19 Kasım 2013, Salı 07:17:50

TÜRKİYE HAVADA AVRUPA'YI SOLLAYACAK

Wall Street Journal gazetesi Türkiye’nin insansız hava aracı teknolojisinde Avrupa’yı sollayabileceğini yazdı. Türkiye, Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine insansız hava aracı (İHA) ihraç etmeye hazırlanıyor.
  • Bu projeyi bu ulkeye kazandıran tum calısan personele tesekkur etmek lazım.Şimdi elestırmeye gelınce herkez bılım adamı uzman oluyor.Sunu kabul etmek gerek Turkıye bu projeyi basarmıstır.Geriside teferruattır.
  • yakında silah sistemleride eklencekmiş.çok uzun bir süre sonunda yaklaşık 2003_2004 de çalışma başlamıştı.ok emek harcandı ama değdi pilotsuz uçuyor ve keşif yapıyor silah sistemi denemeleride bu yıl başlayacak
  • Bilip bilmeden yorum yapan arkadaşları kınıyorum. TAI ye girememiş, ağzı olan konuşuyor. TAI de gece gündüz çalışılıyor ve herkes bu devlet için uğraşırken, aramızdaki düşmanca fikirlere ihtiyaçımız yok. Ayrıca sağa sola çamur atacağınıza oturup biraz çalışın Saygılarımla
  • Kim satin aliyormus? Kim para veriyormus? WSJ Bunlari test mi etti de konusuyor? Laf. 26000 feete cikmis, bak seen. Optik sistemlermis hadi ya? Meydandan uzaklasamayan, uzun sure havada kalma kabiliyeti olmayan, Dahasi, KIMIN DIZAYN ETTIGI BELLI OLMAYAN!! MUHENDISI BELIRSIZ!! (yeni mezun muhendislermis) araclar. Batman'da ne goreve cikmis bu teslim edilen ANKA? Hiic. Sinir boylarinda gezebiliyor mu? Yoook. Para bol oyun oynuyor millet TAI'de. Maaslar zaten guzel. Coguda emekli subay ikinci maas tatli, yemekler guzel, ofisler kisin sicak yazin serin. Coook yerler daha.

ABD’li Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin ortak bir İHA’yı tasarımdan üretime taşıyamadığını belirterek, yakında Türkiye’nin Avrupa’yı sollayabileceğini yazdı.

Marietta Cauchi imzalı haberde Türk insansız hava araçlarının satış için Avrupa ve Ortadoğu pazarlarını yokladığı belirtildi. Haberde Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ’nin (TUSAŞ / TAI) Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 3 yıldır kullandığı istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) amaçlı İHA sistemlerini Avrupa ülkelerine satmak için görüşmeler yürüttüğü belirtildi.

Avrupa ihtiyaç duyuyor

TUSAŞ Pazar Geliştirme Şefi Bülent Batmaca, WSJ’ye, “Avrupa’nın insansız hava aracına ihtiyacı var. Biz de bunun için iyi bir aday olduğumuzu düşünüyoruz” dedi. Milliyet'in haberine göre, Avrupa’nın büyük İHA projeleri finansman sorunları nedeniyle başlangıç aşamasında bulunuyor. Avrupa ülkeleri Amerikan ve İsrail malı İHA’ları almayı tercih ediyor. WSJ, NATO’nun Avrupa ülkelerine özellikle İHA ve tanker uçak konusunda daha yakın işbirliği çağrısı yaptığını da yazdı. Batmaca gazeteye yaptığı açıklamada, TUSAŞ’ın NATO ile olası insansız hava aracı programları konusunda da ön görüşmeler yürüttüğünü belirtti. TUSAŞ Dubai’deki Air Show’da bazı Ortadoğu ülkeleriyle anlaşma fırsatlarını kollarken Batmaca, “Buna yakınız” açıklamasını yaptı.

26 bin feet’te sorun yok

TUSAŞ’ın orta irtifa uzun havada kalışlı insansız hava aracı ANKA. ANKA’nın 26 bin feet’e varan uçuş irtifalarında motor, iniş takımı, buzdan koruma gibi temel sistemlerinin yanı sıra gece/gündüz görüş sağlayan kamerası, hava telsizi, veri kayıt sistemi gibi sistemleri de sorunsuz çalışıyor.

Bu yıl ekimde ANKA’nın seri üretimine yönelik Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve TUSAŞ arasında sözleşme imzalandı. ANKA İHA sistemi, halihazırda sahip olduğu kabiliyetlere ilave olarak uydu üzerinden kontrol, kriptolu veri linki, milli uçuş kontrol bilgisayarı ve yüksek çözünürlüklü kamera özelliklerini içerecek. Sözleşme kapsamında tedarik edilecek 10 adet ANKA İHA’sı ve ilgili yer sistemlerinin 2016’da başlayacak teslimatları 2018 yılında tamamlanacak.

TÜRKİYE HAVADA AVRUPA'YI SOLLAYACAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

pilot ~ 9 yıl önce
Bu projeyi bu ulkeye kazandıran tum calısan personele tesekkur etmek lazım.Şimdi elestırmeye gelınce herkez bılım adamı uzman oluyor.Sunu kabul etmek gerek Turkıye bu projeyi basarmıstır.Geriside teferruattır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hamburg/tolga ~ 9 yıl önce
yakında silah sistemleride eklencekmiş.çok uzun bir süre sonunda yaklaşık 2003_2004 de çalışma başlamıştı.ok emek harcandı ama değdi pilotsuz uçuyor ve keşif yapıyor silah sistemi denemeleride bu yıl başlayacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Bilip bilmeden yorum yapan arkadaşları kınıyorum. TAI ye girememiş, ağzı olan konuşuyor. TAI de gece gündüz çalışılıyor ve herkes bu devlet için uğraşırken, aramızdaki düşmanca fikirlere ihtiyaçımız yok. Ayrıca sağa sola çamur atacağınıza oturup biraz çalışın Saygılarımla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
WSJ ~ 9 yıl önce
Kim satin aliyormus? Kim para veriyormus? WSJ Bunlari test mi etti de konusuyor? Laf. 26000 feete cikmis, bak seen. Optik sistemlermis hadi ya? Meydandan uzaklasamayan, uzun sure havada kalma kabiliyeti olmayan, Dahasi, KIMIN DIZAYN ETTIGI BELLI OLMAYAN!! MUHENDISI BELIRSIZ!! (yeni mezun muhendislermis) araclar. Batman'da ne goreve cikmis bu teslim edilen ANKA? Hiic. Sinir boylarinda gezebiliyor mu? Yoook. Para bol oyun oynuyor millet TAI'de. Maaslar zaten guzel. Coguda emekli subay ikinci maas tatli, yemekler guzel, ofisler kisin sicak yazin serin. Coook yerler daha.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
WSJ'ye cevap ~ 9 yıl önce
Ben bizzat ANKA'nın uçus testlerinde yeralan bir insan olarak söylüyorum. 10 numara bir İHA. Yukarıdaki yorumu yazan arkadaşın dünyadan haberi yok TAIde emekli subayın ne işi var anlayamadım sen galiba oraya girmeye çalışipta beceremeyenlerdensin. çok yakın zaman dünyada bu konuda en iyi üç ülkeden biri olacağiz bakalım o zaman kime çamur atacaksınız.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000