28 Temmuz 2012, Cumartesi 15:13:10

HEM ADI DEĞİŞTİ HEM SİSTEMİ...

Eskişehir Anadolu Üniversitesi (AÜ) bünyesinde yer alan Sivil Havacılık Yüksekokulu, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kararıyla Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’ne dönüştü. Değişiklikle birlikte artık AÜ havacılık ve uzay bilimleri alanında bilimsel çalışmalara hız verecek...
  • Cavcar kim yaa?! Kaç senedir okuyorum bir kere görmedim adamı... Kantine gelsin, bir çayımızı içsin havacılıktan konuşalım, hiç olmadı askerlik anısını anlatsın... Anlayacağınız o kadar ilgilidir bizimle, ne de bu değişiklik bizimle o kadar ilgilidir.
  • Sn. mezun Siz o yanar dönerli salonda nasıl bir eğitim verildiğinden anlaşılan " BİR HABERSİNİZ" Madem ki mezunsunuz siz ve herkesi o yanar dönerli salona davet ediyoruz. Şayet aklınız (bu eleştiriyi yapabiliyorsanız , ŞÜPHELİYİM ) orada verilien eğitimi algılayabiliyorsa sizi tebrik ederim
  • kardeşim bn sekörden bihaber değilim bizde biliyoruz ünvanımızın olmadığını ama herşey ünvanmı ?? bnm demek istedğim tamam teknisyenlik eskisi gbi değil typ vb kurslar yüzünden ama siz burda tartıstıkca ne geçiyor elinize bu eskişehirden mezun olupta açlıktan ölen görmedim bn her mezun iyi yada kötü iş buluyor ama siz hala burda çene çalıyonuz her koyun kendi bacağından asılır siz burda kötü yorumlar yapmasanız biz bu okullardan daha cok basarılı cıkarız kenidimiz daha cok geliştiririz neyse siz çene çalmaya devam edin vatanı siz kurtaracaksız nede olsa ...
  • arkadaşlar bende eskişehir sivil havacılık mezunuyum. yıllarca yüksek puanlarla girdiğimiz okulun fakulte olmamasından sikayetci olduk. simdi bu değisim gerceklesti. bu güzel bir gelişme. burada bu konu hakkında olumsuz yorum yapanların bu okul mezunu oldugunu dudunmuyorum. hiç bir mezun kendi okulu adına yapılan bu degisikligi kötü görmez kanımca.

Değişiklikle ilgili bilgi veren Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Cavcar, fakülte olarak artık bilimsel çalışmalara daha fazla yöneleceklerini belirterek, "Yüksekokulların amacının sektöre kalifiye eleman yetiştirmektirdir. Fakültelerin ise bilimsel çalışmalar ve araştırmalar yapmakla yükümlüdürler. Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi olarak hem yüksekokulun hem de fakültenin bir kombinasyonu şeklinde çalışacağız. Biz yine mesleğe yönelik kalifiye elemanlarımızı yetiştireceğiz. Ama daha farklı yaklaşımlarla, öğretim elemanı kadromuzu daha fazla bilimsel araştırma yapması yönünde teşvik edeceğiz" dedi.

TÜRKİYE'NİN 2023 HEDEFLERİNE KATKI SAĞLAYACAĞIZ

Türkiye’nin 2023 hedefleri arasında havacılık ve uzay bilimleri alanında çok fazla çalışması olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Cavcar "Türkiye artık bir dönüşüm geçiriyor. Türkiye’nin 2023 hedefleri var, bu hedefler içinde kendi uçağını, helikopterini, kendi uydusunu yapmak var. Uydu fırlatabilen, uçağını yapabilen ve bunlar dışında havacılık sistemleri geliştirebilen bir ülke olmak istiyoruz. Bunları göz önüne aldığımızda artık yüksekokul yapısıyla bu mümkün gözükmüyordu. Yapılan değişiklikle artık Türkiye’nin 2023 hedeflerine büyük bir katkı sağlayabileceğiz" şeklinde konuştu.

İlk aşamada fakülte olmanın çok fazla bir değişikliğe neden olmayacağını, ancak ileriki dönemde farklılıkların ortaya çıkmaya başlayacağını söyleyen Mustafa Cavcar, sektörün ihtiyaçlarını belirleme noktasında çalışmalar yapabileceğiz. Daha önce bu tip araştırmalar yaptıkı ancak mevzuatla ilgili sıkıntılar yaşadık. Biz fakültede sektörün ihtiyaçlarına yönelik eleman yetiştireceğiz. Sektördeki firmalar iş yoğunluğu içinde sektörün ihtiyaçlarını bilemeyebilir. Fakülte olmak daha çok esneklik getirecek ve biz sektörün ihtiyaçlarını belirlemede daha bilimsel çalışmalar sergileyeceğiz" şeklinde konuştu.

Türkiye’nin G-20 ülkeleri arasında daha iyi bir konuma gelebilmesi için havacılık ve uzay bilimlerine ağırlık vermesi gerektiğinden bahseden Prof. Dr. Cavcar, şunları söyledi: "Üniversitemiz bünyesinde 'Havacılık Mükemmeliyet Merkezi' kuruldu. Artık sadece uçak, helikopter veya uydu çalışmaları değil, havacılık alanında teknolojik çalışmalar ve araştırma-geliştirme (AR-GE) projeleri üreteceğiz. Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültemizde eğitim gören öğrenciler ve hocalarımıza bu çalışmalar yansıyacak. Bu değişikliğin önümüzdeki yıllarda yapılacak çalışmalar için ilk adım olduğunu söyleyebiliriz" diye konuştu.

HEM ADI DEĞİŞTİ HEM SİSTEMİ...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

Vay Arkadaş ~ 6 yıl önce
Cavcar kim yaa?! Kaç senedir okuyorum bir kere görmedim adamı... Kantine gelsin, bir çayımızı içsin havacılıktan konuşalım, hiç olmadı askerlik anısını anlatsın... Anlayacağınız o kadar ilgilidir bizimle, ne de bu değişiklik bizimle o kadar ilgilidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yanar dönerli salon ~ 6 yıl önce
Sn. mezun Siz o yanar dönerli salonda nasıl bir eğitim verildiğinden anlaşılan " BİR HABERSİNİZ" Madem ki mezunsunuz siz ve herkesi o yanar dönerli salona davet ediyoruz. Şayet aklınız (bu eleştiriyi yapabiliyorsanız , ŞÜPHELİYİM ) orada verilien eğitimi algılayabiliyorsa sizi tebrik ederim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
muhalefet ~ 6 yıl önce
kardeşim bn sekörden bihaber değilim bizde biliyoruz ünvanımızın olmadığını ama herşey ünvanmı ?? bnm demek istedğim tamam teknisyenlik eskisi gbi değil typ vb kurslar yüzünden ama siz burda tartıstıkca ne geçiyor elinize bu eskişehirden mezun olupta açlıktan ölen görmedim bn her mezun iyi yada kötü iş buluyor ama siz hala burda çene çalıyonuz her koyun kendi bacağından asılır siz burda kötü yorumlar yapmasanız biz bu okullardan daha cok basarılı cıkarız kenidimiz daha cok geliştiririz neyse siz çene çalmaya devam edin vatanı siz kurtaracaksız nede olsa ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
nankor olmayalım ~ 6 yıl önce
arkadaşlar bende eskişehir sivil havacılık mezunuyum. yıllarca yüksek puanlarla girdiğimiz okulun fakulte olmamasından sikayetci olduk. simdi bu değisim gerceklesti. bu güzel bir gelişme. burada bu konu hakkında olumsuz yorum yapanların bu okul mezunu oldugunu dudunmuyorum. hiç bir mezun kendi okulu adına yapılan bu degisikligi kötü görmez kanımca.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000