24 Mayıs 2010, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • SENDIKA BIZ CALISANLARA SORMADAN NASIL OLURDA GREV KARARI ALABILIRKI?IS VEREN GREV OYLAMASINA GITMEDEN ONCE SENDIKA ZATEN BUNU YAPMALI, HAKAN
  • thy de grev olsun istemiyoruz ancak thy ni bu konuma getiren emekcilere de haklarinin verilmesini istiyoruz..biz thy na torpille tepeden inme gelerek yagli,balli maas ve sosyal hak alanlar gibi ne maas ne hak istiyoruz..biz hakkimizi istiyoruz..biz bunca sene thy na emek verdik,gencligimizi,sagligimizi verdik bunun sonucunda thy 300 kusur trilyon kar eden sirket haline geldi ama tis zamani thy yonetimi dalga gecer gibi %5 zam onerdi ve sosyal haklarda da hic bir iyilestirmeyi kabul etmedi..bu mudur ahde vefa?? bu mudur hak?? bu mudur muslumanlik?? biz kadrolular ve uzman adi altinda torpilliler ne maas ve sosyal hak aliyorsa onu istiyoruz..onlarin 30 gun izin,10 gun mazeret maasda da % 30-35 farki var neden?? ayni isi yapmiyor muyuz???

THY'DE GREV OLMALI MI?

Nedense Türk Hava Yolları'nın kapısına yaz aylarında asılır bu grev kararı. Sanırım şirketi köşeye sıkıştırmanın en güzel yolu hava trafiğinin yoğun olduğu dönemlerde grev karar almak oluyor. Hava-İş Sendikası ile Türk Hava Yolları arasında süregelen Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde yine çıkmaza girildi. Arabulucu da arayı bulamadı. Çözümün adresi grev...

Hava-İş Sendikası grev kararını asarak ciddiyetini ortaya koydu. Ne kadar ciddi olduğunu ilerleyen dönemlerde hep birlikte izleyip göreceğiz ama benim asıl dikkatimi çeken nokta Atilay Ayçin'in geçmiş dönemlerde olduğu gibi davranmaması oldu. Son grev kararının hatırlıyor musunuz? Ayçin nasıl da kükrüyordu.

  

2007 yılında grev kararı asıldığında o kadar coşkulu, o kadar tehditkar, o kadar kendinden emin konuşuyordu ki çalışanları coşturabiliyordu.

Son seçimlerde karşısına çıkan muhalefete karşı zorla seçim kazanan Atilay Ayçin'in artık daha temkinli olduğunu görüyorum. Bu temkinlilik, bu suskunluk muhalefetten mi kaynaklanıyor yoksa THY'nin güçlü yönetiminden mi kaynaklanıyor bilinmez. Bu sorunun cevabı da Atilay Ayçin'de gizli.

Mesele THY çalışanlarının haklarını arama meselesi mi yoksa Hava-İş Sendikası'nın yeni bir strateji arayışı içinde mi o da belli değil. Gökkuşağı Hareketi ise sessiz sedasız gelişmeleri yakından takip ediyor. Bu hareket çalışanların haklarının en iyi şekilde elde edilmesini isterken, Hava-İş Sendikası'nın yönetimini de çeşitli nedenlerle bombalamaya devam ediyor. Örneğin, TİS görüşmelerinin çalışanlardan uzak yapılmasını ve grev kararının sadece maaşa endeksli olmasının yanlış olduğunu savunuyor Gökkuşağı Hareketi.

Hava-İş Sendikası ile Türk Hava Yolları arasındaki bu anlaşmazlığın çözümü grev kararı ile aşılacak sanan sendikanın karşısına THY çalışanlarının defansını koymak için çalışmaların yürütüldüğü de gözden kaçırılmamalıdır.

Her ne kadar THY cenahı kabul etmese bile "grev oylaması" yapılsın şeklinde başlatılan imza kampanyasının arkasında THY'nin olduğu kanısındayım. Bu imzaların yeterli sayıya ulaşmasından sonra İstanbul Valiliği'nin alacağı "Grev oylaması yapılsın" kararının ardından çıkacak neticeler hem THY hem de sendika açısından hoş olmayan sonuçlar doğurabilir. Yıldırım hızı ile büyüyen THY'nin bu büyümesinin arkasında çalışanların olduğu göz ardı edilmeden verilebilecek maksimum hakların verilmesi "Dünya markası olacağız" diyen THY yöneticilerine yakışacaktır.

Hava-İş Sendikası ile THY yöneticilerinin en kısa süre içerisinde bu soruna çözüm bularak kafalardaki bulanıklığı çözmeleri gerekiyor. Sorumlu insanları sorun yaratmaya hakları yoktur. Geçmiş dönemlerde olduğu gibi bu dönemde de Toplu İş Sözleşmesi'nden kaçış yok. Öyle yada böyle bu sözleşme imzalanacak.

Bu sözleşmeden çalışanların kârlı çıkması dileğiyle.

Haftaya görüşmek üzere.
THY'DE GREV OLMALI MI?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

Misafir ~ 8 yıl önce
SENDIKA BIZ CALISANLARA SORMADAN NASIL OLURDA GREV KARARI ALABILIRKI?IS VEREN GREV OYLAMASINA GITMEDEN ONCE SENDIKA ZATEN BUNU YAPMALI, HAKAN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
thy de grev olsun istemiyoruz ancak thy ni bu konuma getiren emekcilere de haklarinin verilmesini istiyoruz..biz thy na torpille tepeden inme gelerek yagli,balli maas ve sosyal hak alanlar gibi ne maas ne hak istiyoruz..biz hakkimizi istiyoruz..biz bunca sene thy na emek verdik,gencligimizi,sagligimizi verdik bunun sonucunda thy 300 kusur trilyon kar eden sirket haline geldi ama tis zamani thy yonetimi dalga gecer gibi %5 zam onerdi ve sosyal haklarda da hic bir iyilestirmeyi kabul etmedi..bu mudur ahde vefa?? bu mudur hak?? bu mudur muslumanlik?? biz kadrolular ve uzman adi altinda torpilliler ne maas ve sosyal hak aliyorsa onu istiyoruz..onlarin 30 gun izin,10 gun mazeret maasda da % 30-35 farki var neden?? ayni isi yapmiyor muyuz???

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000