27 Ağustos 2012, Pazartesi 16:56:36

DÜŞEN UÇAĞA SORU ÖNERGESİ

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi Ali Demirçalı, Suriye tarafından düşürüldüğü iddia edilen savaş uçağımızla ilgili olarak Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi...
  • Ben hava kuvvetlerinde uçan bir pilot olsam bu olay sonrası verilen görevlere gitmekte tereddüt ederdim. Bizim askerlerimizin subaylarımızın pilotlarımızın arkasında hiç kimse yok mu? Nerede hükümet nerede TSK? Hiç mi değeri yok şehit olanların, yakışıyor mu Türkiye´ye bu olanlar? Bundan sonra isteyen devletler bizim uçaklarımızı tereddütsüz düşürür de askerlerimize kurşun da sıkar, neden korkacaklar, nasıl olsa örtbas ediliyor unutuluyor. Kanlar yerde bırakılıyor, yazık yazık çok yazık.
  • Bir ucak, iki pilot kaybettik ve yapilan aciklmalar sadece karmasadan ibaret. Orada napiyorduktan, nasil olduya kadar hicbirseyin cevabi yok. Madem gittik istihbarat yapiyorduk yaptiginiz isin arkasinda durun. Kivirmak bize yakisiyor mu? O cocuklar yakalansaydi ve casuslukla suclansaydi koca ordudan bile daha dik dururdu dusman karsisinda. Yazik.
  • Soru önergesi verilmese kimsenin yanıtlayacağı yoktu, şu anda bile tatminkar bir yanıt alabileceğimizi düşünmüyorum ama gene de bir ihtimal.
  • Neresinden bakarsan bak tek kelime ile 'rezalet'...

Ali Demirçalı, Genelkurmay Bakanlığı’nın “22 Haziran tarihinde görev uçuşu için saat 10.30’da Malatya-Erhaç Meydanı’ndan kalkış yapan bir uçağımızla saat 11.58’de Hatay ili güneybatısında deniz üzerinde radar ve telsiz teması kesilmiştir” şeklindeki bilgi paylaşımının üzerinden iki aydan fazla zaman geçmesine rağmen düşen ya da düşürülen uçağımızla ilgili olarak, Milli Savunma Bakanlığı tarafından kamuoyuna tatmin edici bir açıklama yapılmadığına dikkat çekti.

Demirçalı, "Suriyeli yetkililerin uçağın kendileri tarafından uçaksavarla düşürüldüğünü açıklamaları üzerine Genelkurmay Başkanlığı, ‘Suriye tarafından düşürülen veya düşürüldüğü iddia edilen’ şeklinde ifadeler kullanmış ve hiçbir açıklamada, uçağın ne ile ve nasıl düşürüldüğü ifade edilmemiştir. Bir Türk savaş uçağının düşmesi ya da düşürülmesi sonucunda iki subayımızı kaybetmemizin yaratmış olduğu acı ne denli büyük ise, uçağın ne şekilde düştüğüne dair kamuoyunu tatmin edecek bir açıklamanın Bakanlığınız tarafından hala yapılmamış olması bir o kadar düşündürücü ve acıdır. Sayın Başbakan ve Sayın Dışişleri Bakanı, ‘uçağımızın Suriye tarafından düşürüldü’ diyerek adeta meydan okurken, Bakanlığınız tarafından 'Uçakta füze ve mühimmat bulgusuna rastlanmadı' açıklanması sadece hükümetinizi, değil Türkiye Cumhuriyeti Devletini zor duruma düşürmektedir” dedi.

Demirçalı, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından şu soruların yazılı olarak yanıtlanmasını istedi:

"Uçak nasıl düştü? Füze ile mi, uçaksavarla mı? Türk uçağı Suriye hava sahasında mı yoksa uluslararası hava sahasında mı vuruldu? Uçakta teknik bir arıza mı vardı? Teknik bir arıza sonucu mu Suriye hava sahasına yöneldi? Radar görüntüleri ve belgeler elimizde varsa, uçağımızı uluslararası hava sahasında, Suriye füze ile vurdu açıklamasını neden yapıldı?

ABD’den gelen radar bilgileri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın radar bilgileri ile karşılaştırılmış mıdır? Şehitlerin otopsi raporları niçin açıklanmıyor? Uçağın ana gövdesi ne zaman çıkartılacak? Pilotların son telsiz konuşmaları deşifre edilmiş midir? Genelkurmay açıklamalarında şehit pilotlarımızın “uçağın enkazı içinde bulunduğu” bildirildi. Daha önce de, kask ve botların deniz üzerinde yüzdüğü açıklanmıştı. Hangi açıklama doğrudur? Uçağın enkazını, Amerikan Nautilis gemisi mi yoksa Çeşme adlı gemimiz mi bulmuştur?"

DÜŞEN UÇAĞA SORU ÖNERGESİ

Facebook Yorum

Yorumlar

neredeler? ~ 6 yıl önce
Ben hava kuvvetlerinde uçan bir pilot olsam bu olay sonrası verilen görevlere gitmekte tereddüt ederdim. Bizim askerlerimizin subaylarımızın pilotlarımızın arkasında hiç kimse yok mu? Nerede hükümet nerede TSK? Hiç mi değeri yok şehit olanların, yakışıyor mu Türkiye´ye bu olanlar? Bundan sonra isteyen devletler bizim uçaklarımızı tereddütsüz düşürür de askerlerimize kurşun da sıkar, neden korkacaklar, nasıl olsa örtbas ediliyor unutuluyor. Kanlar yerde bırakılıyor, yazık yazık çok yazık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yakismadi ~ 6 yıl önce
Bir ucak, iki pilot kaybettik ve yapilan aciklmalar sadece karmasadan ibaret. Orada napiyorduktan, nasil olduya kadar hicbirseyin cevabi yok. Madem gittik istihbarat yapiyorduk yaptiginiz isin arkasinda durun. Kivirmak bize yakisiyor mu? O cocuklar yakalansaydi ve casuslukla suclansaydi koca ordudan bile daha dik dururdu dusman karsisinda. Yazik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ne oldu ne oldu??? ~ 6 yıl önce
Soru önergesi verilmese kimsenin yanıtlayacağı yoktu, şu anda bile tatminkar bir yanıt alabileceğimizi düşünmüyorum ama gene de bir ihtimal.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rezalet... ~ 6 yıl önce
Neresinden bakarsan bak tek kelime ile 'rezalet'...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000