09 Temmuz 2012, Pazartesi 11:16:21

İNGİLİZCE İÇİN 2 YIL SÜRENİZ VAR!

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün 25 Nisan tarihinde yayınladığı Hava Aracı Bakım Personeli Minimum Dil Yeterliliği genelgesi sonrası bakım hizmeti veren şirketlerde personele yönelik İngilizce eğitimleri başladı.
  • arkdaşlar bu inglizce olayı thy teknikte çalışanlar bilir tamamen EASA'dan kaynaklanan bir durum yıllarca bu yapılmadı en sonunda patladı 24/04/2014 kadar uluslararası geçerliligi olan ingilizce seviye belirleme sınavlarından A2 ve üzeri almak gerikiyodur eger alamazsa başta lisas la alakalı hiçbirşey yapamıyacaktır ve haliylede yetki başvuruna bulunamıyacaktır şu anda zaten yetkiler EASA'ya gidiyor.
  • peki ingilizce yeterliliğini 1 kere belirtmek yetecek değilmi?
  • Hadi bakalım açın Türkiye sınırlarını gelsin yabancı teknisyenlere kapıları.Yabancı pilotun yanına da yabancı teknisyen de yakışır hani.
  • 2 yıl süre yeterli ama maksat AMM vb dökümanları anlayabilmek değil mi? olayın başka bir yüzü de sen senelerce bu işi yapmış insanlara nasıl ingilizce ögreteceksin, ögren(e)mezse ne yapacak bırakıp gitsin mi ? olayların böyle gelişmesi akıllara "dilin kaç bilader" diyerek kalitenin ölçütünü saçmasapan bir yere çekildiğinin bir ifadesi olduğunu düşündürüyor. bu da patlar ama zamanı var elbette...

SHGM’nin yayımladığı genelgeyle, lisans sahibi olan ve SHY-145 yetkili bakım kuruluşlarınca onaylayıcı veya destek personeli olarak yetkilendirilmiş personel, genelgenin yayınlandığı tarihten itibaren 2 yıl içerisinde gerekli yabancı dil yeterliliğine sahip olduklarını belgelemek zorunda kaldı.

ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından düzenlenen KPDS (Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı) ile TOEFL ve IELTS sınavlarına girerek İngilizce seviyesini belgelemek zorunda kalacak olan lisanslı teknisyenler, şimdiden bu sınavlara hazırlanmaya başladı.

Türkiye’nin en büyük uçak bakım merkezlerinden MNG Teknik de personelene yönelik İngilizce eğitimleri veriyor.  MNG Teknik’te görev yapan yaklaşık 150 teknisyen, İngilizce eğitimleri ile sınavlara hazırlanıyor. Diğer bakım şirketlerinin de bu süreçte personeline yönelik İngilizce eğitimler vermesi bekleniyor.

Sözkonusu genelgeyle teknisyenlerin mevcut durumları korunurken iki yıl içinde bu belgeleri SHGM’ye ulaştırmak zorunda kalacaklar. Bu süre içerisinde elinde KPDS veya TOEFL ve İELTS belgesi olmayan teknisyenler tip değişikliği dahi yapamayacak.

İNGİLİZCE İÇİN 2 YIL SÜRENİZ VAR!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

UBM ~ 6 yıl önce
arkdaşlar bu inglizce olayı thy teknikte çalışanlar bilir tamamen EASA'dan kaynaklanan bir durum yıllarca bu yapılmadı en sonunda patladı 24/04/2014 kadar uluslararası geçerliligi olan ingilizce seviye belirleme sınavlarından A2 ve üzeri almak gerikiyodur eger alamazsa başta lisas la alakalı hiçbirşey yapamıyacaktır ve haliylede yetki başvuruna bulunamıyacaktır şu anda zaten yetkiler EASA'ya gidiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
peki ingilizce yeterliliğini 1 kere belirtmek yetecek değilmi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
YABANCI TEKNİSYEN ~ 6 yıl önce
Hadi bakalım açın Türkiye sınırlarını gelsin yabancı teknisyenlere kapıları.Yabancı pilotun yanına da yabancı teknisyen de yakışır hani.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
nasıl olacak ~ 6 yıl önce
2 yıl süre yeterli ama maksat AMM vb dökümanları anlayabilmek değil mi? olayın başka bir yüzü de sen senelerce bu işi yapmış insanlara nasıl ingilizce ögreteceksin, ögren(e)mezse ne yapacak bırakıp gitsin mi ? olayların böyle gelişmesi akıllara "dilin kaç bilader" diyerek kalitenin ölçütünü saçmasapan bir yere çekildiğinin bir ifadesi olduğunu düşündürüyor. bu da patlar ama zamanı var elbette...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000