18 Aralık 2017, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • THY'ye taşerona kadro konusunda sn Çetin Öbeyin şu yazısıyla cevap veriyorum. Linkten ulaşabilirsiniz. http://m.airporthaber.com/kose-yazilari/thy-ozellestirilmedi-hukumet-iktisadi-tesekkulune-hit-donusturuldu.html
  • Merhaba Ali bey tk bünyesinde çalışan taşeron işçi ler ile ilgili kadro durumu varmı bilgilendirirseniz seviniriz
  • Tgs yer hizmetleride devlet kadrosuna.gececekmi ali bey bundan haber.versene.bize
  • Ali Bey merak ediyorum da acaba bu yeni kuruluşun Genel Müdüresinin taşerondaki personele mobbing yaparak sendika üyeliğine engel olduğunu da biliyormusunuz?personelle yapilan toplantilarda ''en demokratik hakkiniz gidin üye olun'' diyen bu hanimefendi kapali kapilar ardindan yöneticileri vasitasi ile haber gönderip ''arkadaşlara söyleyin sendikaya üye olmasinlar yönetimin kesin emri var üye olanlarin işine son verilecek.'' demektedir.Bunu da bir araştirin derim...!!!

THY’de yeni sorunlar…

Değerli okurlar, geçen hafta değindiğim taşeron konusu oldukça yoğun ilgi gördü. Her ne kadar zaman zaman personelin hatasını yazmamız dolayısıyla işçi düşmanı gibi lanse edilsek bile, bizim asıl gayemiz iş barışı ve ülkemizde daha fazla istihdam sağlanmasına yöneliktir.

Bizim gayemiz, sadakat bazlı personel alımı değil liyakat bazlı personel alımıdır. Dediğim gibi geçen hafta hem THY’deki taşeronların hem de DHMİ’deki taşeronların sorunlarını dile getirmiş ve bu arkadaşların kadrolu olmasının önünün açılmasını önerdim.

İşin özü her taşeronun kadrolu olmasını içerse de güvenlik örneği verilerek yazılan yazının sadece güvenlikçilere has olmadığının bilinmesini istedim. Taşeron sistemi ucuz işçiliktir, sendikasız işçiliktir ve çalışanları istediğin zaman kapıya koyma sistemidir.

Öğrendim ki THY Aydın Çıldır Havalimanı’ndaki uçuş akademisinde çalışan pilotlara değişik teklifler sunmuş. Hayret ediyorum gerçekten. THY yönetiminin ucuz hamleler yapması yakışık almıyor.

Bildiğim kadarı ile THY Uçuş Eğitim A.Ş adı verilen şirket Aydın Çıldır Havalimanı’nın işleticisi durumunda. Burada yetiştirilen pilot adaylarının eğitmenliğini yapan öğretmen pilotların tamamına yakını THY’nin kadrolu pilotları.

Bir çoğu THY’nin verdiği garantiler ve kuruma katkı sağlamak üzere, THY’nin geleceğini teslim edeceği pilotları yetiştirmek üzere İstanbul şartlarını bırakarak Aydın’a gitmeyi kabul ettiler. Bu öğretmen arkadaşların fedakarlığı demektir.

Gel gelelim THY bu fedakarlığı, cefakarlığa çevirmek üzere adım atıyor. Bu arkadaşların Ocak 2018 başından itibaren THY Uçuş Eğitim A.Ş kadrosuna geçmeleri için baskı yapılıyor.

Oldu mu şimdi? Sen işin görülene kadar bu arkadaşlara her türlü sözlü garantiyi ver ve o arkadaşlar da koskoca şirketin yöneticileri yalan mı söyleyecek diye düşünerek Aydın’a gitsinler ve sen işin görüldükten sonra hadi bakalım sana seçenek sunuyorum.

Neymiş o seçenek; Uçuş Eğitim A.Ş’de istihdamı kabul et. Ne karşılığında? Daha düşük maaş karşılığında, sendikasız bir çalışma sistemiyle, istediğim zaman seni atarım mantığı ile. Yatı parası yok, uzun uçuş parası yok, yok oğlu yok.

Bunu beğenmiyorsan diğer bir seçeneğimiz daha var. Neymiş efendim? Uçuş hattına geçmek isteyenler için tüm sistem yeniden işletilecek. THY’ye başvuru yapmış herhangi bir pilot gibi. Tüm merhaleleri geçeceksiniz ve sonra kazanırsanız hatta dönebilirsiniz.

Garantiniz nedir dürüst olmaya yönelik! Hiç inandırıcı değil. Niye mi? Aydın’daki şirketi kabul etmeyen bana göre kendi idam sehpasını kurmuş gibi. Patronun önerisini kabul etmeyenin cezası kapının önüdür.

Adil bir anlayış olacaksa buyurun yapın. Kendine güvenmeyen pilot var ise hat uçuşlarına dönmeyip Aydın’da kalsın.

Ama Aydın’da kalacak arkadaşlara da tıpkı THY’deki haklar ne ise o sağlansın.

Örneğin Aydın’da kalacak arkadaşların maaşlar THY’de çalışan pilot arkadaşların 4 bin TL gerisine düşecek. Bu orantısızlığı ortadan kaldırın. Pas  bilet garantisi verilsin, ki bu sözleşmeye bağlansın. Gerçi arkadaşlar sendikasız kalacaklar ama özel bir iş sözleşmesi yapılabilir.

Çözüm çok. Yapmak isteyen var mı onu görmek gerek. THY’ye önerim. Amerika’da birçok pilot okulunda gördüm. İyi öğrenciler pilot okullarında eğitmen olarak kalabiliyorlar. Bu arkadaşlar belirli saat dilimine ulaştıktan sonra hat uçuşlarına alınıyorlar veya iş buluyorlar. Bu örneği göz önünde bulundurarak geleceği kurgulayabilirsiniz.

Gerçekler çok uzakta değil, dünya ölçeklerine veya örneklemelerine bakın yeter.

Ha bu arada pilotlar derneği bu konuda bir söz söyler mi bilmiyorum. Bir de pilot sendikası kuracağız diyenler hadi size iş düştü. Çalışın bakalım ne kadar etkiniz olur göreceğiz. Hava-İş Sendikası’nın da arayıp da bulamadığı bir fırsat. Pilotların gönlünde taht kurabilecek bir fırsat. Çözün bu işi geçin köprüden karşıya.

Tüm pilotlarımıza iyi uçuşlar diliyorum.

THY’de yeni sorunlar…

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (64)

Taşeron ~ 8 ay önce
THY'ye taşerona kadro konusunda sn Çetin Öbeyin şu yazısıyla cevap veriyorum. Linkten ulaşabilirsiniz. http://m.airporthaber.com/kose-yazilari/thy-ozellestirilmedi-hukumet-iktisadi-tesekkulune-hit-donusturuldu.html

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ali bey ~ 8 ay önce
Merhaba Ali bey tk bünyesinde çalışan taşeron işçi ler ile ilgili kadro durumu varmı bilgilendirirseniz seviniriz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uçak altı ramp ~ 8 ay önce
Tgs yer hizmetleride devlet kadrosuna.gececekmi ali bey bundan haber.versene.bize

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yorumsuz.... ~ 8 ay önce
Ali Bey merak ediyorum da acaba bu yeni kuruluşun Genel Müdüresinin taşerondaki personele mobbing yaparak sendika üyeliğine engel olduğunu da biliyormusunuz?personelle yapilan toplantilarda ''en demokratik hakkiniz gidin üye olun'' diyen bu hanimefendi kapali kapilar ardindan yöneticileri vasitasi ile haber gönderip ''arkadaşlara söyleyin sendikaya üye olmasinlar yönetimin kesin emri var üye olanlarin işine son verilecek.'' demektedir.Bunu da bir araştirin derim...!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000