25 Ekim 2014, Cumartesi 08:30:35

TAV VE ÇELEBİ DE TALİP

Kırgızistan'da Manas Uluslararası Havaalan'ı bünyesindeki terminallerin işletilmesi için Türkiye, Rusya, Çin, Moldova, Güney Kore'den 9 uluslararası şirket talip oldu.
  • Çelebi de tav a özendi galiba. Ama böyle ihaleler onlara göre değil ne yazık ki...
  • Ya hele wallah!
  • Rekabet guzel bise ama bir süru sivil hava ulastirma isletmeciligi program ogrencisi boşta iş e alim olmadi rekabetin bir önemi yok
  • Çelebi'ye ne oluyor diyen dostum, Çelebi'nin yurt dışında ne işler yaptığını biliyormusun?
  • tgs ye alım varmı bilgisi olan
  • Hadi TAV ı anladık da, çelebi ne cesaretle bu işe giriyor anlamak zor
  • İnşallah ihaleyi TAV alır. Kalbimiz her zaman TAV dan yana. VECİHİ

Kırgızistan'da Manas Uluslararası Havaalanı bünyesindeki terminallerin işletilmesi için Türkiye, Rusya, Çin, Moldova, Güney Kore'den 9 uluslararası şirket talip oldu.

Kırgızistan hükümeti, bu yılın ortasında ABD askeri hava üssünün kapanmasının ardından üsten elde ettiği kira parasının kesilmesiyle bütçede doğan mali açığını kapatmak amacıyla Bişkek'teki Manas Uluslararası Havaalanı ile ülkenin güneyindeki Oş Uluslararası Havaalanı'nı uluslararası yolcu ve yük taşımacılığına dönüştürmek amacıyla daha önce yapılan çağrılara, Türkiye'den TAV Havalimanları Holding A.Ş, havacılık sektöründe yer hizmetleri yapan Çelebi Holding, Rusya'dan Rosneft, Novaport Holding, Rosnano A.Ş, Intımak-91 ile Financial Services Industry Partnership (FSIP), Çin'den CMEC ve CAMCE ve Moldova'dan AVİA İNVEST şirketinden teklif geldi.

Başbakan Coomart Otorbayev'in başkanlığında Bişkek ile Oş kentlerindeki uluslararası havaalanlarına yatırım yaparak işletmek isteyen 9 şirketin projelerinin ele alındığı toplantının ilki bugün Cumhurbaşkanlığı Konutları'ndaki konferans salonunda gerçekleştirildi.

Kabine üyeleri, milletvekilleri kamu ve özel kurum ve kuruluşların temsilcileri ile yatırımcıların katıldığı toplantıda Başbakan Otorbayev, yabancı yatırımcıları yatırıma davet ederek, "Kırgızistan'ın denize çıkışı olmadığı için havacılık sektörüne yatırım yapmasından başka çaresinin olmadığına kararımızı verdik. Yatırımcılara büyük fırsatlar sunan Kırgızistan'da hava ulaşımı alanında liberal yasaları ve yatırıma elverişli bir iklimin mevcut olduğunu" söyledi.

Otorbayev, Kırgızistan ekonomisinin modern koşullarda gelişmesi kapsamında sivil havacılığın modernizasyonun stratejik bir hedef olduğunu altını çizdi.

Şeffaf ekonomiye sahip Kırgızistan'ın, dünyada ticaret hacminin gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) seviyesinden daha fazla olduğu ilk 5 ülke arasında yer aldığına dikkati çeken Otorbayev, Kırgızistan'ın coğrafik konumu ile ilgili olarak, ülkenin Avrupa ile Asya arasında yer aldığını ifade etti.

Toplantıda, havaalanların işletmelerine talip olan şirketlerin temsilcileri, projelerini sunarak fikir alışverişinde bulunuldu.
Otorbayev, gazetecilere yaptığı açıklamada, havaalanların stratejik kurumların olması sebebiyle en iyi koşulları sunan şirketlerin tercihinin meclisin onayı ile yapılacağını belirtti.

Kırgızistan'da 2013-2017 dönemleri için Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev tarafından onaylamış Ulusal Kalkınma Stratejisi'nde Bişkek ve Oş kentlerindeki uluslararası havaalanlarında modlu taşımacılık ve lojistik merkezinin oluşturulması öngörülmüştü.

TAV VE ÇELEBİ DE TALİP

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Çelebi de tav a özendi galiba. Ama böyle ihaleler onlara göre değil ne yazık ki...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Ya hele wallah!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 8 yıl önce
Rekabet guzel bise ama bir süru sivil hava ulastirma isletmeciligi program ogrencisi boşta iş e alim olmadi rekabetin bir önemi yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Çelebi'ye ne oluyor diyen dostum, Çelebi'nin yurt dışında ne işler yaptığını biliyormusun?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tgs ~ 8 yıl önce
tgs ye alım varmı bilgisi olan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Hadi TAV ı anladık da, çelebi ne cesaretle bu işe giriyor anlamak zor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
İnşallah ihaleyi TAV alır. Kalbimiz her zaman TAV dan yana. VECİHİ

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000