09 Mayıs 2022, Pazartesi
Serdar BAŞAĞAOĞLU
Serdar BAŞAĞAOĞLU [email protected]
  • Aklınız fikriniz kabinin maaşında. Aynen kardeşim tea or coffee. Bitti bu kadar aynen. Maaşları çok bulanın birkaç uçuş Pegasus ile sonra da birkaç uçuş THY ile uçmasını tavsiye ederim. Gözleri gören ve 5 IQ dan fazla beyne sahip herkes aradaki kat kat farkı görebilir. Bir pilotu her türlü acil duruma hazırlamak zorundasın çünkü uçağı kullanıyor haliyle en az 2 sene eğitim görüyor. Bir kabin memurunu 2 ayda koyuyorsun uçağa bu doğru ama bu şirketi de 2 aylık kabin memuru Türk Hava Yolları yapmıyor bunu kimse anlamıyor. Bugün THY markası, kabinde bu seviye ve üzerini 3-5 aylık memurlarla görmüyor. Sizin yaşamadan anlayamayacağınız bir ton fiziksel ve mental iş yüküne birkaç ayda uyum sağlanmıyor bunu bilip öyle konuşun. Madem kabin memuru 2 ayda hazır oluyor o zaman neden şirket geniş gövde sertifikasını 1 sene sonra veriyor? Çok açık söylüyorum, uçağa 2 ayda yeni bir kabin memuru koyarsın ama 1 seneden aşağı bir insanı THY kabin memuru yapamazsın!! Bütün departmanlarda boş beleş insan var bu bir gerçek ancak ben burda gerçekten işini hakkıyla yapan insanlardan bahsediyorum. Bugün yolcuya emir yağdıran değil de yolcunun ağzının içine bakmaya mecbur bırakılan, az insanla daha çok iş yükü yüklenen insanlar olduğu için kabin memurları bu maaşı alıyor. Sen düşür maaşı 5 bin TL ye bak bakalım THY bir daha kabinden ödül alabiliyor mu? Kabine ver 5 bin TL, gelecek istifalardan sonra bak bakalım kaç uçağın yerde kalıyor personel yetersizliğinden! Siz sanırım herkesi lise mezunu falan sanıyorsunuz? Yolcudan gelen her talebi, kendi görevi olmasına rağmen “Uçakta size kabin memurları yardımcı olur” diyerek başından atan yer hizmetleri de maaşı eleştirmeye devam etsin, kokpitte yayıla yayıla oturan pilot da.. Pilotun sorumluluğu bizden fazla, bizim iş yükümüz pilottan fazla bu kadar basit. Kabin memuru maaşına takılacak kadar vizyonsuz olan pilot gidip de başka havayoluna veya bir kargo firmasına başvurabilir. “Oh uçaklar dolsun da şirket para kazansın, bize de daha çok para versin” diyen de pilot, dolu uçaklarda yolcunun her türlü kahrını çekip uçakların dolu kalmasına yardımcı olan insanların maaşını eleştiren de pilot… İlginç bir topluluksunuz gerçekten. Uzmanından tekniğine, kabininden kokpitine her departmanda umarım hakkıyla işini yapanlar bu şirkette kalıcı olur ve de hak ettikleri paraları alırlar. Bizlere emniyetli uçuşlar, diğer arkadaşlara da kolaylıklar dilerim.
  • başkan sen ne yazdın ne anlattın boş boş süt olmuş 15 lira sen neyin peşindesin 2018 in maaşını alıypruz şuan yıl 2022 hatırlataĺım 5 değil heray 10 bin verilmeli
  • Havacılığa adım atamayan işsiz güçsüz ne çok troll varmış! Trollük yapabilmek için kadınmış gibi yazanlar bile var. Burda trollük yapacağınıza iki kitap okuyun, şu karanlık zihinleriniz biraz aydınlanır belki. Kendinize hayrınız yok, yazık!!!
  • Tecrubesiz , saatsiz pilotda fazlalık varken. 1500 saat ustu tecrubeli ikinci pilotlarda ve kaptanlarda ciddi bir acik var, tecrubesiz pilotlarin tecrubelenmesi de en az 2-3 sene.
  • Ya Allah aşkına siz kabin maaşları 5 bin TL olsa istifa edeceklerine inanıyor musunuz ? Şaka mısınız? 5 bin nerde alabilir? En azından 5 bin alıp geziyoruz diye gene yapmaya devam ederler emin olun. Başka nereye girecekler bide o var ; kaldı ki istifa etseler yerlerine alınacak kişi 1 haftada hazır edilir , sanki çok iş yapıyorlar alt tarafı tea or coffee?
  • Hiç unutmam sıcak bir yaz günü Antalyadan 4bacak uçuş yapıyoruz, yorgun argın otel odasın girdim.. bir baktım yatağın üzerinde THY logolu kağıt torba içerisi dolu. Vaybe dedim şirketimiz bizi nasıl düşünüyor, o an yorgunluk vs kalmadı. Sonra torbayı açtım içinde maket uçak vs eşantiyon şeyler bir de mektup var. Yatağa kuruldum heyecanla açtım mektubu, ve okumaya başladım; Sayın Tur Operatörü... Meğersem fuar varmış o sıra ve yalnışlıkla paket benim odama koyulmuş.
  • doktorların 15bin aldığı yerde uçan garsonların 30bin maaş alması çok düşündürücü. ver asgariyi gör etkiyi. istifalar yüzde 20 yi geçmez. istifa edenleride dışardan al 2 ayda hatta sok sizi %20 den başlatıyorum de ordan tasarruf ettiğin parayı kokpite prim olarak dağıt. bunu yapmak çok mu zor. hem uçaktaki pringles snickers twix kuru meyve stoğunuda korumuş olursunuz.
  • Ne kadar unutkan. Pilotlardan kestiğini hemen untturdular ekstra yüzde 30 xam yapsa pilotlara adamlar mutlu olacak. Pilotlara yüzde 300 zam yapsa, kestiği parayı 5 senede çıkaramazsın. Adam sana 3 sene önceki dolar 5,7 oldugu sırakadı maasını verıyor ve her gecen ayda senden gasp ettikleri kar topu gıbı buyuyor. Bunlar hala ya rabbi şükür diyor. Kendilernden de yüzde 50 kestiler ama yüzde 160 xam yaparak ihya oldular. Halbuki hepsi elli tane yerden huzur(!) hakkı alıyor. Size ne yapsalar valla müstehak.
  • Tipsiz fo kel göbekli fo. Tipli de kaslı yakışıklı fo mu kızlar ben tam anlamadım....
  • Tecrübesiz pilot ilanı açın. Dolar Euro altın neye endexlersenin endexleyin borcumuzu. İmzayı atar eğitime hemen başlarız. Sonrada borcumu ödemek diye kıvırmaya başlarız....

BİR ÇİFT MAVİ GÖZ

Atatürk’ün manevi kızlarından biri olan Türk pilotu Sabiha Gökçen anlatıyor:

Askeri birlikleri teftişlerimiz sırasında yemeğe oturduğumuzda Atatürk bazen 5-10 dakika yemeğe başlamaz, yaveri gelip kulağına bir şey söyledikten sonra “Afiyet olsun” der, yemeğe başlardık.

Bir gün bunun nedenini Atatürk’e sorunca bana:

– “Sen karışma yemeğine devam et” dedi.

Ben iyice merak ettim. Gittim yaverine, “Sen Paşa’nın kulağına ne diyorsun da biz yemeğe başlıyoruz?” diye sordum. Yaver o anda bana gözlerimi yaşartan şu cevabı verdi:

– “Birlikteki tüm Mehmetçik yemeğini yedi, şu anda bitirdi. Artık yemeğe başlayabiliriz Paşam!”

Konuya neden buradan girdiğimi yazının sonunda anlayacaksınız… 

Türk Hava Yolları’nın yeni kaptanı akademisyen Prof.Dr. Ahmet Bolat, tam da köşe yazımın üstüne bir açıklama yaparak eğitim borçlarıyla ilgili bir mesaj yayınladı. Kendisine bir kez daha geçirdiği rahatsızlık sebebiyle acil şifalar dilerim. 

Gelelim mesajın içeriğine… Gayet samimi bir mesaj olduğunu düşündüğümü söylemek isterim. Sayın Bolat, şirketin gelir gider dengesini iyi yönetmek, mali yapılarını güçlendirmek ve hisse değerini yüksek tutma noktasında görevlerinin ve sorumluluklarının olduğunu ifade etmiş. Pek tabi ki sevindirici. Çünkü, özellikle bir önceki dönemde hissedarların düşünülmediği kanaatindeyim. Lakin hissedar olarak sorduğumuz çoğu soru ne yazık ki gizlilik esasları nedeniyle açıklanmadığı gibi kar payları da bu dönemde dağıtılmadı.

Sayın Bolat, eğitim giderlerinin çoğunun döviz cinsinden olduğuna vurgu yaparak alacakların da döviz cinsinden olması gerektiğinin altını çizmiş. Ona da tamam. Ama o şu anda Türk Lirasına çevrilebilen borçlar neden geçmiş dönemde yapılmadı diye insan sormadan edemiyor. Ya da şirketin ana kazançlarının dövizle olduğunu ele aldığımızda pilotlara neden dövizle maaş verilmediği de sorulabilir. Kaldı ki döviz bazında uluslararası normlar gözetiliyorsa Türk Hava Yolları’nın hali diğer ülkelerdeki pilotlara göre daha kötü. Burada bir terslik yok mu? Neden acaba körfez ülkelerine başvurular hat safhada?

YAKIT KRİZİ

Yakıt krizi ve personel sıkıntısı baş göstermeye başladı. Nijerya’da operatörler iç hat uçuşlarını astronomik yakıt fiyatları sebebiyle durdurma kararı aldı. İngiliz bayrak taşıyıcı British Airways, pandemi sırasında çıkarttığı personelin yerini dolduramadığı için iç hat uçuşlarında %75 oranında küçülmeye gitti. EasyJet koltuk azaltıyor, eksik kadroyla hizmet veriyor…

Bizde maşallah havalimanlarını açıp duruyoruz. Her ilde bir havalimanı olmasını elbette isterim. Ancak işlevsellik önemli. Bilet fiyatlarının 799 TL’den satıldığı ülkemizde DİSK’in raporuna göre 4253 Lira ile geçinmeye çalışan 10 milyondan fazla vatandaşımız var. 3,5 milyona yakın kişi bu rakamın da altında çalışıyor. Emeklilerle birlikte nüfusun büyük bir çoğunluğu asgari ücret ve altında maaş alıyor. Haliyle de 799 liradan bilet alabilecek iç hat yolcusu bulmak zorlaşıyor. Bu şartlar altında bu kadar havalimanı açmak ne kadar anlamlı tartışmak lazım.

MÜJDEMİ İSTERİM

Türk Hava Yolları yeni bir ihale açtı. Piyasa değeri yaklaşık 12.000.000TL. iPhone pro max mi dersin, Samsung Galaxy Z Flod mu dersin, ne ararsan var. Yönetici olanlar bu telefonlara ulaşabilecek kişiler. Zaten çoğunda da var. Sanıyorum bunlar, maddi güçlük çeken personele bir jest olarak verilecek.Türk Hava Yolları, Atatürk’ün imzasıyla kurulmuş bir şirket. Elbette ki yöneticiler de O’nun izinden gidecektir. Ata, nasıl askeri yemek yemeden başlamazmış, yöneticiler de aynı bu hassasiyetle, faturalarını bile ödeyemez hala gelen personeline bu telefonları hediye edecektir diye düşünüyorum. Yoksa sadece reklam filmi çekip, “Koca gökyüzünü gezdik de, böyle güzel mavi görmedik” diyerek Ata’nın izinden gidilmez.

Bir de üzerine 11 kalem promosyon ihalesi var. İçeriğine ulaşamadım. Ancak bu promosyon ürünlerinin ne olduğunu, maliyeti ve kimlere sunulacağını da çok merak ediyorum.

“Çalışanlarınızı öyle iyi eğitin ki istedikleri yere gidebilsinler; ama onlara öyle iyi davranın ki hiçbir yere gitmek istemesinler.”                                 Richard Branson 

Emniyetli uçuşlarınız olsun…

Serdar BAŞAĞAOĞLU

[email protected]

BİR ÇİFT MAVİ GÖZ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (48)

Cahiller Topluluğu ~ 7 ay önce
Aklınız fikriniz kabinin maaşında. Aynen kardeşim tea or coffee. Bitti bu kadar aynen. Maaşları çok bulanın birkaç uçuş Pegasus ile sonra da birkaç uçuş THY ile uçmasını tavsiye ederim. Gözleri gören ve 5 IQ dan fazla beyne sahip herkes aradaki kat kat farkı görebilir. Bir pilotu her türlü acil duruma hazırlamak zorundasın çünkü uçağı kullanıyor haliyle en az 2 sene eğitim görüyor. Bir kabin memurunu 2 ayda koyuyorsun uçağa bu doğru ama bu şirketi de 2 aylık kabin memuru Türk Hava Yolları yapmıyor bunu kimse anlamıyor. Bugün THY markası, kabinde bu seviye ve üzerini 3-5 aylık memurlarla görmüyor. Sizin yaşamadan anlayamayacağınız bir ton fiziksel ve mental iş yüküne birkaç ayda uyum sağlanmıyor bunu bilip öyle konuşun. Madem kabin memuru 2 ayda hazır oluyor o zaman neden şirket geniş gövde sertifikasını 1 sene sonra veriyor? Çok açık söylüyorum, uçağa 2 ayda yeni bir kabin memuru koyarsın ama 1 seneden aşağı bir insanı THY kabin memuru yapamazsın!! Bütün departmanlarda boş beleş insan var bu bir gerçek ancak ben burda gerçekten işini hakkıyla yapan insanlardan bahsediyorum. Bugün yolcuya emir yağdıran değil de yolcunun ağzının içine bakmaya mecbur bırakılan, az insanla daha çok iş yükü yüklenen insanlar olduğu için kabin memurları bu maaşı alıyor. Sen düşür maaşı 5 bin TL ye bak bakalım THY bir daha kabinden ödül alabiliyor mu? Kabine ver 5 bin TL, gelecek istifalardan sonra bak bakalım kaç uçağın yerde kalıyor personel yetersizliğinden! Siz sanırım herkesi lise mezunu falan sanıyorsunuz? Yolcudan gelen her talebi, kendi görevi olmasına rağmen “Uçakta size kabin memurları yardımcı olur” diyerek başından atan yer hizmetleri de maaşı eleştirmeye devam etsin, kokpitte yayıla yayıla oturan pilot da.. Pilotun sorumluluğu bizden fazla, bizim iş yükümüz pilottan fazla bu kadar basit. Kabin memuru maaşına takılacak kadar vizyonsuz olan pilot gidip de başka havayoluna veya bir kargo firmasına başvurabilir. “Oh uçaklar dolsun da şirket para kazansın, bize de daha çok para versin” diyen de pilot, dolu uçaklarda yolcunun her türlü kahrını çekip uçakların dolu kalmasına yardımcı olan insanların maaşını eleştiren de pilot… İlginç bir topluluksunuz gerçekten. Uzmanından tekniğine, kabininden kokpitine her departmanda umarım hakkıyla işini yapanlar bu şirkette kalıcı olur ve de hak ettikleri paraları alırlar. Bizlere emniyetli uçuşlar, diğer arkadaşlara da kolaylıklar dilerim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Anlamazlar ~ 7 ay önce
Çok güzel gerçekte olanınifade etmişsin kardeşim, anlamazlar. İster anlasınlar ister anlamasınlar...bizim için bir anlam ifade etmiyor, böyle olmaya devam edecek. Omurgasızlık çirkeflikle ağlaklığa dönerse.
Ödül mödül yok ~ 7 ay önce
Ne ödülü, thy zaten ödül alamıyor gelmiş kabin ödülü diyor. Ödül aldığı kategoriler business class yemekleri üzerine. Ödüllerin kabinle alakası yok
Tea ~ 7 ay önce
Yemin ediyorum maaş 5000 tl yapılsa kabinden ayrılan sayısı çok az olur çünkü 3 ayda bir çift maaş var ve indirimli biletler var. İşi bıraksalar nerede çalışacaklar??
tgs ~ 7 ay önce
başkan sen ne yazdın ne anlattın boş boş süt olmuş 15 lira sen neyin peşindesin 2018 in maaşını alıypruz şuan yıl 2022 hatırlataĺım 5 değil heray 10 bin verilmeli

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Garip ~ 7 ay önce
Havacılığa adım atamayan işsiz güçsüz ne çok troll varmış! Trollük yapabilmek için kadınmış gibi yazanlar bile var. Burda trollük yapacağınıza iki kitap okuyun, şu karanlık zihinleriniz biraz aydınlanır belki. Kendinize hayrınız yok, yazık!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ihtiyacı ~ 7 ay önce
Tecrubesiz , saatsiz pilotda fazlalık varken. 1500 saat ustu tecrubeli ikinci pilotlarda ve kaptanlarda ciddi bir acik var, tecrubesiz pilotlarin tecrubelenmesi de en az 2-3 sene.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cdtf0 ~ 7 ay önce
Ya Allah aşkına siz kabin maaşları 5 bin TL olsa istifa edeceklerine inanıyor musunuz ? Şaka mısınız? 5 bin nerde alabilir? En azından 5 bin alıp geziyoruz diye gene yapmaya devam ederler emin olun. Başka nereye girecekler bide o var ; kaldı ki istifa etseler yerlerine alınacak kişi 1 haftada hazır edilir , sanki çok iş yapıyorlar alt tarafı tea or coffee?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Km ~ 7 ay önce
Hayırdır senin cebinden mi cikiyor.İki dil biliyorum. Gel sen beş bin TL ye o yolcunun nazını niyazini çek göreyim. Emin ol beş değil on bine işe başlar bir yıla kalmaz bırakır insanlar
Hadi ordan. ~ 7 ay önce
Gel kardeş sen yap. Üst üste günlerce 2-3 zet, 20 saatlere varan mesailerde uç. Uykunu alama. Uçakta yolcuyu memnun etmek ile yolcunun emniyetini sağlamak arasındaki ince çizgide çalış. Sana ve işine saygı duymayan insanlara içinden geçen cevapları vereme dilinin ucunda biriktir. Uçakta hastası sağlıklısı her türlü pis işle uğraş, ekiptekilerin, amirlerin mobingine uğra.Eşini, çocuğunu, aileni göreme, bayram, seyran, gece, gündüz, savaş, iç karışıklık, sıtma, pandemi olan heryere git gel. Hadi.
CdtfO ~ 7 ay önce
İşte sen bu zihniyetin yüzünden işsizsin ve işsiz kalmaya devam edeceksin!!!
memur ~ 7 ay önce
bizimkiler değişik... buna cevap yamışlar
Objektif ~ 7 ay önce
Kabin maaşlarına salça olanlar ,bunları birkaç kez sıkıntılı uzun hatlarda görevli olarak çalıştırıp 5 bin tl vereceksin birkaç gün sonra ağzının yolunu bulup su bile içemezler burdan atış serbest değilmi avel seni...daha 100 sayfa yazardım ama kibar olmam lazım yoksa senden bir farkım !!kalmaz.....!!
Objektife ~ 7 ay önce
Şirketin hatası; ilanı lise mezunu açıyor diye bunlara malzeme vermesi, bir gel bakalım mülakatlara da yüreğin kaldırıyor mu içerdekilerin eğitimlerini. Ülkenin haline konuş lise mezunun yapabileceği işi bunca kalifiye adam yapmak zorunda kalıyor diye. Bunca kalifiye adamı gereksiz iş yüküyle sömürüp sömürüp ne kadar liyakatsiz varsa genel md.lüğe,eğitim birimine,yönetim kadrolarına doluşturmalarına konuş! İngilizceciden başkan olmuyormuş gördük, kötünün iyisi olarak..
Objektif ~ 7 ay önce
Mülakatları çok iyi biliyorum kendimde yaşadım lisans mezunu mühendisim +yükseklisans+ İngilizce,Rusça yetermi
Hayaller ve Hayatlar ~ 7 ay önce
Hiç unutmam sıcak bir yaz günü Antalyadan 4bacak uçuş yapıyoruz, yorgun argın otel odasın girdim.. bir baktım yatağın üzerinde THY logolu kağıt torba içerisi dolu. Vaybe dedim şirketimiz bizi nasıl düşünüyor, o an yorgunluk vs kalmadı. Sonra torbayı açtım içinde maket uçak vs eşantiyon şeyler bir de mektup var. Yatağa kuruldum heyecanla açtım mektubu, ve okumaya başladım; Sayın Tur Operatörü... Meğersem fuar varmış o sıra ve yalnışlıkla paket benim odama koyulmuş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
çok kaslı 77 fo ~ 7 ay önce
doktorların 15bin aldığı yerde uçan garsonların 30bin maaş alması çok düşündürücü. ver asgariyi gör etkiyi. istifalar yüzde 20 yi geçmez. istifa edenleride dışardan al 2 ayda hatta sok sizi %20 den başlatıyorum de ordan tasarruf ettiğin parayı kokpite prim olarak dağıt. bunu yapmak çok mu zor. hem uçaktaki pringles snickers twix kuru meyve stoğunuda korumuş olursunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ucucu degilsin ~ 7 ay önce
Insan hic degil
Km6 ~ 7 ay önce
Kendini bulunmaz bir nimet mi sanıyorsun sen sayın çok kaslı ama boş beyinli fo?
Hastamisin! ~ 7 ay önce
Kendi isine bak,milletin kazandigi sana neden batiyor!Ayrica bana o parayi versinler,sen ozaman hizmeti gor!
Q ~ 7 ay önce
Bu folar neden bynsiz?
steroide devam ~ 7 ay önce
Cok kasli FO steroide devam kardesim dogru yoldasin belli. Mental problemler yan etki olarak meydana cikmis bile.
1 ÇAY ~ 7 ay önce
Yukarı da kaptanlar hakkında, yönetim kurulu hakkında, tahsis, planlama hakkında, aşk, meşk, kripto para, dedikodu yapacaklarına bence Alan nöbeti tutanlar çay servisi yapmalı.
Twix pringles kuru meyve konusu ~ 7 ay önce
Bu konu hakkinda soylediklerinize katiliyorum, cogu soguk tabak ve sicak yemek de kokpitten gizleniyor diye tahmin ediyorum
Q’ya ~ 7 ay önce
Sen beyinlisin o yüzden kabinde uyuyakalan embesil business yolcusunun üzerine battaniye örtüyorsun ellerinle :)
Objektif 'ten kaslı fo'ya ~ 7 ay önce
Siz fo olamazsınız çünkü hiçbir fo ve kaptan bu kadar kaliteyi düşüremez eğer gerçek fo iseniz emin olun hiç sevilmiyorsunuzdur acilen hayatın her safhası ve kariyer yaşantınızda ;saygı görmek istiyorsanız saygılı olacaksınız....bunu öğrenmeniz lazım; bu kadar siteroid beyne zararlıdır...
Türk insanı ~ 7 ay önce
Ne kadar unutkan. Pilotlardan kestiğini hemen untturdular ekstra yüzde 30 xam yapsa pilotlara adamlar mutlu olacak. Pilotlara yüzde 300 zam yapsa, kestiği parayı 5 senede çıkaramazsın. Adam sana 3 sene önceki dolar 5,7 oldugu sırakadı maasını verıyor ve her gecen ayda senden gasp ettikleri kar topu gıbı buyuyor. Bunlar hala ya rabbi şükür diyor. Kendilernden de yüzde 50 kestiler ama yüzde 160 xam yaparak ihya oldular. Halbuki hepsi elli tane yerden huzur(!) hakkı alıyor. Size ne yapsalar valla müstehak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tipsiz fo ne? Tipli fo ne? ~ 7 ay önce
Tipsiz fo kel göbekli fo. Tipli de kaslı yakışıklı fo mu kızlar ben tam anlamadım....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne boş ~ 7 ay önce
Adamsın
Ay fark etmez ~ 7 ay önce
FO olsun yeter ki evlenmek istiyorum 238 kere sevgilim oldu yeter artık ciddiyet istiyorum
Biz varız biz ~ 7 ay önce
Tecrübesiz pilot ilanı açın. Dolar Euro altın neye endexlersenin endexleyin borcumuzu. İmzayı atar eğitime hemen başlarız. Sonrada borcumu ödemek diye kıvırmaya başlarız....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000