Çetin ÖZBEY
Çetin ÖZBEY cetinozbey@airporthaber.com

Merak bu ya? Acaba bu araştırmaya THY ve TGS gençleri de katıldı mı?

Vodofon’un araştırması ile TUIK’ in Yaşam Memnuniyeti Araştırması sonuçları örtüşüyor. 2015 yılı araştırmasında yaş gruplarına göre mutluluk düzeyinde en yüksek mutluluk oranı %63,8 ile 18-24 yaş grubunda. 2016 yılında en yüksek mutluluk oranı %65,1 ile yine aynı gruptaydı. 2017’ de ise 18-24 gençleri 2 ci sırada. Şükür ki gençlerimiz hem mutlu hem de iyimser.

THY, TGS; İşiniz İçin Değerli Olduğunuzu Hissediyor musunuz?

İyi yönetici çalışanlarına kendilerini değerli hissettirir. Aranızda çalışması, göreve, bağlılığından ötürü kendisini değerli hisseden kimse var mı? Çalışana verilen değer kişinin torpiline göre değişmiyor mu? Bilmeliyiz ki “ Kimse bize karşı değil, Sadece kendilerinden yanalar o kadar”. Bizler bu oyunun figüranıyız. Rolümüz bitince unutulur gideriz.

3-0-5. Yan Yana 3 Rakam. THY Çalışanlarına Ne Hatırlatıyor?

1970’li yıllarda Sendikanın çalışanlara ait olduğu söylenirdi. Hep öyle bildik. Anlaşamadığımız tek husus İş yeri Temsilcisinin bizi mi, yoksa sendikayı mı temsil ettiğiydi. Sendikanın bizi temsil ettiği konusunda sorunumuz yoktu. Bu gün sanki çark tersine dönüyor gibi. Yoksa Sendika çalışana karşı Yönetimimi temsil ediyor? Bu denli sahiplenmeniz ondan mı?

Yaşamımızdaki Maskeli Yüzler.

Yaşam oyununu istediğimiz kostümle oynayabiliriz. Maskeli veya maskesiz. Sonuçta yaşamımızı tercihlerimiz şekillendiriyor. Rezil veya saygın olmak bizim elimizde. Birilerine göre yaşam bir komedi. Böyle düşünenler bu tür her oyununda yer alan son espriyi hatırdan çıkartmasalar iyi olur. Son sahnedeki bu espriye onlar gülemez ama herkes onlara gülecektir

THY Çalışanlarına Açık Mektup: Sendikal Karar

Kişi karar alırken mantıksal ve sezgisel olmak üzere iki ayrı sistem kullanır. Mantıksal sistemde ölçüp biçerek, neden-sonuç ilişkileri kurarak karar alınır. Sezgisel sistem ise mantık tanımaz. Veriler değerlendirilerek ve yaşanmışlara dayanarak karar verilir. “İçimden bir ses diyor ki ” dediğimiz an eğer o sesi dinlersek sezgisel kararımız oluşmuştur.

Baş Edebilmek İçin Hilekârlar Gibi Düşünebilmenin Bir Yolunu Bulmak Gerek.

Hile olarak tariflenen suçlarının işlenme nedenlerinin başında, şirkette yerleşmemiş etik ve uyum kültürünün gelmekte olduğu açık. Çalışanların kişisel hırslarına ilaveten kurumlardaki gevşek denetim sisteminin de bu tür suçların işlenmesinin zeminini oluşturuyor. Çok çapraşık bir İşletme yapısının ve zorba bir yönetimin kurumda bu yolu açtığı da gerçek.

Soytarının Yüzünü Görmek İçin, Sirkin (?) Sonlanmasını Beklemek Gerek

Osmanlı döneminde dalkavukluk, toplumsal hayatı etkilemeyen yalnız sarayda ve zengin konaklarında yer bulmuş, insanlara sempatik gelen bir meslek iken bu gün özellikle bürokrasinin yönetim kademelerinde Kurumsal Dalkavukluk adı altında yerleşik, çalışanların iş güvenliğine karşı tehdit oluşturan, antipatik bir görevde yükselme aracı haline dönüşmüş.

Dinsiz, İmansız, Allahsız, Kitapsız. Bir THY Çalışanı Böyle Yorumluyor.

Ahrette Sırat’a yürürken tanımadığı insanlara “ Dinsiz, İmansız, Kitapsız ve Allahsız ” diyen o sefil yaratığa rastlarsam, ayağının tökezlenip kor ateşlere düşmesi için dua edeceğim mutlak. Bu sözlerin bir Müslüman’a, Hıristiyan’a veya başka bir dine bağlı insan için sarf edilmemesi gerektiğini bilmek için bir kırıntı zeka ve Müslümanlık dinini tanımak gerek.

Sn.Topçu & Kotil, Ekşi & Aycı: Hiç Deveyi Hendekten Atlatmaya Çalıştınız mı?

Herkes, insanlığın kötüye gittiğini kabul eder de, hiç kimse kendisinin kötüye gittiğini kabul etmez demişler. Aslında kötülükler biz bir araya gelince canlanıyor. Torpil diğer çalışanları törpüleyen çirkin bir uygulama. İğrenç olan bunu diğerlerinin hakkını çalıp birilerine yaranmak için yapanlar ve bu çirkinlikten yüzsüzce faydalanıp inkâr edenlerdir

İmam & Cemaat: Torpil Her Gün Gemi Daha Fazla Azıya Alıyor.

2017’de, Okul Müdürlerinin seçileceği bir " Sözlü Mülakat " yapılacaktı. Mülakat öncesi Türk Eğitim Sen’e torpillilerin isimleri ile alacakları puanların yazılı olduğu bir liste ulaştı el altından ve Sendika listeyi notere tasdik ettirildi. Mülakat sonucu mu? Listede isimleri yazılı adaylar hizalarında belirtilen puanlarla mülakatı kazandılar? Şaka gibi

İster misiniz, Cumhurbaşkanımız Yine Hepimizi Şaşırtsın?

Önce hangi ülkenin hangi Havalimanlarına hangi devlet büyüklerinin isimlerinin neden verilmiş olduğuna göz atmakta fayda var. Dünyadaki havalimanlarının sayısı kırk binli rakamlarla ifade ediliyor. Bunlar için de Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Orta Doğu, Asya ve Pasifikteki Uluslararası havalimanlarına baktım. Onlar ne düşünmüş? Bizler ne düşünüyoruz?

Ben Emrettim. THY’nin Tepesi de Yaptı. Var mı İtirazı Olan? Savulun Bre Gafiller. Damat Ferit

Siz bakmayın, Damat Ferit Paşa işten kendine pay çıkartıyor. Bu tayinin Ankara’nın tepeleri ile ilgisi yok gibi. Yanlışı başkent tepelerine mal etmek yöneticiler açısından rahatlatıcı. Tüm zorluğu; çalışanın yüzüne bakarak; emir aldık yapacak bir şey yok demek ve çaresizliği ifade edercesine, tek başına yetkili olsaydım, diyerek derin bir iç çekmek. Yerseniz.

Türk Hava Yolları: Firmalar Çalışanları İle Özdeştir.

Bu gün THY’ da yetişip tepelere çıkmış olan kaç üst yöneticiniz var? Dün var mıydı? Bu insan, şirkette bir yerlere bu şekilde yükselen ilk ve tek kişi mi? Japonlar “ FİRMA ÇALIŞANLARI İLE ÖZDEŞTİR ” diyor. Eğer, THY yönetici ve çalışanlarından biri özdeş olma konusunda diğerini reddetmek isterse, buyursun lütfen. Her iki tarafında bu konuda sessiz kalacağına eminim.

Türk Hava Yolları anıları ile 2018 karşılaması. “GATE NUMBER ONE”

Yeni yılı sektöre dokunmadan, kimseyi kızdırmadan karşılayalım istedim. Bunun en kestirme yolu ise eski anıları tazelemek. Belki sizlerin de hoşunuza gider. Kim bilir? Evet; her dönemde, her iş yerinde iyi veya kötü birçok anı depolanır çalışanların hafızalarında. Bu gün yalnız iyilerini anımsamak gerekir ki, 2018’ de hep aynı iyilik ve güzelliklerle geçsin.

Güvensiz Kalplerimizi, Karaktersiz İnsanlara Borçluyuz.(*)

Güven, ince bir çizgi. O çizgiyi kalınlaştıran ve de kaybolmasını engelleyen tek şey, bu duygunun karşılıklı hissediliyor olması. Personeliniz size ne kadar güveniyor? İş yerinizde mevcut güven seviyesini geliştirmek için gayret içinde misiniz? Tabii ki sizin çalışanlarınıza duyduğunuz güveni de aynı şekilde sorgulamak gerek. Güveninizi hak ediyorlar mı?

Türk Hava Yolları: Sarımsağın Keskin Kokusu

Senelerce birbirinin ayağını kaydırmak için açık açık mücadele edenlerin, çalışanların dava arkadaşı olmalarını sağlaması mümkün değil. Her dönemde THY kadrosu süratle X taraftarları ve Y gönüllüleri olarak bölünür. Z görüşü benimseyen eskilerle birlikte oldu mu size 3 ayrı grup. Gel de Uyum sağla. İşte seneler böyle geçti. İşin içinden çıkabilen olmadı.

Türkiye Turizmi ve İstanbul Grand Airport (IGA)

Otelciler ve Acenteler Turizmin içinde olmalarından ötürü değerlendirmeyi bizden iyi yapar. Onlar Ümitliler. Gönlüm onların ifadelerinin doğru olduğuna inanıyor. Önümüzdeki yıllarda hem ülkemiz turizmi büyük adımlar atsın, hem de IGA büyüklüğüne yakışır miktarda yolcu ile dolsun ve bizlerde dünyanın en büyük havalimanı Türkiye’mizde diyelim. İnşallah.

Randevu İle Gelen Kriz

Bazı krizler ansızın çıkar ortaya. Bazıları ise bağıra bağıra gelir. Uyararak; haftaya falan gün geliyorum diyerek adeta randevu verip geleni ise yeni gördük. Bu tür ilgiliye detay hazırlık yapma zamanı tanır. YA YAPMAZLARSA? Kriz noktalanınca sonuç ilgili kuruluşun amacına hizmet eder gibi görünse bile aldatıcıdır. Böyle lehte bir sonlanma hiç yaşanmadı

Sektörümüzün Etik Dışı Uygulamaları Ve 2019 Yılının Azami Ücret Artışı

Etik ve İtibar Derneğine bir sual: Sektör Yöneticilerimizin şirket içi davranışlarının etiğe uygun değil. Sizlerin anlatımında buna değinen bir nokta görmedim. Acaba, sistem kurgunuzda bir eksiklik olabilir mi? Şirkette çalışanlara etik açıdan bu denli uyumsuzluk sergileyenler kamu ihalelerinde veya diğer risk konularında dürüst davranacaklar. Öyle mi?

THY: Eğer Destek Değilse, Mobbing’e Hukuktan Önce O Karşı Çıkmalı

Sn. THY’nin tepeleri; suçu mahkemece onanmış bir vekilinize acaba nasıl bir ceza verdiniz? Bizim suçlumuz iyidir mi dediniz? Vekil yöneticinizin işlediği bu suça iştirakle, onun kötü niyetine alet (?) olarak iş akdini feshettiğiniz eski çalışanınızın kazanılmış hakkı olan pass biletleri neden vermezsiniz? Mağdur nasılsa takip etmez diye mi düşündünüz? Ne iş?

Kaliteli Çalışanları IGA’ya Kaptırmamak Ancak Onları Mutlu Etmekle Mümkün.

İST. Grand Airport 2018’ de bu güne kadar ilk kez ( tek defada ) yapılacak en büyük istihdamla hizmete girecek. İGA bu istihdamı nereden sağlayacak? Sektörden Tabii ki. Sektörün diğer şirketleri çalışanlarını nasıl elde tutacak? Onları mutlu ederek. Peki; bunu nasıl yapacaklar? Teşekkürlerini sunarak maaşlarını tatminkâr üstü bir oranda artırarak. Çözüm bu.

İşçilerimizin Ceplerinde Kimlerin Eli Var?

İşçinin cebine yazıdakilerden başka bir el daha girer mi? Denemeyin boşuna.. Zira İşçiler kendi güvenlikleri için dar kesim pantolon giymekte buldular çareyi. Darlıktan; ne yan ne de arka ceplerine bir elin daha girmesi mümkün değil. Ha, yazıda bir cepleri zaten hepten delik demiştik. Sakın kimse işçimizin o cebine de elini sokmaya kalkmasın. Benden söylemesi.

Personel mi Gerekli? Buyur; Seç Seç Al. Ne de Olsa Kapıda Bekleyen Çok

Evet; bizler göremeyiz ama belki torunlarımız görür. İşverenlerin “ Yahu bunu işten çıkartırsak yerine adam çok zor buluruz dediklerini. Ülkemizde işsizliğin makul seviyelere düştüğünü ve de çalışanların kıymetinin anlaşıldığını ve onların vasıf ve deneyimlerine önem verildiğini. Evet, Dua edelim ki, bu günü gösteren Allah, o günleri de göstersin. İnşallah.

Sıvı Ve Katı Maddeler & İnsan: Düşünebilen Tek Canlı

Aşağıda Sn Ahmet Hakan’ın bir yazısını göreceksiniz. Bu yazıyı köşeme almamın hiçbir politik tarafı yok. Kaldı ki yazıda konu edilen Sn. Belediye Başkanı sempati duyduğum biri de değil. Sn. Hakanın yazısında konu edilen insanların tutumları yazımda anlatmak istediğimle çakışıyor. Kime karşı yapılırsa yapılsın insanların bu tutumunu mazur görmek mümkün değil

Siyasi Görüşe Sadakat Ayrı, Sendikal Beklenti Başka

Seçimin favorisi olan Hava-İş Yönetim Ekibi THY çalışanlarının yazıdaki standart beklentilerini karşılamaz ise üyeler bir gün siyasi görüşleri ile sendikal beklentilerini ayrı ayrı değerlendirmemelerinin ne denli büyük bir hata olduğunu anlar ve takip eden ilk seçimde Sn. Topçunun kulaklarını çınlatırlar. Kaçınılmaz son budur. Sonuç: Kendi düşen ağlamaz.