13 Temmuz 2012, Cuma 17:47:30

GENELKURMAY: "UÇAKSAVARLA DÜŞÜRÜLMEDİ"

Genelkurmay'dan yapılan açıklamada Akdeniz'de düşen Türk jetiyle ilgili "Kriminal inceleme sonucuna göre; uçağımızın uçaksavar ateşi ile düşürülme ihtimalinin ortadan kalktığı görülmüştür" denildi.
  • Senin meslek ne bilader diyen, SAYGISIZ ve SEVİYESİZ İNSAN A: Bu işin meslekle ve ya bir başka birşeyle ne alakası var. Arkadaş gördüklerim diyor belki kendi görüş ve düşüncelerini de katmış olabilir fakat yinede sen ona bu şekilde hitabedemezsin........
  • Genelkurmay'ın geçtiğimiz günlerde NTVMSNBC'de yayınlanmış olan açıklamasında uçağın üzerinde patlayıcı izi bulunamadı diye bir cümle geçmişti. Belki gerçekten de uçak bir oraj içinde hasar görüp çakıldı? Bu arada ben manav değilim, muhtemelen Hasan kardeşimizde değildi. Ama "senin meslek ne birader?" rumuzu ile yazan arkadaşın manavlarla alakalı kötü bir anısı var sanırım? Ne olursa olsun insanların görüşlerine değer verin lütfen. --Volvo--
  • orada iki vatan evladi canini memleketine vermis. ocaklar sonmus. bizlerde burda dakika basi ACIKLAMA MAYMUNU olduk.turkiye ve turk gibi kafasi calisanlarin beyanatlari iste....yarin obur gun acili ailelere umarim pilotaj hatasidir. ucagin parasini taksitle odeyiniz diye mektup yollamazlar.allah ailelerine sabir versin. nur icinde yatsin sehitlerimiz.
  • Hasan sen herhalde manav falansın...yorumunu okuyunca bu kanıya vardım...muhtemelen yanılmamışımdır !...

TSK'nın açıklamasında, bir önceki açıklamasında yer alan "Suriye tarafından düşürüldüğü iddia edilen" ifadesinin kalktığı dikkat çekti.

İşte TSK'nın açıklaması;

1.   22 Haziran 2012 tarihinde, Doğu Akdeniz’de, uluslararası hava sahasında, silahsız ve tanıtma sistemi açık olarak görev uçuşu yaptığı esnada hiçbir uyarı yapılmadan RF-4E uçağımızın düşürülmesiyle ilgili altı açıklama yapılarak kamuoyu doğru olarak bilgilendirilmeye çalışılmıştır.

2.   Ancak, düşürülen uçağımız ile ilgili 11 Temmuz 2012 tarihinde yapılan açıklamamız hakkında yapılan yorumlar üzerine konuya açıklık getirmek maksadıyla kamuoyunun yeniden bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur.

3.   Olay günü (22 Haziran 2012) saat 11.57’de uçağımız ile radar ve telsiz irtibatının kesildiğinin öğrenilmesi üzerine, uçağımızın akıbetinin araştırılması için Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza emir verilmiş, deniz ve hava araçlarımız derhal irtibatın kesildiği bölgeye sevk edilmiştir.

4.   Bugüne kadar su yüzeyinden toplanan malzemelerin kriminal inceleme sonucu kamuoyu ile paylaşılmıştır.

'İDDİA' FARKLI BİR ANLAM KAZANDI

Bir önceki açıklamasında "Suriye resmi makamlarınca kendileri tarafından düşürüldüğü iddia edilen" cümlesi kullanılmışken bugün yapılan açıklamada ise " iddia edildiği gibi bir uçaksavar ateşi ile" cümlesi kullanıldı.

5.   Kriminal inceleme sonucuna göre; uçağımızın düşürülme nedenleri arasında, Suriye tarafından iddia edildiği gibi bir uçaksavar ateşi ile düşürülme ihtimalinin ortadan kalktığı görülmüştür.

6.   Deniz dibindeki önemli parçaların çıkarılıp teknik incelemeleri tamamlandıktan sonra uçağımızın Suriye tarafından nasıl düşürüldüğünü tespit etmek mümkün olabilecektir.

7.   Kurtarma faaliyetlerinde, şehitlerimizin naaşlarının deniz dibinden çıkarılmasına öncelik verilmiş, bu arada bazı küçük parçalar da çıkarılmıştır. Ağır ve büyük parçalar deniz dibinde kalmıştır. 11 Temmuz 2012 tarihli açıklamamızda belirtildiği üzere Nautilus araştırma gemisinin bölgeden ayrılmasından sonra, kurtarma faaliyetlerine kendi imkânlarımızla devam edilmiştir.

8.   Uçağımızın diğer önemli büyük parçalarını çıkarmak için yeni imkânlar araştırılmış ve bu çalışma sonuçlandırılmıştır. Kurtarma faaliyetlerine kısa bir zaman sonra yeniden başlanacaktır.

9.   Çalışmalarımızın sonucunun sabırla beklenmesini ve konu ile ilgili yapılacak resmî açıklamalara itibar edilmesini değerli halkımızdan ve tüm basın mensuplarından saygıyla rica ederiz.

GENELKURMAY: "UÇAKSAVARLA DÜŞÜRÜLMEDİ"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

SAYGI ~ 6 yıl önce
Senin meslek ne bilader diyen, SAYGISIZ ve SEVİYESİZ İNSAN A: Bu işin meslekle ve ya bir başka birşeyle ne alakası var. Arkadaş gördüklerim diyor belki kendi görüş ve düşüncelerini de katmış olabilir fakat yinede sen ona bu şekilde hitabedemezsin........

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hasan haklı olabilir ~ 6 yıl önce
Genelkurmay'ın geçtiğimiz günlerde NTVMSNBC'de yayınlanmış olan açıklamasında uçağın üzerinde patlayıcı izi bulunamadı diye bir cümle geçmişti. Belki gerçekten de uçak bir oraj içinde hasar görüp çakıldı? Bu arada ben manav değilim, muhtemelen Hasan kardeşimizde değildi. Ama "senin meslek ne birader?" rumuzu ile yazan arkadaşın manavlarla alakalı kötü bir anısı var sanırım? Ne olursa olsun insanların görüşlerine değer verin lütfen. --Volvo--

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
orada iki vatan evladi canini memleketine vermis. ocaklar sonmus. bizlerde burda dakika basi ACIKLAMA MAYMUNU olduk.turkiye ve turk gibi kafasi calisanlarin beyanatlari iste....yarin obur gun acili ailelere umarim pilotaj hatasidir. ucagin parasini taksitle odeyiniz diye mektup yollamazlar.allah ailelerine sabir versin. nur icinde yatsin sehitlerimiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
senin meslek ne birader ? ~ 6 yıl önce
Hasan sen herhalde manav falansın...yorumunu okuyunca bu kanıya vardım...muhtemelen yanılmamışımdır !...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000