06 Eylül 2010, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • meslekler arası adalet olmazsa gerçek emekler görülmezse tabıkı HAYIR cıdır
  • Kime pansuman olacak?Bugün Amerikan FED’in sahibi olan, HSBC, GP Morgan, Mobil, Rio Tinto, Citibank’ın sahibi olan, bugün hal dünyayı yöneten ve İsrail’i ayakta turan bir aile var, Rothschild Ailesi… Bu aile Türkiye’de 4,5 milyon dönüm maden arazisi kapattı. Firma ismi Anatolia Minerals… Bu şirkette İsrail devletini kuran Rothschild ile Sayın Başbakan’ın damadının genel müdür olduğu Çalık, yüzde 50 ortaklar. Yine aynı Başbakan, İsrail devletinin silahlarını sağlayan, elektriğini veren Ofer ailesine ihale yapmadan Karaköy’ü 2040 yılına kadar ödemek üzere veriyor, Tüpraş’ın yüzde 17’sini ihalesiz veriyor, Kuşadası Limanını veriyor. Bunların önünde , bu ailelerin canının istediğini ya
  • demokrasinin gelişimi için acil önlem paketi olarak sunulan bu refandurumda şu anlık evet demekle bir pansuman yapılacak hayır denilirse birtakım çıkmazlar dahada giderek artacak bu hükümet de diğer partiler gibi o demokrasi ile seçime girdi bu demokratik olmayan yollarla kazandığı anlamına gelmez bilakis mevcut değişim zamanı çoktan gelmiş anayasa için demek istedim şayet öyle olsa seçimler iptal olurdu. ben havacılığın son 10 yıldaki değişimini bu hükümet ile başladığını vurgulayarak bu hükümete bir güvenoylaması ile moral vererek değişimin çok ileri sahfalara taşınmasını istedim BENİM GÖNLÜMDE YATAN İSE YENİBİR ANAYASANIN HAZIRLANMASI BUNUDA SAADET PARTİSİ YAPAR İNŞALLAH..
  • açmıştır. Diğer taraftan yargı yetkisi, idarî eylem ve işlemlerin hukuka uygunluğunun denetimi ile sınırlı olup, hiçbir surette yerindelik denetimi şeklinde kullanılamaz.” 12 Eylül Referandumu, Madde 11.Referandumda Evet çıktığı taktirde idari yargı, önüne gelen davalarda kamu yararı, sosyal adalet, eşitlik, sosyal devletin görevleri, çevre, doğal kaynaklar ve kamusal mülkiyetin korunması gibi ilkelere dayalı karar veremeyecek. İdari yargı kararları yalnızca idari eylem ve işlemlerin hukuka uygunluğu ile sınırlandırılmış olacak. Referandumda "Evet" çıkarsa Türkiye Cargill gibi ulus ötesi tekeller için dikensiz gül bahçesi olacak !İstediğiniz kadar elinizde tapusu olsun , uluslarası trösteler karşısında kanunen hiç bir anlam ifade etmeyece

Havacılar 'HAYIR'cı mı?

Önümüzdeki hafta Türkiye'de herkes nefesini tutup siyasetin kısır çekişmesinin ve düellosunun sonucunu bekleyecek. Amerika'da, Avrupa'da bu tip oylamalar için yazarlar, sanatçılar, işadamları ve sivil toplum örgütleri renklerini belli ederler. Kim hangi taraftan olduğunu açıkça ilan eder. Bu cesur açıklamalar henüz demokrasiyi tam olarak yaşayamayan ülkemizde de yapılmaya başlandı.

Demokratik ülkelerde taraf olan insanlara seçimlerden sonra seçimin galipleri tarafsız davranır. Demokrasinin de güzelliği bu olsa gerek. Umarım ülkemizde de taraf belli edenlere tarafsız davranılır.

Sözü nereye getirmek istiyorum? Tabii ki gelecek hafta Pazar günü yapılacak olan Anayasa'nın bazı maddelerinin değiştirilmesi ile ilgili referanduma.

Aslında "havacılık sitesinde siyasetin ne işi var" dediğinizi duyar gibiyim.

Türkiye'nin değişik bölgelerinden yazarlar, sanatçılar, sivil toplum örgütleri renklerini açıkça ifade ediyorlar. Referandumun bayraktarı olan siyasiler ise sanki ülke satılıyormuş ve onun oylaması yapılıyormuş gibi hasmane bir kampanya yürütüyorlar. Bugüne kadar hiçbir siyasinin televizyon ekranlarına yansıyan "Anayasa'nın içinde ne var, ne gelecek ne gidecek" bağlamında sağlıklı bir açıklamalarını göremedik.

Hükümetin bir bakanı olarak Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'da her gittiği yerde Anayasa'nın değişen maddelerini anlatıyor. "Evet" denirse ne kazanacağız, "Hayır" denirse nerede kalacağımızdan bahsediyor.

Sakin ve olgun yaklaşımları ile tanıdığımız Binali Yıldırım'ı ilk kez Gökçeada Havaalanı'nın açılışında siyasi bağlamda konuşurken dinledim. Bugüne kadar hep havacılık alanında yapılanları anlatırken izlediğimiz Bakan Yıldırım bu kez tam bir siyasetçi edasıyla topluluklara hitap ediyordu.

Binali Yıldırım bu konuşmalarından birini de geçen hafta TÖSHİD ve Kargocuların verdiği iftar yemeğinde yaptı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım kürsüde konuşurken, ben de sektörün ileri gelenlerinin yüz mimiklerini inceledim. İyi kötü En belirgin tepkiyi yinede Yavuz Çizmeci veriyordu. Yıldırım konuştukça Yavuz Çizmeci kafasıyla onaylıyor, gülümseyerek destek veriyordu. Bu desteği sandık başında da verir mi o bilinmez.

Sektörün diğer oyuncularının genelde tepkisiz olduklarını gördüm. Sanki çok mecbur oldukları için o iftara gelmişler ve Sanki iki arada bir derede kalmışlar gibiydiler. Bakan Yıldırım "Türkiye'nin yükünü taşıdığımız gibi demokrasiye de taşımaya var mısınız" diye sorduğunda "Evet" diyenlerin çok isteksiz ve sesleri titriyor gibiydi.

Havacılık tarihinde hiç olmadığı kadar gelişmenin yaşandığı son 8 yılda Bakan Binali Yıldırım'a ve dolayısıyla iktidarın Anayasa değişikliğine onay verip vermeme konusunda ikilemde kaldığı belli.

Anlaşılıyor ki havacılık sektörü de Anayasa değişikliğini tam olarak kavrayamamış.

Sektörel bir sitede siyasal bir yorum yapmak oldukça zor.

"Pazar ola hayır ola" desem yanlış anlaşılacak. "Pazar ola iyi ola" desem yine yanlış anlaşılacak.

En iyisi susup Pazar akşamı sonuçlara bakmak. Bu sektörün sağlıklı bir seçim yapacağına inanıyorum.

Haftaya görüşmek dileğiyle..
Havacılar 'HAYIR'cı mı?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

Misafir ~ 8 yıl önce
meslekler arası adalet olmazsa gerçek emekler görülmezse tabıkı HAYIR cıdır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Kime pansuman olacak?Bugün Amerikan FED’in sahibi olan, HSBC, GP Morgan, Mobil, Rio Tinto, Citibank’ın sahibi olan, bugün hal dünyayı yöneten ve İsrail’i ayakta turan bir aile var, Rothschild Ailesi… Bu aile Türkiye’de 4,5 milyon dönüm maden arazisi kapattı. Firma ismi Anatolia Minerals… Bu şirkette İsrail devletini kuran Rothschild ile Sayın Başbakan’ın damadının genel müdür olduğu Çalık, yüzde 50 ortaklar. Yine aynı Başbakan, İsrail devletinin silahlarını sağlayan, elektriğini veren Ofer ailesine ihale yapmadan Karaköy’ü 2040 yılına kadar ödemek üzere veriyor, Tüpraş’ın yüzde 17’sini ihalesiz veriyor, Kuşadası Limanını veriyor. Bunların önünde , bu ailelerin canının istediğini ya

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
demokrasinin gelişimi için acil önlem paketi olarak sunulan bu refandurumda şu anlık evet demekle bir pansuman yapılacak hayır denilirse birtakım çıkmazlar dahada giderek artacak bu hükümet de diğer partiler gibi o demokrasi ile seçime girdi bu demokratik olmayan yollarla kazandığı anlamına gelmez bilakis mevcut değişim zamanı çoktan gelmiş anayasa için demek istedim şayet öyle olsa seçimler iptal olurdu. ben havacılığın son 10 yıldaki değişimini bu hükümet ile başladığını vurgulayarak bu hükümete bir güvenoylaması ile moral vererek değişimin çok ileri sahfalara taşınmasını istedim BENİM GÖNLÜMDE YATAN İSE YENİBİR ANAYASANIN HAZIRLANMASI BUNUDA SAADET PARTİSİ YAPAR İNŞALLAH..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
açmıştır. Diğer taraftan yargı yetkisi, idarî eylem ve işlemlerin hukuka uygunluğunun denetimi ile sınırlı olup, hiçbir surette yerindelik denetimi şeklinde kullanılamaz.” 12 Eylül Referandumu, Madde 11.Referandumda Evet çıktığı taktirde idari yargı, önüne gelen davalarda kamu yararı, sosyal adalet, eşitlik, sosyal devletin görevleri, çevre, doğal kaynaklar ve kamusal mülkiyetin korunması gibi ilkelere dayalı karar veremeyecek. İdari yargı kararları yalnızca idari eylem ve işlemlerin hukuka uygunluğu ile sınırlandırılmış olacak. Referandumda "Evet" çıkarsa Türkiye Cargill gibi ulus ötesi tekeller için dikensiz gül bahçesi olacak !İstediğiniz kadar elinizde tapusu olsun , uluslarası trösteler karşısında kanunen hiç bir anlam ifade etmeyece

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000