08 Ağustos 2016, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Fetö yüzünden işinden atılan ya da tutuklananlar "Kandırıldım, Allah'ım ve milletim beni affetsin" dese tüm suçları affedilebilir bence. Yapanlar var...
  • köprü zararı için ulştırma fonu kurulacak deniyor, bir fonda THY ye çıksın bizler milletçe öderiz herkesin zararını borcunu
  • Ali bey doluluklar hızla artıyor. Panik havası yaratmaya gerek yok. THY duraklarsa sektör yatağa yatar. Bu dinamik durmamalı.

THY derhal ve behemehal önlem almalı...

Şu talihsizliğe bak, şu üst üste gelen olaylar zincirine bak. Ve en küçük olayda bile etkilenen havacılığın geldiği noktaya bak. En çok sarsılan da THY oluyor. Peşi sıra da Pegasus Havayolları. Gelin birlikte bakalım neler oluyor.

Bir büyük coğrafya Türkiye. Dünyanın coğrafi merkezi. Doğudan batıya, güneyden kuzeye herkesin gözünün diktiği ülke.

Çevre ülkelerimizde yanan veya yakılan ateşin ülkemize sıçramasını bekliyorduk ama, bu ateşin içimizden hainlerle, hatta gözbebeğimiz askerimizin içine kanser hücresi gibi gizlenen din istismarcılarından FETÖCÜ'lerden geleceğini tahmin edemiyorduk.

Bazı şeyleri zaman geçtikçe, eylemler geliştikçe daha iyi anlama imkanımız ve daha iyi yorumlama şansımız oluyor. Rus uçağının düşürülmesi ile başlayan süreç bugün daha iyice anlaşılıyor ki, hepsi birer oyunun parçası imiş.

Bu fetöcü hainlerin, önce ülke ekonomisini zayıflatmak ve ardından devleti ele geçirme planı artık tereddütsüz ortaya çıkmıştır.

Türk havacılığı bu terör örgütünün yaydığı güvensizlik algısı ile büyük zararlar görmektedir.

Dünya havacılığında önemli bir yeri olan THY'nin, zarar hanesinde çoklu rakamları görmek bizleri şaşırtmayacaktır. Keza açıklanan rakamlar iç açıcı değil.

THY'nin zaman geçirmeden kiralık süreci tamamlanmış uçakları yeniden kiralamamak, siparişi verilmiş uçakları da belli bir süre askıya alması gerekecek, gerekmektedir. Belli ki 2016 yılı için artık umut verecek bir gelişim yok. Zaten sezon da bitmek üzeredir.

Bildiğim kadarı ile de geçen hafta uçak kiralayan firmalarla masaya oturdu THY. Önümüzdeki günlerde nasıl bir aksiyon alacağı kesinleşecek.

THY'nin sefer sayılarını da azaltacağı yönünde bilgiler var. Uçaklar yarı yarıya boş gidip geliyor. Uçakların boş gitmesi yerine örneğin sekiz sefer yapılıyor ise yarı yarıya düşürülecek. Her geçen gün zarara giden THY'nin etkin adımlar atması gerekiyor.

FETÖ temizliği aralıksız devam etmeli. Asıl elebaşıları gidene kadar, sinsice saklanmış, inlerinde gizlenmiş fetöcüler bulunana kadar bu yöndeki tedbirler devam ederek sürüdürülmeli.

Pegasus Havayolları'nın hiç şık olmayan işten kovamaları devam ediyor. Bunların bir açıklaması olmalı. Pegasus zor durumda mı yoksa fetö operasyonları ile alakalı bir durum mu mevcuttur.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ndeki fetö temizliğinden de kötü kokular geliyor. Baş fetöcünün, fetö üyelerini koruduğuna dair ciddi iddialar mevcut. SHGM'deki fetöcülerle ilgili doğrudan Bakan Ahmet Arslan veya Müsteşar Yardımcısı Suat Hayri Aka ilgilenmelidir. Şu para toplayan üst yöneticinin ilişkileri, bağlantıları araştırılmalı.

Geçmişten beri söylüyorum, SHGM'deki kokuşmuşluk ortadan kaldırılmalı. Bir an evvel 2010'a kadar yaşanan heyecanlı, aktif günlere döndürülmeli.

Şahsen ben SHGM ile ilgili çok yazılar yazdım. Ama maalesef SHGM'nin başındakiler bizim onlara karşı ön yargımız var sanarak cephe alma yolunu seçtiler, koruma altına aldılar. Oysa SHGM, her yönlü tehlike altında.

Kesin neşter vurulmalı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü o kadar pasif ki, şu NOTAM konusunda bile hiçbir adım atmadı. Sektör temsilcileri ve özellikle adı bende saklı bir yöneticinin girişimleri ile yumuşatılan NOTAM, yine de sektörün talep ettiği gibi değil.

SHGM'nin başındaki adamlar ne yapıyor anlamıyorum. Ülkenin Cumhurbaşkanı "çark dönmeli, çalışmalıyız" diyor ama bir bürokrat çarkın dönmemesi elinden gelen tüm zorluğu çıkartıyor.

Evrak memuru gibi hareket ediliyor. Oysa bu memleketteki insanların çalışmaya ihtiyacı var devletin de vergiye ihtiyacı var.

Bürokratlar, vatandaşın işini kolaylaştırmak için vatandaş ise devlete karşı yükümlülüklerini yerine getirmek mecburiyetindedir.

SHGM yöneticileri kendi koltuklarını korumak için etliye sütlüye karışmamak için devletin çarkını durdurmakla hainlik ediyor.

Ülkeye hizmet etmeleri gerekirken, ülkeye zarar vermek de hainliktir.

Biz biliyoruz ki, SHGM çalışmazsa sektör çalışmaz, batar. SHGM'nin başına gelen kişinin oraya nasıl geldiğini, kimler tarafından getirildiğini gayet iyi biliyoruz. O yüzden inanmasam da şüphelerim çok ağır.

Şu bilinmeli ki, bir avuç sektör bu ülkenin ekonomisinin dinamosudur. Dolayısıyla sektörden daha çok SHGM'nin sorumluluğu var.

Ya sektörün önünü açın ya gereğini yapın.

Sektör muhatap bulamıyor SHGM'de. Ne demek bir genel müdür sektör ile görüşemeyecek! Nasıl sorun çözeceksiniz?

Hiçbir şeyden ders almıyorsanız, son yaşanan gelişmelerden ders alın. Bu ülkeden başka ülke yok.

Nokta...

THY derhal ve behemehal önlem almalı...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (45)

THY KARGO ~ 2 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
fetöcüler ~ 2 yıl önce
Fetö yüzünden işinden atılan ya da tutuklananlar "Kandırıldım, Allah'ım ve milletim beni affetsin" dese tüm suçları affedilebilir bence. Yapanlar var...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hamit ~ 2 yıl önce
köprü zararı için ulştırma fonu kurulacak deniyor, bir fonda THY ye çıksın bizler milletçe öderiz herkesin zararını borcunu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Olmadı ~ 2 yıl önce
Ali bey doluluklar hızla artıyor. Panik havası yaratmaya gerek yok. THY duraklarsa sektör yatağa yatar. Bu dinamik durmamalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000