Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com

THY yönetimi verdiğin sözü tut…

Türk Havayolları’nın geleneksel hale gelen Antalya zirvesinden yine prim müjdesi çıktı. İlker Aycı süslü kelimelerle donatılmış konuşmasında garibana bir maaş, ballı maaş alan müdür ve başkanlara da ikişer, üçer maaş verileceğini açıkladı.
THY yönetimi verdiğin sözü tut…

Yoğun gündem. Pegasus, THY, SHGM

Hangi birini yazayım bu hafta. Öyle yoğun konu var ki önceliği belirlemekte güçlük çekiyoruz. Ama tabi Pegasus Havayolları’nın Trabzon’da pist dışına çıkması birinci plana çıktı diyebiliriz. “Allah korumuş” demekten fazla yoruma gerek yok.
Yoğun gündem. Pegasus, THY, SHGM

THY; hamaset=siyaset…

Kendi gerçeklerimiz ile yüzleşemediğimiz sürece sadece emperyalist güçlerin değirmenine su taşımaktan öteye gidemeyeceğimiz bir kez daha anlamış oluyoruz. Nereden? THY’nin Fransa’da yaptığı son anlaşmadan.
THY; hamaset=siyaset…

Samimiyet testi…

Yazımın başında yeni yılınızı kutlamak isterim. 2018 yılının geçmiş tüm yıllardan daha iyi olmasını temenni ediyorum. Samimiyet testini kendi adıma hiç sevmem. Kendi samimiyetimi de kimseye sorgulatma lüksünü vermem. Neysem o şekilde davranırım ve karşımdakinden de aynı davranışı beklerim.
Samimiyet testi…

Sektörün eti kalmadı kemiğini yeyin...

Birbirimizi baltalamak ne zaman el üstünde tutulur hale geldi bilemiyorum. Bu hafta Airporthaber’de yayınlanan Eurasia Airshow ile ilgili haberi mutlaka okumuşsunuzdur. Sakın fuara veya fuarlara karşı olduğumuz anlaşılmasın. İşin özünü tartışalım istiyorum.
Sektörün eti kalmadı kemiğini yeyin...

THY’de yeni sorunlar…

Değerli okurlar, geçen hafta değindiğim taşeron konusu oldukça yoğun ilgi gördü. Her ne kadar zaman zaman personelin hatasını yazmamız dolayısıyla işçi düşmanı gibi lanse edilsek bile, bizim asıl gayemiz iş barışı ve ülkemizde daha fazla istihdam sağlanmasına yöneliktir.
THY’de yeni sorunlar…

THY ve DHMİ taşeronları…

Bu hafta umutların yeşertildiği bir konuya değinelim. Taşeron konusu. Öyle ya DHMİ’de de, THY’de de taşeron var. Sayıları da oldukça fazla. Her birinin aklı da fikri de iktidardan gelecek güzel haberde idi.
THY ve DHMİ taşeronları…

THY’ye sabotaj ihtimali-2

Tedbir alınması için yazılan bir yazıdan sonra yaşananları hayretler içerisinde kalarak izliyorum. Bir Alman ajanının ağzından dökülenlerin tarafıma aktarılmasını, uyarı mahiyetinde kaleme almak benim için bir vatan borcudur. Bunu yöneticiler ciddiye alır veya almaz kendi bilecekleri iş.
THY’ye sabotaj ihtimali-2

THY’ye sabotaj hazırlığı…

Türk Hava Yolları dünyanın merceği altında. Her geçen gün uçuş noktalarını çoğaltırken diğer yandan da filosunu büyütüyor. Üçüncü havalimanı ile birlikte büyüme daha da hızlanacak. Ancak korkunç bir istihbarat ile tüylerim diken diken oldu. İşte bu yüzden şimdiden önlem almak için bu istihbarat bilgisini paylaşmak zorundayım.
THY’ye sabotaj hazırlığı…

Sabiha Gökçen AHL olabilir mi?

İstanbul’da yapımı devam etmekte olan üçüncü havalimanı 2018 yılının 29 Ekim’inde hizmete hazır hale getirilmeye çalışılırken, Sabiha Gökçen Havalimanı da ikinci pisti ile genişleme sürecine hazırlanıyor.
Sabiha Gökçen AHL olabilir mi?

THY kazandığını çalışanlarla paylaşacak mı?

Türk Hava Yolları’nın ve Pegasus Havayolları’nın açıkladığı kar, sallanan ekonomimiz için moral kaynağı oldu diyebilirim. Merak ettiğim konu şu; “bu başarıyı İlker Aycı mı sahiplenecek yoksa Bilal Ekşi mi” bunu zamanla öğreniriz.
THY kazandığını çalışanlarla paylaşacak mı?

THY parçalanacak!

Türk Hava Yolları’nı parçalamak için yeni bir oluşumun ayak seslerini duymaya başladık. Bu düşünce başarılı olur mu olmaz mı ileride hep birlikte şahit olacağız ama biz şimdiden böyle bir girişimin düşünsel anlamda harekete geçtiğini söyleyebiliriz.
THY parçalanacak!

TAI’de para bitti mi?

İki haftadır üst üste yazdığım TAI yazılarından sonra sel gibi bilgiler akmaya başladı. Biliyorsunuz TAI’nin cirosu 1 milyar 200 milyon dolara çıkmıştı. Eski yönetim de 400 milyon dolar parayı kasada kâr olarak Temel Kotil yönetimine bırakmıştı. Gelen bilgiler iç açıcı değil. Kasa tam takır boşaldı.
TAI’de para bitti mi?

Ben bu işin peşini bırakmam…

Temel Kotil’in TAI genel müdürü olmasının ardından kadrolaşma ama ne için kadrolaşma olduğu meçhul durumu kamuoyu ile paylaşmak üzere yaptığım araştırmalar endişelerimi ve korkularımı hat safhaya çıkardı. Önümde bir yönetici tablosu var ve bu tabloda 55 yöneticinin üzeri kırmızı kalemle çarpılanmış durumda.
Ben bu işin peşini bırakmam…

TAI paralel pençesinde mi?

Temel Kotil’in TAI’ye genel müdür olmasının ardından ne gibi gelişmeler olacak diye takip ederken, beklediğim tarzda yapılanma başladı. Derin ve bir o kadar da “paralel yapılanma mı oluyor” endişesine kapıldığım kadrolaşmanın yapıldığını gözlemliyoruz.
TAI paralel pençesinde mi?

Sedat Şekerci ardında timsah gözyaşları...

Ölüm... Dünya telaşesinin sona erdiği ebedi hayatın başladığı an. THY Uçuş Eğitim Başkanı Sedat Şekerci "ölmüş" şeklinde mesaj aldığımda inanın "başımdan kaynar sular döküldü" ibaresi hafif kaldı ve bir imamın "yaşlılar gider sıra sıra gençler gider ara sıra" sözleri aklıma geldi.
Sedat Şekerci ardında timsah gözyaşları...

THY sözümüze geldi...

Havacılık adına yazdıklarımızın, önerdiklerimizin hayat bulması elbette bizleri mutlu ediyor ve ne kadar doğru tespitler yaptığımızı kanıtlıyor. İki havalimanımız için öneride bulunmuştum ve önerilerimiz sıralamıştım. Haklı çıktım ve önerilerim tam da istediğimiz gibi uygulamaya konuldu.
THY sözümüze geldi...

Pegasus’ta uyduruk işler. SHGM’nin twit hastalığı…

“Yüreğim ağzıma” geldi tabiri tam da Atatürk Havalimanı’nda yaşanan talihsiz kaza ile örtüşüyor. “Öldürmeyen Allah öldürmez” deyimi de ne kadar doğru bir tabir bir kez daha şahit olduk. Şükürler olsun ki cana gelmedi mala geldi.
Pegasus’ta uyduruk işler. SHGM’nin twit hastalığı…

Havacılıkta hareketli hafta...

Geçen hafta havacılık sektörü oldukça hareketli geçti. Umut verici bu gelişmeleri ayrı ayrı yorumlamak istiyorum. THY'de, DHMİ'de ve Sivrihisar'da gerçekleşen bu gelişmeler gelecek adına sevindirici. Ama çok derin ve pis kokular da gelmiyor değil. Tüylerimi diken diken eden şeyler duyuyorum. Umarım sadece dedikodudur.
Havacılıkta hareketli hafta...

Sabiha Gökçen değişim yaşar mı? THY talihsizlikleri...

Önceliği THY'deki talihsizliklere ayırmak istiyorum. Bir hafta içinde iki acıklı durum yaşadık. Hayatın kaçınılmaz bir gerçeği olan bu durum insanları düşünmeye zorlar mı bilemem ama ben her daim onu düşünüp onunla yatıp onunla kalkarım.
Sabiha Gökçen değişim yaşar mı? THY talihsizlikleri...

THY çalışanları iyi dinlesin…

Biliyorsunuz ki yıllardır bu satırlardan sizlerin sorunları ile hemhal olmaya çalışıyorum. Zaman zaman hoşunuza gitmeyen yazılarım da oluyor. Biliniz ki, doğru bildiğim şeylerden asla taviz vermiyorum. Geçen hafta sendika seçimleri konusuna değindiğim bir yazı yayımladım. Çokça sinkaf içeren yorumlara maruz kaldım. Kimlerden geldiğini de çok iyi biliyorum.
THY çalışanları iyi dinlesin…

THY zorla imza attırıyor iddiaları ve Hava İş seçimleri…

Türk Hava Yolları kabin memurlarına zorla muvafakatname imzatıldığına dair gelen bilgiler üzerine söyleyecek o kadar çok söz var ama önceliği şu Hava İş seçimlerine ayırmak istiyorum.
THY zorla imza attırıyor iddiaları ve Hava İş seçimleri…

Havacılık zor sürece giriyor...

Zor iki yılın ardından gerek turizm ve gerekse havacılık sektörümüzde kısmen de olsa nefes aldık. Lakin istenilen düzeye henüz gelinmedi. Sezon bitiyor ve kara kara düşünme zamanı geldi. Kış sezonu nasıl atlatılacak?
Havacılık zor sürece giriyor...

Millet denizde yüzer bizimkiler karada boğulur…

Hep söyleriz ya “işi ehline verin” diye. İşte ehline verilmeyen bir örnek. Sabiha Gökçen Havalimanı Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından değil de Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından yaptırılıp HEAŞ adlı alt şirket tarafından idare diliyor. Daha doğrusu edilemiyor.
Millet denizde yüzer bizimkiler karada boğulur…

DHMİ FETÖ'cüleri ve AHL'nin Fuar alanı olması...

Geçen hafta resmen dumura uğradım. Geçtiğimiz haftalarda Alaatin Çınar'ın FETÖ'den dolayı kamu ile ilişiğinin kesilmesinin ardından Çanakkale Havalimanı Müdürü Metin Bölücek'in tutuklanması şok etti desem yerindedir.
DHMİ FETÖ'cüleri ve AHL'nin Fuar alanı olması...