Çetin ÖZBEY
Çetin ÖZBEY [email protected]

MİLLİYETÇİ HAREKÂT PARTİLİ ESKİ BİR BAKANIMIZ & HAZİNE VE MALİYE ESKİ BAKANIMIZ NUREDDİN NEBATİ

1)Herkes her şeyi istediği, işine geldiği gibi anlamakta, düşünmekte özgür. Ama yine de bunu diğer bir insana aksettirirken kendine yakıştırdığı gibi, unvanına ve kişiliğine yakışıp yakışmadığını hiç düşünmeden naklediyor.2) İnsan benimsediği ve yaptığı kötülüklerin bir gün mutlak kendisine geri döneceğini düşünmüyor. Oysa ki bir önceki örnekle yaşamıştı

KARAR VERENE MADDİ VE MANEVİ SORUMLULUK YÜKLEMEK BİRÇOK KASITLI İŞLEMİN (?) YAPILMASINI ÖNLER.

Sorumluluktan kaçmak; insanın kendisine ihaneti olur. İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil, prensipleri, sorumlulukları ve inançlarıdır. Sahip olunan her şey, her fırsat, kullanılan her yetki doğru olan insanlara mutlak bir sorumluluk yükler. Tüm haklarımızın sorumIuIukIarımızı yerine getirdiğimiz sürece korunacağını unutmamamız gerekir.

ÇALIŞANLARIN "HAKSIZ NEDENLE" İŞTEN ATILMALARI ÖNLENEBİLİR Mİ?

Az unutup çok hatırlayan delirir derler ama geçmiş yaşanmışları hatırlamakta yine de fayda var. Evet zaman geçiyor. Ama geçmişin izlerinin silinmesi için zamanın koşar adım ilerlemesi yeterli değil. Kalplerimizde ve benliğimizde derin izler bırakmış olan kötü anılar ne yaparsan yap eskimiyor. Onları formatlayıp bizlere yaşatanlar ise ömür boyu akıldalar.

TÜRK SİYASETİNİN EN ÇELEBİ İNSANLARINDAN BİRİ: TBMM BAŞKANI VE BAŞBAKAN (R) YILDIRIM AKBULUT

Çelebi kelimesi dilimizde sıklıkla karşımıza çıkan sözcükler arasında olup Türkçe kökenlidir. Görgülü, terbiyeli olgun kimseler ve Bektaşi ve Mevlevi pirlerinin en büyükleri Çelebi unvanı ile eşleştirilerek anılırdı. İşte rahmetli Yıldırım Akbulut’ un adabı ve kibarlığının bu unvan ile ilişkilendirilmesi kelimenin çok yerinde olan bir kullanılışıdır

SEÇİM YAKLAŞTIKÇA SANSÜRLEDİĞİM YORUMLAR NEDEN ÇOĞALIYOR?

Ne demiş Şemsi Tebrizi: “Sana affedilmeyecek kadar büyük hata yapan birine akıl sınırlarının bittiği yerden başlayacak ceza vermek istiyorsan onu affet. Hissedilen her şeyi arşivleyen kader kendisi ile en iyi biçimde ilgilenecektir” diyorsa da gönül ne kadar affetse de kırgınlık baki kalıyor bazı konularda. Gel de Bolat’ı, Çay’ı affet. Sonrası ömür boyu üzüntü

TÜRK HAVA YOLLARINDA “VAR GİBİ YOK” OLAN MOBBİNG (PSİKOLOJİK ŞİDDET) MAĞDURU ÇALIŞANLAR (*)

Uygulamalarımız maaşlara zam, prim, ikramiye vb. Peki karşıtlar ne diyor? Psikolojik şiddet, Nerede? Kim yapıyor? Tümü Yalan, tümü iftira. Ne demiş Mahatma Gandhi. Şiddet karşıtlarınca üretilen güç kesinlikle insan yeteneğinin icat ettiği tüm silahların gücünden üstündür ve sevgi insanlığın, şiddet hayvanlığın kanunudur ve de biz insanız. Düşüncemiz budur

ÇALIŞAN, KENDİSİNİ KÖTÜ VE AŞAĞILANMIŞ HİSSETMESİNE NEDEN OLANLARI ASLA UNUTMAZ

GEÇMİŞTE ÖNERMİŞTİM: “Tepe yöneticiler çalışanlara uyguladıkları maddi teşviklerle güvenmemeli, şirkette çalışanları neyin motive ettiğini ve neyin olumsuz olarak etkilediğini ortaya çıkarmak üzere anketler yapmalıdır. Soruların, ilkellikle cevaplanmaması ve yöneticiye ışık tutması için anketin isimsiz olarak düzenlenmesi şarttır”. DİNLEMEDİLER.

BAY KEMAL: EYY GENEL MÜDÜR. BİRAZ NEZAKET. BAŞKA TÜRK HAVA YOLLARI YOK.

Bazı insanlar içten içe kendisinin diğerlerinden daha iyi, daha akıllı, daha üstün vs. olduğuna inanmak istediğinden ve bunu her fırsatta kendine kanıtlayabilmek için başkalarına sürekli eleştirel bir gözle bakarak kendini hep üst pozisyonda tutma çabasında olan bir modelidir bunlar. Eleştiriye kapalı ve egosantrik bir yapının net bir göstergesidir bu tür.

THY’ DEN GEÇERSİZ, NEDENLERLE ATILMIŞ OLANLAR VE ŞU ANDA GÖREVE DEVAM EDENLER İÇİN GEREKLİ BİLGİ

THY sizi işten attı. Yargıtay’ın işe iade kararını’ da uygulamadı. Ya şimdi ne olacak? Yeniden mahkeme vb. Uğraşacağız. Konu salt hakkınız olan + tazminatı Almak değil. Aslolan sizleri bu denli üzen, konuları havada bırakarak insanlık dışı uygulamalar ile sizlere eziyet eden ve haklarınızı gasp eden yöneticilerin Çirkinliğini bir daha okurlara (?) duyurmak.

THY: BOLAT 2023 YILI VE SONRAKİ SENELERE İLİŞKİN HEDEFLERİ AÇIKLADI?

Bay Bolat’ın bizden dediği insanlara faydası kadar zararının da dokunduğu ortada. 80-100. Milyon ve daha yukarı maaşlara oturanların torpillilerin içinden seçilmiş daha büyük ve kuvvetli torpillilerden ibaret olduğu da malum. Bizim dediklerine bile ayrımcılık yaptı. Evet, Bay Bolat, İlker Beyin giderayak kapıda yere bıraktığı birçok şeyin üzerine tüy dikti

THY: En büyük körlük = Nankörlük.

En büyük körlük nankörlüktür. Huysuz bir insan düzelebilir, cahil okur, çalışır bu eksikliğini giderir, sinirli ise tedavi olur. Nankör insan ise asla değişmez. O her şeyin fiyatını bilen fakat kıymetini bilmeyen kimsedir. Her konunun kötü tarafını bilmek nankör insanın özel bir ihtisasıdır. Nankör olmasına rağmen iyi olarak anılan bir insan tanıdınız mı hiç?

Maiyet Memuru

Kandırılmak isteyen her seferinde kanıyor. Sevmek isteyen seviyor. Güvenmek isteyen defalarca her konuda aldatılmış olmasına rağmen halen güveniyor. Başkasını suçlamanın anlamı var mı? Tepede kendinden, kendi halinden ziyadesi ile memnun biri oturuyor. Yönetmiyor, yönetiliyor. Evet, arkadan yürüyen yönetici olamaz derler. O önde yürüdüğünü zannediyor.

Sistematik olarak uygulanan ayrımcılık, bir” İNSANLIK SUÇUMUDUR?”

Bugünün gençleri çocukken ırk ve din, siyaset bilmezler ve insan ayrımı yapmazlardı. Nefreti ve ayırımcılığı kim öğretti onlara. Tabii ki büyükleri. Bir İnsana uygulanan ayrımcılık herkese yapılmış bir tehdittir. Bu çirkinliği yapan kişiler de bir gün mutlak bu toplumda ayrıştırılacaklardır. Utanmadan ve de sıkılmadan bundan şikayetçi olabilecekler midir?

YÖNETİM KURULU BAŞKANI AHMET BOLAT: THY İÇİN “DURMAK YOK YOLA DEVAM” DİYOR.

Yanlış trene binmişsen; koridorda gidiş yönünün tersine koşarak gara geri dönemezsin. Evet, on beş seneyi aşkın bir süre trenin koridorunda hareketsiz durup tüm hatalara karşı sessiz kalarak aynı konumda tutunmayı beceren ve bu süreçte yapılan vahim hatalardan ötürü sıkılmayan bir insanı daha sonra bizzat, bilinçli olarak yaptığı hatalar utandırır mı sizce?

İslamiyet, Kutsal Kitabımız Kur’an-ı Kerim ve Biz Türkler.

Kur'an'da ahlaki davranışlara kıstastık yapacak pek çok emir, yasak ve öğüt vardır. Nahl suresi 90.ncı ayet önce emir ifadesiyle temel ahlaki kuralları bildirilmekte, sonra yasakları belirtirken ayetin sonunda da özgür bırakılmış insanın bu öğütleri hiçbir şekilde baskı görmeksizin kendi vicdan muhasebesi ile uygulamasının umulduğunu ifade etmektedir.

Acı çekmenin ortak duygusu bütün insanları birleştirir (?): Schopenhauer

Büyük acılar, insanları birbirine yakınlaştırır ve bağlar. Bu olguların en üzücüsünü başta on ilimizin sakinleri olmak üzere yaşadık. Hepimiz kahrolduk. Ancak bazı insanlarımız halen “ben yaptım o yapmadı” ile meşgul. Bu davranışlar insanlıktan çok uzak. Hani 1999 depremi milattı Ne oldu? Ne değişti? Şimdi bizim miladımız 2023’ mü diyeceğiz.? Ne değişecek?

Dayanışma ve Yardımlaşma Ölümden Başka Her Şeyi Yener.

Üç beş şerefsiz çapulcu yaşadığımız korkunç depremin üzerimizdeki etkisini uzaktan da olsa kendi karanlıklarında yaşamamızı istediler. Güvenlik kuvvetlerimiz onlara bu fırsatı vermedi. Ve de Türk Milleti sergilediği dayanışma ile hepimizi yarınlar için ümitlendirdi ve dayanışma ve yardımlaşmanın ölümden başka her şeyi yenebileceğini bize gösterdiler.

Mutluluk araştırmaları: Bataklıkta boğulanın ne yuttuğunu araştırmaya gerek var mı?

Tüm sınırlamalar kişiyi mutlu kılar. Görme, etki ve temas alanımız ne denli dar ise o denli mutlu oluruz; ne denli geniş ise o denli sıklıkta kendimizi azap içinde ya da ürkütülmüş duyumsarız. Çünkü bu alanla birlikte kaygılar, istekler, ürkünç şeyler de çoğalır ve büyür. Yormayın kendinizi. Zira Mutluluk aramakla bulunacak bir şey değildir, onu inşa etmek gerekir

TGS: Önce git bir uçak nasıl yükleniyor, boşaltılıyor gör, daha sonra TGS ile ilgili yazı yaz.

Başka bir insanın veya kurumun nasırına basılınca feryat etme yeteneği olan bazı insanlar (?) hiçbir şeyi kazara yapmazlar. Sonuçları feryadı kesecek biçimde önceden planlarlar. Mesleklerini doğru hayaller üzerinde söyledikleri yalanlarla icra ederler, hayatlarının yarısı kendilerini bu noktaya getirenleri, öbür yarısı ise birbirini aldatmakla geçer.

TGS Çalışanlarına Ahmet Bolat Seslenişi. Tehdit ve sevgi sunumu bir arada

Aslına bakarsanız kimse kimseyi küçümseyecek kadar büyük değil. Ne unvanda olursanız olun bu değişmez. Bunu bilmelisiniz. Küçümsediğiniz şeyler için gün gelir önemsediğiniz bir bedel ödersiniz. İnsanların sessin sakin durduğuna bakıp gücünüze güvenip, basmayın damarlarına. Karada ve denizde mayınlarda sessiz dururlar. Biri gidip üzerlerine basana kadar.

Üstümüze, Sağdan Soldan Her taraftan Cahillik Yağıyor

Justin Kruger ve David Dunning Cornell Ünv’ de yaptıkları tez çalışması sonucu: Cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır. Niteliksiz insanlar, niteliklerini abartma eğilimindedir, nitelikli insanların niteliklerini görüp anlamaktan da acizdirler ve de kifayetsiz muhterisler’ her zaman ve her yerde daha hızlı yükselirler.

En Büyük İletişim Problemimiz; Anlamak için değil, Cevap vermek için okuyor ve dinliyoruz

Duymak istediğimiz yanlışlar vardır nedense. Hem de bile bile. Hiç kimse bildiğinden fazlasını işitmez; kimse hissedebildiğinden, hayal edebildiğinden ve düşünebildiğinden fazlasını okusa bile algılamaz. İnsanlar neyi görmek isterlerse onu görür, neyi duymak istiyorlarsa onu duyarlar. Okuduklarını da, kendilerine uygun şekilde anlar ve yorumlarlar.

Bazı THY Çalışanlarının alışkanlıkları değişti. Artık tek konuları Para. Para varsa mutlular

THY: Yöneticiler, şirket çalışanlarının maddiyata bu denli eğilmelerine hangi davranışların sebep olduğunu ve bu eğilimin artmasındaki rollerini düşünmelidirler. Bu eğilim yalnız zorlaşan hayat şartlarına bağlı olarak mı artıyor? Peki maddeye karşı eğilim artarken çalışanlarda bir karakter zafiyetine neden olmuyor ve aidiyet duygusunu zedelemiyor mu?

Yeni Bir Yılın Eşiğinde

İnsanlar geçmişte yaşadıklarından ötürü hayat ve diğer insanlar hakkında olumsuz temel inançlara sahip olabilirler. Örneğin: Diğer insanlara güvenilmez, beni incitebilirler. Vb. Olumsuz inançlar yalnız psikolojik stresin olduğu durumlarda ortaya çıkar. Ve daha önce yaşamış olan memnuniyetsizlikler, bu duyguları yeniden formatlayıp önümüze koyabilir.

Ülkemiz İçin Durmak Yok, Yola Devam Derken THY Durağında Size Bir “Çay” İkram Etsek?

Doruğa çıktıkça iş yaşamı güçleşir, sorumlulukta artar ve insanlar bu zor yaşamın büyük zorlukları ile tepeye tırmanırken ve varınca karşılaşır. Yenmesi gereken en önemli zorluk ise yaşanılan olaylar karşısında sorumluluğunu müdrik ve adil olmaktır. Bu çalışanlarda yöneticiye / yönetime karşı güven duygusu oluşmasına neden olur. Sahi size güven duyan var mı?