Çetin ÖZBEY
Çetin ÖZBEY cetinozbey@airporthaber.com

Sıvı Ve Katı Maddeler & İnsan: Düşünebilen Tek Canlı

Aşağıda Sn Ahmet Hakan’ın bir yazısını göreceksiniz. Bu yazıyı köşeme almamın hiçbir politik tarafı yok. Kaldı ki yazıda konu edilen Sn. Belediye Başkanı sempati duyduğum biri de değil. Sn. Hakanın yazısında konu edilen insanların tutumları yazımda anlatmak istediğimle çakışıyor. Kime karşı yapılırsa yapılsın insanların bu tutumunu mazur görmek mümkün değil

Siyasi Görüşe Sadakat Ayrı, Sendikal Beklenti Başka

Seçimin favorisi olan Hava-İş Yönetim Ekibi THY çalışanlarının yazıdaki standart beklentilerini karşılamaz ise üyeler bir gün siyasi görüşleri ile sendikal beklentilerini ayrı ayrı değerlendirmemelerinin ne denli büyük bir hata olduğunu anlar ve takip eden ilk seçimde Sn. Topçunun kulaklarını çınlatırlar. Kaçınılmaz son budur. Sonuç: Kendi düşen ağlamaz.

Çoğumuzun İnsan Görünümüne Aldanmayın

Dünya, ülkeler ve şirketler neden bu durumda? Eğer biz anlatılan gibiysek ve de bu topluluklarda biz insanlar etkin isek oraların nasıl olmasını beklersiniz? Ülkenin durumundan ya da sektör şirketlerinden neden şikâyet ediyoruz ki? Oralar da sen ben ve diğerleri çalışmıyor muyuz? Peki; bu gidişat düzelir mi? Düzelebilir. Tabii önce biz insanlar düzelebilirsek

THY Avrupa da 1. / İST 3.Havalimanı Dünyada 6. Haydi; Tatile Türkiye'ye gidelim

THY Yönetim Kurulu Başkanı Havayolunun Çin’e bakışını anlattı. Ülkede Çin’ e yönelik bir kıvılcımın yakıldığı mutlak. Bu kıvılcım sönmemeli. Türk Turizminin Rus ve Alman boyunduruğundan da çıkması gerek. Türkiye’nin Çinlileri cezbedecek olan değerlerini belirlemek ve bu argümanlar üzerinde düzenlenecek kampanyalarla ülkemizi tanıtmak iyi bir adım olur.

Türk Hava Yolları, Satranç Taşları, APH'de yayınlanan yazılarım

Sütten ağzı yananlar yoğurdu üfleyerek yermiş. Ya sütün sıcaklığını unutmuşlar ise? İnşallah bu kez Ticaretin olmaz ise olmaz kuralını “ İhtiyatlı Olmayı “ göz ardı etmezler. THY’ nın eğitim adımını alkışlayasım geliyor. Yapamıyorum ( ? ) Yine de sonsuz başarı, dileğimdir. Ölümünden yüz yıl sonra saygı ile anılan ve fikirlerinin peşinden gidilen büyük insan kim?

Cehalet: Yenmemiz gereken en büyük düşman

Bu yazı zarfının üzerine adres yazılmadan postaya verilen bir mektup gibi. Cehalet olgusu dışında hiçbir kişi, kurum kastedilmiyor bu satırlarında. Metinde kendisini bulan olur mu? Zannetmem. Zira bu tarife uyanlar eminim ki kendine yakıştırmayacaktır. İtiraf etmek ise medeni cesaret, ister. Yine de herkes açık söyleyemese de kendini ve ne olduğunu iyi bilir.

Yaşamda Her Türlü İlişki Güven Üzerine Kurulmalı

Düşünün tüm iş yaşamınızda yanınızda çalışan hiç kimseye güvenmemek gibi bir ruhsal dengesizliğin içindesiniz. Herkese, birlikte çalıştığınız herkesin yaptıkları her işe kuşku ile yaklaşacaksınız. Belki de daha ileri gidip herkesin sizi aldatmak için seferber olduğunu düşüneceksiniz. Sizce sektörümüzde bu tarife uyan kimse var mı? Hele bir bakın sağa sola.

10 günlük tatil kimlere kötü, kimlere iyi geldi?

Bayram Tatilinde İlk Tercihlerimizden Biri Yunan Adaları Olmuş. Bayramda Midilliye Giden Türk Sayısında % 214 Sakız Adasında Gidenlerde İse % 217 Artış Var. Tatilcilerimiz Yunan Esnafını İhya Ettiler. Türk Halkı Yunanlıların Ege Adalarında Hükümranlık Kurmak Amacı İle Yaptıkları Cambazlıklara “Kabul Edilemez” Derken İşte Böyle Sert Bir Cevap Vermiş Oldu (?)

Tanrı Bize İki Yuvarlak Organ Verdi. Biri Düşünmek, Diğeri Oturmak İçin

Bu sıkıntının salt kaynaklandığını düşünmeyin. Bizlerle, sizlerle aynı seviyede çalışıp düşünme organları işlevini yitirmiş olan çalışanlar da var. Hem de hayli fazlalar. Allahtan bunlar çalışanlar ile ilgili karar verme seviyesinde değiller. Ancak asıl görevleri yöneticileri diğerlerine karşı menfi yönden etkilemek için uğraşıp, saçmalayıp, didinmek.

Türk Hava Yollarının Bir Kısım Çalışanları Üzerine

O gün THY ile AYT/IST uçmak üzere uzun süre uçakta bekletilen bir yolcu iki gün sonra başka bir havayolu ile AYT döndü. Bu senin umurunda mı acaba? Sen kim, siyaset kim? Bırak partiyi purtiyi. Memur olduğunu hatırla. Yolcuya edebinle hizmet etmeye mecbursun. Şimdi THY için var gibi yoksun ama “ mahlûk ve terbiyesiz ” diye isimlendirdiğin o yolcular yoksa sen hiç yoksun.

THY: Emirleri Eksiksiz Uygulayacak Çakma Yöneticiler Aranıyor

Evet, çalışanlar yöneticilerinden mutlu değil. Şirkette işe giriş süreci sorunlu. İyi değerlendirme yapılamıyor. Gelişi güzel yapılan kabuller iyi bir çalışan kadrosu oluşturulmasına engel. Çalışanların şikâyetçi olduğu yöneticiler işte bu personel arasından seçiliyor. Takdir yetkisini elinde tutanlar ise mevcudun iyisini seçme konusunda özürlü

Sektörün Mobbing Uzmanları; Haydi Şimdi Görelim Erkekliğinizi

Eğer hukuk ve Bakanlık bu konuda çalışanların ve haklının yanında yer almayı istiyorsa açılacak olan mobbing davası sonuçlanana kadar ) çalışanın başka ve uydurma bir takım nedenlerden ötürü ( işe devamsızlık, yüz kızartıcı suç kapsamına giren hal ve davranışlar haricinde ) işten çıkartılmasını engelleyecek uygulamaları kurallaştırmaları yeterli olacaktır

THY’na karşı Sanal Süper Havayolu Güç Birliği

Bu uluslararası havayollarının kurmayları Türk Hava Yollarının içinde hatta başında olduğu bu grubu şirketlerinin ticari yaşamı açısından potansiyel tehlike olarak görüp bunu ifade ediyorlarsa, bu memnuniyet verici bir gelişme olup Türk Hava Yollarının ticari açıdan doğru yolda olduğunun bir göstergesini teşkil eder diye düşünüyorum. Yanılıyor muyum?

Sivil Havacılık Sektörünün Şartları Kendi İnsanlarını Hırpalıyor

Evet; çalışanların ruh hali yazıda anlatıldığı gibi, iç acıcı değil. Ya çalışacak iş bulamayanların? İki fakülte bitirip uzun süre boş kaldıktan sonra ne iş olsa yaparım diyecek noktaya gelenlerin bunalımlı hali onlardan bin beter. Bunları örneklemenin satır doldurmaktan başka bir faydası yok. Ülkenin geleceği, yarınları için gençler desteklenmesi gerek.

Türk Sivil Havacılık Sektörünün Çalışanları: Bu R.Branson Ne Anlatıyor Ki?

Şirkette disiplin cezası uygulamasının minimum bir seviyede olması çalışanların şirkete bağlılıkları ile IK’ na yönelik uygulamalarının samimiyetine bağlayan Bronson “ ne Virgin çalışanlarını ne de onlar Virgin’i kaybetmek istemez” Şimdi çalışanlarımız şirkete, birbirine, yöneticilerine ve tabii ki yolcularımıza daha fazla sevgi, saygı ile yaklaşıyor.

Türk Hava Yollarının Düşman Kardeşleri

Zannedersiniz ki THY dışında sektörün hiçbir şirketinde AKP’ ne gönül vermiş kimse çalışmıyor. Bu hususu yorumları ile her fırsatta ortaya koyan yalnız THY çalışanları. Onların anlayışına göre; şirketin yöneticileri, bir anlamda iktidar partisini temsil ediyor ve de bu yöneticilerin uygulamalarını tenkit etmenin AKP’ iktidarını zemmetmekten farkı yok gibi.

Türk Hava Yollarının Kararan Üzümleri

THY’ nın eski büyüklerinden biri “ 2010 yılında THY’ da 2003 öncesi işe girmiş kimse kalmayacak” buyurmuşlardı. Çok acemice, çirkin, Müslümanlık ile bağdaşmayan bir beyandı. Kuranı Kerimin Maide Suresinin 8. Ayeti “ Bir topluma olan kininiz, sizi adaletsizliğe itmesin” der. Bu bir emir. Hakiki Müslüman kimdir? Kuranın emirlerine kalben, inanarak uyan kişidir.

Skytrax Ödülleri Ve Türk Hava Yolları

2017 SKYTRAX THY’nı Güney Avrupanın en İyi Havayolu Şirketi ilan etti. THY İkram ve Business Lounge uygulamaları kategorisinde Do&Co ile birlikte 4 ödül aldı.. SKYTRAX ödüllerini almak her tekrarında kamu oyu üzerinde etkisi azalan THY alışkanlığı haline geldi. Türkiyenin bu başarı ile gururlanması ancak ölçümleme kriterlerinin de açıklanması ile sağlanır.

Zil sesinin bu kadar önemli olduğunu bilmiyordum

İlkokul ve ortaokuldayken teneffüs zilini heyecanla bekler, çalması ile birlikte koşa koşa fırlardık oyuna. On beş yaşından sonra evin kapı zili “Yine kim geldi“ diye düşündürürdü bizi. Odamıza kaçmak en iyi yol gibi gelirdi. Yaş kemale erince, kapı zili bize eski heyecanı yaşatmaya başladı yine. Hele bayram günündeki özlemli beklenti “Çocuklar mı geldi acaba?“

Bir dönem ispiyonluk sektörde tavan yaptı. Tüm Hata Yönetimlerde

Yakın geçmişte sektörde kimleri Şeyh niyetine uçurduk. Sivil Havacılıkla ilgisi olmayanları, işi internetten öğrenenleri aksakallı ilan ettik. Alkışladık. Onları da uçtuklarına inandırdık. Eğer tanıdığınız yağcılardan biri çıkıp ben ispiyon yapmam, uzmanlığım YALAKALIK üzerine derse lütfen bana haber verin. Haber verin ki bari bu yazdıklarımı yalayayım.

THY-Çelebi-Havaş-TGS ve Diğer Sektör Kuruluşları. Nerelerdesiniz?

Sektörün ortada olmamasını“ Haddini Bilmek “ olarak mı yorumlayacağız? Araştırmada bir şirketi temsil ediyorsunuz diyelim. Yöneltilen sualler şirketinizin çalışanına adaletli, tarafsız davranıp davranmadığı ve kurumda adil ücretlendirme sisteminin mevcut olup olmadığı vb. Cevapların tümü “YOK ” veya “HAYIR ” ise, sektörünüzü tahmin etmek hiç zor değil.

Sn. İlker Aycı Doğru Konuşmuyor. Yapılan İşi Abartıyor (?)

FB’nin THY Aeroleague başarısı gurur verici. Avrupa ülkelerinin Türkiye’mize yönelik menfi bakışlarına karşı bu şampiyonluk milli gururumuzu okşadı. Maçlar 213 ülkede canlı olarak yayınlandı. 2 Milyar 134 Bin 962 kişiye ulaşıldı. Abartı yok. Eksiklik var. Euroleague THY’ na bu güne kadar en büyük tanıtım katkısı sağlayan organizasyon oldu. Doğruya doğru.

İşçimizi Çok Yorduğumuz Tescillendi. Olsun. Onlar Mutlu ya (?)

Çalışan memnuniyeti anketlerinde “ ücret “ilk sırasında yer almıyor. Peki; 1, 2 ve 3. sıralarda neler var? Çalışma şart ve süreleri mi? Maliyetin nedeni ile olması gerekenden az istihdam yapılması mı? Çalışanlar arasında ayırım yapılması mı? Zoraki Fazla mesailer mi? Vb. Bu hususlarda iyileştirme sağlanamıyorsa çalışan nasıl mutlu olabilir ki? Siz ne dersiniz?

İşimizin, Aşımızın ve Evimizin Gelecek Günleri

İşinizden memnun olmayabilirsiniz Aldığınız maaş tatminkâr olmaktan uzak. Yaşam şartları ve pahalılık sizi yıpratıyor olabilir. Sıkılıyorsunuz. Haklısınız. Sizlere bunu söylediğimi ve hayli tepki aldığımı anımsıyorum. Eveleyip gevelemeden tekrar söyleyeceğim. “ Daha İyi Bir İş Bulana Kadar En İyi İş Bu Gün Çalıştığınız İştir. Bu Süreçte Ona Sahip Çıkın”

Büyükler Ve Kendini Büyük Zanneden Uzun Boylu Cüceler

İşletmenin büyüklüğü, girişim tarafından bir araya getirilen üretim araçlarının tümünün hacmidir. Bu malum. Peki; bu ” TÜM “ kelimesi hangi unsurları kapsıyor? Yöneticilerimiz bu kelimenin neleri ( ? ) kapsamasının gerektiğini biliyorlar mı acaba? Örneğin şirketin insanlarını ve çalışanlarını. Keşke bunu bilseler ve ayırım yapmadan onlara eşit davransalar.