10 Şubat 2018, Cumartesi 00:48:28

Hava İş'ten açıklama: "Listeyi açıklarız"

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava İş), resmi internet sitesi üzerinden Zeytindalı Grubu tarafından ortaya atılan iddialara cevap verdi.
  • Çalışan işçi sayısı ile alınan aidatları kabaca hesaplayın sendikanın ayda topladığı milyonlarca lira nereye gidiyor. sendikalar kanununu inceleyin bunlar neler yapabilir neler yapamaz, o zaman anlarsınız hiçbir şey yapma yetkisi bulunmayan sendikaların bu paraları nereye gidiyor. hava-iş hiç kendini yorma yönetici maaşlarını açıkla, o kadar kendine güveniyorsan da bırak hava-sen tarafından belirlenecek bağımsız denetçiler seni bir denetlesin bakalım paralarımız nereye gitmiş, ne kadar şeffafız. THY ile koyun koyuna olucan, sonra işçi haklarını sen yiyicen, sonrada milletin hakları elinden alındıkça sesin çıkmayacak, millet kendi hakkını korumaya çalıştıkça da ortalığı yıkıcan. Yok böyle dava, yok böyle şeref... Hz.Ömer adaletinden nasibinizi hiç mi almadınız?
  • Secimden sonra ne ekip planlamayla ugrssir oldun nede yillik izinlerle hani mufettis gelmisti nerde hani yillik iznimi yaptim bile karakter yoksunlari paragoz menfaatciler.Isiniz insaat.amaciniz kar olmus
  • Kokpite güven olmaz, ilk fırsatta kabini yine satacaklardır. İzleyin ve görün.
  • Neyin listesi bu ben anlamadım. E-devlet sisteminde kayıtlı bir sendikaya üye olmak suç mu ki? Suç değilse neyi açıklayacaklar?

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava İş), resmi internet sitesi üzerinden Zeytindalı Grubu tarafından ortaya atılan iddialara cevap verdi. 

Hava İş Sendikası, yaptığı açıklama ile bilgi kirliliğini önlemek ve oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçebilmek amacıyla iddialara cevap verdi. 

Yeni kurulan Hava Sen'in lagı operasyonu yaptığını belirten Hava İş, yeni sendika adına yasadışı para toplandığını belirtti. 

İşte Hava İş Sendikası'nın açıklaması;

Değerli Üyelerimiz

Son zamanlarda yaşanan bilgi kirliliği ve asılsız iftiralara istinaden; çoğunluğunu emekliliği gelmiş pilotların oluşturduğu yeni kurulan sendikaya ilişkin açıklama yapma zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

Amacımız, yalan ve yanlış bilgilendirmelerle siz değerli üyelerimizin akıllarınızın karıştırılmaya çalışılmasını önlemek ve ileride yaşanması muhtemel mağduriyetlerin önüne geçmektir.

Hava-İş Sendikamızın son derece demokratik ortamda gerçekleştirilen delege seçimlerinde diğer iş yerlerini ötekileştirerek liste dahi çıkarmayan sadece tek bir işyerinde liste çıkaran, seçim sürecinde kullandıkları kirli dil ve iftiralara rağmen, üyelerimizin takdirini kazanamayarak genel kurulda seçimi kaybeden Zeytindalı grubu, şimdi de yeni sendika kurduğunu ve binlerce kişinin üye olduğunu söyleyerek yeni bir algı operasyonu yapma gayretine girmiştir. Üyelerimizin gönlünde karşılığı olmayan kişisel menfaat odaklı bu kişilerin propagandasına rağmen şu ana kadar sendikamızdan sadece 300 civarında istifa gerçekleşmiş olup bunların bir kısmı kapsam dışına çıkan (müdür, analist vs olan) kişilerdir. Buna göre yeni sendikanın üye sayısı 200 civarında olup, bunların da %90'a yakınını pilotlar oluşturmaktadır. Henüz birkaç ay önce üyelerinin güvenoyunu kazanmış Hava İş Sendikamızdan büyük bir kitle koparacaklarını sananlar büyük bir yanılgı içindedir demektir. Biliyoruz ki yel kayadan ancak toz koparır. Eğer yoğun bir istifa var şeklindeki söylemlerini değiştirmezlerse istifa eden üyelerimizin listesini açıklamaktan çekinmeyeceğimizi belirtmek isteriz.

Zeytindalı’ndan delege seçilen ve üyeleri istifaya davet ederken hali hazırda kendisi sendikamız üyesi olan Ferudun Evrensel isimli bir pilot tarafından, web siteleri üzerinden şahsi hesaba para toplama girişimine ilişkin yasal sürecin devam ettiğini ve İstanbul Valiliği tarafından da yasadışı bu eylemin tespit edilerek soruşma başlatıldığını hatırlatmak isteriz. Sözkonusu yasadışı girişime ilişkin evrakı web sitemizden görebilirsiniz. TIKLAYIN

Ayrıca, binlerce üyenin hukuki sorumluluğunu üstlenmek için yola çıkanların hukuktan ve sendikalar kanunundan bihaber olduklarını da kuruluş başvurusunu yanlış yapmalarından çıkarmak mümkündür. Kuruluşunu ilan ettikleri sendikanın kuruluş süreci hukuken sorunlu olup durum bakanlık tarafından da tasdik edilmiştir. 11 kişi ile kurdukları sendikada, Bakanlık kayıtlarına göre Ocak istatistiklerinde 2 kişi gözükmektedir. Çünkü 6356 sayılı yasaya göre (Md 17/3) “Bir kişi aynı işyerinde iki sendikaya üye olamaz.”

Bakanlık kuruluş esnasında bu hatayı fark etmeyip istatistikleri yayınlarken durumun geç de olsa farkına varmıştır. Kurucu Başkanları İskender Çarkçı dahil bir grup kurucu üye sendikalarının kuruluşundan bir hafta on gün sonra Hava-İş Sendikamızdan istifa etmişlerdir. Bu nedenle 31 Ocak 2018 tarihli resmi gazetede yayınlanan sendika istatistiklerinde 2 kişi gözükmektedirler. TIKLAYIN

Üyeleri davet ettikleri sendika hukuken, kuruluşu sorunlu bir sendikadır ve açtığımız dava sonucunda kapatılması/baştan itibaren kuruluşun yok sayılması kuvvetle muhtemeldir. Bu konuda Bakırköy İş Mahkemesi’nde dava açılmıştır.

Şahsi hesaplarında para toplamaya yeltenen ve kuruluşu usule uygun yapamayan bir oluşumun sizlerin sorunlarını çözme noktasında ne derece başarılı olacaklarını sizlerin takdirine bırakıyoruz.  Bir yıl sonra istese de Sivil Havacılık gereği uçamayacak olan bir kişinin peşinden gidip mağdur olmamanız için Hava-iş olarak üzerimize düşeni yapmayı ve üyelerimize gerçekleri göstermeyi vazife biliyoruz.

Son olarak bu sendikanın kurucularından bir kısmının Hak-İş Genel Merkezinde Hak-İş Genel Sekreteri Osman Yıldız ile yaptıkları görüşmeden ve Hak-İş üzerinden THY üst yönetimi ile iletişim kurma çabalarından da haberimiz olduğunu ve ne amaçla bu gizli görüşmeleri yürüttüklerini de tahmin ettiğimizi ayrıca bildirmek isteriz.

Hava İş'ten açıklama: "Listeyi açıklarız"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (279)

boşa yorulmayın ~ 4 ay önce
Çalışan işçi sayısı ile alınan aidatları kabaca hesaplayın sendikanın ayda topladığı milyonlarca lira nereye gidiyor. sendikalar kanununu inceleyin bunlar neler yapabilir neler yapamaz, o zaman anlarsınız hiçbir şey yapma yetkisi bulunmayan sendikaların bu paraları nereye gidiyor. hava-iş hiç kendini yorma yönetici maaşlarını açıkla, o kadar kendine güveniyorsan da bırak hava-sen tarafından belirlenecek bağımsız denetçiler seni bir denetlesin bakalım paralarımız nereye gitmiş, ne kadar şeffafız. THY ile koyun koyuna olucan, sonra işçi haklarını sen yiyicen, sonrada milletin hakları elinden alındıkça sesin çıkmayacak, millet kendi hakkını korumaya çalıştıkça da ortalığı yıkıcan. Yok böyle dava, yok böyle şeref... Hz.Ömer adaletinden nasibinizi hiç mi almadınız?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eeeeeeyyy hava is ~ 5 ay önce
Secimden sonra ne ekip planlamayla ugrssir oldun nede yillik izinlerle hani mufettis gelmisti nerde hani yillik iznimi yaptim bile karakter yoksunlari paragoz menfaatciler.Isiniz insaat.amaciniz kar olmus

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kabin ~ 5 ay önce
Kokpite güven olmaz, ilk fırsatta kabini yine satacaklardır. İzleyin ve görün.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kpt ~ 5 ay önce
Ne zaman sattılar. Grevde diyorsan, grev günü yapılan uçuşları sadece kaptanlarmı yaptı diyorsun Kabin ekibinin büyük kısmı sizin hazırlıksız, ideolojik, organize olmamış, daha baştan bitmiş grevinize kabin ekibinin ve diğer sınıfların hiçbiri destek vermedi.Ama hasetiniz varya kaptanlara ( sadece bazılarınızın, çoğu arkadaşım ekip saygısı, sevgisi ve birliğini koruyor) ve senin gibi bölücülere, ayırımcılara papuç bırakmıyor.Sen konuş kötü ruhunla boş boş.
Listeyi açıklarız demiş ~ 5 ay önce
Neyin listesi bu ben anlamadım. E-devlet sisteminde kayıtlı bir sendikaya üye olmak suç mu ki? Suç değilse neyi açıklayacaklar?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000