11 Şubat 2011, Cuma 10:09:59

HAVA-İŞ’İ ÇILDIRTAN SENDİKALAŞMA

Hava-İş Sendikası, MNG Teknik A.Ş işvereninin işçileri zorla sendika üyesi yaptığını öne sürdü, hiçbir konfederasyona bağlı olmayan Metsan-İş üyeliğini sarı sendikalaşma olarak niteledi.
  • Sayın atilla ayçin 225 kişinin iş akdi feshedilirken sendika olarak işverene teslim olmaktan ve kendi geleceğini düşünmekten başka ne yaptınız.Hani genel müdürlük önünde bir iki dakika bağırarak yeni sözleşme döneminde işten atılan personelin işe iadeleri için masaya ilk sözleşme maddesi olarak koyacağınızı söylemiştiniz.Ne oldu o ateşli göstermelik başkanlığınıza.İşverene namusunuza sahip çıkın diye bağırıyordunuz.İşten atılanlar sizin namus meseleniz değilmi.siz niye sahip çıkmıyorsunuz çıkmıyorsunuz
  • ayçin e oy vermedim,vermeyeceğim de.oy vereni de ikna etmeye çalışırım.ama hava iş havacıların sendikasıdır.bir patron zorla çalışanlarını bir tabela sendikasına üye etmeye çalışıyorsa mutlaka bir iş vardır bunun altında.
  • İster beğenin ister beğenmeyin , hava iş bizim sendikamızdır. Bu yapılan bizim sendikamızı yok edip , yerine bizi tanımayan,bilmeyen bir sendikaya yetki vermek içindir.THY yöneticileri hava işi bitirmek için her şeyi denediler. Ama yapamadılar. Bu oynanan bir diğer oyundur.Oyuna gelmeyin.
  • arkadaşlar mng personeli metsan sendikasına girer ise; hava iş e örnek gösterilip thy personelinin durumu da daha kötüye gider. Ama mng personeli hava iş e girerse; thy örnek alınarak hava işin daha önce ki kazanımları thy personelinin edindiği haklar zamanla mng ye de kazandırılır... bir iş kolunda iki farklı sendika olamaz...

İşte Hava-İş’in zehir zemberek o açıklaması...


“MNG İşvereni İşçileri Zorla Sendikalı Yapmak İstiyor!

Böylesine bir başlık belki de sektörümüzdeki sendikal problemlerle ilgili ilk kez karşılaşılan yeni bir gelişmeyi ortaya koymasından dolayı oldukça komik gelebilir ama, MNG şirketinde yaşanan bu gelişme yabana atılacak bir konu değildir.

MNG Teknikte aldığımız duyumlara göre işveren yetkilileri toplantılar yaparak işçilerin METSAN-İŞ adlı hiçbir Konfederasyona bağlı olmayan, Genel Merkezi Ankara’da bulunan adı sanı duyulmamış bir sendikaya üye olmaları gerektiğini söylemekle kalmıyor, birde bu sendikaya üyeliğin zorunlu olduğu belirtiliyor.
MNG Teknik Hangarın 100 metre ötesinden bir Hava-İş yöneticisi geçse telaşa kapılan MNG işvereni ne oldu da işçileri METSAN-İŞ Sendikasına üye olmaya zorluyor.

METSAN-İŞ sendikası T.C Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Resmi İstatistiklerinde 506 üyeye sahip ve 13 Nolu Metal İşkolunda ülke düzeyinde %10 barajını aşamamış dolayısı ile resmi olarak toplu iş sözleşme yetkisi olmayan bir sendikadır.

Bir sendika toplu iş sözleşme yetkisine bile sahip değilse işverence neden desteklenmektedir?

Öncelikle MNG işvereni Anayasamızın 51. Maddesinde belirtilen sendika kurma ve üye olma temel hakkını düzenleyen hükümdeki “Hiç kimse bir sendikaya üye olmaya veya üyelikten ayrılmaya zorlanamaz” temel düzenlemesine aykırı hareket etmekte Anayasal suç işlemektedir.

Diğer yandan eğer açık işveren desteği ile bir işçi bir sendikaya üye olmaya zorlanıyorsa o sendikanın adı sarı sendikadır, işverenle işbirliği içindeki sendikadır.
Tespitimiz şudur; işverenler Sivil havacılık çalışanları ve özellikle sivil havacılık çalışanlarının en önemli bileşeni olan havacılık teknisyenlerini sürekli sektörden koparıp metal işkolunda görev yapan işçiler konumuna getirmek istemekte, böylelikle 21 Sayılı Hava Taşımacılığı İşkolundan dolayısı ile Hava-İş sendikası örgütlenme alanından çıkarılmak istemektedirler.

Aynı senaryo 2009 yılında Teknik A.Ş’de ve 2010 yılında TEC firmalarında işverenlerce uygulanmış ve MNG Teknikle aynı işleri yapan bu işyerlerinin 21 Nolu Hava Taşımacılığı İşkolunda olmadıklarına yönelik hukuki itiraz süreci yaşanmış ve yargımız kesinleşen Yargı İlamları ile bu firmaların metal işkolunda değil, Hava Taşımacılığı işkolunda olduğunu açıkça tespit etmiştir.

Yani bu şirketlerde Hava-İş örgütlülüğüne yapılan saldırıdan sonuç alınamamıştır. Şimdi farklı bir senaryo uygulanmaktadır. Sendikasız bir işyeri olan MNG şirketinde Metal İşkolundaki bir sendika havacılık sektörüne sokulup, yeni bir örnek yaratılmak istenmektedir.”

©AirportHaber.com

HAVA-İŞ’İ ÇILDIRTAN SENDİKALAŞMA

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Misafir ~ 7 yıl önce
Sayın atilla ayçin 225 kişinin iş akdi feshedilirken sendika olarak işverene teslim olmaktan ve kendi geleceğini düşünmekten başka ne yaptınız.Hani genel müdürlük önünde bir iki dakika bağırarak yeni sözleşme döneminde işten atılan personelin işe iadeleri için masaya ilk sözleşme maddesi olarak koyacağınızı söylemiştiniz.Ne oldu o ateşli göstermelik başkanlığınıza.İşverene namusunuza sahip çıkın diye bağırıyordunuz.İşten atılanlar sizin namus meseleniz değilmi.siz niye sahip çıkmıyorsunuz çıkmıyorsunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
ayçin e oy vermedim,vermeyeceğim de.oy vereni de ikna etmeye çalışırım.ama hava iş havacıların sendikasıdır.bir patron zorla çalışanlarını bir tabela sendikasına üye etmeye çalışıyorsa mutlaka bir iş vardır bunun altında.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
İster beğenin ister beğenmeyin , hava iş bizim sendikamızdır. Bu yapılan bizim sendikamızı yok edip , yerine bizi tanımayan,bilmeyen bir sendikaya yetki vermek içindir.THY yöneticileri hava işi bitirmek için her şeyi denediler. Ama yapamadılar. Bu oynanan bir diğer oyundur.Oyuna gelmeyin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
arkadaşlar mng personeli metsan sendikasına girer ise; hava iş e örnek gösterilip thy personelinin durumu da daha kötüye gider. Ama mng personeli hava iş e girerse; thy örnek alınarak hava işin daha önce ki kazanımları thy personelinin edindiği haklar zamanla mng ye de kazandırılır... bir iş kolunda iki farklı sendika olamaz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000