22 Kasım 2012, Perşembe 09:17:32

3. HAVALİMANI KAPIŞMASI

İstanbul’a yapılması planlanan yeni havalimanı için yerli şirketler harekete geçerken, yabancılar “Noel” sonrasını beklemeye başladı.
  • tayyip bütün türkiye niye ihale vermiyorsun bari türkiyen yarisi satildi diyer yarisini da sat
  • "HELAL OLSUN BAKANA"SATIN !SATIN! TÜRK SIRKETLER YAPANCILARA KARCI YÜKSEK DOLAR VE EUROLARNAN NASIL KAPISABILSIN ?! sonucta yapanci alacak ve BABA gibin kazanacak sahten diyer sirketler öyle de kurban gitti aferim bakana baska söylecek bisem de yok ilerde anlarsinis ne demek istedimi
  • Ihale sartlarini bilen var mi? Zor sartlar istenmiyorsa, ben de girerim belki. 6,5 milyarcikmis sadece...
  • Oh yeah!

Hürriyet Gazetesinin haberine göre, üçüncü havalimanın yapımı ve işletmesi için yerli bir çok şirket şimdiden sıraya girerken, ihaleye yabancı şirketlerin girebilmesi için ‘Noel’ tatilinin bitmesi bekleniyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlğı Altyapılar Genel Müdürü Metin Tahan, Sabancı, Limak, Kolin, Alarko, IC ve TAV’ın ilgilendiğini açıkladığı 3’üncü  havalimanı ihale sürecinin bu yıl sonuna kadar netleşmesini planladıklarını söyledi. Tahan, “Yerli ve yabancı büyük firmaların ihaleye olan ilgileri açık. Her geçen gün artan ilgiyi görüyoruz” değerlendirmesini yaptı.
   
Yurdışıdan ilgilen de bir çok şirketin olduğunu söyleyen Tahan şunları söyledi: “Üçüncü havalimanı gibi büyük bir projede dünyanın her bölgesinden ilgilenen şirketler var. Avrupa, Asya ve Amerikalılar yakından ilgileniyor. Yap İşlet Devret (YİD) modeli ile yapılması özellikle yabancıların ilgisini çeken bir model. Türkiye bu modelin dünyadaki öncülerinden ve iyi uygulayıcılarından bir ülke. Yüksek Planlama Kurulu’na (YPK) ihale için gerekli başvurular yapıldı. Yıl bitmeden ihaleye çıkılacağını düşünüyoruz.”
   
Atatürk Havalimanı’nın artan kapasite karşısında yetersiz kalmasıyla inşasına karar verilen üçüncü havalimanın yaklaşık 6.5 milyar dolara mal olması bekleniyor. Üçüncü havalimanın işletmeye açılmasıyla birlikte Atatürk Havalimanı’nın uçuşlara kapatılıp kapatılmayacağına ilişkin tartışmalar ise sürüyor. Üçüncü havalimanının yıllık 150 milyon yolcu kapasiteyle yapılması planlanıyor. Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, yerli firmaların yanı sıra birçok yabancı firmanında ilgilendiği ihale için, “Yıl bitmeden ihale ilanına çıkmak istiyoruz. Yabancı şirketler için noel tatilini de göz önünde bulunduruyoruz. Öncesine yetişmeyebilir ama hemen sonrasında yapmayı planlıyoruz” bilgisini verdiler.
   
LİMAK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir’de yaptığı açıklamalada ihaleyle ilgilendiklerini açıkladı. Üçüncü havalimanı ihlesiyle ilginen bir diğer yerli firma ise Limak ile birçok ortaklığa imza atan Kolin İnşaat oldu. İhaleyle ilgilenen diğer firmalar arasında ise Alarko Holding ve IC Holding yer alıyor.
   
Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, yeni projelerde yabancıların yanı sıra Türk şirketleriyle de ortaklık yapabileceklerini, üçüncü havalimanı ile yakından ilgilendiklerini ve inşaat ve işletme işine yerli ortakla girebeleceklerini açıklamasının ardından bir çok firmada ihaleyle ilgilendiğini açıkladı.
   
TAV Grubu CEO’su Sani Şener, “TAV’ın ana üssü İstanbul’dur. Hiçbir şekilde 3. havalimanı ihalesini kaçırmak aklımızdan geçmiyor” dedi. Dünyadaki birçok olumsuzluğa rağmen havacılığın Türkiye’de sürekli büyüdüğünü, 2000 yılında 33 milyon olan yolcu sayısının 140 milyona ulaştığını belirten Şener, “Bu ihale bizim için çok önemli. TAV’ın ana üssü İstanbul’dur. Hiçbir şekilde 3. havalimanı ihalesini kaçırmak aklımızdan geçmiyor. Ama nihayetinde bir ihaledir. Gireceğiz, inşallah almaya çalışacağız. Alırsak hem Türkiye hem bizim açımızdan çok faydası olur" açıklamasını yapmıştı.

3. HAVALİMANI KAPIŞMASI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

hakan ülger ~ 5 yıl önce
tayyip bütün türkiye niye ihale vermiyorsun bari türkiyen yarisi satildi diyer yarisini da sat

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kara murat ~ 5 yıl önce
"HELAL OLSUN BAKANA"SATIN !SATIN! TÜRK SIRKETLER YAPANCILARA KARCI YÜKSEK DOLAR VE EUROLARNAN NASIL KAPISABILSIN ?! sonucta yapanci alacak ve BABA gibin kazanacak sahten diyer sirketler öyle de kurban gitti aferim bakana baska söylecek bisem de yok ilerde anlarsinis ne demek istedimi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
abdulgaffar abdulgaffaroglu ~ 6 yıl önce
Ihale sartlarini bilen var mi? Zor sartlar istenmiyorsa, ben de girerim belki. 6,5 milyarcikmis sadece...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tabi Tabi ~ 6 yıl önce
Nolcak tabiki broadway araba parası sadece:)))
Noel? ~ 6 yıl önce
Oh yeah!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000