Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com

İstanbul Havalimanı Varlık Fonu'na devredilir mi?

Hani taşınıyordunuz ve hani AirportHaber “3 Mart’ta taşınma olmayacak” diye haber yaptığında resmi açıklama yapamayıp el altından “AirportHaber yalan yazıyor” diyecek yüz buluyordunuz. Ne oldu şimdi kim yalancı çıktı? Sizde haklısınız bu toplum her şeyi unutacak duruma düştü.

İstanbul Havalimanı'nda vahim hatalar zinciri…

Dokuz köyden kovsunlar mı beni? Niye diye sormayın sakın. Çünkü doğruları yazacak kaç cesurunuz var artık? İyi o halde başlayalım. Bakın bu ülkenin en gözde yatırımı diye dünyaya sattığımız İstanbul Havalimanı’na taşınamamanın küçük bir örneğini yazacağım.

İstanbul Havalimanı bilmece mi bulmaca mı?

Zaman yaklaştıkça gerginlik de artıyor. İGA tarafından yapılan İstanbul Havalimanı kısmi uçuşlarla bir nevi test uçuşu niteliğinde çalışıyor. Temelli taşınmanın da 3 Mart 2019 tarihi itibari ile bitmiş olacağı açıklanmış ve bu karara göre taşınma süreci tamamlanacak idi.

Eşeledikçe kokuyor…

Baştan şunu söyleyeyim. Biz bu işin peşini bırakmayız. Geçen hafta Airporthaber’de okuduğunuz “THY’ye İstanbul Havalimanı’nda yakıt şoku” haberimizden sonra çok daha vahim bir tablonun olduğunu anladık. Her ne kadar İGA kanadı tereddütlü, tedbirli bilgiler göndermeye çalışsa bile biz hem İGA’nın hem THY’nin hem de THY Opet’in hakkının gasp edilmesine göz yumacak değiliz.

Her taraftan dökülüyoruz…

Derin mevzuları zamanlama esasına göre yazmakta fayda olduğunu düşünürüm. Yani yazacağınız konunun gerçekliği bir yana dursun etkileşiminin ve ses getirmesinin zamanlamasından bahsediyorum. Türkiye’de o kadar çok şey oluyor ki, yazsanız da yazmasanız da anlamı yok.

Bu yazıyı Cumhurbaşkanı’na okutun…

Bu ülkede doğruyu söyleyip yanlış anlaşılmak kadar kötü bir durum olamaz. Ben bu tür şeylerle çok karşılaştığım için çok umursamıyorum. Binali Yıldırım ile aramızda geçen bir diyalogu anlatıp sonra asıl söylemek istediğimi yazmaya çalışacağım.

Sağlıklı olun....

Her gün binlerce şey düşünüp, yüzlerce plan yaparken hayata plan yapmak istemeyen ben, bu düşüncemde ne kadar haklı olduğumu geçtiğimiz Perşembe sabaha karşı anladım. Dünün önemi yok, bugün iyi bir şekilde yaşamayı başarmak gerek. Zira yarının da garantisi yok.

İstanbul Havalimanı ikilemi!

İstanbul Havalimanı’na taşınma tartışmaları devam ediyor. Toplantıların ardı arkası kesilmiyor. Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı doğrudan işin üzerinde. AKOM bile işin içine girdi. Taşınılıp, taşınılmama arasında gidip gelen bir kaos hakim. “Dananın kuyruğu kopacak” tabiri tam da bu haftaya endeksli.

THY’de TİS nasıl olacak?

Her zamankinden farklı bir TİS bekliyorum. 2016 yılında yaşanan kriz nedeniyle THY’ye istediğini veren sendika, 2017’de toparlanan 2018’de daha da iyi bir süreç yaşayan THY’nin karşısına nasıl ve hangi isteklerle çıkacak açıkçası çalışanlar kadar ben de merak ediyorum.

AHL talan edilebilir… Pilotlar, Hostesler vergi kıskacında…

Varsa yoksa İstanbul Havalimanı. Hiç arkamıza önümüze bakmıyoruz. Tamam, yeni havalimanı yapıldı, 31 Aralık taşınma sürecinin son günü. Hadi hep birlikte taşınalım. Tüm zorluklara rağmen her şeye “evet” diyelim. Peki, ya sonrası ne olacak? Hiç düşündünüz mü?

DHMİ’de sahte diplomalılar!

Gün geçmiyor ki pis işlerin döndüğü konuları duymayalım. Öğrendik ki birçok kurumda sahte diplomalı kişiler yıllardır çalışıyor ve devletin kasasından maaş alıyor. Bunlardan birisi de DHMİ’de ortaya çıktı.

THY Teknik’te TİS adaletsizliği mi var?

THY Teknik çalışanlarının sendikası Öz Çelik İş ile kurum arasında TİS anlaşması imzalanalı henüz bir ay olmadı. Anlaşma ile birlikte çalışanların geçmişe yönelik alacakları hesaplarına yatırıldı. Buraya kadar her şey normal diyebiliriz. Ancak anormal şeyler de olmuyor değil.

Hava-Sen Dağılıyor mu?

Önce şu hakkı teslim edelim. Hava-Sen adlı sendika sebebiyle THY’nin özellikle kokpit ve kabin memurları önemli kazanımlar elde etti. Uçuş şartları ile ekonomik şartlar istenilen düzeyde olmasa bile bir nebze de olsa iyileştirildi.

Hırsıza kilit dayanmaz…

Birkaç örnek vereceğim. Hafızalarınızda taze olduğu için yakın geçmişten verelim örnekleri. Çin Havayolları uçağının THY uçağına çarpmasını engelleyen TGS personeli, THY’nin Sabiha Gökçen’i satın alma girişimi ve son olarak yine THY’nin İstanbul Havalimanı’na ortak olma girişimi.

THY Teknik’te kaos peşindeler. THY’de sessiz operasyon…

Uzun süredir devam eden THY Teknik A.Ş çalışanlarının çalışma şartlarını iyileştirme üzerine yürütülen Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri geçen hafta da sonuçlanmamıştı. İşte bu durumu fırsat bilen kaos tacirleri devreye girdi. Bu girişimin ne kadar tehlikeli olduğunu anlatmam gerekir. Bu arada THY’de sessiz bir operasyon yürüyor.

Oldu be…

Rüzgârından zeminine, işi alan müteahhidinden ÖTV’siz yakıtına kadar her şeyini tartıştık. Kimi zaman kavga ettik kimi zaman ortak noktada buluştuk. A’dan Z’ye kadar her şeyini tartıştık. “Dünya kıskanıyor” dedik. Ama ne olursa olsun muhteşem bir eser meydana çıktı; İstanbul Yeni Havalimanı.

Gelin gerçekleri konuşalım…

Gelin THY Teknik’teki TİS neden imzalanmıyor gerçek sebebini konuşalım, gelin THY gerçeklerini konuşalım, gelin Atatürk Havalimanı geleceği ne olacak onu konuşalım, gelin İstanbul yeni havalimanının adı ne olacak onu konuşalım…

Devletin sırrını ifşa eden hain!

Emin olun devletim ile ilgili her türlü “gizli” ibareli belgeyi kendi özelim gibi saklarım. Ancak bu durum haber olacak cinsten ise ve kurum içinden sızdırılmış bir belge ise hem belgenin doğruluğunu teyit ederim hem de yayınlanıp yayınlanmayacağına bakarım.

THY Teknik’te yasak dönemi, TGS üvey evlat...!

Yılan hikâyesine dönen THY Teknik çalışanlarının Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri, işverenin iletişim alanlarını kapatması ile yeni bir boyut kazandı. Hangi çağda yaşadığımızı dahi kavrayamayan bir yönetim anlayışından başarı yerine despotizm tavırlarına devam etmelerini tavsiye ediyorum.

İşte isyanım bunlara…

Affınıza sığınarak birkaç konuya değineceğim. Fazla laf uzatmayı sevmem ama bazen gerekiyor. THY teknisyenleri, üçüncü havalimanında düzenlenen Teknofest ve geçen hafta yazmış olduğum yazıyı anlamayan angutlara birkaç sözüm olacak.

Bunun adı resmen suikasttır - İlker Aycı İBB’ye mi gidiyor?

Hep birlikte üçüncü havalimanında olup bitenleri izliyoruz değil mi? Adamların kapağında bile “Kavga, sokak, direniş” yazıyor. Amaç üzüm yemek de değil, bağcı dövmek, bu ülkeye sövmek, kaos yaratmak, ülke çıkarlarına suikast düzenlemek.

Üvey evlat teknisyenler, masum kabin memurları…

Konuya bodoslama girmeyi pek sevmem ama bu kez hemen doğrudan başlayalım. THY’de önemli şeyler oluyor ve olacak. Ben hemen haksız yere atılanların konusuna gireyim. Başta 211 meselesi ve başka bir sendika ile devam etmek isteyenlerin işine son verilme meselesi.

THY markalaşmalı mı kadrolaşmalı mı?

THY içinde kıyamet kopuyor farkında mısınız? Üst yönetim, geçmiş dönemi aratmıyor desek yerindedir. Biz zamanlar Temel Kotil “önce Abdurrahman Gündoğdu’nun sonra Candan Karlıtekin’nin” ayağını kaydırdı denirdi.

Çok özledim be…

Değerli okurlarım; yaklaşık dört aydır sizlerden uzak kaldım. Çoğu okuyucum bilir ki bu siteyi yayın hayatına başlattığım günden beri hiçbir siyasi kelam içeren yazı yayınlamadım. Gazetecilik anlayışım bunu gerektiriyor idi. Malumunuz bir süreç yaşadık ve bitti.

THY çalışanlarının tek savunucusu olmazsam!

Aslında bu niyetimi tüm havacılık sektörü için söylüyorum. Başta THY çalışanları olmak üzere tüm havacılık sektöründe çalışanların haklarını savunmak ve hak ettikleri gibi çalışmalarını sağlamak boynumun borcu olsun.