16 Eylül 2014, Salı 16:43:23

3. HAVALİMANI YİNE MAHKEMELİK OLDU

TMMOB'a bağlı Mimarlar, Şehir Plancıları ve İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubeleri 3. Havalimanı 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı, 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarına dava açtı.
  • Bu Ali Sami yen stadının yerine yapılacak olan projenin mimarı projeyi hazırladıktan sonra, mimarlar odasına vizeletmek için Mimarlar odasına getiriyor. Diyor ki var mı bir yorumunuz düzeltilmesini istediğiniz bir nokta, herhangi bir eklenti vs vs. Herkes elinize sağlık çok güzel proje olmuş falan filan projeyi vizeleyip gönderiyorlar...Sonrasında ruhsat alınıp inşaata başlanıyor hooop mimarlar odası bu projeye dava açıyor. Mimarlar odası, teknik olmaktan çok uzakta, piyasada iş tutturamamış kişilerin topluluğu haline geldi..Tamam itiraz et, ama alternatifini de üret. Mimarlar odası gibi içi boşalmış kurumların bir an önce kaldırılarak, yerlerine daha dinamik projelerin hem hukuki hem de teknik açıklarını irdeleyip daha proje aşamasında müdahale edecek , alternatifler üretecek yapıcı kurumlara ihtiyaç vardır. Yoksa tut bir avukat herşeye dava aç.. oldu sana mimarlar odası..
  • Tabi ya 1/100.000 plana islensin de esin dodtun arsa sahibi olsun. Gecti o koseyi tutup erken bilgi sahibi olup rantiyecilik gunleri. Adam gibi santiyecilik yapin. He bi de bu gune kadar kac agac dikti merak ediyorum. Yaptigi projeleri bi incelemek lazim. Bu havalimani yapilacak ve bu muhalifler zaten hic bitmeyecek akistik artik
  • Bu havalimanının yapılmasına doğa da izin vermeyecek... Yanlış seçim, yanlış karar ve yanlış bir yaklaşım...
  • Birakinda artik su vatanimiz devletimiz büyük projelerle büyüsün sanki havalimani yapilan bölge cok kullanisli, cok doga harikasi bir yerde bildiginiz kullanilmayan eski tas ocaklari. Sanki adam komple belgrad ormanlarini kesip oraya dikiyor bu havalimanini neyin pesindesiniz anlamis deyilim. Arkadasin dedigi gibi en kucuk bir ayrintiyi cok abartarak kötü haber yapilmasini pek begenmiyorum. Bu tur milleti kiskirtici haber yapan yazarlarin yazilarini sunmamak lazim.
  • Hayir için dava acilsin bir kere de zihniyetsizler
  • Hirsizliga karşı olmak suç oldu
  • Mücella hanım, seni tanırım boşa kürek çekme. Senin bu projelere karşı çıkacak çapın yok, herkes herşeyi biliyor sen merak etme. Bir düzenleme ile odasıZ kalırsın bak deik ne oldu. Demedi deme... Yakın zamanda meslek oda ve sendikalara düzenleme gelecek. 2015 secımlerden sonra..
  • Bu saatten sonra geri dönüş olmaz. Üstelik bu havalimanını en çok itiraz edenler kullanır.
  • Ya kardesim 3. Havalimanini istemezsiniz kopru istemesiniz kanal Istanbulu istemezsiniz nasil adamlarsiniz siz ya sizler varken disarda dusmana gerek yok.
  • Sol zihniyet ne olursun bi kere de iyi ve hayırlı bir şey için çalış cabala

Karaköy'de bulunan Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesinde düzenlenen basın toplantısına Mimarlar Odası, İstanbul Büyükkent Şubesi Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sami Yılmaztürk, Şehir Plancılar Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Akif Burak Atlar ile İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Rezan Bulut katıldı.

"PROJELER PLANSIZ, RUHSATSIZ, PROJESİZ İHALE EDİLİYOR" 

Toplantıda konuşan Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Mücella Yapıcı, “Son derece önemli projeler plansız, ruhsatsız, projesiz ihale ediliyor. Bununla da kalmıyor, inşaatlar devlet töreni ile başlatılıyor. Bütün bunlar oldu bittiye getirilerek çevre düzeni planlarına işleniyor" dedi. 3. Havalimanı projesine 3. Köprü projesinin de eklenmesi halinde İstanbul'da ulaşım ve yerleşme gibi her türlü stratejik kararın yok hükmünde olduğunu ifade eden Yapıcı, bu projelerin bütün Marmara Bölgesinin doğal ve ekolojik dengesini altüst ettiğini savundu.

"HAVALİMANI VAR, GİDECEK YOLLAR YOK"

Yapıcı basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 7 Haziran 2014 tarihinde temeli atılan 3.havalimanının askıya çıkan 1/100.000'lik çevre düzeni planını gösterdi.

Bu kadar büyük ölçekte bir projenin çevre düzeni planında bir 'leke' gibi işlendiğini belirten Yapıcı, “Siz 'dünyanın en büyük havalimanını inşa edeceğim' diyorsunuz. Bir ülkenin ekonomik, sosyal, bütün coğrafyasını değiştirecek bir karar alıyorsunuz, onu kaçak başlatıyorsunuz, yaptığınız plan da bu" dedi.

Halen devam eden 3. Köprü ve çevre yolları inşaatlarının 1/100.000'lik planlara işlenmediğini vurgulayan Yapıcı, “3. havalimanının doğumuna neden olan, 3. köprü ve çevre yolları hala 100 bin ölçekli planlara işlenmemiştir. Çünkü işlenirse yeniden dava konusu olabilir. Onun için bu kadar önemli bir havalimanı projesi çevre düzeni planında 'yolsuz' bulunmaktadır" dedi.

"TARİHE ÇOK BÜYÜK BİR KATLİAMIN SEYREDİCİLERİ OLARAK GEÇECEĞİZ"

İstanbul'un anayasası niteliğinde olan 1/100.000'lik Çevre Düzeni Planı ve eklerinin bile kanıt niteliği taşıdığını söyleyen Yapıcı, “Dava dilekçemize biz hiçbir yorum görüş eklememize gerek yok. Sadece bakanlığın kendi ürettiği İstanbul 1/100.000  ölçekli çevre düzeni raporu ve ekleri, Ulaştırma Bakanlığı tarafından hazırlanan raporlar bu davanın kabul edilmesi için kanıt niteliğindedir. Bugüne kadar İstanbul için üretilen çevre düzeni planlarında olmazsa olmaz koşul olarak korunmuş, kuzeyin korunması ve İstanbul'un doğu batı yönünde gelişmesi ilkesine tamamen aykırıdır" ifadelerini kullandı.

Yapıcı sözlerini, “Eğer biz 3. Boğaz Köprüsü ve 3.havalimanı projelerini durduramazsak tarihe çok büyük bir katliamın seyredicileri olarak geçeceğiz" diyerek tamamladı.   Mimarlar, Şehir Plancıları ve İnşaat Mühendisleri Odası, 12 Eylül'de idare mahkemesine başvurduklarını açıkladı. 

Ayrıca  TMMOB'a bağlı meslek odalarının reserv alan ilanı, acele kamulaştırma, İhalenin iptali ve yürütmenin durdurulması, ÇED olumlu kararının iptali hakkında açtığı davalar sürüyor. (Hürriyet)

3. HAVALİMANI YİNE MAHKEMELİK OLDU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Misafir ~ 8 yıl önce
Bu Ali Sami yen stadının yerine yapılacak olan projenin mimarı projeyi hazırladıktan sonra, mimarlar odasına vizeletmek için Mimarlar odasına getiriyor. Diyor ki var mı bir yorumunuz düzeltilmesini istediğiniz bir nokta, herhangi bir eklenti vs vs. Herkes elinize sağlık çok güzel proje olmuş falan filan projeyi vizeleyip gönderiyorlar...Sonrasında ruhsat alınıp inşaata başlanıyor hooop mimarlar odası bu projeye dava açıyor. Mimarlar odası, teknik olmaktan çok uzakta, piyasada iş tutturamamış kişilerin topluluğu haline geldi..Tamam itiraz et, ama alternatifini de üret. Mimarlar odası gibi içi boşalmış kurumların bir an önce kaldırılarak, yerlerine daha dinamik projelerin hem hukuki hem de teknik açıklarını irdeleyip daha proje aşamasında müdahale edecek , alternatifler üretecek yapıcı kurumlara ihtiyaç vardır. Yoksa tut bir avukat herşeye dava aç.. oldu sana mimarlar odası..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 8 yıl önce
Tabi ya 1/100.000 plana islensin de esin dodtun arsa sahibi olsun. Gecti o koseyi tutup erken bilgi sahibi olup rantiyecilik gunleri. Adam gibi santiyecilik yapin. He bi de bu gune kadar kac agac dikti merak ediyorum. Yaptigi projeleri bi incelemek lazim. Bu havalimani yapilacak ve bu muhalifler zaten hic bitmeyecek akistik artik

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorum ~ 8 yıl önce
Bu havalimanının yapılmasına doğa da izin vermeyecek... Yanlış seçim, yanlış karar ve yanlış bir yaklaşım...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Birakinda artik su vatanimiz devletimiz büyük projelerle büyüsün sanki havalimani yapilan bölge cok kullanisli, cok doga harikasi bir yerde bildiginiz kullanilmayan eski tas ocaklari. Sanki adam komple belgrad ormanlarini kesip oraya dikiyor bu havalimanini neyin pesindesiniz anlamis deyilim. Arkadasin dedigi gibi en kucuk bir ayrintiyi cok abartarak kötü haber yapilmasini pek begenmiyorum. Bu tur milleti kiskirtici haber yapan yazarlarin yazilarini sunmamak lazim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 8 yıl önce
Hayir için dava acilsin bir kere de zihniyetsizler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 8 yıl önce
Hirsizliga karşı olmak suç oldu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Mücella hanım, seni tanırım boşa kürek çekme. Senin bu projelere karşı çıkacak çapın yok, herkes herşeyi biliyor sen merak etme. Bir düzenleme ile odasıZ kalırsın bak deik ne oldu. Demedi deme... Yakın zamanda meslek oda ve sendikalara düzenleme gelecek. 2015 secımlerden sonra..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
???? ~ 8 yıl önce
Bu saatten sonra geri dönüş olmaz. Üstelik bu havalimanını en çok itiraz edenler kullanır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teyyareci ~ 8 yıl önce
Ya kardesim 3. Havalimanini istemezsiniz kopru istemesiniz kanal Istanbulu istemezsiniz nasil adamlarsiniz siz ya sizler varken disarda dusmana gerek yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
abc ~ 8 yıl önce
Sol zihniyet ne olursun bi kere de iyi ve hayırlı bir şey için çalış cabala

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000