18 Mayıs 2011, Çarşamba 08:05:49

THK Astronot yetiştirecek

Türk Hava Kurumu, Genel Başkanı Osman Yıldırım, Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nin bu yıl 180 öğrencisiyle birlikte faaliyete geçeceğini, gelecek yıl ise astronot yetiştirme eğitimleri vermeye başlayacaklarını söyledi...
  • 2 fs oynayıp kendini pilot sanan, gerçeklere pilotçuk deme cüretini gösteren ezikler yine gülmekten öldürdünüz valla, memlekette siz varken Cem Yılmaz'a bile gerek yok hahahaha yaa Allah akıl fikir versin size ne diyeyim...
  • thk artık ticarethaneye dönüşmüş...buradan yarımyamalak yetişen sözüm ona pilotçuklara insanların canı emanet edilecek....durmak yok para için kandırmaya devam
  • Olumsuz yorum yazan olumsuz arkadaşlar, iyi bir planlama, düzgün çalışma ile yapılamayacak ne var? Yapanın kuyruğu mu var? Sizin gibiler yüzünden bir adım gidemiyoruz. THK' nın elinde herşey var, yeterki düşünce tutarlı olsun. Bu kadar pilot yetişecekte, bunları yerden kim destekleyecek? Bu hiçbir zaman düşünülmez. Sadece destek gerektiği zaman akıllarına gelir. Yürütme ve denetleme de aynı hızla gidebilecek mi? Denetleyicilerin durumu ortada, yıkıcı değil yapıcı olmak gerek. Umarım en iyisi olur.
  • Eğer bu haberi THK onaylıyorsa diyeceğim odur ki yorumlarda yazan tüm arkadaşlar sonuna kadar haklı. Aldınız 6 tane G 1000 Cessna 172 ücretlerini ödeyebilmek için doldurdunuz Ankara'ya öğrencileri. Kim bilir ne zaman eğitimleri biter!! Para da tatlı gelince THK nın adını kullanarak işi ticarete döndürdünüz. Elinizde G 1000 li uçakları bilen FI sayısıda bir elin parmaklarını geçmez. Şimdi kendi içinde kör düğüm olmuş çözen yok organize den bi haber Astronot yetiştirecek!!! Vayy bee arkadaş... tebrik etmek lazım... Atatürk'ün yıllar önce kurduğu bu köklü kurum şimdilerde bir ticarethane. Çok üzücü. Bir kere pilotluk uluslararası bir meslek. En azından kule komünikasyonlarının ingilizce yaptırılması şart. Anlatacak çok şey var ama yerim yok.
  • Amerikalılar Astronot dedi, Ruslar Kozmonot dedi; Çinliler Taykonot dedi; eee bizimki de Türkonot olsun barim... Yakışır yurdumun insanına... Yürrüüü bee 'Türkonot' kim tutar seni...
  • astronotlarımız hemen iş bulur,,ay da bir çaylarını içeriz ...
  • içeride astronottan başka ne var...
  • zu ha ha ha yaaa daha adam gibi pilot yetiştiremiyorsunuz ne astronotu yaaaa...zu ha ha ha
  • 4 sene + hazırlık vs bu fiyat 200 bin tl yi bulur. onun yerine git pasa pasa florida dan 3 te 1 fiyatına al lisansını ayrıca level 4 derdin tasan da olmasın
  • ne içtilerde aynısından ben de istiyorum

THK Bölge toplantısı için Isparta'ya gelen Yıldırım, Türk Hava Kurumu Isparta Şubesi'nde düzenlediği basın toplantısında kurumun çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Türkiye genelinde 470 şube ile hizmet verdiklerini aktaran Yıldırım, özellikle son 2 yılda büyük bir atılım gerçekleştirdiklerini belirtti. Bu atılımlar arasında Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nin yer aldığını belirten Yıldırım, üniversitenin bu yıl 180 öğrencisiyle Ankara ve İzmir'de eğitimlere başlayacağını söyledi.

THK üniversitesinin havacılık alanlarında eğitim yapacak bir ihtisas üniversitesi olduğunu vurgulayan Yıldırım, Türkiye'nin de ilk ihtisas üniversitesi olma özelliği taşıdığını kaydetti. İleri ki dönemlerde farklı illerde kampüsler şeklinde yayılacaklarını söyleyen Yıldırım, Havacılık ve Uzay Üniversitesi'nin dünyada THK hariç 36 tane bulunduğunu, 37'ncisini de THK'nin açtığını belirtti.

Üniversitede havacılık ve uzay konularında mühendisler, teknik alanlarda Türkiye'nin ve havacılık sektörünün ihtiyacı olan insanları yetiştireceğini kaydeden Yıldırım, "Bu Üniversite uçak, uzay ve meteoroloji mühendisliği, elektrik, elektronik ve hava işletme fakültesi, mühendislik konularında eğitim yapacak. Aynı zamanda 2012 yılında Astronot yetiştirme eğitimlerine başlayacağız" diye konuştu.

Ayrıca Üniversite bünyesinde uçak geliştirme, yapma ve tasarlama alanlarında araştırma geliştirme çalışmalarının da olacağını belirten Yıldırım, 2023 yılına özel bir hedefi de gerçekleştirmek istediklerini anlattı.

ARGE çalışmaları kapsamında kendi uzay mekiğini oluşturacaklarını söyleyen Yıldırım, "Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında bu ülkenin insanlarını üniversitemizin bahçesinden kendi uzay mekiğimizle uzaya göndereceğiz" dedi.

Üniversitenin ARGE'sinin oluşmasıyla, Amerika'daki üniversiteler ile de iş birliği içinde çalışma yürüteceklerini söyleyen THK Genel Başkanı Yıldırım, kurum içinde ilk 3, 6 ve 9 yıllık çalışma planları oluşturduklarını da kaydetti.

-THK'DAN SÜLEYMAN DEMİREL HAVALİMANI'NA HAVACILIK EĞİTİM MERKEZİ-

THK Genel Başkanı Osman Yıldırım, ülke genelinde alternatif eğitim merkezleri oluşturduklarını belirterek, Isparta'nın da bu çalışmadan nasibini alacağını aktardı. Süleyman Demirel Hava Meydanı'nın eğitim açısından çok uygun bir yer olduğunu ifade eden Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

"Isparta'da değerli bir arkadaşımız var ve Süleyman Demirel gibi ülkenin yetiştirdiği değerli bir büyüğümüz var. Süleyman Demirel Havalimanı'na havacılık eğitim merkezi kuracağız. Havacılık Eğitim Merkezi'nde milletini seven, bayrağına saygı duyan, iyi bir vatandaş olarak gençlerimizi burada eğitim veriyoruz. Biz havacılık eğitim merkezi açtığımız her yere aynı zamanda havacılık meslek yüksek okulu açacağız. Onun devamında da burada bir meydan var, mutlaka hava ulaştırma fakültesi kuracağız. Bu bir süreç. İlk 3 yıl içinde eğitim merkezi, 6 yıllık süreçte meslek yüksek okulu ve 9 yıllık bir süreçte de fakülteyi kurmuş olacağız. Ben inanıyorum ki bunu gerçekleştireceğiz. "

Ülkenin belli noktalarına da bakım merkezleri oluşturduklarını ifade eden Yıldırım, üniversitelerinden mezun olanların yüzde 99'unun işe gireceğini, iş garantili bir eğitim verdiklerini söyledi.

-YANGIN SÖNDÜRME FAALİYETLERİ-

THK Genel Başkanı Yıldırım, yangın söndürme çalışmaları hakkında da bilgi verdi. 5 olan uçak sayısını 9'a çıkardıklarını belirten Yıldırım, şunları söyledi:

"Halktan aldığını halka veren THK, halkımızın bize yaptığı yardımları, verdiği kaynakları en iyi şekilde kullanıyoruz. Geçen yıl orman yangınları ile yapılan mücadelede Güney bölgesinde Portekiz, İspanya, Fransa, İtalya, Yunanistan gibi ülkelerde yanan alanların miktarı ülkedeki arazi büyüklüğüne göre yüzde 4. 5 ile 5. 5 oranında olmuş. Türkiye'de ise Orman ve Çevre Bakanlığı'nın yaptığı güzel iş birliği sayesinde bu rakam binde 4 oranlarında. Her geçen yıl da başarımızı artırıyoruz. "

THK'nın yangın söndürme uçaklarının bu yıl 7 bölgede konuşlanacağını söyleyen Yıldırım, nerede yangın çıkarsa oraya müdahale edeceklerini bildirdi. Ayrıca yangınla mücadele konusunda Avrupa ülkeleri arasında bir ilki de gerçekleştirdiklerini anlatan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

"İlk defa Avrupa ülkeleri arasında Türk Hava Kurumu uçakları, gece yangın söndürme kabiliyeti kazanıyor. 2 uçağımızı bu konuda hazırlıyoruz, inşallah sezona yetiştireceğiz. Bir uçağımız Antalya'da, bir uçağımız da İzmir'de olacak ve yangınlara müdahale edecek. Avrupa'da hiç bir ülkede bu yöntem yok. Kanada ve Amerika'da var, Türkiye'de üçüncü olacak. 15 Haziran'dan itibaren iki uçağımız gece yangın söndürme kabiliyetini kazanmış olacak. "

Kış sezonunda da uçakları faal tuttuklarını ve İsrail'de meydana gelen büyük orman yangınında aktif rol üstlendiklerini vurgulayan Yıldırım, Türkiye'nin gücünü gösterdiklerini bildirdi.

Türk Hava Kurumu Isparta Şube Başkanı M. Zafer Çağlar da Isparta'da havacılık alanında ciddi bir potansiyel bulunduğunu ve bunu en iyi şekilde değerlendirmeyi amaçladıklarını belirtti. THK Genel Merkez'in desteğini aldıktan sonra sırtlarının yere gelmeyeceğini söyleyen Çağlar, Süleyman Demirel Havalimanı'na eğitim merkezinin oluşturulmasının da Isparta açısından önemli bir çalışma olduğunu sözlerine ekledi.

THK Astronot yetiştirecek

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Misafir ~ 12 yıl önce
2 fs oynayıp kendini pilot sanan, gerçeklere pilotçuk deme cüretini gösteren ezikler yine gülmekten öldürdünüz valla, memlekette siz varken Cem Yılmaz'a bile gerek yok hahahaha yaa Allah akıl fikir versin size ne diyeyim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
thk artık ticarethaneye dönüşmüş...buradan yarımyamalak yetişen sözüm ona pilotçuklara insanların canı emanet edilecek....durmak yok para için kandırmaya devam

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Olumsuz yorum yazan olumsuz arkadaşlar, iyi bir planlama, düzgün çalışma ile yapılamayacak ne var? Yapanın kuyruğu mu var? Sizin gibiler yüzünden bir adım gidemiyoruz. THK' nın elinde herşey var, yeterki düşünce tutarlı olsun. Bu kadar pilot yetişecekte, bunları yerden kim destekleyecek? Bu hiçbir zaman düşünülmez. Sadece destek gerektiği zaman akıllarına gelir. Yürütme ve denetleme de aynı hızla gidebilecek mi? Denetleyicilerin durumu ortada, yıkıcı değil yapıcı olmak gerek. Umarım en iyisi olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Eğer bu haberi THK onaylıyorsa diyeceğim odur ki yorumlarda yazan tüm arkadaşlar sonuna kadar haklı. Aldınız 6 tane G 1000 Cessna 172 ücretlerini ödeyebilmek için doldurdunuz Ankara'ya öğrencileri. Kim bilir ne zaman eğitimleri biter!! Para da tatlı gelince THK nın adını kullanarak işi ticarete döndürdünüz. Elinizde G 1000 li uçakları bilen FI sayısıda bir elin parmaklarını geçmez. Şimdi kendi içinde kör düğüm olmuş çözen yok organize den bi haber Astronot yetiştirecek!!! Vayy bee arkadaş... tebrik etmek lazım... Atatürk'ün yıllar önce kurduğu bu köklü kurum şimdilerde bir ticarethane. Çok üzücü. Bir kere pilotluk uluslararası bir meslek. En azından kule komünikasyonlarının ingilizce yaptırılması şart. Anlatacak çok şey var ama yerim yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Amerikalılar Astronot dedi, Ruslar Kozmonot dedi; Çinliler Taykonot dedi; eee bizimki de Türkonot olsun barim... Yakışır yurdumun insanına... Yürrüüü bee 'Türkonot' kim tutar seni...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
astronotlarımız hemen iş bulur,,ay da bir çaylarını içeriz ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
içeride astronottan başka ne var...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
zu ha ha ha yaaa daha adam gibi pilot yetiştiremiyorsunuz ne astronotu yaaaa...zu ha ha ha

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
4 sene + hazırlık vs bu fiyat 200 bin tl yi bulur. onun yerine git pasa pasa florida dan 3 te 1 fiyatına al lisansını ayrıca level 4 derdin tasan da olmasın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
ne içtilerde aynısından ben de istiyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000