25 Mart 2011, Cuma 08:53:48

F-35 SİPARİŞİ NEDEN ASKIYA ALINDI?

Türkiye'nin, 100 adet almayı planladığı F-35 savaş uçağı siparişini ertelemesinin perde arkası aralanıyor.
  • bizim sözüm ona astronot efendiler bu uçağında icabına bakarlar kesinlikle...olan yine teknisyenlere olur...nelerini gördük bu astronotların landing gear ları açmayı unutanı mı,3,5 atıp uçağı atanımı,yanlış meydana inenimi,havada kaybolanınımı valla yazsan roman olur...
  • Çuval geçirme olayı onur kırıcı bir durum. Keşke orada askerimiz savaşarak, çatışarak onurlu bir şekilde şehit olsaydı. En azından şehit olurken de bir düzine Coni yi de cehenneme gönderseydi... Keşke...
  • İnşallah hükümet yine "çuval geçirme" olayında ki gibi acemice davranmaz. Ne "almıyoruz" diye kestirip atsın ne de gözünü tamamen kapatıp alsın.
  • Abd hükümetinin uçağın kodunu ve yazılımını vereceğini sanmıyorum. Verse bile mutlaka sisteme müdahele etmek için yazılım haricinde entegre bir çip bırakacaktır uçakda. İstediğiniz kadar kendi yazılımınızı ve kodunu yükleyin uydudan sizin uçağınıza yine müdahele edebilecektir diye düşünüyorum. Eski F-16 pilotu da burda bu sistemlerin nasıl çalıştıgını kısa öz bir açıklarsa herkes konuyu daha iyi anlamış olur... Teşekkürler... ABD HİÇ BİR ZAMAN HELEDE TÜRKİYE YE UÇAĞI % 100 BAĞIMSIZ KONTROL EDEBİLECEĞİMİZ ŞEKİLDE BİZE VERMEZ ! ASLA . . .

Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında ABD'nin bu uçaklara ait uçuş kodlarının vermediği ortaya çıktı. Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'in, "Böyle bir şey kabul edilemez." dediği öğrenildi.Türkiye'nin 100 adet F-35 jetinin siparişlerini ertelemesinin perde arkası aralanıyor. ABD'nin bu uçaklara ait uçuş kodlarını ve yazılım bilgilerini vermediği ortaya çıkarken, Başbakan Erdoğan'ın da katıldığı toplantıda Genelkurmay Başkanı Koşaner'in, "Bu iş F-16'lara benzemesin." uyarısında bulunduğu belirtildi. ABD, 80'li yıllarda satın alınan F-16'ların yazılım kodlarını Türkiye'ye vermemişti.

Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) toplantısına F-35 savaş uçağı projesi damgasını vurdu. 22 Mart Salı günü Ankara'da yapılan toplantıda savunma bürokratlarından ABD'nin F-35'in yazılım kodlarını vermediği yönünde brifing alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'in, "Böyle bir şey kabul edilemez" diye sert çıktığı öğrenildi. Toplantıda görüşlerini dile getiren Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'in, "Bu iş F-16'lara benzemesin" uyarısında bulunduğu belirtildi. Türkiye'nin 80'li yıllarda ABD'den satın aldığı F-16 savaş uçakları çok tartışılmıştı. Söz konusu jetlerdeki yazılım kodlarını ABD yine bugünkü gibi Türkiye'ye vermeyi reddetmişti. Uçakların tüm dost-düşman tanımlamaları ABD'nin kontrolündeydi. Türkiye şimdi, F-16'lara milli yazılım yüklenmesi için çalışmalarını sürdürüyor.Amerika'nın savaş jetlerine ait kodları vermemesi ve yazılıma dair teknolojiyi paylaşmaması, Türkiye'yi farklı bir adım atmaya yöneltti.

Yaklaşık 100 uçak almayı planlayan Ankara, kodlara sahip olmadığı takdirde uçaklara gerçek anlamda hâkim olunamayacağına dikkat çekerek, siparişleri erteledi. Jetlerin dışarıdan yönlendirilebileceği, elektronik harp karşısında savunmasız kalabileceği ve yazılıma herhangi bir müdahalede bulunulamayacağı hususları bu kararın alınmasında etkili oldu. Şu anda F-35'lerin yazılımlarını tamamen ABD hazırlıyor. Türkiye, kendi tehdit algılamalarıyla ilgili bilgileri Washington'a gönderecek, üretici firma da bu doğrultuda yazılımları hazırlayacak. Fakat savunma bürokratları, böyle bir durumun milli güvenliği tehdit edeceğini vurguluyor. Üst düzey bir yetkili, "Yazılımların içinde ne olacağını bilemezsiniz. Yarın üçüncü bir ülkeyle savaşa girdiğinizde ve bu ülke ABD'nin müttefikiyse, uçaklarınızı kullanamaz hale getirebilir. Savaştığın ülkeye ait bir jetten ateşlenen füze, bizim savaş uçaklarımız tarafından 'düşman unsur' olarak algılanmayabilir." diyor. Savaş uçaklarına ait yazılımlar hazırlanırken öncelikle ana tehdit algılamaları belirleniyor. Bütün bunlar 'tehdit kütüphanesi' adı altında toplanıyor ve yazılımlar bu doğrultuda şekilleniyor.

16 milyar dolarlık F-35 projesinin masaya yatırıldığı SSİK toplantısında, yazılım konusundaki endişeler dile getirilirken Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner, daha önce alınan F-16 savaş uçaklarında yaşanan sorunları hatırlattı. Başbakan Erdoğan da yazılım kodlarının verilmemesinin kabul edilemeyeceğini net bir dille ifade etti. Geçtiğimiz aralık ayında ABD lisansı ile Türkiye'de üretilen F-16 savaş uçaklarının uçuşta beyni kabul edilen görev bilgisayarlarının yerli olarak üretilmesi yönünde karar alındı. Milli görev bilgisayarının üretilmesiyle birlikte F-16'ların ABD'nin muhtemel elektronik etkisinden kurtarılması hedefleniyor. (Zaman)

F-35 SİPARİŞİ NEDEN ASKIYA ALINDI?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Misafir ~ 7 yıl önce
bizim sözüm ona astronot efendiler bu uçağında icabına bakarlar kesinlikle...olan yine teknisyenlere olur...nelerini gördük bu astronotların landing gear ları açmayı unutanı mı,3,5 atıp uçağı atanımı,yanlış meydana inenimi,havada kaybolanınımı valla yazsan roman olur...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Çuval geçirme olayı onur kırıcı bir durum. Keşke orada askerimiz savaşarak, çatışarak onurlu bir şekilde şehit olsaydı. En azından şehit olurken de bir düzine Coni yi de cehenneme gönderseydi... Keşke...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
İnşallah hükümet yine "çuval geçirme" olayında ki gibi acemice davranmaz. Ne "almıyoruz" diye kestirip atsın ne de gözünü tamamen kapatıp alsın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Abd hükümetinin uçağın kodunu ve yazılımını vereceğini sanmıyorum. Verse bile mutlaka sisteme müdahele etmek için yazılım haricinde entegre bir çip bırakacaktır uçakda. İstediğiniz kadar kendi yazılımınızı ve kodunu yükleyin uydudan sizin uçağınıza yine müdahele edebilecektir diye düşünüyorum. Eski F-16 pilotu da burda bu sistemlerin nasıl çalıştıgını kısa öz bir açıklarsa herkes konuyu daha iyi anlamış olur... Teşekkürler... ABD HİÇ BİR ZAMAN HELEDE TÜRKİYE YE UÇAĞI % 100 BAĞIMSIZ KONTROL EDEBİLECEĞİMİZ ŞEKİLDE BİZE VERMEZ ! ASLA . . .

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000