07 Nisan 2014, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • Haklı bir talep destekliyorum günde 4 bacaktan haftada 5-6 gün uç herşeyin 4 katını çek sonra ağalar alsın parayı hiç olmadı.
  • Yahu :) bu ülkede de 380 tl ye çalışan part-Time insanlar var, hemde yer hizmetlerinde , hemde gecesi gündüz olmadan buna muhtaç olanlar var... Siz neyin peşindesiniz.
  • Üst tipteki kaptanın görüşüne bakılırsa alt tipteki başarısız pilotlar hala uçuyor ilginç ... Üst tipe geçerken yapılan şirket içi level 4 sınavından başarısız olursan Tokyo ya uçamazsın ama Londra ya uçabilirsin çünkü Shgm sınavından level 4,5,6 almış, öğretmen olarak uçuyor üstelik ama başarısız diyor yani. bu başarısız alt tip pilotları çok tehlikeli çoooooooook.
  • Bu haber en hafif tabirle yanlis.Ust tipe geçişlerde bir sıra var ve herkes buna razı olmalı.Asil irdelenmesi gereken bu sıranın çeşitli oyunlarla değiştirilmesi.Torpil olayının THY de yogun oldugu dogru, buna çözüm bulunmalı.Bazi kaptan arkadaşların para düşkünü olduguda dogru malesef her gurup ınsanda olabileceği gibi

THY PİLOTLARI ARASINDA PARA KAVGASI VAR…

Türk Hava Yolları pilotları arasında yeni bir kavga çıktı. Üst tiplerde uçan pilotlara verilen ekstra para  Boeing 737, Airbus 320 ve benzeri tiplerde uçan pilotları rahatsız etti. Uzun uçuş yapan pilotlara verilen ayrıcalıkların asıl kendilerine tanınması gerektiğini düşünen pilotlar bayrak açtı. THY Genel Müdürü Temel Kotil’e akseden konunun çözülmesi için çare aranıyor.

Türk Hava Yolları’nda geçmişten gelen bir gelenek yeniden sorgulanmaya başladı. Türk Hava Yolları Boeing 777 ve Airbus 340 tipi uçakların pilotlarına ÜST TİP adı verilen ekstra para ödüyor.

İşte bu para THY’nin diğer tip uçaklarını uçuran pilotları ile üst tip arasında gizliden gizliye süren kavga aleniyete döküldü.

Alt tip uçaklarda uçan pilotların iddiası şu;

Üst tip diye bizlerden ayrı tutulan pilotlar, az uçuyorlar çok para alıyorlar.

Ayda 70 saatin üzerinde uçsalar 3-5 bin TL de öyle götürüyorlar.

Az uçuyorlar fazla dinleniyorlar.

Ayda en az 14 gün boş kalıyorlar. Bu günlerin 8-9 günü de biri bine bağlı günler. Biz alt tipte uçan pilotlar 4 gün normal izin dahi yapamıyoruz.

Bir ayda en fazla 3-4 uçuş yapıyorlar. Bizler 30 günün 23 günü uçuyoruz.

Alt tip pilotları diye adlandırılan pilotların daha fazla uçtuğunu ve daha fazla yorulduğunu söyleyen pilotlar, “asıl ekstra para bizlere ödenmesi gerekir” diyerek Temel Kotil’in kapısına dayandılar.

Edindiğim bilgiye göre Temel Kotil’in üst tip pilotlar ile alt tip pilotlar arasındaki bu ayrımcılığın kaldırılması ya da eşitlenmesi için bir çalışma grubu kurulması ve çözüm bulunması için girişimde bulunduğu yönünde.

Üst tip pilotların görüşü ise çok farklı.

Alt tip pilotların üst tipe geçmek için her yolu denediklerini kaydeden bir üst tip pilotu şunları anlatıyor;

Bizim seviyemize gelmek isteyen alt tip pilotlar SHGM’den imtihana giriyorlar ve bu imtihandan geçiyorlar. SHGM’nin imtihanı çok basit. Sonra THY bu imtihanları yeterli görmeyip yeniden kendi imtihanını yapıyor. İşte burada başarılı olamayan arkadaşlar bu tür hizipçilik yapıyor. Üst tip uçaklarda uçmak isteyen pilot arkadaşların sorunu işte bu. Başarısız olup sonra da üst tip pilotlarla aralarından ayrımcılık yapıldığı tezini ortaya atıyorlar. Oysa başarısızlıklarını başarıya çevirmeleri için çalışmalılar.

Temel Kotil’in de içinde yer aldığı toplantıda yaşanan alt tip, üst tip kavgasının nereye varacağı bilinmiyor.

Aslına bakarsanız pilotlar arasında daha büyük kavgalar da var. Örneğin yabancı pilotların yerli pilotlara bakış açısı.

Yabancı pilotlara yaptırılan bazı imtihanlar.

Ve yine THY’nin Almanya’da yaptırdığı kaptan pilot eğitimlerindeki sıkıntılar. Hatta skandallar.

Alman bir pilotun keyfine göre adam geçirmesi keyfine göre geçirmemesi.

Kaptanlık eğitimini tamamlayıp geçti belgesi alan bir pilotun evrakının yırtılması ve sonra başarısız oldu evrakı verilmesi.

Daha neler neler.

Sonra yazarız. Bu haftalık bu kadar.

Dipnot; THY, rakibi olduğu bir firmaya hem pilotaj eğitimi hem de kaptanlık eğitimi yaptırmaya devam ederse gelecekte yaşanacak olumsuzluklara hazırlıklı olmalı. Hiçbir firma rakibi olan firmaya kalifiye personel yetiştirmez.

Tutasınız diye size öğüt!

THY PİLOTLARI ARASINDA PARA KAVGASI VAR…

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (38)

ER ~ 4 yıl önce
Haklı bir talep destekliyorum günde 4 bacaktan haftada 5-6 gün uç herşeyin 4 katını çek sonra ağalar alsın parayı hiç olmadı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Yahu :) bu ülkede de 380 tl ye çalışan part-Time insanlar var, hemde yer hizmetlerinde , hemde gecesi gündüz olmadan buna muhtaç olanlar var... Siz neyin peşindesiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Üst tipteki kaptanın görüşüne bakılırsa alt tipteki başarısız pilotlar hala uçuyor ilginç ... Üst tipe geçerken yapılan şirket içi level 4 sınavından başarısız olursan Tokyo ya uçamazsın ama Londra ya uçabilirsin çünkü Shgm sınavından level 4,5,6 almış, öğretmen olarak uçuyor üstelik ama başarısız diyor yani. bu başarısız alt tip pilotları çok tehlikeli çoooooooook.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Bu haber en hafif tabirle yanlis.Ust tipe geçişlerde bir sıra var ve herkes buna razı olmalı.Asil irdelenmesi gereken bu sıranın çeşitli oyunlarla değiştirilmesi.Torpil olayının THY de yogun oldugu dogru, buna çözüm bulunmalı.Bazi kaptan arkadaşların para düşkünü olduguda dogru malesef her gurup ınsanda olabileceği gibi

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000