26 Eylül 2013, Perşembe 14:26:27

THK'NIN YETKİSİ ELİNDEN ALINDI!

Kurban derisi toplama yetkisi Türk Hava Kurumu'ndan alındı.
  • Ne kurbanmış be
  • Toplayan 1 idi 1000 oldu, şimdi hangi cemaatler ulvi maksatları için toplayacak acaba? Vay benim SDYV'm, THK'mum, SYÇEK'mum ve Dinayet Vakfım. Ben bundan önceki senelerde yapılan tüm engellemelere rağmen Kurban derimi THK Şubesine gidip vermiş ve makbuzumu almıştım. Bu sene de aynısını yapmayı düşünüyorum. Tek toplama hakkı ve ödevinin uygulaması zaten son 7 yıldır etkinlikle kullanılamıyordu. Herhalde bağış alma hakkı da kısıtlanmamıştır. Onu da yasaklasınlar, deriyi tüccara satıp parasını THK'na bağışlayacağım. Havacılığa yaptığı katkılar bir yana, söndürdüğü ormanlar yeter.
  • sonunda biri uyanmış aşağıda ÇYDD bahsetmiş. Bu dolandırıcılara para kaptıracağınıza gidin ÇYDD verin bağışınızı. En azından o paralar eşe dosta açılan iş yapmayan kadrolarda maaş olup uçup gitmez, işşiz torpilliler Selçuk'ta bedava PPL-CPL yapıp vakit geçirsin sonrada hevesi geçince gitsin diye harcanmaz. Fakir bir çocuğa kalem olur, silgi olur, kitap olur. Gecekondulara özel derse giden gönüllü öğretmen olur. Atatürkçülük budur, milliyetçilik budur. Postal yalamak değildir. Türkiye bu postallı hırsızlardan da çok çekti malesef. Planör başlangıç kursuna fit oldunuz 80 senedir. Arada 3-5 pilot yetişti tabi inkar etmiyoruz ama dağ fare doğurdu hepsi bu. Yeni bir dönem başlıyor artık alışacagız ve çözüm üretecegiz. ÇYDD bir çözüm önerisidir. İstersen desteklersin istemiyorsan sen bir şey kur onu destekleyelim. Boş konuşmanın kime faydası var?
  • 10 yıldır planör tekamül için bekliyorum bu habere gerçekten üzüldüm. Şimdi bu kurum kapanırsa ben nerede sıra bekleyeceğim? Günah değil mi bizlere? ühhhüüü
  • Bu kararla Osmancığımın kurumun içini boşaltması hızlandırılmış oldu, Çok kısa zamanda satılmadık hiç bir şey kalmaz...
  • Değişen bir şey yok. THK deri toplamaya devam edecek. Sadece kağıt üstünde ki kurban derisi toplamaya yetkili kurum ibaresi kalktı. Bir yerde iyi oldu. Topladığı deri gelirinin % 60 ını başka kurumlarla paylaşıyordu; şimdi bütün topladıkları kendine kalacak. Yani üzerindeki kamburdan kurtuldu.
  • Demek ki artık, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğine bağış yapacağız. Flt Dispatch
  • İşlerine gelince din ve devlet işleri birbirinden ayrılsın derlerdi ama dini sömürüp kurban derilerini götürmek laikliğe aykırı değildi. Şimdi paşa paşa toplayamayacaklar. Hadi bakalım laikler siziii para için laikleri seferber edin
  • Gec kalinmis bi karar..LAIK BI ULKEDE DEVLET KURBAN DERISINI KIME VERECEGIME NASIL KARISABILIR???!!!
  • İlk maaşımı THK da kurban derisi toplayarak kazanmıştım. 4 gün için 200 TL vermişlerdi ve koşarak Havacılık Müzesine gidip pilot montu almıştım. Bu çalışmaya İnönü de düzenledikleri planör kursuna katılabilmek için gitmiştim aslında. Tam da o sene deri toplama olayı THK nın elinden alınması mazeret gösterilerek planör kurslarının iptal edildiğini gösteren bir mektup geldi. Çok üzülmüştüm.

Kurban Bayramı öncesi herkesi yakından ilgilendiren karar sessiz sedasız uygulamaya girdi. Resmi Gazete’de bugün yapılan değişiklikle, Türk Hava Kurumu’nun kurban derisi ve bağırsak toplama yetkisi elinden alındı. Kurumun elinden alınan yetkileri arasında fitre ve zekat zarfı dağıtmak suretiyle yardım toplama da yer aldı.

Kurban derilerinin kim tarafından toplanacağı her yıl tartışma konusu oluyor. Türkiye’de uzun yıllardır bu konudaki tek yasal kurum Türk Hava Kurumu idi. Bugün yapılan düzenleme ile ise, değeri 100 milyon TL’lerle ifade edilen kurban derisi pazarı, deri toplamak isteyen herkese açılmış oldu.

Resmi Gazete’de Yardım Toplama Esas ve Usulleri Hakkındaki Yönetmelik’te yapılan değişiklikle, kurban derisi ve bağırsağı toplama, fitre ve zekat zarfı dağıtarak yardım toplama konusunda Türk Hava Kurumu’na tanınan tüm yetki düzenlemeleri çıkarıldı. Hürriyet’in haberine göre; böylece kurban pazarı derisi herkese açılmış oldu. Yeni karar ilk kez, önümüzdeki günlerdeki Kurban Bayramı’nda uygulanacak.

Türk Hava Kurumu, devletin kendisine verdiği  kurban derisi toplama görevini, 1983 yılından bu yana 2860 sayılı Yardım Toplama, 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunları ile nasıl uygulanacağını açıklayan Yardım Toplama Esas ve Usulleri Hakkındaki Yönetmelik gereğince yerine getiriyordu.

Yıllardır tartışma konusuydu

Kurban derisi toplamada tek yetkili kurum bugüne kadar Türk Hava Kurumu idi. Yardım Toplama Yönetmeliğine göre, Türk  Hava Kurumu Kurban Bayramı’nda toplanan deri ve bağırsaklardan elde edilen gelirleri çeşitli kurumlar arasında bölüştürmekle yükümlü.

Buna göre gelirlerin, yüzde 50′sinin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na, yüzde 40′ının Türk Hava Kurumu’na, yüzde 4′ünün Türkiye Kızılay Derneği’ne, yüzde 3′ünün Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na, yüzde 3′ünün Türkiye Diyanet Vakfı’na verilmesi gerekiyordu. Ancak söz konusu paylaşıma ilişkin düzenleme de yürürlükten kaldırıldı.
Türk Hava Kurumu’na tanınan kurban derisi toplama yetkisi, tartışmaları da beraberinde getiriyordu. Özellikle son yıllarda büyük illerde Türk Hava Kurumu’na olan bağışların azaldığı belirtilirken, kurban derisinde Türk Hava Kurumu dışında bir pazarın oluştuğu da biliniyor. Buna göre, küçük vakıflar, dernekler, camiler ve özellikle de öğrenci yurtları da kurban derisi topluyor.

FİTRE DE TOPLAYAMAYACAK

Değişen yasa ile birlikte THK artık fitre de toplayamayacak. THK 2013 için fitre bedelini de 9.25 TL olarak belirlemişti.

THK'NIN YETKİSİ ELİNDEN ALINDI!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (31)

Kurban ~ 9 yıl önce
Ne kurbanmış be

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İnadım inat ~ 9 yıl önce
Toplayan 1 idi 1000 oldu, şimdi hangi cemaatler ulvi maksatları için toplayacak acaba? Vay benim SDYV'm, THK'mum, SYÇEK'mum ve Dinayet Vakfım. Ben bundan önceki senelerde yapılan tüm engellemelere rağmen Kurban derimi THK Şubesine gidip vermiş ve makbuzumu almıştım. Bu sene de aynısını yapmayı düşünüyorum. Tek toplama hakkı ve ödevinin uygulaması zaten son 7 yıldır etkinlikle kullanılamıyordu. Herhalde bağış alma hakkı da kısıtlanmamıştır. Onu da yasaklasınlar, deriyi tüccara satıp parasını THK'na bağışlayacağım. Havacılığa yaptığı katkılar bir yana, söndürdüğü ormanlar yeter.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
budur iste ~ 9 yıl önce
Budur iste kardesim. Ben kurusumu bagislamam ama sen bagisliyorsan sanada karismam. Bundan boyle sende bana karisma ortada problem kalmasin degil mi? Neyin kavgasini yapiyoruz?
ÇYDD ~ 9 yıl önce
sonunda biri uyanmış aşağıda ÇYDD bahsetmiş. Bu dolandırıcılara para kaptıracağınıza gidin ÇYDD verin bağışınızı. En azından o paralar eşe dosta açılan iş yapmayan kadrolarda maaş olup uçup gitmez, işşiz torpilliler Selçuk'ta bedava PPL-CPL yapıp vakit geçirsin sonrada hevesi geçince gitsin diye harcanmaz. Fakir bir çocuğa kalem olur, silgi olur, kitap olur. Gecekondulara özel derse giden gönüllü öğretmen olur. Atatürkçülük budur, milliyetçilik budur. Postal yalamak değildir. Türkiye bu postallı hırsızlardan da çok çekti malesef. Planör başlangıç kursuna fit oldunuz 80 senedir. Arada 3-5 pilot yetişti tabi inkar etmiyoruz ama dağ fare doğurdu hepsi bu. Yeni bir dönem başlıyor artık alışacagız ve çözüm üretecegiz. ÇYDD bir çözüm önerisidir. İstersen desteklersin istemiyorsan sen bir şey kur onu destekleyelim. Boş konuşmanın kime faydası var?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ay rica ederim ~ 9 yıl önce
"deniz feneri","kimse yok mu" yada "can suyu" dernekleri varken...
10 yıl ~ 9 yıl önce
10 yıldır planör tekamül için bekliyorum bu habere gerçekten üzüldüm. Şimdi bu kurum kapanırsa ben nerede sıra bekleyeceğim? Günah değil mi bizlere? ühhhüüü

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vay Osmanım Vay ~ 9 yıl önce
Bu kararla Osmancığımın kurumun içini boşaltması hızlandırılmış oldu, Çok kısa zamanda satılmadık hiç bir şey kalmaz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
toplamaya devam ~ 9 yıl önce
Değişen bir şey yok. THK deri toplamaya devam edecek. Sadece kağıt üstünde ki kurban derisi toplamaya yetkili kurum ibaresi kalktı. Bir yerde iyi oldu. Topladığı deri gelirinin % 60 ını başka kurumlarla paylaşıyordu; şimdi bütün topladıkları kendine kalacak. Yani üzerindeki kamburdan kurtuldu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kemal ~ 9 yıl önce
hadi canım bir şey değişmedi tabii zaten ancak kendimizi kandırırız,kurban derisi ve fitre toplamak hiç bir zaman bizler için kambur olmadı.eğer düşüncen buysa zaten senin kurumla gönül bağın yokmuş.kurumun tasfiyesi yapılıyor hala bunun farkında değilseniz gülerim ancak.genel başkan maalesef kurumu bitirdi artık isteyerek mi yaptı ona da yorum yapmıyacağım.anlayana sivri sinek saz anlamayana davul zurna az...
Sonunda... ~ 9 yıl önce
Demek ki artık, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğine bağış yapacağız. Flt Dispatch

Yanıtla

Kalan karakter 1000
LAİK miş ~ 9 yıl önce
İşlerine gelince din ve devlet işleri birbirinden ayrılsın derlerdi ama dini sömürüp kurban derilerini götürmek laikliğe aykırı değildi. Şimdi paşa paşa toplayamayacaklar. Hadi bakalım laikler siziii para için laikleri seferber edin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gec ~ 9 yıl önce
Gec kalinmis bi karar..LAIK BI ULKEDE DEVLET KURBAN DERISINI KIME VERECEGIME NASIL KARISABILIR???!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
F/O ~ 9 yıl önce
İlk maaşımı THK da kurban derisi toplayarak kazanmıştım. 4 gün için 200 TL vermişlerdi ve koşarak Havacılık Müzesine gidip pilot montu almıştım. Bu çalışmaya İnönü de düzenledikleri planör kursuna katılabilmek için gitmiştim aslında. Tam da o sene deri toplama olayı THK nın elinden alınması mazeret gösterilerek planör kurslarının iptal edildiğini gösteren bir mektup geldi. Çok üzülmüştüm.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000