12 Şubat 2013, Salı 17:20:24

MERSİN'DE EĞİTİM UÇAĞI DÜŞTÜ

Mersin'de Türk Hava Kurumu'na (THK) air Cessna 172 tipi TC-CDA tescilli eğitim uçağı düştü. Pilot hayatını kaybetti. Öğrenci pilot adayı ise yaralandı.
  • Havacılık eğitiminin sadece temiz rüzgarsız havalarda, konya ovası gibi düz alanlarda, günün en güneşli rahat zamanlarında yapılması bence eğitimin yapılamaması demektir. Zira iyi bir simülatör çalışması ve hava hissinin birkaç uçuşta kişiye verilmesi ve kuralların ezberlenmesi suretiyle her bir kişi teknik olarak bir uçağı uçurabilir. İşte bu noktada çok önemli iki unsur beliriyor. 1: iyi bir okul 2: iyi bir uçuş öğretmeni.. THK yer derslerinde kanımca hala türkiyede en başarılı okullardan ise de aynı şeyi uçuş eğitimi için söylemek maalesef zor.
  • "mecburi iniş 15 Şubat 2013, Cuma 16:35:37 " Bu arkadaşın yazdıkları aslında tüm havacılık camiası için bir örnek niteliğindedir. Bunu kendisine cevap olarak değil diğer tüm havacılara yazıyorum. Öncelikle seviye çoık önemli yani seviyeli eleştiriye açık olmayan bir havacılık topluluğunda her bir şey olabilir kaza da olur bela da... Böyle zihniyetteki kişilerin bu camiada daha da buunması bu camianın kayıbıdır. konuşmasını bilmeyenin yaşamı etrafındakilere zuldur... Mecburi inişlere gelince: arkadaşın yazdığı gibi "her yerde böyledir" son derece aptalca ve gerici bir fikirdir kanımca. Ben gerek amerikanın bir çok şehrinde ve gerekse de avrupada bu çalışmaları yıllardır taip ediyorum. Genel kanı odur ki mecburi iniş tam olarak gerçekleştirilebilmelidir. Hatta bu pek dengeli arkadaş thk nin geçmişini araştırırsa bi zamanlar bunun gölbaşı çevresinde çeşitli noktalarda icra edildiğini bilir. İyi bir mecburi iniş eğitimi hayat kurtarır Lütfen dengeli ve mantıklı olalım...
  • Askeri bir mantaliteninde hala etkisini sürdürdüğü bu kurumda militer egonun da çok ciddi yan etkileri mevcut… Organizasyon yeterince şeffaf olmayıp içerisinde birçok sıkıntıyı saklayan bir çetrefilli çete gibi davranan bir organizasyona doğru ilerlemektedir. THK sonuçta Atamızın kurduğu ve tüm türk halkına malolmuş bir kurumdur ve türkiyedeki tüm havacıların aslında bir anlamda kendi mekanıdır. O bakımdan tüm eleştirileri almalı ve bir an evvel ADAM gibi yapılanmalıdır. Gereken idari değişiklikler baştan sona gerekirse genel başkanından uçuş müdürüne kadar yapmalı, sivilleşmeli ve havacılığın daha emeklemeye bile başlayamadığı ülkemizde havacılığın önderi olup bunu geliştirmeli ve tüm halka maledebilecek bir kabiliyete ulaşmalıdır. Bunu beceremeyecekse de bir an önce satılmalı yada kapatılmalıdır…
  • Sayın Murat Hoca'm mekanın cennet olsun... Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki çözümleyici yorumlar yapmak oldukça gerekli bir şeydir o bakımdan lütfen birbirimizin yorumlarına saldırmayalım... Murat Hoca'm gerçekten tecrübeli zeki aydın ve nezih bir kişi idi. Hadise sanıyorum acil iniş çalışması sırasında vukuu buldu ve irtifaları da bu esnada düşük idi. Öncelikle acil iniş antremanının uçuş eğitiminin en önemli bir parçası olduğunun altını çizmek isterim. Ve bu antreman yapılırken bir nevi uçuş simulator oyunu gibi 1000 feet ten hadi bas gaza devam şeklinde yapılması hem öğrencinin "acil" duyusunu yaşayamaması, hem acil durum sonrası muhaberatın ve acil iniş planlamasının gerçekçi olmaması ve hemde bu eğitimin gerçek anlamda öğrenciye yedirilmemesi anlamını taşır diye düşünüyorum. Hatta benim fikrimce seçilecek düz bir çalışma alanında bu inişler tam olarak icra edilmelidir belli bir seviyeye gelen öğrencilerle...
  • Sayın Murat Hoca'ma Allah tan rahmet diliyor ailesine sabır biliyorum. Thk ya gelince yukarıda ki yorumların birçoğuna katılmamak mümkün değil. Çok kaliteli birkaç uçuş öğretmeni var orada ve oradakiler bunları bilir tanır. O hocalardan allah razı olsun. Thk nin son dönem durumu gerçekten içler acısıdır. gerek yönetim gerek se idari olarak bir kaos durumundadır. Sanıyorum bunların bir uzantısıdır ki tamir ve bakım da da ciddi zaafiyetleri vardır. Bu zaafiyetler giderilmedikçe bence bu okulun tek bir pervane bile döndürmesine izin verilmemelidir. O uçakta bir arıza olmasa idir Murat Hoca gibi tecrubeli bir pilotun bunu yaşaması çok çok çok düşük bir ihtimaldir.
  • Tanrılar kurban ister... Azrail saati dolanı çekip çıkartır bu fani dünyadan... Vakti kalanında kılına bile dokunmaz...Yanağına bir buse kondurup bırakır...
  • Öncelikle hepimizin başı sağolsun. Allah Ailesine sabır versin. Yapılan araştırmalar neticesinde kaza öncesinde herhangi bir emergency çağrı yapılmadığı belirlenmiş. Bu durum kazanın tamamen yere yakınken elektrik tellerine çarpmadan kaynaklandığını gösteriyor. Kısacası uçakta bir arıza yokmuş. Tüm pilotlar alçak uçuşun bu tür tehlikelere yol açabileceğine dikkat etmeli ve belli bir irtifanın altına asla inmemelidir. Bu kazadan çıkarılması gereken en önemli ders budur. Pilotluk hatayı affetmeyen bir meslek.
  • cenabı allah taksiratını affeylesin,mekanın cennet olsun...kederli ailesinin ve sevdiklerinin başı sağolsun...
  • otoritenin artık bu duruma müdahale etme zamanı gelmedimi?daha kaç kişi hayatını kaybetmeli?
  • Bu tür kaza olaylarını önleyebilecek tek makam SHGM'dir. Çok gerekli olan tedbirler alınmadıkça, THK'daki bu kazaların arkası kesilmeyecektir. Başka çözüm yolu ne yazık ki yoktur.

Mersin'in Tarsus İlçesi'nde THK'ya ait TC-CDA kuyruk tescilli Cessna 172 tipi eğitim uçağı düştü. Bir kişinin öldüğü bir kişinin de yaralandığı bildirildi.

17.20: AirportHaber'e gelen ilk bilgilere göre kazada pilot Murat Can'ın hayatını kaybettiği, öğrenci pilotun ise yaralı olarak kurtulduğu öğrenildi.

17.27: THK'ya ait eğitim uçağının Adana otoyoluna (Kuzey) 10-15 mil kala acil iniş deklare ettiği kaydedilirken uçakta teknik bir arıza olup olmadığına ilişkin henüz bir bilgi edinilemedi.

Tarsus Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi, yaptığı açıklamada ilçeye bağlı Camilimanda köyü yakınlarında bir eğitim uçağının düştüğü yönünde  bilgi aldıklarını kaydetti.

17:45: Bu arada uçağın 4 Şubat'ta Adana'daki Tarkim hangarında bakımlarının yapıldığı öğrenildi.

Kamberhöyüğü köyü arasındaki bir çiftliğe ait portakal bahçesine düştü.

Kazada, uçağın pilotu Murat Can olay yerinde hayatını kaybetti. Eğitim alan Seyit Topal ise yaralı olarak Tarsus Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Görgü tanığı bir kadın, eğitim uçağının yüksek gerilim hattına çarpıktan sonra düştüğünü anlattı.

MERSİN'DE EĞİTİM UÇAĞI DÜŞTÜ

Yorumlar Tüm Yorumlar (179)

THK Stdnt ~ 11 yıl önce
Havacılık eğitiminin sadece temiz rüzgarsız havalarda, konya ovası gibi düz alanlarda, günün en güneşli rahat zamanlarında yapılması bence eğitimin yapılamaması demektir. Zira iyi bir simülatör çalışması ve hava hissinin birkaç uçuşta kişiye verilmesi ve kuralların ezberlenmesi suretiyle her bir kişi teknik olarak bir uçağı uçurabilir. İşte bu noktada çok önemli iki unsur beliriyor. 1: iyi bir okul 2: iyi bir uçuş öğretmeni.. THK yer derslerinde kanımca hala türkiyede en başarılı okullardan ise de aynı şeyi uçuş eğitimi için söylemek maalesef zor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
işine geliyorsa ~ 11 yıl önce
işine gelmiyorsa çek git!
faydalı şeyler ~ 11 yıl önce
madem faydalı şeyler yazmıyorsun yada yazamıyorsun amaçsız yazılar yerine gitte biraz jeppesen çalış yarın iş görüşmelerinde sorarlarsa cevaplarsın
THK Stdnt ~ 11 yıl önce
"mecburi iniş 15 Şubat 2013, Cuma 16:35:37 " Bu arkadaşın yazdıkları aslında tüm havacılık camiası için bir örnek niteliğindedir. Bunu kendisine cevap olarak değil diğer tüm havacılara yazıyorum. Öncelikle seviye çoık önemli yani seviyeli eleştiriye açık olmayan bir havacılık topluluğunda her bir şey olabilir kaza da olur bela da... Böyle zihniyetteki kişilerin bu camiada daha da buunması bu camianın kayıbıdır. konuşmasını bilmeyenin yaşamı etrafındakilere zuldur... Mecburi inişlere gelince: arkadaşın yazdığı gibi "her yerde böyledir" son derece aptalca ve gerici bir fikirdir kanımca. Ben gerek amerikanın bir çok şehrinde ve gerekse de avrupada bu çalışmaları yıllardır taip ediyorum. Genel kanı odur ki mecburi iniş tam olarak gerçekleştirilebilmelidir. Hatta bu pek dengeli arkadaş thk nin geçmişini araştırırsa bi zamanlar bunun gölbaşı çevresinde çeşitli noktalarda icra edildiğini bilir. İyi bir mecburi iniş eğitimi hayat kurtarır Lütfen dengeli ve mantıklı olalım...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THK Stdnt ~ 11 yıl önce
Askeri bir mantaliteninde hala etkisini sürdürdüğü bu kurumda militer egonun da çok ciddi yan etkileri mevcut… Organizasyon yeterince şeffaf olmayıp içerisinde birçok sıkıntıyı saklayan bir çetrefilli çete gibi davranan bir organizasyona doğru ilerlemektedir. THK sonuçta Atamızın kurduğu ve tüm türk halkına malolmuş bir kurumdur ve türkiyedeki tüm havacıların aslında bir anlamda kendi mekanıdır. O bakımdan tüm eleştirileri almalı ve bir an evvel ADAM gibi yapılanmalıdır. Gereken idari değişiklikler baştan sona gerekirse genel başkanından uçuş müdürüne kadar yapmalı, sivilleşmeli ve havacılığın daha emeklemeye bile başlayamadığı ülkemizde havacılığın önderi olup bunu geliştirmeli ve tüm halka maledebilecek bir kabiliyete ulaşmalıdır. Bunu beceremeyecekse de bir an önce satılmalı yada kapatılmalıdır…

Yanıtla

Kalan karakter 1000
asker ~ 11 yıl önce
şu anda yönetimde tek bir asker bile yoktur, git bunların hesabını şu anda görevde bulunan başpilota sor, burada atıp tutmak çok kolay tabi, böyle embesilce takma adlar ile burada yazmaya devam edeceğine gitte derslserine çalış
THK Stdnt ~ 11 yıl önce
Sayın Murat Hoca'm mekanın cennet olsun... Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki çözümleyici yorumlar yapmak oldukça gerekli bir şeydir o bakımdan lütfen birbirimizin yorumlarına saldırmayalım... Murat Hoca'm gerçekten tecrübeli zeki aydın ve nezih bir kişi idi. Hadise sanıyorum acil iniş çalışması sırasında vukuu buldu ve irtifaları da bu esnada düşük idi. Öncelikle acil iniş antremanının uçuş eğitiminin en önemli bir parçası olduğunun altını çizmek isterim. Ve bu antreman yapılırken bir nevi uçuş simulator oyunu gibi 1000 feet ten hadi bas gaza devam şeklinde yapılması hem öğrencinin "acil" duyusunu yaşayamaması, hem acil durum sonrası muhaberatın ve acil iniş planlamasının gerçekçi olmaması ve hemde bu eğitimin gerçek anlamda öğrenciye yedirilmemesi anlamını taşır diye düşünüyorum. Hatta benim fikrimce seçilecek düz bir çalışma alanında bu inişler tam olarak icra edilmelidir belli bir seviyeye gelen öğrencilerle...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mecburi iniş ~ 11 yıl önce
THK stdnt yazmışsın da bence THK uzman yaz sen daha iyi olur, havacılık tarihi boyunca 100 yıldır mecburi iniş çalışmaları bu şekilde devam ederken dünyanın her yerinde sen diyorsunki düz bir alan! birde asfalt döksünler ne dersin! ya arkadaş siz nasıl adamlarsınız yahu ... ayıp ayıp diyorum başkada birşeyde demiyorum sen bu işi bırak bence
Thk SPL ~ 11 yıl önce
Sayın Murat Hoca'ma Allah tan rahmet diliyor ailesine sabır biliyorum. Thk ya gelince yukarıda ki yorumların birçoğuna katılmamak mümkün değil. Çok kaliteli birkaç uçuş öğretmeni var orada ve oradakiler bunları bilir tanır. O hocalardan allah razı olsun. Thk nin son dönem durumu gerçekten içler acısıdır. gerek yönetim gerek se idari olarak bir kaos durumundadır. Sanıyorum bunların bir uzantısıdır ki tamir ve bakım da da ciddi zaafiyetleri vardır. Bu zaafiyetler giderilmedikçe bence bu okulun tek bir pervane bile döndürmesine izin verilmemelidir. O uçakta bir arıza olmasa idir Murat Hoca gibi tecrubeli bir pilotun bunu yaşaması çok çok çok düşük bir ihtimaldir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
thk ~ 11 yıl önce
Tanrılar kurban ister... Azrail saati dolanı çekip çıkartır bu fani dünyadan... Vakti kalanında kılına bile dokunmaz...Yanağına bir buse kondurup bırakır...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hastamısın ~ 11 yıl önce
be adam çık git yorumlardan
Arıza Yokmuş ~ 11 yıl önce
Öncelikle hepimizin başı sağolsun. Allah Ailesine sabır versin. Yapılan araştırmalar neticesinde kaza öncesinde herhangi bir emergency çağrı yapılmadığı belirlenmiş. Bu durum kazanın tamamen yere yakınken elektrik tellerine çarpmadan kaynaklandığını gösteriyor. Kısacası uçakta bir arıza yokmuş. Tüm pilotlar alçak uçuşun bu tür tehlikelere yol açabileceğine dikkat etmeli ve belli bir irtifanın altına asla inmemelidir. Bu kazadan çıkarılması gereken en önemli ders budur. Pilotluk hatayı affetmeyen bir meslek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mustafa ışıtır ~ 11 yıl önce
cenabı allah taksiratını affeylesin,mekanın cennet olsun...kederli ailesinin ve sevdiklerinin başı sağolsun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İrtifa ~ 11 yıl önce
6250ft
otorite ~ 11 yıl önce
otoritenin artık bu duruma müdahale etme zamanı gelmedimi?daha kaç kişi hayatını kaybetmeli?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SHGM ~ 11 yıl önce
Bu tür kaza olaylarını önleyebilecek tek makam SHGM'dir. Çok gerekli olan tedbirler alınmadıkça, THK'daki bu kazaların arkası kesilmeyecektir. Başka çözüm yolu ne yazık ki yoktur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000