
  • Zor insanlarla baş etmenin yolları var fakat liyakatsiz yöneticilerin hele de Bolat gibi tepeden inme hak yiyen yöneticilerle baş edemezsiniz .
  • Yazdıklarınızın hepsi standart kurumlar için geliştirmeye ve insan odaklı ve aidiyet odaklı kurumlar için geçerli. Malesef Thy artık bir grubun “Kartallılar” elinde onların kontrol ettiği kalitenin düştüğü bir kurum. Çalışanların bile hakları verilmiyor yüzleri gülmüyor.
  • İsmail efendi sistemi güvensizlik üzerine kurulmuştur . Biat ve itaat eden arkadaşını satanlar her zaman yönetici pozisyonu için tercih sebebi olmuştur . Ben ve değerli ekip arkadaşlarım ismail efendi sayesinde , dışarda alamayacagımız maaşları ve beyfendi denilene yönetici pozisyonunu aldık. Sağolsun varolsun . Bize karışan Tk da olmadığı için yemeye devam . Memurlar anca sorumlu memur olup çalışmaya devam etsin . Biz atm den keyifle ayrılıp çoluk çocuklarımıza o ların hakkını rahatça yediriyoruz . Yaşasın cemaat yaşasın ismail efendi . Sistemnumarım böyle devam eder . Koordinasyondan selamlar
  • Çetin bey artık keşke kurumlarda sadece zor insanlar olsa …. Ülkemizde birde Bu senden bu bizden diye son zamanlarda kutuplaştırılan ve kamu ya tarikatçıların menzilcilerin yerleştirildiği bir gerçek …. Sorarım okuyuculara bunlar az biraz elleri güçlense aynı durumu ülkemize yaşatmayacaklar mı kamu düzenini bozmaya çalışmayacaklar mı Cumhuriyeti yıkmaya çalışmayacaklar mı …. Bu devir öyle ki Çağdaşın Aydın okumuşun mobbing gördüğü bir sistem !
  • FUCURLAR MENFAÂT DÜŞKÜNÜ İŞBİRLİKÇİLER İÇİN BIR ÖNERİNİZ VAR MI❓ Meselâ Yaşça Büyük Kardeşleiniz, " Bilmeme Ne Kadar Çocuklu Evli Hatta Torun Torba Sahibi " Olmayan aile Sadeti Görüntüsü Çizmeye Çalışan Akıl ve İzân Bakımından YOKSUN "İş İnsanları ve Devlet Adamları " için Var Mı❓
  • Az yorum yapilmis, milletimiz dedikodu gıybet odakli:) bu millete böyle yönetici böyle devlet müstahak, her şey dengeli, her şey olması gerektiği gibi, meeelemeye devam

Eğer nasıl davranacağınızı biliyorsanız, ZOR İNSANLARLA baş etmek yine de zor mu?Problemlerimizin kaynağını, çoğu zaman hayatımızdaki başka kişilerin yaşantımızı ne derece etkilediklerini fark etmeksizin yanlış yerlerde ararız. Sorunlarımızın odağındaki başka kişileri fark ettiğimizde, onların birer zor kişilik olarak en yakın dostumuz, İş yerindeki amirlerimizi iş arkadaşımız hatta eşimiz olduğunu görürüz. Bu noktada en zoru evdeki eş ve iş yerindeki amir ve iş arkadaşlarımız ile birlikte yol almaya çalışmaktır.

Bazı insanlarla iyi geçinebilmek, iletişim kurmak zordur. Zor insanlarla maalesef günün her saati karşılaşmaktayız. Varlıkları günlük iş akışımızı ve hatta sağlığımızı da etkileyebilir.

Oturup bu konuda 2 sayfalık bir yazı hazırlamıştım. Yazımı takviye edecek bir şeyler araştırmak üzere İnternette dolaşırken yazar Gary S. Topchik’ in hazırladığı bu 14 zor karakter listesi ile onları tanımanıza ve soruna çözüm bulmamıza yardımcı olacak yazısını gördüm. Okudum, bir daha okudum ve gördüm ki sizlerle bunu paylaşmam, konu hakkında okurları bilgilendirmem açısından kaleme almış olduğum yazımdan çok daha fazla faydalı olacak. Kendi yazımı giriş paragrafı ve bitiş cümlesi hariç çıkarttım yazıdan. Bu durumda köşeyi Topchik ile paylaşmış oldum. İlk kez yaptığım bir şey değil. Yeterki okurlara faydalı olsun. Evet, her işyeri birbirinden farklıdır ama işyerlerindeki zor insanların karakteristiği her nedense hep aynıdır.

Mükemmeliyetçiler: Eğer bir şey mükemmel değilse, olumsuz davranışlar gösterirler. Onların standartları gerçekçi değildir, başkalarının övdüğü bir iş, onlara göre kabul edilebilir dahi olmayabilir. Bazı yöneticileri bu tür davranışlar içinde görmeniz mümkündür. Onları sık sık “daha iyi olabilirdi” derken bulabilirsiniz.

ÇÖZÜM: Bu tür insanların söylediklerini fazla ciddiye almayın. Onlar aslında kendi yetersizliklerine hayıflanırlar, sizinkine değil. Onlarla beraber çalışmayı deneyinki hem kendilerine hem başkalarına daha gerçekçi hedefler belirleyebilsinler.

Sinsi Direnişçiler: İşyerindeki en ufak bir değişiklik bu insanların canını sıkar. Mevcut düzene bayılırlar, asla değişmesini istemezler. Ancak bir değişiklik karşısında seslerini de çıkarmazlar. Sessizce kavga ederler. Değişikliğin iyi olduğunu söyler ve desteklerler ama uygulamazlar. Eski onlar için hep daha iyidir.

ÇÖZÜM: En iyi strateji, bu tipleri de değişimin içine dahil etmektir. Eğer sürecin bir parçası iseler ya da kendileri bir değişiklik talep etmişse, davranışlarında ani bir düzelme görülür. Ayrıca, değişikliği aşama aşama onlara göstermelisiniz ki yeni ortama alışsınlar.

Benim İşim Değil’ ciler: Bu tipler olumsuzluklarını, bir iş ne kadar kolay olursa olsun eğer iş tanımına dahil olmadığına inanıyorsa kesinlikle yapmayarak gösterirler. Kendilerini tehlikede hissettikleri için mutsuzdurlar ve çalışma arkadaşlarına, amirlerine bu şekilde karşılık verirler.

ÇÖZÜM: Aslında tek istedikleri kendilerini geliştirmek ve daha iyi yerlere gelmektir. Ancak kariyerlerinin açık olmadığını düşünerek işlerine karşı heyecanlarını kaybederler ve bu nedenle mümkün olduğunca az iş yapmaya çalışırlar. Eğitim ve gelişim fırsatları yaratmaya çalışın.

Ayaklı gazeteler: Bu tiplerse mutsuzluklarını etrafa söylentiler yayarak yansıtırlar. Yayılmasına yardımcı oldukları ve yarattıkları hikayeler etrafta dolaşmaya başlayıp insanlardan güçlü tepkiler aldığında kendilerini önemli hissederler. Çevrelerinde kontrolü kaybettiklerini düşündükleri an yaydıkları söylentilerle bu kontrolü geri kazandıklarına inanırlar. Yöneticiler, yeniden yapılanma, başkalarının maaşları, diğer şirketlerin çalışanlarına önerdikleri, şirkette kimin kimle beraber olduğu gibi konular en favori konularıdır.

ÇÖZÜM: En iyi çözüm çalışanlara şirket hakkında gerçek bilgileri vermektir. Böylece kimse ayaklı gazetelere rağbet etmeyecektir.

Karamsarlar: Karamsarlar dünyayı zevksiz bir yer olarak görürler. Dünyanın tepelerine yıkılmasını beklerler, eğer yıkılmazsa yıkmak için ellerinden geleni yaparlar. Her şeyden rahatsızdırlar, ne yaparsanız yapın onların bakış açısını değiştiremezsiniz. Bu tür insanlar iş dışında da genellikle bu yapıdadır.

ÇÖZÜM: Büyük ihtimalle onun davranışını değiştirmek kolay olmayacaktır ama başlangıç olarak mevcut negatif alışkanlıklarının yerine birkaç iyi alışkanlık edinmesine yardımcı olabilirsiniz. Biraz alıştırma ve destekle bu yeni davranışlar eskisinin yerini alacaktır.

Mızmızlar: Bu tipler çocuk gibi davranırlar. İşler onun istediği şekilde yürümüyorsa, kaşlarını çatar, geri çekilir, tiradına başlar ve resmen ağlar.

ÇÖZÜM: Bu tipler destek görebileceği bir çevreye ihtiyaç duyarlar. Birileri sürekli ona ne kadar iyi iş yaptığını söylemelidir.                  

Ciddiyetsizler: Bu tipler işi hiçbir zaman ciddiye almazlar, takım arkadaşlarının işini daha da zorlaştırırlar. İşin önceliği onlar için çok düşüktür. Onlar için işe mümkün olduğunca az zaman ayırmak gerekir ki kendi özel işlerine daha fazla odaklanabilsinler. Hiçbir iş onlar için acil değildir, her iş bekleyebilir.

ÇÖZÜM: Ciddiyetsizler için açık hedefler, standartlar ve beklentiler belirlenmeli ve kendisine iletilmelidir. Ayrıca bunları yapıp yapmadıklarını izlemek de gerekir.

Eleştiriciler: Yaratıcı bir yaklaşımınız mı var? İşleri farklı şekillerde yapıyor ya da yeni öneriler mi getiriyorsunuz? Eleştiriciler mutlaka yerecek bir şey bulur. Onların misyonu, söylenen her şeye muhalif olmaktır. Ne olursa olsun, kendi söylediklerinin doğru olduğuna inanırlar. Nereye giderlerse gitsinler kendilerine problem edecek bir şey bulurlar. Size hiçbir zaman pozitif geribildirim vermezler ancak hatanızı gördüklerine hemen atlarlar. Genelde şu cümleyle tanınırlar: “Çok kötü bir fikir.”

ÇÖZÜM: Negatif yorum yapmaya bayılırlar ama genelde konuyla ilgili kesin bir şey söylemezler. Onlardan örnek vermelerini, kanıt göstermelerini isteyin ya da konuya muhalif olmalarının nedenini sorun. Israrcı olmalı, vazgeçmemelisiniz. Ona fikirlerinin önemli olduğunu ve endişesini anladığınızı mümkün olduğunca kibar bir şekilde söyleyin. Sonunda, sorduğunuz sorular yüzünden sizi eleştirmenin zor olduğunu görecek ve peşinizi bırakacaktır.

Fedakarlar: Bunlar bir ofisin kanayan yarasıdır. Erken gelirler, geç giderler. İstediğiniz her işi yaparlar. Ancak bunu yaptıkların için de kendilerine kızarlar, işlerinin çokluğundan, zor patronlardan, müşterilerden yakınırlar. Genellikle mutsuz bir özel hayatları vardır ve çok çalışarak bundan sıyrılacaklarını zannederler. İşlerinde mutsuz olmalarının nedeni ise bu çabalarının yeterince takdir edilmediğini düşünmeleridir. Şu tam onlara göre bir cümledir: “Bu şirkete bütün hayatımı verdim ama kimsenin umurunda değil.”

ÇÖZÜM: Fedakarlara devamlı pozitif geribildirim vermeli ve yaptığı işi ne kadar takdir ettiğinizi söylemelisiniz. Özellikle çalışma arkadaşlarının yanında güzel sözler söylenmesi hoşlarına gider. Onlara düzenli olarak yaptığı işleri öven e-mail göndermeli, patronu da cc’ye koymayı unutmamalısınız.

Kendini Suçlayanlar: Genellikle kendilerine kızarlar. Hatayı her zaman kendi iş performanslarında, görünüşlerinde, kariyerlerinin seyrinde, sosyo-ekonomik statülerinde, eğitimlerinde vs görürler. Kağıt üstünde aslında çok başarılılardır ancak onlar böyle görmezler.

ÇÖZÜM: Bu kişilerin kendilerine güvenlerini yeniden kazanmaları için herhangi bir strateji bulmalısınız. Egolarını harekete geçirecek bir nedene ihtiyaçları vardır. Aslında iyi iş yaptıklarını gösteren kanıtlar bulmalı, gerektiğinde ona göstermelisiniz.Günah Keçisi Arayanlar:
Hiçbir zaman sorumluluk alamadıkları ya da kendi hataları için suçlama kabul edemediklerinden külfeti hep başkalarına yüklerler. Başkalarının başının belaya girdiğini gördüklerinde rahatlamış oldukları gözden kaçmaz.

ÇÖZÜM: Bu tiplere hatalarını ve yanlış hesaplamalarını bariz örneklerle açıkladığınızda bu davranışlarından vazgeçeceklerdir. Muğlak konuşmayın, kesin bir şekilde kendinizi anlattığınızda günah keçisi arayamayacaklar, suçu kabulleneceklerdir.

Kırılganlar: Çok hassas insanlardır, iyi ifade edilmemiş bir cümle hemen kırılmalarına yol açar.

ÇÖZÜM: Bu insanlara önemli bir şey söylemeniz gerektiğinde kısa ve direkt hedefe yönelik olmamasına dikkat etin. Yavaşça konuya girin, kişiselleştirmeyin, ayrılmadan önce sizi tam olarak anladığından emin olun.

Detaycılar: İşyerinde detaycılara çok rastlarız. Mükemmel bir iş başarmışsınızdır, herkes memnun kalmıştır ama o ne yapar eder bir hata mutlaka bulur. Bir beyin fırtınası mı yapıyorsunuz, her fikrin altında mantık arar. Detaylara odaklanmaktan hoşlanır, eğer çok sık ve gereksiz yaparsa, fazla seçici ve negatif olarak adlandırılır.

ÇÖZÜM: Ondan tüm projeyi ya da görevi değerlendirmesini isteyin. Tek yapması gereken detaylardan uzaklaşıp, fotoğrafın tümüne bakabilmeyi öğrenmektir.

Evet Gary S. Topchik’ in yazısı bu kadar.  “Zor kişiliklerle yaşam anlatıldığı üzere zordur. Ancak akıllı insanlar onlarla baş etmeyi diğerleri kadar zorlanmadan becerebilirler”.

Eğer nasıl davranacağınızı biliyorsanız, ZOR İNSANLARLA baş etmek yine de zor mu?

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Böyle yöneticilerle çalışmak kolay olabilir mi ~ 1 ay önce
Kayıp eşya gelin görün . Yöneticiler vasıfları belli . İtaat ve biat . Böylelikle yönetici oluyorlar . Altta kalan işçi memurun vay haline . Biri işçilikten olur , diğeri kargodan gelir . Ye kürküm ye . Kibir abideleri .. aldığınız ahlar hepsi çıkacak . Yorumları sildirebilirsinizde , Allah’ın adalet terazisinde görüşürüz hesap günü . Orada işe taramaz minibüsçü de , siyasetinizde . İst bagaj sizden bıktı . Fb , Oü. Düzen sona yaklaşıyor . Senin emekliliğe çok var mı ? Çok yanar doner mi dünyan daha ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
GÜNAYDINLAR ~ 1 ay önce
Çetin bey THY AHDE VEFA GÖRÜNTÜLERİNİ NEDEN YAYINLAMIYORSUNUZ SİZE GÖNDERİLMİŞ 13 ŞUBAT GÜNÜ
Sn Çetin bey ~ 1 ay önce
Gerçekten çok güzel,ders niteliğinde alıntı ve yazı olmuş tebrikler. Umalım da insanlar böyle şeyleri okusunlar da bazı şeyler değişsin. Saygılar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tuncay DENIZ ~ 1 ay önce
Banada bir cok kisi mukemmelliyetci diye cogu zaman hakaret etmistir, ister is hayatimda, ister ozel hayatimda. Ancak unutulmasin ki, biz ucak muhendisler, mukemmelliyetci olarak yetistiriliyoruz, hatta elle seciliyoruz. Her nekadar matematigi, fizigi, aerodinamigi gecseniz bile, kimse sizi ucak muhendisi yapmaz, bir yolunu bulur, universiteden sutlar. Turkiye' de bu baska olabilir,Almanya' da asla. Toplumun basina is acar, mukemmeliyetci olmayan, ciddiyetsiz birisini ucak muhendisi yaparsaniz. Zor bir insanmiyim? Mutlaka oyle biriyimdir. Ama bu demek degilki, Ben kotu bir insanim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gandalf ~ 1 ay önce
Bu konulardan Kartalların bilgisi var mı .. onlar okumayı araştırmayı sevmez Ben yaptım oldu zihniyeti ile haraket ederler… Ahirette vericekler hesabını çalışanlara yaptıkları mobbinglerden

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HondaX ~ 1 ay önce
Zor insanlarla baş etmenin yolları var fakat liyakatsiz yöneticilerin hele de Bolat gibi tepeden inme hak yiyen yöneticilerle baş edemezsiniz .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tolstoy ~ 1 ay önce
Yazdıklarınızın hepsi standart kurumlar için geliştirmeye ve insan odaklı ve aidiyet odaklı kurumlar için geçerli. Malesef Thy artık bir grubun “Kartallılar” elinde onların kontrol ettiği kalitenin düştüğü bir kurum. Çalışanların bile hakları verilmiyor yüzleri gülmüyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bizim sistem güvensizlik üzerine , ayaklı gazeteci çok / bagajTgsist ~ 1 ay önce
İsmail efendi sistemi güvensizlik üzerine kurulmuştur . Biat ve itaat eden arkadaşını satanlar her zaman yönetici pozisyonu için tercih sebebi olmuştur . Ben ve değerli ekip arkadaşlarım ismail efendi sayesinde , dışarda alamayacagımız maaşları ve beyfendi denilene yönetici pozisyonunu aldık. Sağolsun varolsun . Bize karışan Tk da olmadığı için yemeye devam . Memurlar anca sorumlu memur olup çalışmaya devam etsin . Biz atm den keyifle ayrılıp çoluk çocuklarımıza o ların hakkını rahatça yediriyoruz . Yaşasın cemaat yaşasın ismail efendi . Sistemnumarım böyle devam eder . Koordinasyondan selamlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mina ~ 1 ay önce
Çetin bey artık keşke kurumlarda sadece zor insanlar olsa …. Ülkemizde birde Bu senden bu bizden diye son zamanlarda kutuplaştırılan ve kamu ya tarikatçıların menzilcilerin yerleştirildiği bir gerçek …. Sorarım okuyuculara bunlar az biraz elleri güçlense aynı durumu ülkemize yaşatmayacaklar mı kamu düzenini bozmaya çalışmayacaklar mı Cumhuriyeti yıkmaya çalışmayacaklar mı …. Bu devir öyle ki Çağdaşın Aydın okumuşun mobbing gördüğü bir sistem !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FİTNE ~ 1 ay önce
FUCURLAR MENFAÂT DÜŞKÜNÜ İŞBİRLİKÇİLER İÇİN BIR ÖNERİNİZ VAR MI❓ Meselâ Yaşça Büyük Kardeşleiniz, " Bilmeme Ne Kadar Çocuklu Evli Hatta Torun Torba Sahibi " Olmayan aile Sadeti Görüntüsü Çizmeye Çalışan Akıl ve İzân Bakımından YOKSUN "İş İnsanları ve Devlet Adamları " için Var Mı❓

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorumlar az ~ 2 ay önce
Az yorum yapilmis, milletimiz dedikodu gıybet odakli:) bu millete böyle yönetici böyle devlet müstahak, her şey dengeli, her şey olması gerektiği gibi, meeelemeye devam

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CVP YORUMLAR AZ ~ 2 ay önce
BU YAZIDA AZ DEĞİL. HİÇ YOK. BENİM MALUM BELALILARIMDAN BİRİ İKİ ÜÇ SATIR ŞAHSIMA DÖNÜK BİR NOT YAZMIŞ.( YAZI KONUSU İLE İLGİLİ DEĞİL, ŞAHSİYETE DÖNÜK SALDIRI) ONU UYGUN YERE GÖNDERDİM. O ZAVALLI DA BÖTLE TATMİN EDİYOR KENDİSİNİ. YORUM SAYILARI YAZI KONUSUNA GÖRE DEĞİŞİYOR. BU TÜR KONULARA RAĞBET AZ.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000