17 Kasım 2010, Çarşamba 07:45:11

ÇUKUROVA YİNE MAHKEMELİK

Devlet Su İşleri'nin ardından Ziraat Mühendisleri Odası da Çukurova Havaalanı'nı yargıya taşıdı.
  • Anlaşılan birileri adana civarında ucuz arazileri önceden satın alıp pahalıya satacaktı. Ama boşuna para harcamışlar.Bu defa dere denize akmayacak. Havalimanı Kargılıya yapılacak. Adana havalimanı minik. Etrafıda gekondu denizi. Adana büyütülsün diyenler gidip bir yurtdışında havalimanı nasıl olur diye aksınlar. Adana havalimanı ancak tarımsal uçaklara hizmet edebilir. O işte bitti artık.
  • bu iktidar yapamazsa eğer,önümüzdeki seçimlerde mhp ve kualisyon hükümeti yapacaktır....ayrıca bu bölgeden daha uygun yer bulursalar eğer,o zaman onları tebrik ederim,fakat maalesef bundan daha uygun hiç bir alternatif yokkkk...nereye yapacaklar yumurtalığamı..???nereye yapacaklar...karataşa mı???nereye yapacaklar baharlıya mı???...yapsınlarda görelim...asıl sen o zaman çok geçmeden bölgemizin ne kadar zarar edeceğini göreceksin....ÇÜNKÜ;ADANA,MERSİN ARASI TARSUS.....AYRICA YENİCE LOJİSTİK KÖY VE HEM OTOBAN BAĞLANTI YOLU ÇOK YAKIN HEMDE YENİCE GELİŞMEZSE,SİZ NE YAPARSANIZ YAPIN ÇUKUROVA GELİŞMEZ...yani hangi iktidar yaparsa yapsın eninde sonunsa yine bu bölgeye yapılacak..tabiki siyasi iradesini ortaya koyacak parti kazanacak sonuçta....
  • yapılan açıklamalardan bile ne kadar samimiyetsiz olduğu anlaşılıyor. mevcut havalimanını büyütmek yerine sadece 20 dakika uzağına yeni bir havaalanı yapmanın neresi mantıklı? vatandaşın cebinden çıkıyor bu paralar. bu vebalin altına nasıl girebiliyorlar hayret...
  • Helal olsun size. Türkiye sahisiz değil.
Ulaştırma Bakanlığı tarafından Mersin'in Tarsus ilçesine yapılması planlanan Çukurova Bölgesel Havaalanı Projesi, Devlet Su İşleri'nin (DSİ) ardından şimdi de Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Genel Merkezi'nce yargıya taşındı.

Mersin Yapı Müteahhitleri Derneği'nden (MERYAP) yapılan açıklamaya göre; havaalanı projesinin hayata geçirileceği yer olan Kargılı ile ilgili Toprak Koruma Kurulu'nun vermiş olduğu kararın iptali istemiyle ZMO Genel Merkezi tarafından konunun yargıya taşındığı belirtildi. Yaşanan bu gelişmeyle birlikte birinci sınıf tarım arazisinin, tarım alanı dışına çıkarılması tartışmalarının da yeniden gündeme taşındığına dikkat çekilen açıklamada, MERYAP Yönetim Kurulu Başkanı Nesim Ekinci'nin görüşlerine de yer verildi.

Çukurova Bölgesel Havaalanı Projesi'nin ardı ardına işleyen yargı süreci nedeniyle sürekli engellenmeye, iptal edilmeye çalışıldığını ileri süren Ekinci, şöyle konuştu: "Önce Adana lobisi, ardından DSİ raporu ve şimdi de ZMO Genel Merkezi'nin açtığı dava nedeniyle yeniden yargı süreci başlıyor. Tarsus ilçesi Kargılı, Karsavran, Çiçekli, Ballıca ve Çağbaşı köyleri sınırları içinde yapılacak havaalanı bağlantı yolu için Mersin Toprak Koruma Kurulu, birinci sınıf sulu tarım arazilerinin tarım dışına çıkarılmasına karar vermiş, Bakanlık da bu kararı onaylamıştı. ZMO Genel Merkezi ise, Mersin İdare Mahkemesi'ne gönderilmek üzere, Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesi'nde dava açarak, Toprak Koruma Kurulu kararının hukuka ve kamu yararına uymadığını belirtmiş ve iptalini istemiştir. Oda, yürütmenin durdurulmasını talep ediyor."

Projenin bir an önce uygulamaya konulması noktasında çaba sarf ederken dış etkenlerden kaynaklanan sıkıntılardan artık bıktıklarını dile getiren Nesim Ekinci, önce Adana lobisinin ve DSİ'nin şimdi de ZMO Genel Merkezi'nin projenin önünün kesilmesine neden olabilecek girişimlerde bulunduğunu ve bunun da asla kabul edilemeyeceğini anlattı. Bir an önce bu projenin hayata geçirilmesi noktasında çaba sarf edilmesi gerektiğini anlatan Ekinci, şunları söyledi: "Mersin ekonomisi; tarım, turizm, lojistik ve sanayisiyle bir bütündür. Çukurova Bölgesel Havalimanı bölgeye çok ciddi bir hareketlilik katacak, bir çok sektör için de adeta 'can suyu' olacaktır. Lojistik merkez kurulması için çalışma yürütülen kentimizde; havalimanı projesi de çalışmalara ivme katacaktır."

Mersin Valisi Hasan Güzeloğlu'nun havalimanı projesiyle ilgili ortaya koymuş olduğu hassasiyetin çok önemli ve anlamlı olduğunu kaydeden Ekinci, kent dinamikleriyle birlikte tüm çabalarının havaalanının en kısa sürede faaliyete geçmesi olduğunu dile getirdi.

MERSİN SAHİPSİZ DEĞİL
Mersin'in başta havaalanı olmak üzere diğer önemli adımlarla ilerleyip gelişeceği gibi hak ettiği noktaya da ulaşacağının altını çizen Ekinci, Mersin'in; Avrupa'nın en büyük lojistik köyü, Lojistik Organize İhtisas Sanayi Bölgesi Projesi, Mersin Limanı'na en yakın noktada Organize Sanayi Bölgesi (OSB) altyapısının oluşturulması, liman, serbest bölge ve ihtisas OSB'lerin bağlantı yollarıyla entegre hale gelmesi, ihracata dönük ürün gamının geliştirilmesi gibi 'ciddi hedefler' olduğunu hatırlattı. Ekinci, Mersin'in, en büyük hayallerinden biri olan bölgesel havalimanı projesinin engellenmesine, önüne geçilmesine asla müsaade etmeyeceklerini belirterek sözlerini şöyle tamamladı: "Kent olarak kenetlenecek ve bir hükümet projesi olan havalimanı projesinin hayata geçtiği günlere kavuşacağız. Mersin Yapı Müteahhitleri Derneği olarak çağrımız ve talebimiz; havalimanı projesinin üzerindeki kara bulutların dağılması ve Mersin'e destek olunmasıdır. Mersin'in sahipsiz ve lobisiz bir kent olmadığını önemle vurgularken, ZMO Genel Merkezi'nin tutumunu da 'üzücü' bir tutum olarak değerlendirdiğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz."
ÇUKUROVA YİNE MAHKEMELİK

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 7 yıl önce
Anlaşılan birileri adana civarında ucuz arazileri önceden satın alıp pahalıya satacaktı. Ama boşuna para harcamışlar.Bu defa dere denize akmayacak. Havalimanı Kargılıya yapılacak. Adana havalimanı minik. Etrafıda gekondu denizi. Adana büyütülsün diyenler gidip bir yurtdışında havalimanı nasıl olur diye aksınlar. Adana havalimanı ancak tarımsal uçaklara hizmet edebilir. O işte bitti artık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
bu iktidar yapamazsa eğer,önümüzdeki seçimlerde mhp ve kualisyon hükümeti yapacaktır....ayrıca bu bölgeden daha uygun yer bulursalar eğer,o zaman onları tebrik ederim,fakat maalesef bundan daha uygun hiç bir alternatif yokkkk...nereye yapacaklar yumurtalığamı..???nereye yapacaklar...karataşa mı???nereye yapacaklar baharlıya mı???...yapsınlarda görelim...asıl sen o zaman çok geçmeden bölgemizin ne kadar zarar edeceğini göreceksin....ÇÜNKÜ;ADANA,MERSİN ARASI TARSUS.....AYRICA YENİCE LOJİSTİK KÖY VE HEM OTOBAN BAĞLANTI YOLU ÇOK YAKIN HEMDE YENİCE GELİŞMEZSE,SİZ NE YAPARSANIZ YAPIN ÇUKUROVA GELİŞMEZ...yani hangi iktidar yaparsa yapsın eninde sonunsa yine bu bölgeye yapılacak..tabiki siyasi iradesini ortaya koyacak parti kazanacak sonuçta....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
yapılan açıklamalardan bile ne kadar samimiyetsiz olduğu anlaşılıyor. mevcut havalimanını büyütmek yerine sadece 20 dakika uzağına yeni bir havaalanı yapmanın neresi mantıklı? vatandaşın cebinden çıkıyor bu paralar. bu vebalin altına nasıl girebiliyorlar hayret...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Helal olsun size. Türkiye sahisiz değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000