09 Ağustos 2014, Cumartesi 08:54:19

VE İLK UÇAK TÖRENLE TESLİM EDİLDİ

Savunma Sanayii Müsteşarlığı bünyesinde sürdürülen ERCİYES Projesi kapsamında modernizasyonu gerçekleştirilen C-130, TUSAŞ Tesislerinde gerçekleşen tören ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.
  • Her seyi degisti bir govde kaldi,acaba yenisini almak daha mi iyi olurdu...
  • en yenisi 50 en eskisi 70 yasinda olan C130larin artik daha yeni modelleri ile degistirilmesi daha dogru olacaktir. yapilan islem bir basaridir ancak ortalama 60yasindaki bir buyukanneye ne kadar makyaj yaparsaniz yapin onun yasli bir buyukanne olmasi gercegini degistiremezsiniz
  • Önce bu uçakları uçuracak olan 222. Filo personeline ve sonrada vatana millete hayırlı olsun. Bu işler ağır aksak da olsa adım adım oluyor. Havacılığı bilmeyen ukala tiplerin bu tip projeleri kötülemesi ülkem insanına has olağan bi kusma hareketidir.
  • Ninemi boyayıp dedeme satıyorlar törenle..
  • tusaş taki emekliyen askerler boş kalmasın diye uydurma projelerle vakit geçirmeye devam..millet uzayı terk ediyor başka gezegenlere yelken açıyorken biz hala yerinde sayyyy marş muhabbetleri....ancak kendinizi kandırırsınız
  • Yorum yapanlar... Kaçınız havacılıkla ilgilisiniz yada bu meslektesiniz bilmiyorum. Ancak uçak mühendisi, mekanik, mekatronik, makine gemi inşa mühendisi yada endüstri mühendisi iseniz uçağın veya geminin kasasını yapabilirsiniz. Uçus kontrol cihazları yada ekipmanları olarak adlandırılan avionik sistemleri yapmak biraz ..... ister. Gelişen teknoloji karşısında ise yenileme yapmak zorundasınız. Know How bile üretmekte ve bunu lisanslandırmakta zorlanıldığını. Bu yazılımları üretebilmek için yıllar gerektiren deneyim ve tecrübeye sahip olunması gerektiğini ve ayrıca bu yazılımları üreten mühendislerin havacılık konusunda özel sertifikalara sahip olmaları gerektiğini herhalde bilmiyorsunuz. Biraz araştırın ve öğrenin. Bu kadarını bile yapabilen mühendislerimize az da olsa saygı gösterin. Size bir dip not. Hani o binmek için kıçınızı yırttığınız "A380," A350 XVB, A320 NEO ve A400M uçaklarını üreten AIRBUS'ın mokaplarını bir Türk firması yapıyor. Bir halt yapamayız diyenlere kapak olsun.
  • Bir baksaniza kac yilda bitti modernizasyon !!!! Pakistan savas ucagi yapiyor biz yillarca suren modernizasyonu zor yapiyoruz ki hersey yurtdisindan geldigi halde acinacak haldeyiz !!!!
  • Herkes çok şık görünüyor. İki tanede teknisyen koysaydınız fotoğrafa. Çalışırken ki doğal kıyafetleriyle.
  • Amerika bile disaridan parca alip montaj yapar bu dogrudur da Avionik yenilemenin nasil bir toreni, plaketi olur onu da sen acikla. Biz bilmeyiz ucagi sadece havada gorduk cunku. Mevlid de okutalim mi bu avionikler icin?
  • hayırlı olsun insallah daha ilerisi gelecek.havacılıktan anlamayan uçağı sadece havada görüp te yorum yapanlar bu işi bilmeyenler,amerikanın bile çoğu malzemeyi dışarıdan alıp kendisinin montaj yaptığını şöyle bir etrafına bakıp okursa anlayacak ona görede yorum yapacaktır.biraz olsun yaptıklarımızla gurur duyup hasetlik yapmayalım.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı bünyesinde sürdürülen ERCİYES Projesi kapsamında modernizasyonu gerçekleştirilen C-130, TUSAŞ Tesislerinde gerçekleşen tören ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

ERCİYES Projesi kapsamında TUSAŞ’ın ana yükleniciliğini yaptığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterinde bulunan 13 adet C-130E ve 6 adet C-130B uçağın ilk teslimat töreni TUSAŞ Tesisleri'nde gerçekleştirildi.

TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Kaya, ilk C-130 uçağın teslimat töreninde yaptığı konuşmada, uluslararası havacılık kurallarına uygun uçuş koşullarını sağlayacak şekilde tamamının Türkiye’de, Türk mühendisler ve teknisyenler tarafından askeri ve sivil havacılık standartlarına uygun olarak gerçekleştirildiğini belirterek şunları söyledi:

“ASELSAN, STM, SELEX, MEGE, BiTES, MilSOFT gibi yerli sanayi firmaları TUSAŞ ile uyum ve koordinasyon içinde üzerine aldığı sorumluluğun bilincinde görevlerini yerine getirmeye çalışmışlar ve gelinen nokta itibariyle de kendine olan hak ettiklerini göstermişlerdir. Projenin başarıyla tamamlanmasında Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kesintisiz olarak sağlanan uçuş desteği, bilgi ve tecrübe paylaşımının önemini ayrıca vurgulamak isterim.”

Proje kapsamında birinci C-130 Uçağı, uluslararası seyrüsefer ihtiyaçlarına uyumlu, yüksek harekât etkinliğine sahip, çok amaçlı görev bilgisayarı ve Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi’ne entegre olarak çalışabilen ‘Yer Görev Planlama Birimi’ ile gece görüş uyumlu gösterge ve aydınlatma sistemleriyle donatılmış olarak modernize edildi. Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Silahlı Kuvvetler temsilcilerinden oluşan ilk yerli Sertifikasyon Otoritesi tarafından ‘Tamamlayıcı Tip Tasarım Onay Belgesi’ yayınlanarak modernizasyon kapsamındaki uçakların uçuşa elverişliliği belgelendirildi. Ayrıca Proje kapsamında, alt yüklenicilik sözleşmeleri ile yerli firma olan ASELSAN, STM, Aydın Yazılım, SELEX, MEGE Teknik, BiTES, MilSOFT firmaları da rol aldı. ERCİYES Projesinde, Yer Görev Planlama Birimi ve 1 adet Prototip Uçak’ın (C-130 E) Kabul Testleri tamamlandı ve teslimatı gerçekleştirildi.

VE İLK UÇAK TÖRENLE TESLİM EDİLDİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

iyi ucaklar ama... ~ 9 yıl önce
Her seyi degisti bir govde kaldi,acaba yenisini almak daha mi iyi olurdu...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aa ~ 9 yıl önce
en yenisi 50 en eskisi 70 yasinda olan C130larin artik daha yeni modelleri ile degistirilmesi daha dogru olacaktir. yapilan islem bir basaridir ancak ortalama 60yasindaki bir buyukanneye ne kadar makyaj yaparsaniz yapin onun yasli bir buyukanne olmasi gercegini degistiremezsiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Önce bu uçakları uçuracak olan 222. Filo personeline ve sonrada vatana millete hayırlı olsun. Bu işler ağır aksak da olsa adım adım oluyor. Havacılığı bilmeyen ukala tiplerin bu tip projeleri kötülemesi ülkem insanına has olağan bi kusma hareketidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vatandaş ~ 9 yıl önce
Ninemi boyayıp dedeme satıyorlar törenle..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tmr ~ 9 yıl önce
tusaş taki emekliyen askerler boş kalmasın diye uydurma projelerle vakit geçirmeye devam..millet uzayı terk ediyor başka gezegenlere yelken açıyorken biz hala yerinde sayyyy marş muhabbetleri....ancak kendinizi kandırırsınız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KLY ~ 9 yıl önce
Yorum yapanlar... Kaçınız havacılıkla ilgilisiniz yada bu meslektesiniz bilmiyorum. Ancak uçak mühendisi, mekanik, mekatronik, makine gemi inşa mühendisi yada endüstri mühendisi iseniz uçağın veya geminin kasasını yapabilirsiniz. Uçus kontrol cihazları yada ekipmanları olarak adlandırılan avionik sistemleri yapmak biraz ..... ister. Gelişen teknoloji karşısında ise yenileme yapmak zorundasınız. Know How bile üretmekte ve bunu lisanslandırmakta zorlanıldığını. Bu yazılımları üretebilmek için yıllar gerektiren deneyim ve tecrübeye sahip olunması gerektiğini ve ayrıca bu yazılımları üreten mühendislerin havacılık konusunda özel sertifikalara sahip olmaları gerektiğini herhalde bilmiyorsunuz. Biraz araştırın ve öğrenin. Bu kadarını bile yapabilen mühendislerimize az da olsa saygı gösterin. Size bir dip not. Hani o binmek için kıçınızı yırttığınız "A380," A350 XVB, A320 NEO ve A400M uçaklarını üreten AIRBUS'ın mokaplarını bir Türk firması yapıyor. Bir halt yapamayız diyenlere kapak olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Bir baksaniza kac yilda bitti modernizasyon !!!! Pakistan savas ucagi yapiyor biz yillarca suren modernizasyonu zor yapiyoruz ki hersey yurtdisindan geldigi halde acinacak haldeyiz !!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Herkes çok şık görünüyor. İki tanede teknisyen koysaydınız fotoğrafa. Çalışırken ki doğal kıyafetleriyle.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
havaciya ~ 9 yıl önce
Amerika bile disaridan parca alip montaj yapar bu dogrudur da Avionik yenilemenin nasil bir toreni, plaketi olur onu da sen acikla. Biz bilmeyiz ucagi sadece havada gorduk cunku. Mevlid de okutalim mi bu avionikler icin?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
havacı ~ 9 yıl önce
hayırlı olsun insallah daha ilerisi gelecek.havacılıktan anlamayan uçağı sadece havada görüp te yorum yapanlar bu işi bilmeyenler,amerikanın bile çoğu malzemeyi dışarıdan alıp kendisinin montaj yaptığını şöyle bir etrafına bakıp okursa anlayacak ona görede yorum yapacaktır.biraz olsun yaptıklarımızla gurur duyup hasetlik yapmayalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000