08 Ağustos 2022, Pazartesi
Serdar BAŞAĞAOĞLU
Serdar BAŞAĞAOĞLU [email protected]
  • Zerre bilgin yok hiçbir şey hakkında. Nakliyatçıların sendikası yorumun bile evlere şenlik. Bir bak bakalım havacılar hangi iş kolunda? Sendikaya üye yapılan diğer iş kolları, sendikanın işkolu barajını geçebilmesi için atılan bir adımdır. Ama sen bunu bile idrak edemeyecek bir bilgi birikimine sahip değilsin. Bir halttan anladığın yok avukat bozuntusu. Biliyorsan konuş ibret alsınlar, bilmiyorsan sus insan sansınlar.
  • 4- derse türibüne oynar sadece kendine makam peşindedir o Başkandan size hayır gelmez Truva atıdır değil mi Üreksoy ? bak Pegasus kazasında gayet güzel sesin çıkmamış pilotu korumamış Pegasus'u sütten çıkmış ak kaşık yapmışsın ? 5-Kendi hırs ve egolarınıza gem vurmadığınız sürece daha çok sıkıntı yaşarsınız. Önce kanun çıkarılması için bir araya gelmeniz lazım ha bunun yapamadı iseniz o zaman kendi sendikanızı kurun hadi onu da yapamıyorsanız kendi içinizden çıkan Avukat meslektaşınıza gelin danışın ama onu da yapmazsınız. Kısaca hak edildiği gibi yaşamaya devam ...
  • Değerli meslektaşlarım, burada emin olun havanda su dövüyorsunuz, neden mi anlatayım; 1-Nakliyatçıların sendikası Pilot,Kabin ve teknisyenleri temsil edemez ederse olacağı budur, yani siz 3 kişi bir araya gelip de birbirinizin dedikodusunu ve egolarınızı yenemediğiniz sürece daha bu iş çok su götürür. 2-Kaptan ekiplerini, F/O kaptanı, kabin ekipleri ise Kaptan ve F/o yu rapor etmeyi marifet sandığı sürece bu sıkıntıları daha çok yaşarsınız. 3-Bir şirket eğer sizin 1 ay paranızı ödemiyorsa ve sizde hak arama yüreği yoksa 30 ayda ödemese aha böyle bekler sadece ağlarsın, bu zamana kadar aklın nerede idi, bunca zaman sen hakkını arama, kötü olmayayım diye sonra adamın seni dolandırmasına müsaade et sonra adam battım kusura bakma desin sonra çık hak ara geç kardeşim bunları ne ekti isen onu biçtin 2 yıldır neyi bekledin ? 4-Bir uçak kazası olduğunda senin Talpa Başkanın Bilirkişi sıfatı ile şirketi korumak adına gerçekleri oraya yazmaz ve arkasından da '' ben pilotları temsil ediyorum ''
  • Sayın First Officer çalışma arkadaşım. Bak kaptan ne güzel anlatmış tek tek. Hala kabini ne yapacağız, kabin yakamızdan düşmeli gibi söylemde bulunuyorsun şu güzel açıklamanın altına bile. Yani her işin derdi kendine, senin kokpitteki derdin sana, benim kabindeki derdim bana. Sen hala ne diye o bunu alıyor ben onu alıyorum diye farklı meslekleri kıyaslıyorsun. Benim abim devlet dairesinde müfettiş 16 bin TL maaş alıyor, bi tane döşemeci 20 bin TL maaş alıyor. Çıkıp bunları kıyaslamanın mantığı var mı sence soruyorum. Tutup kıyaslarsa da derim ki ya git o zaman döşemeci ol ya da git kendi mesleğinin hakkını ara, kendini döşemeci ile kıyaslama… İnsanlığını, karakterini bilemem ama üniformamızı giydiğimiz zaman sen benden daha değerlisin o yüzden benim atacağım en küçük ters adımda şirketin beni kapı önüne koyma ihtimali sana göre 3-5 kat daha fazla.. Ülkenin hali belli, kimse sarı sendikaya bayılmıyor ama iş kayıp korkusu yetiyor. Sen değerliysen sen ön ayak olacaksın ben arkandan geleceğim. Yok bende o cesaret diyorsan bak söz veriyorum bir gün kokpite geçersem ilk işim sendikadan çıkmak olacak al bu yorumu duvara as.. Kabin sizden nemalanmaya çalışmıyor, kabin kendisine verilen değeri biliyor, nasıl 2 dk da harcanabileceğini biliyor. Bu adam senin önünden nasıl gitsin? Uçakta, uçuş güvenliği için kuralları uygulatmaya çalışıyorsun adam 1 telefonla yöneticini arayıp seni kapı dışarı ediyor, ben böyle bir ortamda sana nasıl ön ayak olayım biraz mantık yahu.. Ve son olarak, lütfen maaş kıyasınızı kabin üzerinden değil uluslararası havacılık değerleri üzerinden yapın çünkü komik oluyorsunuz öbür türlü. Vergini ve eğitim borcunu düşüp ben kabinle yakın maaş alıyorum demek nasıl bir akıl ürünü? Çok vergi veriyorsan bu devletle aranda problem benle sorunun ne? Eğitim borcu ödüyorsan akademiye girerken bunu biliyordun şu an problem ne? Ben de maaşımı aldıktan sonra vergimi ve araba kredimi düşüp ohoo ben TGS ile aynı maaşı alıyorum desem sence bu ne kadar mantıklı?? Bu ülkede hayali pilotluk olan binlerce genç var. Yarın çağırsalar bu insanlar bırak 160 ı, 200 bin Euro’ya imza atmaya hazır ben söyleyeyim sana. Şirket bunun farkında ama sen değilsin. O yüzden kendi değerini ortaya çıkar hakkının peşine düş, bırak kendini başka birimlerle kıyaslamayı. İyi uçuşlar dilerim.
  • F16 330 tip komutanindan , dilim surctu, sikayetciyiz, daha cagdas, empati yetenegi kuvvetli ve personelime saygili Mudur istiyoruz, lutfen tepeden bakan kibir abidesi buaskeri pardon muduru degistirin, personeliyle iliski kurma yetegine sahip mudur istiyoruz
  • Sadece akademi mi? THY eğitim'de de sıkıntılar büyük. Şimdi yoğun diye göz kapanmakta ama sonra sonuçlarını görürürz. Belli ki pandemi sonrasını kestirememişler.. Eğitimler oldu bitti tarzı....
  • BÜTÜN HAVAYOLLARINDA ÇALIŞANLAR MAAŞLARINI ALIRKEN ONUR AİR ÇALIŞANLARI AYLARDIR PARALARINI ALAMIYOR ÇOK ZOR DURUMDALAR ONUR AİR İLE İLGİLİ BİLGİ YAZARMISINIZ.
  • Ne zaman zam yapacak???
  • Sn Serdar bey Sn Ali beycim Onur air ile bir bilgi varmıdır beklemekten artık yorulduk gücümüz kalmadı ne yeriz ne iceriz kimse bilmez taş mi kaynatıp suyunu çorba niyetine içelim kimse doğru düzgün bir açıkla ma yapmıyorlar Allah aşkına lütfen bizlere bir bilgi yazabilirseniz seviniriz Sevgi ve Saygılarımla.
  • Bunu açıkça dile getiremese de birçok kişi biz pilotları sevmiyor. Bunun en önemli sebebi de bu kişiler kendilerine bile itiraf edemeseler de pilotların Türkiyede çalışan diğer insanlardan daha çok maaş almasından dolayı pilotlara karşı duydukları haset. Artık başkasından medet umma zamanı geçti. Bizi bizden başka anlayan yok. Çok kıymetli kaptan arkadaşım lütfen artık "Bizden çok kesinti yapıldı, az geri verildi, amir şu kadar maaş alıyor, yer ekibi şu kadar çalışıyor ama bunu alıyor, SunEx kaptanı bunu alıyor, Katar Kaptanın şu hakları var ya da kabin HavaSen'e gelmezse ne yapabiliriz ki" şeklindeki klasik söylemlerden vazgeçelim ve bizim hakkımızı hiç gözetmeyen, her fırsatta tadil protokol adı altında şirketin istediğini yapan sendikadan çıkalım ve dayanışma aidatı da ödemeyelim. Bunun sonucu olarak 1500TL az para alırız ama sarı sendika sadece kokpitten yıllık aldığı yaklaşık 40 milyon TL'den olur. 3 ay sonra "Kaptanım, gelin görüşelim, siz bizim için çok kıymetlisiniz" demeye başlarlar. Bu mesleğin gururu için, gelecek nesillerin bizi iyi hatırlaması için bunu yapmamız gerekir. Haydi kaptan arkadaşım, bu yazıyı gerekirse her türlü platformda paylaşıp 30 Ağustosu milat kabul edip bu güzel günde zafere koşalım. Not: HavaSen ile kesinlikle bir alakam yok, hiçbir sendikaya üye değilim, yetkili sendikadan çıkıp HavaSen'e geçelim gibi bir söylemim yok, onlardan da bir medet ummuyorum. Tek çare biziz. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun demeye varsan bu yazıyı her yerde paylaş, kaptan arkadaşını 30 Ağustosta tek bir tıkla edevletten yetkili sendikayı bırakmaya davet et. Göreceksin her şey daha güzel olacak, yeter ki sen buna inan ve gücünün farkına var.

Primum non nocere

Tıbbın en önemli kurallarından biri olan ve Latincesi Primum non nocere olan bu sözün anlamı ÖNCE ZARAR VERME’dir. Bu sözü benimseyerek yaşamımın her alanında uygulamaya çalışıyor, yazılarımla da kişi ya da kurum ve kuruluşlara zarar vermemeye özen gösteriyorum. Kaldı ki sektör ile ilgili yazabileceğim ve reyting elde edebileceğim onlarca konu varken, bunları önce ilgililere bildirmeyi tercih ediyorum. Çünkü benim ne reytingle, ne yorumla, ne de reklamla bir işim yok.

Bununla beraber hali hazırda ilgili kurumların dikkatine sunulmuş ve halen bir adım atılmamış konular da varsa bunu kamuoyunun dikkatine sunmaktan çekinmiyorum. Yazılarımın büyük bir kısmında üstü örtülü mesajlar vermeyi tercih ediyorum. Ve ilk başlarda farklı algılansa da sektör çalışanlarından yana bir tavır aldığım da tartışılmaz bir gerçek.

Yazlarımın altında belirttiğim e-posta adresime zaman zaman problemler iletilse de beklentim, yazdığım problemlerin çözümüne odaklı postalar almak. Sonuçta amacımız bağcıyı dövmek değil üzüm yemek olmalı. Örneğin son olarak geçen haftaki yazımda belirttiğim AMC problemleri ile ilgili olarak yazımın altına bazı yorumlar geldi. Ancak bu yorumlarda üzüntülerden ve haksızlıklardan bahsedilmiş. Beklentim aslında “Bu problemler hangi hastanede olmuş, hangi branşlarda neler yaşanmış” gibi soruların sorulmasıydı. Ancak bu gerçekleşmedi. Ortada bir sorun olmasa zaten bunu burada yazıyor olmazdım. Sorunları görmezden geldiğimiz sürece ortada elbette problem kalmaz. Ancak sorun varsa gelin herkes elinden geleni yapsın. Aksi halde problemler büyür gider.

Ve elbette hiç mi sektörde iyi şeyler olmuyor diye soranlar da var. Evet gerek Türk Hava Yolları’nda ve gerekse TALPA’da çok güzel adımlar atılıyor. TGS personeline verilen haklar, müdürlüklerin birleştirilmesi, atama kararları, yeni açılan hatlar ve frekans değişiklikleri, kabin memuru yaş kriterinin değiştirilmesi, yolcu doluluk oranları, uçuş eğitim başkanlığının başarıları, baş pilotun aldığı kararlar, erişebilirliği ve pilotlara karşı tutumu, üyelere tanınan haklar ve üyelere olan yaklaşımlar vb. daha birçok iyi gelişme sektörde yaşanıyor. Ancak bu adımları atanlar zaten başarıları sebebiyle bu koltuklarda oturuyor ve asli vazifelerini yerine getiriyorlar. Buradan onları övmek bana düşmez, personel zaten gereken övgülerini öyle ya da böyle kendilerine iletiyor.

Bizlerin görevi sektördeki olumsuzlukları yazıya dökmek ve kamuoyunun dikkatini çekmek. Problemlerin devam ettiği birçok husus var. Pilotlarımız halen çok yorgun, SHGM aldığı kararlarla şaşırtmaya devam ediyor, Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi öğrencileri dertli, THY’de bazı şefliklerden ve müdürlüklerden şikayetler var, TGS çalışanları piyon gibi oradan oraya gönderiliyor, ekip yemeğinden çıkan skandal görüntülerin arkası halen aydınlatılamadı, maaşlar gün geçtikçe eriyor, Atatürk Havalimanı’ndaki yıkım sürüyor, tecrübesiz pilotlar ne yapacaklarını bilemiyor, Onur Air’liler haklarını şahsi olarak aramaya başladı, bilet ücretleri cep yakıyor, meydanlar için ihaleler açılıyor, AMC şikayetleri sürüyor, personelden anlamsız şekilde ücret kesintileri yapılıyor, havacılık iş kanunu havada asılı kaldı, sendikaya güven, uçuş okulları vb. derken problemlerin ardı arkası kesilmiyor. Ve bu problemler hakkında yazmak aslında sektöre bir kazanç.

Birçok şirketten ve bu şirketlerin farklı birimlerinden gelen danışmanlık tekliflerine bu minvalde gerek yok. Teşekkür ederim. Ücretsiz olarak sizlere bu hizmeti köşemden vermeye devam ediyorum.

Emniyetli Uçuşlarınız Olsun…

Serdar BAŞAĞAOĞLU

[email protected]

Primum non nocere

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

Avukat olmuşsun ama adam olamamışsın ~ 1 ay önce
Zerre bilgin yok hiçbir şey hakkında. Nakliyatçıların sendikası yorumun bile evlere şenlik. Bir bak bakalım havacılar hangi iş kolunda? Sendikaya üye yapılan diğer iş kolları, sendikanın işkolu barajını geçebilmesi için atılan bir adımdır. Ama sen bunu bile idrak edemeyecek bir bilgi birikimine sahip değilsin. Bir halttan anladığın yok avukat bozuntusu. Biliyorsan konuş ibret alsınlar, bilmiyorsan sus insan sansınlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Avukat 1 ~ 1 ay önce
4- derse türibüne oynar sadece kendine makam peşindedir o Başkandan size hayır gelmez Truva atıdır değil mi Üreksoy ? bak Pegasus kazasında gayet güzel sesin çıkmamış pilotu korumamış Pegasus'u sütten çıkmış ak kaşık yapmışsın ? 5-Kendi hırs ve egolarınıza gem vurmadığınız sürece daha çok sıkıntı yaşarsınız. Önce kanun çıkarılması için bir araya gelmeniz lazım ha bunun yapamadı iseniz o zaman kendi sendikanızı kurun hadi onu da yapamıyorsanız kendi içinizden çıkan Avukat meslektaşınıza gelin danışın ama onu da yapmazsınız. Kısaca hak edildiği gibi yaşamaya devam ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
limit dışı ~ 1 ay önce
kardeşim tüm limitleri hiçe sayarak inen adamı üreksoy kaptan nasıl korusun? örnek vereyim; kırmızıda geçtin kaza yaptı, kamerayla da tespit edildi? geçmedi mi diyecek adam?
Avukat ~ 1 ay önce
Değerli meslektaşlarım, burada emin olun havanda su dövüyorsunuz, neden mi anlatayım; 1-Nakliyatçıların sendikası Pilot,Kabin ve teknisyenleri temsil edemez ederse olacağı budur, yani siz 3 kişi bir araya gelip de birbirinizin dedikodusunu ve egolarınızı yenemediğiniz sürece daha bu iş çok su götürür. 2-Kaptan ekiplerini, F/O kaptanı, kabin ekipleri ise Kaptan ve F/o yu rapor etmeyi marifet sandığı sürece bu sıkıntıları daha çok yaşarsınız. 3-Bir şirket eğer sizin 1 ay paranızı ödemiyorsa ve sizde hak arama yüreği yoksa 30 ayda ödemese aha böyle bekler sadece ağlarsın, bu zamana kadar aklın nerede idi, bunca zaman sen hakkını arama, kötü olmayayım diye sonra adamın seni dolandırmasına müsaade et sonra adam battım kusura bakma desin sonra çık hak ara geç kardeşim bunları ne ekti isen onu biçtin 2 yıldır neyi bekledin ? 4-Bir uçak kazası olduğunda senin Talpa Başkanın Bilirkişi sıfatı ile şirketi korumak adına gerçekleri oraya yazmaz ve arkasından da '' ben pilotları temsil ediyorum ''

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Km ~ 2 ay önce
Sayın First Officer çalışma arkadaşım. Bak kaptan ne güzel anlatmış tek tek. Hala kabini ne yapacağız, kabin yakamızdan düşmeli gibi söylemde bulunuyorsun şu güzel açıklamanın altına bile. Yani her işin derdi kendine, senin kokpitteki derdin sana, benim kabindeki derdim bana. Sen hala ne diye o bunu alıyor ben onu alıyorum diye farklı meslekleri kıyaslıyorsun. Benim abim devlet dairesinde müfettiş 16 bin TL maaş alıyor, bi tane döşemeci 20 bin TL maaş alıyor. Çıkıp bunları kıyaslamanın mantığı var mı sence soruyorum. Tutup kıyaslarsa da derim ki ya git o zaman döşemeci ol ya da git kendi mesleğinin hakkını ara, kendini döşemeci ile kıyaslama… İnsanlığını, karakterini bilemem ama üniformamızı giydiğimiz zaman sen benden daha değerlisin o yüzden benim atacağım en küçük ters adımda şirketin beni kapı önüne koyma ihtimali sana göre 3-5 kat daha fazla.. Ülkenin hali belli, kimse sarı sendikaya bayılmıyor ama iş kayıp korkusu yetiyor. Sen değerliysen sen ön ayak olacaksın ben arkandan geleceğim. Yok bende o cesaret diyorsan bak söz veriyorum bir gün kokpite geçersem ilk işim sendikadan çıkmak olacak al bu yorumu duvara as.. Kabin sizden nemalanmaya çalışmıyor, kabin kendisine verilen değeri biliyor, nasıl 2 dk da harcanabileceğini biliyor. Bu adam senin önünden nasıl gitsin? Uçakta, uçuş güvenliği için kuralları uygulatmaya çalışıyorsun adam 1 telefonla yöneticini arayıp seni kapı dışarı ediyor, ben böyle bir ortamda sana nasıl ön ayak olayım biraz mantık yahu.. Ve son olarak, lütfen maaş kıyasınızı kabin üzerinden değil uluslararası havacılık değerleri üzerinden yapın çünkü komik oluyorsunuz öbür türlü. Vergini ve eğitim borcunu düşüp ben kabinle yakın maaş alıyorum demek nasıl bir akıl ürünü? Çok vergi veriyorsan bu devletle aranda problem benle sorunun ne? Eğitim borcu ödüyorsan akademiye girerken bunu biliyordun şu an problem ne? Ben de maaşımı aldıktan sonra vergimi ve araba kredimi düşüp ohoo ben TGS ile aynı maaşı alıyorum desem sence bu ne kadar mantıklı?? Bu ülkede hayali pilotluk olan binlerce genç var. Yarın çağırsalar bu insanlar bırak 160 ı, 200 bin Euro’ya imza atmaya hazır ben söyleyeyim sana. Şirket bunun farkında ama sen değilsin. O yüzden kendi değerini ortaya çıkar hakkının peşine düş, bırak kendini başka birimlerle kıyaslamayı. İyi uçuşlar dilerim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thy ~ 2 ay önce
Ağzına sağlık insan olan anlar.
no subject ~ 2 ay önce
Bunu diyen; “Once kaptanlar bi hava-sen’e gecsin de bakariz”, kaptanlarin cogu gecince; “Yeni sendikaya gecenlere Nisan ayinda cift maas yatmayacakmis, 8 Nisan’i bekleyelim”, 1 Nisan’da insanlar isten cikartilinca; “Bak gordun mu, yeni sendikaya girenler isten cikartiliyor, ben gecmicem”. Bir laf var bu duruma cok guzel uyan, “Bahane dübür gibidir, her insanda bulunur”. O sebeple bize kendinizi anlatmaniza gerek yok, kabinin ne oldugunu cok iyi biliyoruz.
no subjecte ~ 1 ay önce
kardes kendi isine bak o zmn.biktim artik be kabin de kabin.kabin kadar kafaniza tas dussun yeter be.defol git sendikadan istifa mi ediyosun yeni sendikaya mi geciyosun ne halt yersen ye. bu sendika muhabbetleri de hep bu kaptanlarin mamasi kesilince basliyor yalniz dikkat ettiniz mi sevgili arkadaslar?2017-18de falan da agliyolardi ucus emniyeti,boslarin ustune local 00:05 imzali ucua veriyolar,agir programlar,kuralsiz planlamalar vs diye.sonra "EKMEGIN BEKASI" diye "sendika tuzugune aykiri" sekilde zamcik aldilar ve bir anda ucus emniyeti falan duzeliverdi :) O zaman sesiniz cikmadi hic, adalet diye bagirmadiniz,kabin de sendika uyesi onlara da zam yapilmali demediniz.simdi bizim kesintilerin cogu iade edildi evet ama sizin kesinti devam ediyor diye agliyorsunuz. Yeni yonetim o donem yapilan yanlisi duzeltti,size yapilan sendika tuzugune aykiri haksiz zamcigi geri aldi kisaca.O zaman adalet diye bagirmayan siz kaptanlarin su an konusmaya hakki yok. Aglayacaksaniz oynamayalim sevgili kaptanlar.(sozum aglayanlara ve kabine her firsatta laf dinleyenlere.degerli ekip lideri vasfini tasiyan,ekip olmanin bilincinde olan kaptanlarim uzerine alinmasin). Not: Bu yorumu yakinda insallah kokpite gececek,Turkce ve ingilizce harici 3 dil daha bilen,muhendislik mezunu bir kabin memuru olarak yaziyorum.Kokpite gectigimde de dusuncelerim degismeyecek cunku bir kabin memurunun isinin zorlugunu,ona verilen degeri gordum ve goruyorum.
F16 ~ 2 ay önce
F16 330 tip komutanindan , dilim surctu, sikayetciyiz, daha cagdas, empati yetenegi kuvvetli ve personelime saygili Mudur istiyoruz, lutfen tepeden bakan kibir abidesi buaskeri pardon muduru degistirin, personeliyle iliski kurma yetegine sahip mudur istiyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Elestirdik ~ 2 ay önce
Barisi cok elestirdik ama hakkini yemeyelim; o hic degilse personeliyle ikiski kurar herkesi dinler ve deger veridi , bu ise bir tanri, kendini dev goren herkesi cuce sanan bir garip canli
337 ~ 2 ay önce
bıdı yapma Gel gör bi de 37 yi
320 cok mu farkli? ~ 1 ay önce
Gucu eline alan artik olumsuzum diyecek neredeyse.
Eğitim ~ 2 ay önce
Sadece akademi mi? THY eğitim'de de sıkıntılar büyük. Şimdi yoğun diye göz kapanmakta ama sonra sonuçlarını görürürz. Belli ki pandemi sonrasını kestirememişler.. Eğitimler oldu bitti tarzı....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ONUR AİR ~ 2 ay önce
BÜTÜN HAVAYOLLARINDA ÇALIŞANLAR MAAŞLARINI ALIRKEN ONUR AİR ÇALIŞANLARI AYLARDIR PARALARINI ALAMIYOR ÇOK ZOR DURUMDALAR ONUR AİR İLE İLGİLİ BİLGİ YAZARMISINIZ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nasıl ~ 2 ay önce
Batmış bir havayolu şirketinde maaşlar nasıl ödenecek, onu anlayamadım.
Corendon ~ 2 ay önce
Ne zaman zam yapacak???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Babaoğlu ~ 2 ay önce
Sn Serdar bey Sn Ali beycim Onur air ile bir bilgi varmıdır beklemekten artık yorulduk gücümüz kalmadı ne yeriz ne iceriz kimse bilmez taş mi kaynatıp suyunu çorba niyetine içelim kimse doğru düzgün bir açıkla ma yapmıyorlar Allah aşkına lütfen bizlere bir bilgi yazabilirseniz seviniriz Sevgi ve Saygılarımla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaptan ~ 2 ay önce
Bunu açıkça dile getiremese de birçok kişi biz pilotları sevmiyor. Bunun en önemli sebebi de bu kişiler kendilerine bile itiraf edemeseler de pilotların Türkiyede çalışan diğer insanlardan daha çok maaş almasından dolayı pilotlara karşı duydukları haset. Artık başkasından medet umma zamanı geçti. Bizi bizden başka anlayan yok. Çok kıymetli kaptan arkadaşım lütfen artık "Bizden çok kesinti yapıldı, az geri verildi, amir şu kadar maaş alıyor, yer ekibi şu kadar çalışıyor ama bunu alıyor, SunEx kaptanı bunu alıyor, Katar Kaptanın şu hakları var ya da kabin HavaSen'e gelmezse ne yapabiliriz ki" şeklindeki klasik söylemlerden vazgeçelim ve bizim hakkımızı hiç gözetmeyen, her fırsatta tadil protokol adı altında şirketin istediğini yapan sendikadan çıkalım ve dayanışma aidatı da ödemeyelim. Bunun sonucu olarak 1500TL az para alırız ama sarı sendika sadece kokpitten yıllık aldığı yaklaşık 40 milyon TL'den olur. 3 ay sonra "Kaptanım, gelin görüşelim, siz bizim için çok kıymetlisiniz" demeye başlarlar. Bu mesleğin gururu için, gelecek nesillerin bizi iyi hatırlaması için bunu yapmamız gerekir. Haydi kaptan arkadaşım, bu yazıyı gerekirse her türlü platformda paylaşıp 30 Ağustosu milat kabul edip bu güzel günde zafere koşalım. Not: HavaSen ile kesinlikle bir alakam yok, hiçbir sendikaya üye değilim, yetkili sendikadan çıkıp HavaSen'e geçelim gibi bir söylemim yok, onlardan da bir medet ummuyorum. Tek çare biziz. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun demeye varsan bu yazıyı her yerde paylaş, kaptan arkadaşını 30 Ağustosta tek bir tıkla edevletten yetkili sendikayı bırakmaya davet et. Göreceksin her şey daha güzel olacak, yeter ki sen buna inan ve gücünün farkına var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir fo ~ 2 ay önce
Önce kaptanları ikna edin, hepsi geçsin. Sonra biz geçelim, gecmeyeni kınayalım. Hava is parasiz kalsin. Peki 14 bin adet kabin memuru ne olacak? Onlar hava isi beslemeye devam edecek. Kabın artik pilotların yakasından düşmeli.
Adam ~ 2 ay önce
THY i kullanmak istemiyorum, biliyorum cockpitte aşırı yorgun 2 pilot var,kabinde yorgun personel,belki son 4-5 geceleri yatı daydilar,yine de dayanıklılık larından dolayı tebrik etmek lazım THY personelini

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000