05 Temmuz 2012, Perşembe 16:22:45

TSK YÜREK YAKAN GÖRÜNTÜLERİ YAYINLADI

Genelkurmay sitesinde düşürülen uçağın parçaları ve pilotların kask ve postallarının fotoğraflarını yayınladı.
  • Uçağın neyle vurulduğu şu anda belli değil. Uçaksavar veya füze diyemeyiz kesin olarak. Ayrıca bu füzeler genelde uçakları direkt vurmaz, belli bir mesafe içine girince patlar, büyük bir ihtimalle de uçağın kumanda satıhları hasar alır, bazen direkt temas da gerçekleşebilir tabi. Bot ve kaskların özel kilit mekanizması filan yoktur, kolayca çıkabilir. Daha önce de uçaktan paraşütle atlama esnasında kask ve uçuş botlarının çıktığı görülmüştür, ancak atlayamamış ve uçağı içinde olan pilotlarınkilerin çıkması biraz ilginç hakikaten. Sonuçta olan kahramanlarımıza oldu, Allah rahmet eyelesin, nur içinde yatsınlar, durup dururken bu uçağımıza ateş etme kararı alanların, ateş ederek iki aileye ateş düşürenlerin de Allah belasını versin...
  • kaskin icinde bas postalin icinde ayak yok cok ilginc var bir dalevara ama ne
  • Bu işte bir iş var. Sanırım uçağımız uçaksavar ateşiyle vuruldu, bu da uçaksavar menziline kadar Suriye karasularına yaklaşıldığını gösteriyor. Kıyıya 1,5nm gibi bir derinlikte vurulduktan sonra, pilotlarımız uçağı kurtarmaya çalışmışlar ancak gördüğüm kadarıyla 8,5 nm civarında suya temas gerçekleşmiş. Keşke uçağı boş verip, daha erken ejection yapsalardı. Yeni bir uçak satın alabiliriz, ama hiç bir parasal ödeme şehitlerimizi geri getirmeyecek. S-300 veya SA-6, SA-7 gibi güdümlü bir füze ile vurulsaydı en azından ön dikmenin lastiği yanmadan sağlam kalamazdı. Özel kilit sistemi olan kaskların ve botların şehit pilotlarımızın baş ve ayaklarından çıkmış olması ise tamamen ayrı bir muamma. Ne yazık ki TSK açıklamasında bu konuda da net bir bilgi yok. Her ne olduysa olsun, iki şehidimize Allah'tan rahmet, başta aileleri olmak üzere Türk milletine sabır dilemekten başka bir şey gelmiyor elimden.
  • Bu olayın üstüne sadece bir bardak su mu içeceğiz ?

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle;

1.   22 Haziran 2012 tarihinde, Doğu Akdeniz’de, uluslararası hava sahasında, Suriye tarafından düşürülen Hv.K.K.lığımıza ait RF-4 uçağı ile temasın kesilmesini müteakip derhal başlatılan arama kurtarma faaliyetleri günlük olarak Genelkurmay İnternet sitesinde yayımlanmış, 28 Haziran 2012 tarihinde yapılan açıklama ile ayrıca kamuoyu bilgilendirilmiştir.

2.   22-26 Haziran 2012 tarihleri arasında; Dz.K.K.lığı koordinatörlüğünde, 1 fırkateyn, 1 hücümbot, 1 karakol gemisi, 2 sahil güvenlik botu, bir uçak, dört arama kurtarma helikopteri ile yüzey araması şeklinde icra edilen arama kurtarma faaliyetlerinde; uçağın düştüğü bilinen bölgedeki hakim akıntı ve rüzgar durumu da dikkate alınarak, suüstü ve hava unsurlarının katılımıyla, toplam 70x23 mil karelik saha sistematik/ yoğun olarak aranmıştır.

3.   Söz konusu aramalar neticesinde, uçağa ait olduğu değerlendirilen 30 kalem malzeme su yüzeyinden toplanmıştır.

4.   26 Haziran 2012 tarihinden itibaren yüzey araması sonlandırılarak, bölgeye intikal ettirilen ve yandan taramalı sonar kabiliyetine sahip, Dz.K.K.lığımıza ait TCG ÇEŞME hidrografi gemisi, Seyir Hidrografi ve Oşinografi Daire Başkanlığının uzman personelinin de iştiraki ile deniz dibinde enkaz arama faaliyeti icra etmiştir.

5.   Uçağımızın düştüğü ve uçağımıza ait olduğu değerlendirilen malzemelerin bulunduğu bölgede yoğunlaşarak yapılan dip taramasında, ortalama 1260 metre derinlikte, toplam 17 hat üzerinde, 8 gün, 5 saat (toplam 197 saat) arama görevi icra edilmiş ve deniz dibinde sekiz ayrı parça tespit edilmiştir.

6.   03 Temmuz 2012 tarihinde R/V NAUTILUS araştırma gemisi ve 3000 (üçbin) metre derinlikten su üstüne çıkarma teçhizatına sahip Dz.K.K.lığımıza ait TCG İNEBOLU gemisi bölgeye intikal ettirilmiştir.

7.   R/V NAUTILUS araştırma gemisi, TCG ÇEŞME tarafından sonar ile koordinatları belirlenen mevkilerde 3-4 Temmuz 2012 tarihlerinde doğrudan belirlenmiş noktalarda görüntülü dip araması icra etmiş ve uçağa ait bazı parçalara ve pilotlarımızın naaşlarına ulaşılmıştır.

8.   Pilotlarımızın naaşlarının; TCG ÇEŞME’nin dip araması neticesinde tespit ettiği enkazın bulunduğu mevki civarında, Suriye sahilinden 8,6 deniz mili mesafede, 35 48.3079 Kuzey, 35 37.9357 Doğu ve 35 48.2877 Kuzey, 35 37.9274 Doğu koordinatlarında bulunduğu tespit edilmiştir.

9.   Pilotlarımızın naaşları, 05 Temmuz 2012 tarihinde denizden çıkarılarak Malatya’ya intikal ettirilmiştir.

10.   R/V NAUTILUS araştırma gemisi ve TCG İNEBOLU gemisi vasıtasıyla uçağa ait parçaların denizden çıkarılması çalışmalarına koordineli bir şekilde devam edilmektedir.

TSK DÜŞEN UÇAĞIN FOTOĞRAFLARINI YAYINLADI

TSK YÜREK YAKAN GÖRÜNTÜLERİ YAYINLADI

Facebook Yorum

Yorumlar

Arkaadaşlar... ~ 6 yıl önce
Uçağın neyle vurulduğu şu anda belli değil. Uçaksavar veya füze diyemeyiz kesin olarak. Ayrıca bu füzeler genelde uçakları direkt vurmaz, belli bir mesafe içine girince patlar, büyük bir ihtimalle de uçağın kumanda satıhları hasar alır, bazen direkt temas da gerçekleşebilir tabi. Bot ve kaskların özel kilit mekanizması filan yoktur, kolayca çıkabilir. Daha önce de uçaktan paraşütle atlama esnasında kask ve uçuş botlarının çıktığı görülmüştür, ancak atlayamamış ve uçağı içinde olan pilotlarınkilerin çıkması biraz ilginç hakikaten. Sonuçta olan kahramanlarımıza oldu, Allah rahmet eyelesin, nur içinde yatsınlar, durup dururken bu uçağımıza ateş etme kararı alanların, ateş ederek iki aileye ateş düşürenlerin de Allah belasını versin...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ceco ~ 6 yıl önce
kaskin icinde bas postalin icinde ayak yok cok ilginc var bir dalevara ama ne

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bahtsız F/O ~ 6 yıl önce
Bu işte bir iş var. Sanırım uçağımız uçaksavar ateşiyle vuruldu, bu da uçaksavar menziline kadar Suriye karasularına yaklaşıldığını gösteriyor. Kıyıya 1,5nm gibi bir derinlikte vurulduktan sonra, pilotlarımız uçağı kurtarmaya çalışmışlar ancak gördüğüm kadarıyla 8,5 nm civarında suya temas gerçekleşmiş. Keşke uçağı boş verip, daha erken ejection yapsalardı. Yeni bir uçak satın alabiliriz, ama hiç bir parasal ödeme şehitlerimizi geri getirmeyecek. S-300 veya SA-6, SA-7 gibi güdümlü bir füze ile vurulsaydı en azından ön dikmenin lastiği yanmadan sağlam kalamazdı. Özel kilit sistemi olan kaskların ve botların şehit pilotlarımızın baş ve ayaklarından çıkmış olması ise tamamen ayrı bir muamma. Ne yazık ki TSK açıklamasında bu konuda da net bir bilgi yok. Her ne olduysa olsun, iki şehidimize Allah'tan rahmet, başta aileleri olmak üzere Türk milletine sabır dilemekten başka bir şey gelmiyor elimden.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yok rumuz ~ 6 yıl önce
Bu olayın üstüne sadece bir bardak su mu içeceğiz ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000