13 Ağustos 2021, Cuma 11:09:25

THK o uçaklar için mahkeme kararı aldırmış

Türk Hava Kurumu'nun (THK) 'hurda' denilerek kullanılmayan altı yangın söndürme uçağının uçuştan men edilmemesi için geçen yıl mahkemeden karar aldırdığı ortaya çıktı.
  • Ilginc bir sekilde 172s leri de yangin kategorisinde kabul ettirmisler mahkemeye.
  • Bir önceki kayyımda gelmeden önce thk ve içindekileri itibarsızlaştırmaya çalışmıştı yapmayın bu olanlar 2019dan çok önceydi
  • İyi de bu kararla uçakların bakımsız olmasının ne alakası var? Uçuşa Elverişlilik Raporu değil ki bu Ah ismayil ah
  • Bir konuyu düzeltmekte yarar var: "Yangın söndürme uçakları uçuştan men edilmediği halde Tarım ve Orman Bakanlığı’nca “Motoruna kuşlar yuva yapmış” ve “Uçabilecek kapasite değil” diye ihale dışında bırakıldı." denmiş. Bu kelime anlamında doğru değil! Tarım ve Ormancılık Bakanlığı (Orman Genel Md'lüğü) yangın söndürme uçakları kiralama konusunda öyle bir ihale şartnamesi hazırladı ki ne THK, ne de CL-215/215T uçaklarına sahip sair bir yabancı firma ihaleye KATILAMADI! (Not: bilinmeli ki Orman Genel Md'lüğünün kendi envanterinde, 2000'li yıllardan bu yana yılın 365 günü istediği zaman ve şekilde kullanabileceği hiç yangın söndürme uçağı olmamıştır. THK, ayrı ve özerk bir kuruluştur. THK yangın söndürme uçakları da Orman Gen. Md'lüğünün kiralamasıyla görev yapmaktaydı (zamanında, yani ihale oyunlarıyla devre dışı bırakılmadan...).

Türk Hava Kurumu’nun (THK) ‘hurda’ denilerek kullanılmayan altı yangın söndürme uçağının uçuştan men edilmemesi için geçen yıl mahkemeden karar aldırdığı ortaya çıktı.

HalkTV’den İsmail Saymaz’ın haberine göre THK, yaptığı başvuruda, uçuştan men verilmesi halinde kurumun amacını gerçekleştirmesinin imkansız hale geleceğini ve hizmetlerinin aksayacağını savundu. Yangın söndürme uçakları uçuştan men edilmediği halde Tarım ve Orman Bakanlığı’nca “Motoruna kuşlar yuva yapmış” ve “Uçabilecek kapasite değil” diye ihale dışında bırakıldı.

THK, bir takım usulsüz işlemler ve yolsuzluklardan ötürü 2019 yılında borç batağına sürüklendi. Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi, THK ile kuruma bağlı olan THK Havacılık Vakfı’na, vakfa ait şirketlere ve THK Üniversitesi’ne kayyum atadı. Kayyum istihdam fazlası gördüğü çalışanların işine son verdi. Bu işçiler dava açarak, alacakları için icraya başvurdu. İcra sonucunda THK’nın uçakları hakkında uçuşa men kararı verilmesi ve malların haczedilmesi ihtimali belirdi.

THK: Uçamazsa hizmet aksar

THK adına Avukat Gökberk Soy, 9 Mart 2020’de Ankara 9. Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurarak, uçaştan men kararı verilmesi halinde kurumun amacını gerçekleştirmesinin imkansız hale geleceğini ve hizmetlerin aksayacağını savundu. THK’nın kamuya yararlı dernek statüsünde olması nedeniyle mallarının haczedilmesinin yasaklanmasını istendi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) Türk Hava Sicili’nde THK Genel Başkanlığı, THK Havacılık Vakfı, THK Gökçen Havacılık İktisadi İşletmesi, Gökçen Havacılık Anonim Şirketi ve THK Uçuş Akademisi A.Ş.’ye kayıtlı olan hava araçları hakkında, hem kamuya yararlı dernek statüsündeki THK’nın malvarlığının bir bölümü olmaları, hem de fiilen kamu yararına çalışmaları nedeniyle uçuştan men kararının verilmemesini, böyle bir karar varsa uygulanmamasını talep etti.

Mahkeme aynı gün THK’nın mallarının haciz ve muhafazasının yasaklanmasına, hava araçlarına uçuştan men kararı verilmemesine, böyle bir karar varsa uygulanmamasına hükmetti.

Uçuşa men kararı verilmesi yasaklanan hava araçlarını içeren ekli listede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kullanılmaz” dediği, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin “Motorunun içine kuşlar yuva yapmış” diye nitelediği CL-215 1A10 model yangın söndürme uçakları da var. Bu araçların yanı sıra eğitim uçakları, ambulans helikopterler ve hava taksilerin de olduğu 71 hava aracı yer alıyor.

Avukat Doğan Erkan, ekli listeye göre THK’nın yangın söndürme amaçlı 25 uçak ve helikopterinin bulunduğunu belirterek, şöyle dedi:

“Buradan THK’nın ‘uçabilecek yangın söndürme uçağı yok’ söyleminin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkıyor. Aksi takdirde mahkeme, uçmayan uçaklar için uçuştan men yasağı verilmesini kabul etmezdi. Kayyum heyeti bu talepte bulunurken, THK’nın yangın söndürme uçakları üzerinden gelir devamlılığını talep ediyor.

Buradan iki sonuç çıkıyor: THK uçaklarının yangın söndürme kabiliyeti var ve buradan gelir elde ediliyor. Bu uçakların yangın söndürmesi kamu yararına tekabül ediyor.”

THK o uçaklar için mahkeme kararı aldırmış

Yorumlar

Pilot kalem ~ 3 yıl önce
Ilginc bir sekilde 172s leri de yangin kategorisinde kabul ettirmisler mahkemeye.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Urfalı ~ 3 yıl önce
Bir önceki kayyımda gelmeden önce thk ve içindekileri itibarsızlaştırmaya çalışmıştı yapmayın bu olanlar 2019dan çok önceydi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne Fark Eder? ~ 3 yıl önce
İyi de bu kararla uçakların bakımsız olmasının ne alakası var? Uçuşa Elverişlilik Raporu değil ki bu Ah ismayil ah

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mafaky ~ 3 yıl önce
Bir konuyu düzeltmekte yarar var: "Yangın söndürme uçakları uçuştan men edilmediği halde Tarım ve Orman Bakanlığı’nca “Motoruna kuşlar yuva yapmış” ve “Uçabilecek kapasite değil” diye ihale dışında bırakıldı." denmiş. Bu kelime anlamında doğru değil! Tarım ve Ormancılık Bakanlığı (Orman Genel Md'lüğü) yangın söndürme uçakları kiralama konusunda öyle bir ihale şartnamesi hazırladı ki ne THK, ne de CL-215/215T uçaklarına sahip sair bir yabancı firma ihaleye KATILAMADI! (Not: bilinmeli ki Orman Genel Md'lüğünün kendi envanterinde, 2000'li yıllardan bu yana yılın 365 günü istediği zaman ve şekilde kullanabileceği hiç yangın söndürme uçağı olmamıştır. THK, ayrı ve özerk bir kuruluştur. THK yangın söndürme uçakları da Orman Gen. Md'lüğünün kiralamasıyla görev yapmaktaydı (zamanında, yani ihale oyunlarıyla devre dışı bırakılmadan...).

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000