Çetin ÖZBEY
Çetin ÖZBEY cetinozbey@airporthaber.com

Tanrı Bize İki Yuvarlak Organ Verdi. Biri Düşünmek, Diğeri Oturmak İçin

Bu sıkıntının salt kaynaklandığını düşünmeyin. Bizlerle, sizlerle aynı seviyede çalışıp düşünme organları işlevini yitirmiş olan çalışanlar da var. Hem de hayli fazlalar. Allahtan bunlar çalışanlar ile ilgili karar verme seviyesinde değiller. Ancak asıl görevleri yöneticileri diğerlerine karşı menfi yönden etkilemek için uğraşıp, saçmalayıp, didinmek.

Türk Hava Yollarının Bir Kısım Çalışanları Üzerine

O gün THY ile AYT/IST uçmak üzere uzun süre uçakta bekletilen bir yolcu iki gün sonra başka bir havayolu ile AYT döndü. Bu senin umurunda mı acaba? Sen kim, siyaset kim? Bırak partiyi purtiyi. Memur olduğunu hatırla. Yolcuya edebinle hizmet etmeye mecbursun. Şimdi THY için var gibi yoksun ama “ mahlûk ve terbiyesiz ” diye isimlendirdiğin o yolcular yoksa sen hiç yoksun.

THY: Emirleri Eksiksiz Uygulayacak Çakma Yöneticiler Aranıyor

Evet, çalışanlar yöneticilerinden mutlu değil. Şirkette işe giriş süreci sorunlu. İyi değerlendirme yapılamıyor. Gelişi güzel yapılan kabuller iyi bir çalışan kadrosu oluşturulmasına engel. Çalışanların şikâyetçi olduğu yöneticiler işte bu personel arasından seçiliyor. Takdir yetkisini elinde tutanlar ise mevcudun iyisini seçme konusunda özürlü

Sektörün Mobbing Uzmanları; Haydi Şimdi Görelim Erkekliğinizi

Eğer hukuk ve Bakanlık bu konuda çalışanların ve haklının yanında yer almayı istiyorsa açılacak olan mobbing davası sonuçlanana kadar ) çalışanın başka ve uydurma bir takım nedenlerden ötürü ( işe devamsızlık, yüz kızartıcı suç kapsamına giren hal ve davranışlar haricinde ) işten çıkartılmasını engelleyecek uygulamaları kurallaştırmaları yeterli olacaktır

THY’na karşı Sanal Süper Havayolu Güç Birliği

Bu uluslararası havayollarının kurmayları Türk Hava Yollarının içinde hatta başında olduğu bu grubu şirketlerinin ticari yaşamı açısından potansiyel tehlike olarak görüp bunu ifade ediyorlarsa, bu memnuniyet verici bir gelişme olup Türk Hava Yollarının ticari açıdan doğru yolda olduğunun bir göstergesini teşkil eder diye düşünüyorum. Yanılıyor muyum?

Sivil Havacılık Sektörünün Şartları Kendi İnsanlarını Hırpalıyor

Evet; çalışanların ruh hali yazıda anlatıldığı gibi, iç acıcı değil. Ya çalışacak iş bulamayanların? İki fakülte bitirip uzun süre boş kaldıktan sonra ne iş olsa yaparım diyecek noktaya gelenlerin bunalımlı hali onlardan bin beter. Bunları örneklemenin satır doldurmaktan başka bir faydası yok. Ülkenin geleceği, yarınları için gençler desteklenmesi gerek.

Türk Sivil Havacılık Sektörünün Çalışanları: Bu R.Branson Ne Anlatıyor Ki?

Şirkette disiplin cezası uygulamasının minimum bir seviyede olması çalışanların şirkete bağlılıkları ile IK’ na yönelik uygulamalarının samimiyetine bağlayan Bronson “ ne Virgin çalışanlarını ne de onlar Virgin’i kaybetmek istemez” Şimdi çalışanlarımız şirkete, birbirine, yöneticilerine ve tabii ki yolcularımıza daha fazla sevgi, saygı ile yaklaşıyor.

Türk Hava Yollarının Düşman Kardeşleri

Zannedersiniz ki THY dışında sektörün hiçbir şirketinde AKP’ ne gönül vermiş kimse çalışmıyor. Bu hususu yorumları ile her fırsatta ortaya koyan yalnız THY çalışanları. Onların anlayışına göre; şirketin yöneticileri, bir anlamda iktidar partisini temsil ediyor ve de bu yöneticilerin uygulamalarını tenkit etmenin AKP’ iktidarını zemmetmekten farkı yok gibi.

Türk Hava Yollarının Kararan Üzümleri

THY’ nın eski büyüklerinden biri “ 2010 yılında THY’ da 2003 öncesi işe girmiş kimse kalmayacak” buyurmuşlardı. Çok acemice, çirkin, Müslümanlık ile bağdaşmayan bir beyandı. Kuranı Kerimin Maide Suresinin 8. Ayeti “ Bir topluma olan kininiz, sizi adaletsizliğe itmesin” der. Bu bir emir. Hakiki Müslüman kimdir? Kuranın emirlerine kalben, inanarak uyan kişidir.

Skytrax Ödülleri Ve Türk Hava Yolları

2017 SKYTRAX THY’nı Güney Avrupanın en İyi Havayolu Şirketi ilan etti. THY İkram ve Business Lounge uygulamaları kategorisinde Do&Co ile birlikte 4 ödül aldı.. SKYTRAX ödüllerini almak her tekrarında kamu oyu üzerinde etkisi azalan THY alışkanlığı haline geldi. Türkiyenin bu başarı ile gururlanması ancak ölçümleme kriterlerinin de açıklanması ile sağlanır.

Zil sesinin bu kadar önemli olduğunu bilmiyordum

İlkokul ve ortaokuldayken teneffüs zilini heyecanla bekler, çalması ile birlikte koşa koşa fırlardık oyuna. On beş yaşından sonra evin kapı zili “Yine kim geldi“ diye düşündürürdü bizi. Odamıza kaçmak en iyi yol gibi gelirdi. Yaş kemale erince, kapı zili bize eski heyecanı yaşatmaya başladı yine. Hele bayram günündeki özlemli beklenti “Çocuklar mı geldi acaba?“

Bir dönem ispiyonluk sektörde tavan yaptı. Tüm Hata Yönetimlerde

Yakın geçmişte sektörde kimleri Şeyh niyetine uçurduk. Sivil Havacılıkla ilgisi olmayanları, işi internetten öğrenenleri aksakallı ilan ettik. Alkışladık. Onları da uçtuklarına inandırdık. Eğer tanıdığınız yağcılardan biri çıkıp ben ispiyon yapmam, uzmanlığım YALAKALIK üzerine derse lütfen bana haber verin. Haber verin ki bari bu yazdıklarımı yalayayım.

THY-Çelebi-Havaş-TGS ve Diğer Sektör Kuruluşları. Nerelerdesiniz?

Sektörün ortada olmamasını“ Haddini Bilmek “ olarak mı yorumlayacağız? Araştırmada bir şirketi temsil ediyorsunuz diyelim. Yöneltilen sualler şirketinizin çalışanına adaletli, tarafsız davranıp davranmadığı ve kurumda adil ücretlendirme sisteminin mevcut olup olmadığı vb. Cevapların tümü “YOK ” veya “HAYIR ” ise, sektörünüzü tahmin etmek hiç zor değil.

Sn. İlker Aycı Doğru Konuşmuyor. Yapılan İşi Abartıyor (?)

FB’nin THY Aeroleague başarısı gurur verici. Avrupa ülkelerinin Türkiye’mize yönelik menfi bakışlarına karşı bu şampiyonluk milli gururumuzu okşadı. Maçlar 213 ülkede canlı olarak yayınlandı. 2 Milyar 134 Bin 962 kişiye ulaşıldı. Abartı yok. Eksiklik var. Euroleague THY’ na bu güne kadar en büyük tanıtım katkısı sağlayan organizasyon oldu. Doğruya doğru.

İşçimizi Çok Yorduğumuz Tescillendi. Olsun. Onlar Mutlu ya (?)

Çalışan memnuniyeti anketlerinde “ ücret “ilk sırasında yer almıyor. Peki; 1, 2 ve 3. sıralarda neler var? Çalışma şart ve süreleri mi? Maliyetin nedeni ile olması gerekenden az istihdam yapılması mı? Çalışanlar arasında ayırım yapılması mı? Zoraki Fazla mesailer mi? Vb. Bu hususlarda iyileştirme sağlanamıyorsa çalışan nasıl mutlu olabilir ki? Siz ne dersiniz?

İşimizin, Aşımızın ve Evimizin Gelecek Günleri

İşinizden memnun olmayabilirsiniz Aldığınız maaş tatminkâr olmaktan uzak. Yaşam şartları ve pahalılık sizi yıpratıyor olabilir. Sıkılıyorsunuz. Haklısınız. Sizlere bunu söylediğimi ve hayli tepki aldığımı anımsıyorum. Eveleyip gevelemeden tekrar söyleyeceğim. “ Daha İyi Bir İş Bulana Kadar En İyi İş Bu Gün Çalıştığınız İştir. Bu Süreçte Ona Sahip Çıkın”

Büyükler Ve Kendini Büyük Zanneden Uzun Boylu Cüceler

İşletmenin büyüklüğü, girişim tarafından bir araya getirilen üretim araçlarının tümünün hacmidir. Bu malum. Peki; bu ” TÜM “ kelimesi hangi unsurları kapsıyor? Yöneticilerimiz bu kelimenin neleri ( ? ) kapsamasının gerektiğini biliyorlar mı acaba? Örneğin şirketin insanlarını ve çalışanlarını. Keşke bunu bilseler ve ayırım yapmadan onlara eşit davransalar.

GE 180 İşyerinde Performans Değerlendirme Sistemini Kaldırdı

Bu ara sektörde birçok şirketin performans düşüklüğü nedeni ile işten personel çıkarttığını biliyoruz. Bazı çalışanların yapılan bu işlemi hukuki platforma taşıdığı da malum. Merakım o ki, şirketler işten çıkarttıkları personel ile ilgili performans değerlendirme formunu ve o dönemde şahsa yaptıkları yazılı ikazları savunmalarına eklediler mi? Hiç Sanmam

Müftülüğe Gidip Fetva Verme Yetkisi Olan Bir Din Adamına Sordum

Yaşadım, gördüm ve inandım ki iş yeri ile ilgili düşündüğünüz projelere hayatiyet kazandırmak için inatçı ve cesareti olmanız ve de sonuçta kişisel açıdan olabilecek en kötü sonucu göze almanız gerekir. Doğru bir projenizi siz bitiremezseniz de, daha sonra birileri bir şekilde sahiplenir ve uygular. Bunun tohumunu biz atmıştık diyebilmek de ayrı bir mutluluk.

Kendini vezir zanneden piyonlar

Evet; IK satrancın piyon taşı gibi, asker bir ünite. Askerlikte emir demiri keser. Bazen aklıma takılıyor.“ Bazı yöneticiler yapmak istedikleri yeni bir uygulamanın sorumluluğunu üstlenmemek için konunun üstlerince kendilerine talimat olarak verilmesini sağlayacak alt yapıyı ustaca hazırlarmış. Acaba mı? Sonra aklıma HBM geliyor. Gülüyor ve vazgeçiyorum

İş Yaşamında Yükselebilmek İçin Cristiano Ronaldo Taktiği Uygulayın

Ronaldo ve diğerleri futbola başladıkları zaman önce bir takımda yer bulmak sonra da yukarılara tırmanmak için ne kadar çalışmışlardır dersiniz? Bu gün rüyaları gerçekleşmiştir mutlak. Ama bulundukları yeri muhafaza etmek için halen çalışıyorlar. Yaz biz? İşe gelip gidiyoruz. Çoğumuz bir tek satır bile okumuyoruz. Kendimizi yetiştirmek adına ne yapıyoruz?

Türk Hava Yolları'nın Altın Hissesinin Sahibi Kim?

Orman yangınını söndürme çalışması sırasında gagasına su alıp, bir damla suyu alevlerin üstüne bıraktıktan sonra defalarca aynı şeyi yapan serçenin “Ne yapıyorsun, taşıdığın bir damla su yangının söndürülmesine ne fayda sağlar ki” diye soran diğer kuşlara “Bunu biliyorum ama ben elimden geleni yapmış olayım da. “ cevabı var ya. İşte o hesap. Anlayabilenler için

İstanbul 3 ATATÜRK Hava Limanı

Şirketlerin faaliyetlerini anlatırken sözler çok dikkatle seçilmeli. Hele kontrolü % 100 elinizde olmayan konularda abartılı olmak kısa vade de göz boyasa da sizi zor suallerin muhatabı yapar. DÜN abartarak ifade ettiğiniz, BU GÜN gerçekleştiremediğiniz her şey YARIN başarısızlığınız olarak önünüze konacak, size üzüntü yaşatacaktır. İş yaşamı işte böyle.

Biz 18’e Gelinceye Kadar Bu Amcalar Türk Olduklarını Hatırlarlar mı Acaba?

Neler oldu bize? Bu denli birbirinden uzak, sevgisiz ve birbirine düşman hale geldik. Normal yaşamda, iş yaşamında kuvvetlinin zayıfı ezdiği, hak hukuk tanımayan, kavgacı bir toplum haline dönüştük. Türk’e özel, gurur veren hasletlerimizi yitirmiş gibiyiz sanki. Eskiden, Türk olmak her şeyden önce İNSAN olmaktır derdik. Eskiye dönmek çok zor mu gelir bizlere?

TUİK Yaşam Memnuniyeti Araştırması ve THY: Yöntem Benzerliği

Yaşam memnuniyeti, kişinin hayatını bir bütün olarak olumlu şekilde değerlendirmesi ile yaşamda acı, keder ve ızdırap yerine sevinç, neşe ve tatmin duygularının varlığıyla karakterize edilen hayattan genel olarak memnun olma hali şeklinde tarifleniyor. Türk halkı, THY ve tüm sektörlerimiz çalışanları için bu duygunun en yoğun olan tepe noktasını diliyoruz.