24 Ocak 2013, Perşembe 12:22:41

ANKA UÇMAYA HAZIR

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından geliştirilen, 'ANKA'' İnsansız Hava Aracı Sistemi, kabul test sürecini tamamladı.
  • Kendi ismini yazmakdan aciz yorumcu 25 Ocak 2013, Cuma 17:30:28 yorum yazan sahtekar benim adımla yorum yazıyosun sen çok şey biliyorsun. bildiklerin hep faso fiso. çatlasanda patlasanda şekilden şekile girsende bu projelerin devamı gelecek Bişeyler yapılmaya başlanınca hemen karalama yorumları yazıp projeleri saldırıp duruyorsunuz . çünkü zavalısınız çünkü üretilen ürünlerin gelişmesinden korkuyorsunuz. Ankanın motoruda yerli üretim olacak projeler ayrı ayrı devam ediyor. ilk yerli altay tankıda geliştiriliyor... t129 saldırı helikopteride üretim sürecinde. neden korkuyorsunuz yoksa türk değilmisiniz..... Bir çok ülke ilk projelerini yaparken diğer ülkelerden destek alarak yapar bunu bilmiyecek kadar acizsiniz.
  • bana cevap yazan dalaman rumuzlu arkadaşıma hitaben yazıyorum.istesende istemesende malesef gerçek bu.sadece örnek olarak verdiğim aselflir ve uçuş görev bilgisayarının içindeki her bir elektronik kartına kadar ve hatta üzerindeki sistem yongalarına kadar herşey aselsan üretimi.ve bu ürünlerin daha değişik türevleri leopar tanklarının modernizasyonunda kullanılan volkan tan atış kontrol sisteminde milli savaş gemisinde kullanılan savaş yönetim sistemi olan genesisde.göktürk 2 uydusundaki bilge adı verilen uydunun ana beyni olan bilge isimli görev bilgisayarı.vs...ve daha fazlası....unutmaki bu sistemler bir bütün olarak çalışıyor. ve tek bir sistemi geliştirerek daha bir çok platformlarda kullanılabiliyor.hatta ve hatta şunuda söyleyeyim artık türkiye tarafından modernize edilen f-16 larda dahil tamamen yerli uçuş bilgisayarı ve yazılımı(kaynak kodlar) yerli elektro optik aselpod denilen hedefleme podları kullanılıyor......:)))
  • arkadaşlar yorumları görünce yuh artık dedim ve bu konuya doğru bir yorum yazayım dedim.inanın yazılan yorumların çoğu bilinçsizlikten kaynaklı yorumlar.....Ankanın motor hariç diğer bütün kısımlar yüzde yüz yerli malı.bu sistemin en kritik parçalarından kamera sistemi(içindeki optik dahil),görev bilgisayarı görev bilgisayarındaki yazılımlar tamamen türk. kullanılan kamera sistemi dünyanın en iyilerinden Aselsan Aselflir'dır.bir başka versiyonuda geliştirilen t-129 atak saldırı helikopterindede kullanılacak.şu an yerli motor geliştiriliyor.bile çok yakında motor da yerli olacak(motoru tusaş firması geliştiriyor.).türkiye şuan savaş sistemlerine kullanılan bütün görev bilgisayarları,yazılımları ve elektrooptik sistemleri üretebiliyor.yorumları yazan arkadaşlara tavsiyem türk savunma sanayisini yakından takip etsinler.şuan ileri teknoloji askeri sistemler bakımından dünyanın en hızlı büyüyen savunma sanayisine sahibiz.
  • yemin ediyorum apple i podda bundan daha gelismis kamera vardir. :-) saka bir yana soylesinler optik nerdenmis? turkce isim koymakla olmuyor bu isler. optik goz nerden? soyleyemezler.
  • içimizdeki irlandalılar çamur atma yarışına girmiş. E normaldir Türkler sevinirken bazıları çatır çatır çatlıyor. Anka bir başlangıçdır ilerleyen dönemlerde daha iyi insansız hava araçları üretilecektir. Silahlı anka modelleri geliştirilecektir. Her başlangıcın kendine özgü zorlukları vardır. Ankanın bazı parçaları 100 de 100 yerli değildir (motor vs), zamanla yerlilik oranı artacakdır. Buraya karalama yorumları yazan yorumcular... bu ihalar (heronlar) daha önce israilden alınıyordu yoksa israil içinmi yas tutuyorsunuz.
  • uçarsa iyi valla :))
  • 2 yılda 140 saat çok az. Sistem güvenliği için binlerce saat lazım
  • her 3 ayda bir anka hazır anka hazır. kimi kandırıyon kanka ne hazırı ne ankası. bu ankanın yerli malı olduğu söyleniyor, açıklasınlar bakalım hangi parçasını hangi türk şirketi üretmiş. Gövdesini, kanadını yapmakla bitmez bu iş, önemli olan ankayı anka yapan kamera ve beyin kısmı, bunları kim yapıyor onu acıklayın.
  • 2004 ten beri Awacs bekliyoruz ama o da hikaye.Bir rezalet projeside Awacstır bu sene uçacakmış güya şüpheliyim .Ölmeden önce görürüz inşallah...
  • Bu kacinci yapisimiz? Bu kacinci olusu? Hadi ordan sahtekarlar. Arpa bitti TAI'de para lazim allayip pullayip koyarsiniz olmus esegi vitrine. Once 4000 kisilik yiyici mevcudunuzu 400 kisiye dusurun bakalim. Yada birakin halk yapar o ucaklari. TSK'dan emekli olan cuvalla maas aliyor oraya gecip yatmak icin. Asker cocuklari yakinlari hep orada. Yaziklar olsun. Bumuydu Ataturkculuk? Bin kere kiniyorum. Bin kere yaziklar olsun size. Halk sizlerin bu yolsuzluklari yuzunden bugunku yonetimlere umut baglamis durumda. TUUUH size

TUSAŞ'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, TUSAŞ tarafından geliştirilen ve 30 Aralık 2010 tarihinden bu yana uçuş testlerine devam edilen ''ANKA'' İnsansız Hava Aracı (İHA) Sistemi, 20 Ocak 2013 Pazar ve 22 Ocak 2013 Salı günlerinde yapılan uçuşlarla kabul test sürecini tamamladı.

Pazar günü 09.05'te başlayan uçuş, 200 kilometrelik menzili ve 18 saat uçuş süresi gösterimi yapılmasının ardından pazartesi sabahı 03.15'te gece yapılan otomatik inişle başarıyla tamamlandı.

Aralık 2010'da yapılan ilk uçuşundan bu yana 90'ın üzerinde sortide toplam 140 saatin üzerinde uçuş yapılan ANKA İHA sisteminde 26 bin ft'e varan uçuş irtifalarında motor, iniş takımı, çevre kontrol, buzdan koruma gibi temel hava aracı alt sistemlerinin yanı sıra gece ve gündüz görüş sağlayan kamera, hava telsizi, veri kayıt sistemi gibi göreve yönelik sistem ve ekipmanın da uygun performansta çalıştığı görüldü.

ANKA UÇMAYA HAZIR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Tanerr ~ 9 yıl önce
Kendi ismini yazmakdan aciz yorumcu 25 Ocak 2013, Cuma 17:30:28 yorum yazan sahtekar benim adımla yorum yazıyosun sen çok şey biliyorsun. bildiklerin hep faso fiso. çatlasanda patlasanda şekilden şekile girsende bu projelerin devamı gelecek Bişeyler yapılmaya başlanınca hemen karalama yorumları yazıp projeleri saldırıp duruyorsunuz . çünkü zavalısınız çünkü üretilen ürünlerin gelişmesinden korkuyorsunuz. Ankanın motoruda yerli üretim olacak projeler ayrı ayrı devam ediyor. ilk yerli altay tankıda geliştiriliyor... t129 saldırı helikopteride üretim sürecinde. neden korkuyorsunuz yoksa türk değilmisiniz..... Bir çok ülke ilk projelerini yaparken diğer ülkelerden destek alarak yapar bunu bilmiyecek kadar acizsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dalaman-arff ~ 9 yıl önce
bana cevap yazan dalaman rumuzlu arkadaşıma hitaben yazıyorum.istesende istemesende malesef gerçek bu.sadece örnek olarak verdiğim aselflir ve uçuş görev bilgisayarının içindeki her bir elektronik kartına kadar ve hatta üzerindeki sistem yongalarına kadar herşey aselsan üretimi.ve bu ürünlerin daha değişik türevleri leopar tanklarının modernizasyonunda kullanılan volkan tan atış kontrol sisteminde milli savaş gemisinde kullanılan savaş yönetim sistemi olan genesisde.göktürk 2 uydusundaki bilge adı verilen uydunun ana beyni olan bilge isimli görev bilgisayarı.vs...ve daha fazlası....unutmaki bu sistemler bir bütün olarak çalışıyor. ve tek bir sistemi geliştirerek daha bir çok platformlarda kullanılabiliyor.hatta ve hatta şunuda söyleyeyim artık türkiye tarafından modernize edilen f-16 larda dahil tamamen yerli uçuş bilgisayarı ve yazılımı(kaynak kodlar) yerli elektro optik aselpod denilen hedefleme podları kullanılıyor......:)))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dalaman-arff ~ 9 yıl önce
arkadaşlar yorumları görünce yuh artık dedim ve bu konuya doğru bir yorum yazayım dedim.inanın yazılan yorumların çoğu bilinçsizlikten kaynaklı yorumlar.....Ankanın motor hariç diğer bütün kısımlar yüzde yüz yerli malı.bu sistemin en kritik parçalarından kamera sistemi(içindeki optik dahil),görev bilgisayarı görev bilgisayarındaki yazılımlar tamamen türk. kullanılan kamera sistemi dünyanın en iyilerinden Aselsan Aselflir'dır.bir başka versiyonuda geliştirilen t-129 atak saldırı helikopterindede kullanılacak.şu an yerli motor geliştiriliyor.bile çok yakında motor da yerli olacak(motoru tusaş firması geliştiriyor.).türkiye şuan savaş sistemlerine kullanılan bütün görev bilgisayarları,yazılımları ve elektrooptik sistemleri üretebiliyor.yorumları yazan arkadaşlara tavsiyem türk savunma sanayisini yakından takip etsinler.şuan ileri teknoloji askeri sistemler bakımından dünyanın en hızlı büyüyen savunma sanayisine sahibiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dalaman ~ 9 yıl önce
arkadasim kac yasindasiniz? Bu yapilan urunler nerede? Farnborugh fuarina plastik maketle neden gidiyoruz? Aselsan Aselfir nasil en iyi oluyor? Biraz destekli at. Ben Tadiran madiran hepsini biliyorum. Benimde sana tavsiyem var. Turk savunma sanayisi dedigin sey Turkiye'de uretilmiyor bunu anla artik. Satin aliyorsun.
y ~ 9 yıl önce
yemin ediyorum apple i podda bundan daha gelismis kamera vardir. :-) saka bir yana soylesinler optik nerdenmis? turkce isim koymakla olmuyor bu isler. optik goz nerden? soyleyemezler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tanerrr ~ 9 yıl önce
içimizdeki irlandalılar çamur atma yarışına girmiş. E normaldir Türkler sevinirken bazıları çatır çatır çatlıyor. Anka bir başlangıçdır ilerleyen dönemlerde daha iyi insansız hava araçları üretilecektir. Silahlı anka modelleri geliştirilecektir. Her başlangıcın kendine özgü zorlukları vardır. Ankanın bazı parçaları 100 de 100 yerli değildir (motor vs), zamanla yerlilik oranı artacakdır. Buraya karalama yorumları yazan yorumcular... bu ihalar (heronlar) daha önce israilden alınıyordu yoksa israil içinmi yas tutuyorsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ağzın bal yesin ~ 9 yıl önce
Bilgi toplumu üzerine yüksek lisans yapıyorum. Bilgi toplumuyla birlikte yerlilik anlayışı değişmiştir. Sanayi toplumunda üretimin her parçası Yerel imkanlarla yapılıyorsa yüzde yüz yerli sayılıyodu. Bilgi toplumuyla birlikte yazılımın ve mühendisliğin yerel imkanlar il yapılması ürünü yerli kılar. Bazı arkadaşlar hala sanayi toplumunda yaşadığı için normal yorumlar bunlar
Tanerrr ~ 9 yıl önce
Paralar senin cebine giriyorsa Israil icin yas mi tutuyorsunuz dersin tabi. Yahu ortada is gorur durumda bir urun yok kac senedir yaptik iste milli urun diyorsunuz. Sahtekarlar sizi.
zanka ~ 9 yıl önce
uçarsa iyi valla :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hazır Değil Daha ~ 9 yıl önce
2 yılda 140 saat çok az. Sistem güvenliği için binlerce saat lazım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KANKA ~ 9 yıl önce
her 3 ayda bir anka hazır anka hazır. kimi kandırıyon kanka ne hazırı ne ankası. bu ankanın yerli malı olduğu söyleniyor, açıklasınlar bakalım hangi parçasını hangi türk şirketi üretmiş. Gövdesini, kanadını yapmakla bitmez bu iş, önemli olan ankayı anka yapan kamera ve beyin kısmı, bunları kim yapıyor onu acıklayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hic bir yeri ~ 9 yıl önce
hic bir yeri yerli degil kardesim. Alenen yalan. Dis memleketlere yaptirip getiriyorlar. O donum donum hangarlar icinde yeller eser. Herkes bir kosede cay icer. Muhendis yok. Olan beceriksizlerinde ya dayisi generaldir, yada amcasi albay ki o sebeple atmistir kapagi oraya. Bir albayin oglu vardi iki lafi bir araya getiremez vasifsiz bir vatandas senelerce orada ne is yapar bilinmez. Kendisi ayrica sevgili albayimizin kurtugu sualti federasyonundanda guzel paralar kazanmistir. Organize isler bunlar. Varsa bir albay veya general tanidigin sende yuzde yuz yerli olabilirsin. Yoksa dis kapinin mandalisin. Senide kucumserler cok buyuk is yaptiklari icin. Bu ulkenin insani ne ucaklar uretti. Hepsini bitirdiler. Simdide Vecihi beyin ismini kullanip birde arkasindan uzuluyor gibi yapiyorlar, en buyuk kotulugu Vecihi bey bu askeri zihniyetten gordu. THKdada askeri zihniyet Vecihi beyi yasatmadi. Bunlari temizlemeden kalkinmak mumkun degil dostlar.
Awacs nerede ~ 9 yıl önce
2004 ten beri Awacs bekliyoruz ama o da hikaye.Bir rezalet projeside Awacstır bu sene uçacakmış güya şüpheliyim .Ölmeden önce görürüz inşallah...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bu kacinci? ~ 9 yıl önce
Bu kacinci yapisimiz? Bu kacinci olusu? Hadi ordan sahtekarlar. Arpa bitti TAI'de para lazim allayip pullayip koyarsiniz olmus esegi vitrine. Once 4000 kisilik yiyici mevcudunuzu 400 kisiye dusurun bakalim. Yada birakin halk yapar o ucaklari. TSK'dan emekli olan cuvalla maas aliyor oraya gecip yatmak icin. Asker cocuklari yakinlari hep orada. Yaziklar olsun. Bumuydu Ataturkculuk? Bin kere kiniyorum. Bin kere yaziklar olsun size. Halk sizlerin bu yolsuzluklari yuzunden bugunku yonetimlere umut baglamis durumda. TUUUH size

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000