Çetin ÖZBEY
Çetin ÖZBEY cetinozbey@airporthaber.com

THY: İşinizin Geleceği Çalıştırdığınız İnsanların Elinde

Şayet akli selim avdet ederse TIS’ i çalışanlar lehine sonlandırın. Takım tutmayın, pilotların dayanışma aidatı ödemelerini sürdürebileceklerini söyleyin. Ve de 2018’in rekor sonuçlarını THY ve yan kuruluşlarda görev yapan personelimizin üstün çalışmalarına borçluyuz. Kendilerine teşekkür ediyoruz vb. bir şeyler söylemeyi deneyin. Hiç zor bir şey değil.

IHL: Doğa Tanrının Sanatıdır. İnsanoğlu Bu Tablonun Röprodüksiyonunu Yapamaz.

Yenikapı, Beşiktaş, Haydarpaşa, Kadıköy civarlarındaki kazılarda bulunan arkeolojik materyaller o bölgelerdeki yaşam izlerini kaç bin yıl geriye götürdü (?) Ist. Havalimanı için yapılan 76,5 milyon M2’lik kazılarda benzeri bir hayat izine rastlanıldı mı? Hayır. İnsanoğlu Marmara’da yaşamak için neden bölgenin ve Boğazın güneyini tercih etmiş dersiniz?

Türk Hava Yolları ve İstanbul Havalimanı: İki En Büyükten Küçük Küçük Konular.

Bir rüya anlatımı. Ne olacak bu IHL’ nin durumu? Sonuçta Devlete mi kalacak? O tamam da ya sonrası? Bir konunun önemi anlatımın uzunluğu ile ilintili değil. THY konusu çok önemli. IHL’ na sorunsuz taşınırız diyenler bu konu ile yakından ilgilenen Cumhurbaşkanımızı yanıltıyorlar. Yap İşlet Devret: İlk kez kime Devlet garantisi verildi, bu imtiyaz nasıl sonlandı?

Harvard Üniversitesinin Ömür Boyu ( 80 Yıl ) Süren Araştırması:

Evet; yine okur sayısını aşağıya çekecek bir konu seçtim size seslenmek için. Az okunma rekorum şimdilik 334. Bu yazının okuru daha az olacak. Sonuçta bu yazıyı hayli küçük miktarda okur için köşeme koyduğumu, düşüneceğim. Dilerim ki; raporu okuyacak olanlar bu araştırma sonuçlarında ucundan tutup dağarcıklarına atacak bir şeyler bulurlar. Ben okuyunca buldum

AHL coşkusu ile THY daha yüksekten uçacak ama bunun için yeterince pilot gerek

İş yaşamında çalışanların mutlu olmaları ve işlerini severek yapmaları esastır. Pilot, teknisyen ve mühendisleri mutsuz olan bir havayolunun varlığını düşünemiyorum. Biri yüzlerce can taşıyor arkasında. Diğeri ise uçağın her gün bakım, onarımını yapıyor. Bu insanların yönetim hatalarının huzursuzluklarına muhatap edilmeleri size de aptalca gelmiyor mu?

İst. Havalimanı, THY Başta Tüm Havayolları İçin Yeni Bir Resim Tuvali Gibi.

Ressamlar eskiz çalışmalarını her esere başlamadan yapar ve tablo aslının nasıl olacağını kâğıt üzerinde düşünürler. THY bir miktar çalışan ve az sayıda uçuş ile büyük operasyonunun eskiz çalışmasına başladı. Galerinin tanıtımını yapıp çalışanlarca yapılan eskizleri sergilerken çizimdeki detayların yerine oturduğunu söylüyor. Dileriz ki doğru olsun.

Tek Şansımız: Birbirimizi Anlamak Ve Farklılıklarımıza Saygı Göstermek

İnsanları anlamak, etkili bir insan olmak ve insanlar üzerinde olumlu etki bırakmak için, onların arasına karışmalı ve gerçekten hayatlarına dâhil olmak gerek. Şimdilerde insanlar öyle bölündü ki kimsenin hayatının içinde olmak mümkün değil. Bazı şirketlerimizi bu hale getirenleri Allah bildiği gibi yapsın. Ülkemizi de Allah İç ve Dış düşmanlardan korusun.

Taşınmak Zor İş. Planlamasını Yapmak İse İşin En Zor Kısmı

İst. Hv limanı ile ilgili bir tenkit yapılınca bunun iktidara ve hatta İktidar partisinin Gn.Bşk’nına yönelik olduğunu düşünerek yorumlarını bu noktadan hareketle acıtırcasına yapanlar var. Bu yaklaşım çirkin, orada bir aksaklık yaşanınca yapamadılar diye sevinmek daha büyük çirkinlik. Ağzı bağlı duran kötü söz (?) torbasının ipini sökesi geliyor insanın

“Bugün ve Yarın: Hayalimdeki Gelecek” Araştırması. Ve Yaşadığımız Beyin Göçü

Kalben diliyorum ki, devletimizin neresinde, hangi kuruluşunda olursa olsunlar, nerede çalışırlarsa çalışsınlar ama bizlerle olsunlar. Türkiye’de olsunlar ve de Türkiye’de kalsınlar. Onların THY’ na girebileceklerini (?) düşünün. Bu kardeşlerimizin gönlümüzü verdiğimiz “Bayrak Taşıyıcı Şirketimize” meyletmiş olmaları tabii ki çok sevindirici.

THY işe alım sürecinde yapay zeka tabanlı chatbot'lar kullanırsa?

Hele IK Robotlarının çalışmalarının sonucunu bir görün. Ve sorun onlara. Bizimkilerin hepsi işe girdi mi? Eğer Robotlar bunu sağlayamadılarsa aralarından performans nedeni ile ıskartaya çıkartılıp hurdacıya satılan oldu mu hiç? Bizimkilerin tümü mülakatta başarılılar öyle mi? Demek ki robotlar da bizleştiler. Artık bu teneke kafalılardan bize zarar gelmez

Türk Hava Yolları 2019’ da İyi Olacak

Sn. Gn. Md beyanında başarıyı Cumhurbaşkanımızın 2016 yılında THY heyetini kabulünün verdiği morale ve vizyonuna bağlıyor. Ben eski bir THY’li olarak “ Bu başarıyı Sn. Cumhurbaşkanımızın destek ve ileri görüşlülüğü ile Türk Hava Yolları personelinin üstün görev anlayışına borçluyuz “ demesini tercih ederdim. Bir Gn. Md’e bu yakışırdı. Tabii buna inanıyorlarsa...

Dış Müşteri İle THY Sadakat Yönetimi Meşgul. İç Müşteriler Ne Durumda?

Sevgi Yönetimi sistemine sektörümüz çalışanları hayli yabancı. Ülkemizde nerede ise bir kültür haline gelen korku yönetimi ile bazı şirketlerimiz iç içe. Bunun en büyük sakıncası ise çalışanların sudan nedenlerle birer birer kurumdan dışlanması. Şirketin malî dengesi yerinde göründüğü sürece çalışan kaybı ve personel devir hızı tepedekilerce önemsenmiyor

Yeni Yılı Karşılarken Türk Hava Yollarından Pembe Anılar.

Anıları yaşamanın insan üzerinde pozitif etki yaptığı ve de pembe renk kişiye canlılık, yumuşaklık verdiği bilinir. Bu renk sevgi ve şefkati çağrıştırdığı için kalbi temsil eder. Pembe rengin kötü enerjiyi çeken sakinleştirici bir rolü var. Bir hapishane de kapı ve pencere demirleri pembeye boyanınca mahkumların agresif davranışlarının kaybolduğu görülmüş.

Çürüme Neresinden Başlarsa Başlasın, Kokmuş Balık Yenmez.

Sektörümüzdeki kurumların yönetim halkalarında hiçbir kokunun üzerlerine bulaşmasına müsaade etmeyen yöneticiler de var. Etraftaki onca kötü örneğe rağmen yine de bu şartlarda elden geldiğince yöneticilik yapmaya çalışıyorlar. Allah onlara kuvvet ve tahammül gücü versin. Bu tür saygın yöneticilerimize ve görev yaptıkları kuruluşlara saygılar sunuyorum.

Ahlâk, Vicdan ve İnsanlık Eksikse Kanun Bir Şey Yapamaz.

Ahlak olgusu en eski "insani" düşüncelerden birisi. Belki ahlak düşüncesinden önce gelen bir konu varsa, o da “ ilahi varlık hakkındaki düşüncelerdir” Bu iki görüş günümüze kadar birbiriyle sıkı sıkıya bir şekilde bağlı kalmış. Bu bağlanma bütün peygamberlerin hayat hikâyelerinde görülüyor. Şimdi düşünün ve söyleyin. Ahlâken eksik biri nasıl dindar olabilir?

İnsanlığı Çıplak Olana, Hiçbir Ahlâk Kuralını Giydiremezsin

Malum ahlak kişilerin davranışlarının bir bütünü Bizde ahlâk mefhumu terbiye ile karıştırılabiliyor. Özellikle de dinin ayrılmaz bir parçası olarak mütalaa ediliyor ki, bundan da dinin istismarının ahlaki bir sorun olduğunu çıkartmak zor değil. Evet; Ahlak dinin ayrılmaz bir parçası ise hem mefhumdan yoksun olup hem de dindar olmak nasıl mümkün olabiliyor ki?

Konuştukça Batan, Yazmaya kalkarsa Dibe Çöker

Ancak Yüzeysel düşünebilen yarı cahil insanlar konuşma ve yazılarında konunun özünden çok kendi fikirlerini ön plana çıkartma gayretinde olup farklı düşünen diğer İnsanları kabullenmez ve onlardan aşağılayıcı bir üslupla bahsederler. İnsanları yanıltma alışkanlığındadırlar. Ve de yanlışı savunma gayretleri sonsuz olup onları susturmak hayli zordur.

Kula Bela Gelmez Hak Yazmadıkça, Hak Bela Yazmaz Kul Azmadıkça

Sümerlilerin yaşamındaki inanışa göre sosyal adaleti koruyan Tanrıça Nanşe, senede bir kere olmak üzere insanları iyi ve kötü hareketlerinden dolayı yargılar, kötüleri cezalandırırmış. Eğer bu günün insanları, bizler her sene yargılanacağımızı bilsek ve günahlarımızın mutlak aynı senede cezalandırılacağına emin olsak dünyada yaşam farklı olmaz mıydı?

Bedeli Şimdi mi, Sonra mı Ödemek İstersiniz?

Yöneticilerin ve İK çalışanlarının en büyük yanılgısı, basit gibi gözüken sıradan işlerin herkes tarafından yapılabileceğine inanmalarıdır. Bunun için işi parçalarına bölmek, sonra işin nasıl yapılacağını ayrıntılı olarak tanımlamak ve daha sonra da denetlemek yeterli olarak düşünülür. Oysa en basit iş için bile özel yetenek gerekir.

Sizin Siyaset Anlayışınız Batsın. Önce İnsan Olun

Konuya; devam etmekte olan İnşaat ve de faal bölümün İşletmesi sürecinde çıkacak aksaklık ( ? ) ve sorunlar ( ? ) havalimanını yapan iktidarı yıpratır düşüncesi ile yaklaşmak ve bu noktadan çıkışla yapılan konuşmalar çirkin ötesi aptal ve de hepimize karşı düşmanca. Bunlar cehaletin doruk noktasına yükselmiş okuryazar cahiller. Önce İnsan olun. Sonra tartışın.

Akıllı Düşman Akılsız Dosttan İyidir

THY’ de görev yapan çalışanlardan bir örnek: Şirketine sahip çıkma gayreti ile 15 sene önceki görevlileri kötüleyip, Şecaat arz ederken sirkatini söyleyen, kaş yapayım derken göz çıkartan biri. Kötü niyetli mi? Değil gibi. Tenkide açığız, çamur atmak yok diyor. Tenkidin hangi konuda yapılabileceğini de adeta ise tarifliyor. Sanki başlığı doğrulayan bir tür.

Dinlemek, Anlayamamak, İnanmamak + Bağımlı Kişilik Bozukluğu

Biz Atamızı hiçbir zaman tabu haline getirmedik. Sağ olsaydı kendisi bunu şiddetle reddederdi. Şu sözünü hatırlayarak onu bazı ülke liderlerinin “ Ben olmasam, Ben gidersem “ ile başlayan narsist sözleri ile karşılaştırın. Ve de aradaki farkı görün. “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”

THY’nin Etik Değerlerden Yoksun Disiplin ve Etik Kurulu

Bazı unvanlar vardır. Adı, yapılan işin ne kadar önemli olduğunu düşündürür insana. Etik Kurulu Başkanı, Disiplin kurulu Başkanı vb. Bu bölümleri önemli kılan o görevlere atanan yöneticilerdir. Bakarsınız ünite canlanmış dimdik, çalışıyor veya yöneticilerine uyup şahsiyetsizleşerek şirketin kenar süsü haline dönüşmüş. Var gibi yok derler ya. İşte o hesap.

THY Teknik A.Ş: TIS Yalnız Sendikanın, Yönetimin ve Çalışanın Sorunu Değil

Bir anket yapın. Göreceksiniz ki kendi arzusu işten ayrılanların büyük bir oranı işyerini yöneticileri yüzünden bırakmışlardır. Personel devir hızı yüksek olan şirket patronları nedense bunu hiç dikkate almazlar. İşin maddi ve manevi şartlarının yetersizliği bir tarafa, şirketin, çalışanın en önemli sorunu sağır ve nalıncı keseri zihniyetli yöneticiler.

THY Eski Genel Müdürü Ve Yönetim Kurulu Başkanı Asıl Bizlerin Yakınıydı

THY’nın bu günkü tepe yönetimine neden kızıyorum? Beni, 2002’ de Türk Hava Yollarından uzaklaştıran 2 tepe yönetici hakkında hep müspet konuşmaya ve yazmaya mecbur ediyorlar. Daha doğrusu bu günlerde yaşanan bazı olayları onların dönemindeki benzeri konudaki yaşanmışlarla karşılaştırınca bu sonuç kendiliğinden ortaya çıkıyor. Ve de her zaman çıkacak gibi.