14 Mayıs 2010, Cuma 09:27:50

Adnan Menderes'te kapasite sorunu mu var?

Turizmciler, Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar bölümünde kapasite yetersizliği nedeniyle yolcuların uçak kaçırmaya başladığına dikkat çekti.
  • adb kapasite sorunu sanki daha önceden konuşulmamış gibi.. yani sorunda iç hatta dış hatta sorun yok..ilk yazılanlardan yolcuların uçak kaçırması var... evet maalesef yolcu 1 saatte gelince aynı anda 3-4 uçak açık olunca kaçırıyor.. yolcu uçağı kaçırmassa uçak slotunu kaçırıyor. açıkçası her 2 tarafada zarar...dhmi yeter artık ya iş yap elindeki havaalanlarına bak ya da bırak bu işi prof ve gençler yapsın...
  • koprulerin yarisi bos nasil yigilma oluyor anlamadim egerayi cabuk bitirin birde havaalanina dogru duzgun otobusler koyun saatlerinide ayarlayin herkes belli bir saatte otobus oldugu icin ayni anda havalanina dolusmaz...

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş Adnan Menderes Havaalanı’nın 4 milyon olan yolcu kapasitesine karşı geçen yıl 6 milyon 200 bin kişinin geçtiğini hatırlatarak yetersizliğine dikkat çekmişti. Turizmciler de sıkışıklık yüzünden uçak kaçırmaların başladığına dikkat çekti. Yaz ayları ortalarında rezaletler boyutunda sorunlar yaşanabilceği belirtildi.

Yığılmalar oluyor    

TÜRSAB İzmir Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Rıza Gençay, iç hatlarda yoğun bir sıkışıklığın olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: “Sıkışıklık insanların uçak kaçırmasına neden olacak boyutlara ulaştı. Turizm sezonu açıldı. Yabancı turist de gelmeye başladı. Dış hatlardan gelen yabancı turistlerin de mutlaka iç hatlarda dolaşımı olacak. Hem iç hem de dış hatların gelen turistle orantılı büyüklüğü olmalı. Şu anda iç hatlarda çok büyük sıkıntı var. Mağduriyetler yaşanıyor. Kapılarda yığılmalar var. Yarın rezillik boyutunda olaylar yaşanabilir. Bu durum turizmciyi de  etkiliyor. Bu işler bir bütün. Verilen tüm hizmetlerin dört dörtlük olması gerekir. nların başında da ulaşım geliyor” dedi.

TAV  İzmir Adnan Menderes Havalimanı Genel Müdürü Erkan Balcı da, iç hatlarda sıkışıklığın sabah ve akşam saatlerinde yoğun yaşandığını belirterek şöyle konuştu:

Çözüm bulunması şart

“İç hat yolcu sayısında yıllar itibariyle müthiş bir artış var. Yıllık yüzde 30’lara varan artışlar yaşanıyor. Bu artışlarla sıkışıklık yaşanması kaçınılmaz. Mevcut iç hat binasının büyütülmesi yararlı olacaktır. Biz TAV olarak Adnan Menderes Havalimanı’nın Dış Hatlar Terminali’nin işletmesini 2015 yılına kadar aldık. İç hatları ise Devlet Hava Meydanları işletiyor. İç hat için yapılacak bir ihalede bize görev verilirse bu genişletmeyi yaparız. Ya da 2015’te iç ve dış hat birlikte ihale edilip yenilenmeler düşünülebilir.”

Ekrem Demirtaş ne demişti?

Ekrem Demirtaş, İç Hatlar Terminali’nin geçtiğimiz yıl kapasitesinin yüzde 113 oranında kullanıldığına dikkat çekerek hizmette yetersiz kaldığını söyledi. Dış hatların kapasitesinin 5 milyon, iç hatların ise 4 milyon yolcu olduğunu anlatan Demirtaş şöyle konuştu: “Yolcu sayısı 2009’da, Dış Hatlar’da 1 milyon 667 bin, İç Hatlar’da ise  6 milyon 200 bin. 28 bin 500 metrekareden 6 milyon 200 bin kişiyi çıkarıyoruz. Burada bir sıkıntı var. İç Hatlar Terminali’nin bir an önce yenilenmesi şart.”

(Milliyet)

Adnan Menderes'te kapasite sorunu mu var?

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 12 yıl önce
adb kapasite sorunu sanki daha önceden konuşulmamış gibi.. yani sorunda iç hatta dış hatta sorun yok..ilk yazılanlardan yolcuların uçak kaçırması var... evet maalesef yolcu 1 saatte gelince aynı anda 3-4 uçak açık olunca kaçırıyor.. yolcu uçağı kaçırmassa uçak slotunu kaçırıyor. açıkçası her 2 tarafada zarar...dhmi yeter artık ya iş yap elindeki havaalanlarına bak ya da bırak bu işi prof ve gençler yapsın...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
koprulerin yarisi bos nasil yigilma oluyor anlamadim egerayi cabuk bitirin birde havaalanina dogru duzgun otobusler koyun saatlerinide ayarlayin herkes belli bir saatte otobus oldugu icin ayni anda havalanina dolusmaz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000