05 Kasım 2010, Cuma 13:32:36

KAÇ UÇAK PAS GEÇTİ? KAÇ UÇAK DIVERT ETTİ?

Atatürk Havalimanı'nda dün akşam sis nedeniyle zor anlar yaşandı. Gece görüş mesafesinin 150 metreye kadar düştüğü zamanlarda CAT-3 sistemi dahi işe yaramadığı belirtildi.
  • buraya gereksiz yazilar yazmayi birakin TK1910 rumuzuyla yazan arkadasi okuyun isin ozetini vermis 5 yildiz adayi hava yolumuzun gercek yuzunu ozetlemis gerisi palavra
  • Gülüyorum suan, ki konu amacından sapmıs birilerinin kuyruk acısı inler olmus yorumlarda.
  • CAT-III varda hangisi var? CAT-IIIa koyarsan tabiki de işe yaramaz o siste. Adam gibi koyun CAT-IIIc sonra inemeyen pilot çıkar mı onu görün. Ayrıca yoğun sis varsa asla ve asla yaklaşma yapılmamalıdır. 16 Ocak 1983'te bir 727 Ankara'ya inmeye çalışmıştı ATC inme dedi ancak cevap "Ben bu meydana yıllardır iniyorum. Bana mı öğreteceksin?" (tam emin değilim ama böyle birşeydi bir tanıdığım en az 10 önce o kuleyle konuşmuş) oldu. Hadi git bakalım o kadar kişiyi ve kendini öldürmenin en güzel örneğini ver: Uçak pistin 150 metre gerisine indi, parçalandı, karda sürüklendi, yandı. 47 yolcu ölürken uçuş ekibi ve 13 yolcu toplam 20 kişi yaralı kurtuldu.
  • tgs suan thy beklenenın ustunde hızmet verıyo.......alınan kararları hepsını yapıyo thy personelıde her seferınde yenı bır adet cıkartıyo ama genede yapıyoz.....
Atatürk Havalimanı'nda dün gece yaşanan sis krizi nedeniyle divert eden ve pas geçen uçaklar İzmir, Ankara ve İstanbul Sabiha Gökçen havaalanı'na yönlendirilirken, pas geçen ve divert eden uçakların tam sayısıda sisin ardından belli oldu.

DHMİ Başmüdürlüğü tarafından verilen bilgilere göre; çoğunluğunu Türk Hava Yolları'nın oluşturduğu 29 uçağın Atatürk Havalimanı pistine iniş yapamayarak başka havaalanlarına gönderildiği belirtildi.

THY’nin akşam saatlerindeki Moskova-İstanbul ve MNG Havayolları’nın Doha-İstanbul seferini yapan kargo uçağı Sabiha Gökçen Havalimanı’na; Atlasjet’in Antalya- İstanbul seferini yapan uçağı İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na yönlendirilen uçaklardan bazıları...

Atatürk Havalimanı’na iniş yapacak uçaklarda sisin etkisini kaybetmesi için bekletilirken bazı uçakların yakıt kritiğine girdiği belirtildi.

Sis nedeniyle kontrollü inişlere izin verildiği dakikalarda yaklaşma yapan Türk Hava Yolları ve KLM Havayolları'na ait iki uçak görüş mesafesinin 150 metreye kadar düştüğü pisti pas geçti.

Atatürk Havalimanı'nda bulunan ve geçtiğimiz haftalarda CAT-3 sistemine kavuşan 05-23 pistine yaklaşmalar kontrollü olarak rüzgar yönüne göre gece boyu devam etti.

CAT-3 sistemi, görüş mesafesinin 200 metreye kadar düştüğü yerlerde uçakların iniş yapmasını sağlarken, pas geçmelerin sebebini görüşün bu seviyenin altında olması sebep gösterildi.

Sis nedeniyle 29 divert ve 2 pas geçmenin haricinde bir çok uçak seferide iptal edildi.

İptal ve Divert eden uçaklardan bazıları şöyle;

TK335 Bakü- İstanbul (İptal)
TK638 Tripoli – İstanbul (İptal)
TK1706 Stuttgart – İstanbul (İptal)
TK1910 Zürih – İstanbul (Liman Değişti)
TK1796 Stockholm – İstanbul (İptal)
TK 1940 Brüksel – İstanbul (İptal)
TK789 Tel Aviv – İstanbul (İptal)
TK 1770 Prag – İstanbul (İptal)
TK 1954 Amsterdam - İstanbul (İptal)
TK963 Ercan - İstanbul (İptal)
AF2390 Paris - İstanbul (Liman Değişti)

NOT: AF 2390 seferini gerçekleştiren Air France’a ait uçağın dün akşam Sabiha Gökçen’e divert etmesi nedeniyle bugün yapılması planlanan AF2391 sefer sayılı 09:05 İstanbul – Paris CDG seferi 8 saat rötara uğradı. Yetkililer seferin bu akşam saat 17:00’da slot olması halinde gerçekleşeceğini belirtti.

©AirportHaber.com
KAÇ UÇAK PAS GEÇTİ? KAÇ UÇAK DIVERT ETTİ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Misafir ~ 8 yıl önce
buraya gereksiz yazilar yazmayi birakin TK1910 rumuzuyla yazan arkadasi okuyun isin ozetini vermis 5 yildiz adayi hava yolumuzun gercek yuzunu ozetlemis gerisi palavra

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Gülüyorum suan, ki konu amacından sapmıs birilerinin kuyruk acısı inler olmus yorumlarda.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
CAT-III varda hangisi var? CAT-IIIa koyarsan tabiki de işe yaramaz o siste. Adam gibi koyun CAT-IIIc sonra inemeyen pilot çıkar mı onu görün. Ayrıca yoğun sis varsa asla ve asla yaklaşma yapılmamalıdır. 16 Ocak 1983'te bir 727 Ankara'ya inmeye çalışmıştı ATC inme dedi ancak cevap "Ben bu meydana yıllardır iniyorum. Bana mı öğreteceksin?" (tam emin değilim ama böyle birşeydi bir tanıdığım en az 10 önce o kuleyle konuşmuş) oldu. Hadi git bakalım o kadar kişiyi ve kendini öldürmenin en güzel örneğini ver: Uçak pistin 150 metre gerisine indi, parçalandı, karda sürüklendi, yandı. 47 yolcu ölürken uçuş ekibi ve 13 yolcu toplam 20 kişi yaralı kurtuldu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
tgs suan thy beklenenın ustunde hızmet verıyo.......alınan kararları hepsını yapıyo thy personelıde her seferınde yenı bır adet cıkartıyo ama genede yapıyoz.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000