Çetin ÖZBEY
Çetin ÖZBEY cetinozbey@airporthaber.com

Tek Şansımız: Birbirimizi Anlamak Ve Farklılıklarımıza Saygı Göstermek

İnsanları anlamak, etkili bir insan olmak ve insanlar üzerinde olumlu etki bırakmak için, onların arasına karışmalı ve gerçekten hayatlarına dâhil olmak gerek. Şimdilerde insanlar öyle bölündü ki kimsenin hayatının içinde olmak mümkün değil. Bazı şirketlerimizi bu hale getirenleri Allah bildiği gibi yapsın. Ülkemizi de Allah İç ve Dış düşmanlardan korusun.

Taşınmak Zor İş. Planlamasını Yapmak İse İşin En Zor Kısmı

İst. Hv limanı ile ilgili bir tenkit yapılınca bunun iktidara ve hatta İktidar partisinin Gn.Bşk’nına yönelik olduğunu düşünerek yorumlarını bu noktadan hareketle acıtırcasına yapanlar var. Bu yaklaşım çirkin, orada bir aksaklık yaşanınca yapamadılar diye sevinmek daha büyük çirkinlik. Ağzı bağlı duran kötü söz (?) torbasının ipini sökesi geliyor insanın

“Bugün ve Yarın: Hayalimdeki Gelecek” Araştırması. Ve Yaşadığımız Beyin Göçü

Kalben diliyorum ki, devletimizin neresinde, hangi kuruluşunda olursa olsunlar, nerede çalışırlarsa çalışsınlar ama bizlerle olsunlar. Türkiye’de olsunlar ve de Türkiye’de kalsınlar. Onların THY’ na girebileceklerini (?) düşünün. Bu kardeşlerimizin gönlümüzü verdiğimiz “Bayrak Taşıyıcı Şirketimize” meyletmiş olmaları tabii ki çok sevindirici.

THY işe alım sürecinde yapay zeka tabanlı chatbot'lar kullanırsa?

Hele IK Robotlarının çalışmalarının sonucunu bir görün. Ve sorun onlara. Bizimkilerin hepsi işe girdi mi? Eğer Robotlar bunu sağlayamadılarsa aralarından performans nedeni ile ıskartaya çıkartılıp hurdacıya satılan oldu mu hiç? Bizimkilerin tümü mülakatta başarılılar öyle mi? Demek ki robotlar da bizleştiler. Artık bu teneke kafalılardan bize zarar gelmez

Türk Hava Yolları 2019’ da İyi Olacak

Sn. Gn. Md beyanında başarıyı Cumhurbaşkanımızın 2016 yılında THY heyetini kabulünün verdiği morale ve vizyonuna bağlıyor. Ben eski bir THY’li olarak “ Bu başarıyı Sn. Cumhurbaşkanımızın destek ve ileri görüşlülüğü ile Türk Hava Yolları personelinin üstün görev anlayışına borçluyuz “ demesini tercih ederdim. Bir Gn. Md’e bu yakışırdı. Tabii buna inanıyorlarsa...

Dış Müşteri İle THY Sadakat Yönetimi Meşgul. İç Müşteriler Ne Durumda?

Sevgi Yönetimi sistemine sektörümüz çalışanları hayli yabancı. Ülkemizde nerede ise bir kültür haline gelen korku yönetimi ile bazı şirketlerimiz iç içe. Bunun en büyük sakıncası ise çalışanların sudan nedenlerle birer birer kurumdan dışlanması. Şirketin malî dengesi yerinde göründüğü sürece çalışan kaybı ve personel devir hızı tepedekilerce önemsenmiyor

Yeni Yılı Karşılarken Türk Hava Yollarından Pembe Anılar.

Anıları yaşamanın insan üzerinde pozitif etki yaptığı ve de pembe renk kişiye canlılık, yumuşaklık verdiği bilinir. Bu renk sevgi ve şefkati çağrıştırdığı için kalbi temsil eder. Pembe rengin kötü enerjiyi çeken sakinleştirici bir rolü var. Bir hapishane de kapı ve pencere demirleri pembeye boyanınca mahkumların agresif davranışlarının kaybolduğu görülmüş.

Çürüme Neresinden Başlarsa Başlasın, Kokmuş Balık Yenmez.

Sektörümüzdeki kurumların yönetim halkalarında hiçbir kokunun üzerlerine bulaşmasına müsaade etmeyen yöneticiler de var. Etraftaki onca kötü örneğe rağmen yine de bu şartlarda elden geldiğince yöneticilik yapmaya çalışıyorlar. Allah onlara kuvvet ve tahammül gücü versin. Bu tür saygın yöneticilerimize ve görev yaptıkları kuruluşlara saygılar sunuyorum.

Ahlâk, Vicdan ve İnsanlık Eksikse Kanun Bir Şey Yapamaz.

Ahlak olgusu en eski "insani" düşüncelerden birisi. Belki ahlak düşüncesinden önce gelen bir konu varsa, o da “ ilahi varlık hakkındaki düşüncelerdir” Bu iki görüş günümüze kadar birbiriyle sıkı sıkıya bir şekilde bağlı kalmış. Bu bağlanma bütün peygamberlerin hayat hikâyelerinde görülüyor. Şimdi düşünün ve söyleyin. Ahlâken eksik biri nasıl dindar olabilir?

İnsanlığı Çıplak Olana, Hiçbir Ahlâk Kuralını Giydiremezsin

Malum ahlak kişilerin davranışlarının bir bütünü Bizde ahlâk mefhumu terbiye ile karıştırılabiliyor. Özellikle de dinin ayrılmaz bir parçası olarak mütalaa ediliyor ki, bundan da dinin istismarının ahlaki bir sorun olduğunu çıkartmak zor değil. Evet; Ahlak dinin ayrılmaz bir parçası ise hem mefhumdan yoksun olup hem de dindar olmak nasıl mümkün olabiliyor ki?

Konuştukça Batan, Yazmaya kalkarsa Dibe Çöker

Ancak Yüzeysel düşünebilen yarı cahil insanlar konuşma ve yazılarında konunun özünden çok kendi fikirlerini ön plana çıkartma gayretinde olup farklı düşünen diğer İnsanları kabullenmez ve onlardan aşağılayıcı bir üslupla bahsederler. İnsanları yanıltma alışkanlığındadırlar. Ve de yanlışı savunma gayretleri sonsuz olup onları susturmak hayli zordur.

Kula Bela Gelmez Hak Yazmadıkça, Hak Bela Yazmaz Kul Azmadıkça

Sümerlilerin yaşamındaki inanışa göre sosyal adaleti koruyan Tanrıça Nanşe, senede bir kere olmak üzere insanları iyi ve kötü hareketlerinden dolayı yargılar, kötüleri cezalandırırmış. Eğer bu günün insanları, bizler her sene yargılanacağımızı bilsek ve günahlarımızın mutlak aynı senede cezalandırılacağına emin olsak dünyada yaşam farklı olmaz mıydı?

Bedeli Şimdi mi, Sonra mı Ödemek İstersiniz?

Yöneticilerin ve İK çalışanlarının en büyük yanılgısı, basit gibi gözüken sıradan işlerin herkes tarafından yapılabileceğine inanmalarıdır. Bunun için işi parçalarına bölmek, sonra işin nasıl yapılacağını ayrıntılı olarak tanımlamak ve daha sonra da denetlemek yeterli olarak düşünülür. Oysa en basit iş için bile özel yetenek gerekir.

Sizin Siyaset Anlayışınız Batsın. Önce İnsan Olun

Konuya; devam etmekte olan İnşaat ve de faal bölümün İşletmesi sürecinde çıkacak aksaklık ( ? ) ve sorunlar ( ? ) havalimanını yapan iktidarı yıpratır düşüncesi ile yaklaşmak ve bu noktadan çıkışla yapılan konuşmalar çirkin ötesi aptal ve de hepimize karşı düşmanca. Bunlar cehaletin doruk noktasına yükselmiş okuryazar cahiller. Önce İnsan olun. Sonra tartışın.

Akıllı Düşman Akılsız Dosttan İyidir

THY’ de görev yapan çalışanlardan bir örnek: Şirketine sahip çıkma gayreti ile 15 sene önceki görevlileri kötüleyip, Şecaat arz ederken sirkatini söyleyen, kaş yapayım derken göz çıkartan biri. Kötü niyetli mi? Değil gibi. Tenkide açığız, çamur atmak yok diyor. Tenkidin hangi konuda yapılabileceğini de adeta ise tarifliyor. Sanki başlığı doğrulayan bir tür.

Dinlemek, Anlayamamak, İnanmamak + Bağımlı Kişilik Bozukluğu

Biz Atamızı hiçbir zaman tabu haline getirmedik. Sağ olsaydı kendisi bunu şiddetle reddederdi. Şu sözünü hatırlayarak onu bazı ülke liderlerinin “ Ben olmasam, Ben gidersem “ ile başlayan narsist sözleri ile karşılaştırın. Ve de aradaki farkı görün. “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”

THY’nin Etik Değerlerden Yoksun Disiplin ve Etik Kurulu

Bazı unvanlar vardır. Adı, yapılan işin ne kadar önemli olduğunu düşündürür insana. Etik Kurulu Başkanı, Disiplin kurulu Başkanı vb. Bu bölümleri önemli kılan o görevlere atanan yöneticilerdir. Bakarsınız ünite canlanmış dimdik, çalışıyor veya yöneticilerine uyup şahsiyetsizleşerek şirketin kenar süsü haline dönüşmüş. Var gibi yok derler ya. İşte o hesap.

THY Teknik A.Ş: TIS Yalnız Sendikanın, Yönetimin ve Çalışanın Sorunu Değil

Bir anket yapın. Göreceksiniz ki kendi arzusu işten ayrılanların büyük bir oranı işyerini yöneticileri yüzünden bırakmışlardır. Personel devir hızı yüksek olan şirket patronları nedense bunu hiç dikkate almazlar. İşin maddi ve manevi şartlarının yetersizliği bir tarafa, şirketin, çalışanın en önemli sorunu sağır ve nalıncı keseri zihniyetli yöneticiler.

THY Eski Genel Müdürü Ve Yönetim Kurulu Başkanı Asıl Bizlerin Yakınıydı

THY’nın bu günkü tepe yönetimine neden kızıyorum? Beni, 2002’ de Türk Hava Yollarından uzaklaştıran 2 tepe yönetici hakkında hep müspet konuşmaya ve yazmaya mecbur ediyorlar. Daha doğrusu bu günlerde yaşanan bazı olayları onların dönemindeki benzeri konudaki yaşanmışlarla karşılaştırınca bu sonuç kendiliğinden ortaya çıkıyor. Ve de her zaman çıkacak gibi.

Müşteri Odaklı Şirketler. Sendikalar ve Siyaset

İlker Beyin bir basın toplantısında “ THY müşteri odaklı bir şirket demesi insanları güldürür artık.. Kendisine olayı mı, olayın üzerine bizzat diktiği tüy mü hatırlatırlar onu bilemem. Sendikaların yaptığı mücadele ile siyaset ilişkisini gösteren çok örnek var. Bu durumda işçi örgütlerinin siyasetten kopuk olmalarının gerektiğini düşünmek yanlış olur

Şirketin Mensubu Olmak, Militanı (*) Gibi Davranmak Ve Yalanlar.

Kuruma mensubiyet duygusu olan kişi ahlaki ilkelerini muhafaza ederken çıkarı için doğrudan vazgeçmez. Sesi gür ve yetkili olanın değil haklının yanında durur. Militanlık duygusu hissedenler ise; kişi veya görüşe körü körüne bağlanırken benimsedikleri kültürün benliklerine kazıyarak şekillendirdiği, standart tek düze ve tartışılır bir tavır sergilerler.

IGA Dünyanın En Büyüklerinden Biri Olacak: Ona En Büyük Türk’ün Adı Yakışır

Dünyanın sayılı en büyük havalimanlarından biri olacak İGA’nın uluslararası kayıtlara da girecek olan isminin sonradan değiştirilmesi hoş bir manzara arz etmez. Bu husus haliyle münazara konusu olacaktır. Havalimanımızın isimlendirilmesini bu şekle dönüşmeden kalıcı bir şekilde yapmak gerek. Türkiye’mize, ülkemize yakışanı yapın gönüller sizinle olur.

Şu An İçin En İyi İş, Sahip Olduğunuzdur. Ona Sıkı Sıkı Sarılın.

Ekonomik kriz var mı? Yok mu? Tırmanır mı? Tırmanmaz mı? Durur mu? Durmaz mı? Bu ve benzeri şartlarda en iyi iş sahip olduğunuzdur. Vakit, onu muhafaza etmek için sıkıca sarılmak zamanıdır. İşinizin uçup gitmesine neden olacak hiçbir davranışta bulunmanız şart. Aklıselim bunu gerektirir. Her halde aranızda bunun tersini yapacak kadar aptal olan kimse yoktur.(?)

Sektörümüz Yöneticileri Çalışanı Hiç Olmazsa Öldürmüyor. Hasta Ediyorlar

Bu yazıyı sektörümüz yöneticilerine teşekkür etmek için yazdık. Zira Burcu Özçelik hanımın yazısında USA ve İngiltere’de uzun çalışma saatleri, düşük ücret, iş özel yaşam dengesi bozukluğu vb. nedenlerle ölen çalışan sayılarını görünce şaşırdık. Hiç olmaz ise bizim yöneticiler bu nedenlerle çalışanı öldürmüyor. Yalnız sinir hastası ediyorlar. Buna da şükür

Kedi Nankör, Karga Kindar, Tilki Kurnaz, Yılan Sinsi. İnsan İse Hepsi

Şimdi sizler söyleyin. Yavrusunu üzen insanı bir yere tüneyip bekleyen ve ona intikam almak için saldıran karga mı sinsi bir düşman yoksa salt aynı dünya görüşünde sahip olmamaları nedeni ile kinini içine hapsedip şirkette tensikat zamanı gelince, yalnız o insanın değil tüm ailenin ekmeği ile oynayarak çirkin kinini kusan insan denilen yaratık mı daha kindar?