04 Nisan 2013, Perşembe 17:20:17

3. HAVALİMANI İÇİN SÜRPRİZ!

Dünyanın en büyük havalimanı için yapılacak ihaleye Hazine garantisi sürprizi gelebilir. Bu hem ihale fiyatını arttıracak hem maliyeti düşürecek...
  • aaa, yapmayın sevgili "hazine garantisi" beyaz fil, diktatör, cahil halk, göz boyamak? havaalanı dediğimiz şey sınıf atlatır. bakın ığdıra yuttu milyonlarca euro yu paris oldu maşşallah. zafer havalimanı? kaç tane uçuş oldu açıldığından beri? yada ığdır? uçulmuyor ama milyonlarca € harcandı ya tamam işte kalkındı oralar. istanbulda kalkınacak bakın. ayrıca atatürk rekor kırıyor sürekli mantıklı bir büyütme gerçekleştirilse 3. alana gerek kalmayacak, ülkenin parası çarçur edilmeyecek, milyarlarca € cepte kalacak, çevre katliamı olmayacak şehir gereksiz enine büyümeyecek... ama, ama badem cebi boş kalacak?!! ihale avcısı müslüman aç kalacak! aman yarabbi zülmdür bu be! ne demek ihale yok! yetim hakkı yemek yok! avrupa battı, esed halkına zulm ediyor, tc süper güç oldu, demokrasi aldı gitti, tek partinin dediği olmuyor, pkk yasallaşmadı, apo dediği yaptırmıyor, öküz bile besleyebiliyoruz be ithal etmiyoruz çoştuk valla ohhh oh.
  • havalinamının yatırım bedelının en az 7 milyar euro olması beklenıyor. tabıkı hazıne garantısı verılmesı fırmaların elını guclendırecek cunku bankalar kredı verırken fırmanın durumuna bakmayacaklar.hangı fırma kazanırsa kazansın fınansman sıkıntısı olmayacak. buda ıhalede rekabetın cok cetın gececegını ve fıyatın cok yukselecegını gosterıyor ama ıhalenın acık arttırma usulu yapılmayacak olması buyuk talıhsızlık. sımdıden ıhaleye golge dusuruyor. aceba bırılerne zaten verıldı ıhalede , o fırmaya fınansman konusunda devlet destegı mı oluyor şüpeleride insanın aklına gelmıyor degıl ama bakalım zaman herseyı gosterecek ınsallah ıhaleyı acık arttırma usulu canlı yayında yaparlar.insanlar ihalede yolsuzluk yapıldı şüpesi duymamıs olur. ama bu havalımanı yuzyılın projesıdır ve gerek thy gerekseTurk sıvıl havacılıgı ıcın kırım noktası olacaktır.2023 yılında 370 ucaklık fılo hedefı olan thy en az 500 ucaga ulaşır.
  • Türkiyede 2004 lü yıllardan itibaren başlatılan özelleştirme politikaları 2013 yılına kadar devam etmiştir, ancak elde özelleştirilecek kamu malı kalmamıştır, bundan sebep 9 yıl boyunca ülkeye sıcak para olarak giren özelleştirmelerden alınan paralar son yıllarda suyunu çekmeye başlamıştır, uluslar arası ekonomi fonlarıda son 2 yıldır Türkiye ekonomisinin duraklamaya geçtiğini söylemektedir. Şu an milli gelirler sadece vergiden sağlanmakta, elde avuçta kamu malı altında hiçbir servet kalmamış tamamı özelleştirilmiştir. Bir örneğidi yanıbaşımızda duran Yunanistan bu modele en uygun örnek olacaktır, kamuyu özelleştirip vergi ile memleketi geçindirmeyi düşünmüştüler ama sonları hazin oldu, bizimde o günleri görmemiz pek uzak değil sanırım, yinede Rabbim göstermesin tabi. Onlara destek çıkacak AB gibi bir hazine var. peki ya bize? Zaten düşmemizi gözleyen yamyamlar anında tepemize üşüşürler. Şimdi finans yok, elbette olmaz, elde avuçta özelleştirme parası kalmadı. ne zaman göreceksiniz?
  • Ustelik istanbulun elde kalan tek yesil alanlari yerlesime aciliyor, yazik hem malomiza hem canimiza
  • Efendim yalaka basının dediği gibi Türkiye ekonomisi iyi durumda olmadığından artık projelere finansman bulunamaıyor. Üçüncü Köprü'de de bulunamadı. o yüzden Hazine garantisi verildi. Burada da durum aynı. Çukurova Havalimanı duvara tosladı. Tabii bir sebep de herşeyi bilen Başbakanımızın talimatıyla başlatılan bu projelerin ekonomik açıdan anlam taşımaması. Bu tür para yutan, cahil halkın gözün boyayan, diktatörlerin egosunu tatmin etmekten başka bir işlevi olmayan projelere Batı'da "Beyaz Fil" deniyor. Yani para yutan ancak ekonomiye katkı yapmayan veya "astarı yüzünden pahalı" projeler.

Dünyanın en büyük havalimanı için yapılacak ihalede geri sayım başladı. 3 Mayıs’ta yapılacak ihale için katılımcıların finansman arayışları hızlanırken, ihalede verilecek teklifler sonrasında sürpriz bir Hazine garantisinin ortaya çıkabileceği belirtiliyor. Bu konudaki ilk sinyali de Başbakan Yardımcısı Ali Babacan verdi. Babacan bir açıklamasının satır arasında bu konuda ihaleye verilecek tekliflerin belirleyici olacağını belirtirken, “Şu anda 3. havalimanı için Hazine garantisi yok. Teklifler geldikten sonra değerlendiririz o konuyu. Orada sadece yolcu garantisi söz konusu” ifadelerini kullanmıştı. Hazine garantisi şu anda sağlık sektöründe kamu-özel ortaklığıyla yapılacak çalışmalarda belirli koşullar altında veriliyor.

İhale 3 Mayıs’ta

7 milyar euroluk proje büyüklüğü ve dünyanın en büyük havalimanı olma gibi özellikleriyle öne çıkan 3. havalimanı ihalesinin duyurulan tarihi 3 Mayıs.

İhale için süre uzatımına gidilip gidilmeyeceği konusunda ise henüz bir netlik bulunmuyor. Bu konudaki taleplerin bu ay değerlendirilip bir karara bağlanması bekleniyor. Şubat ayı içinde ihale için şartname alan 16 firmadan 5’inin süre uzatımı talebinde bulunduğu biliniyor. İhale için bir diğer kritik konu ise Hazine garantisi. Bu konuda da yatırımcıların ihaleye bakışı ve talepleri belirleyici olacak. İhaleye verilen tekliflerden sonra, Hazine garantisi konusunun gözden geçirilmesi bekleniyor. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, daha önce yaptığı açıklamada böylesine büyük bir proje için hükümetin beklentisini ‘en az 3 tane sağlam teklif olması’ olarak açıklamıştı.

Hazırlıklar hızlandı

İhaleye birçok Türk firması hazırlanıyor. İhalede şanslı görülen isimlerin başında havalimanı işletmecisi olan TAV geliyor. TAV ihaleye tek başına gireceğini açıklarken, LİMAK ise yerli bir konsorsiyumla ihalede yer almaya hazırlanıyor. IC Holding, Sabancı Holding, Alarko Holding-Cengiz İnşaat konsorsiyumu da ihalede yer alacak isimler arasında sıralanıyor. Koç Grubu’nun ihaleye katılmasının sürpriz olmayacağı vurgulanıyor.

Yabancı için ihale kritik

Fitch Ratings Türkiye Genel Müdürü Gülcan Üstay da, geçen günlerde yaptığı açıklamada havalimanı ihalesinin “otoyol ihalesi iptaliyle kafası karışan yabancı yatırımcı” için kritik olduğunu açıklamıştı. Londra ’da yaptıkları toplantıda katılımcıların otoyol ihalesinin iptaliyle ilgili sorular sorduğunu ifade eden Üstay, “Bu olay yatırımcılarda soru işareti oluşturmuştur. Önümüzdeki havalimanı ihalesi de bu açıdan çok kritik. Yatırımcıların bakış açısını değiştirebilmek açısından önemli olacak” demişti.

Garanti, finansmana erişimi kolaylaştırıyor

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın ihale sonrasında değerlendirmeye alabileceklerini söylediği Hazine garantisi belli koşulların gerçekleşmemesi ihtimaline karşı yatırımcıların güvence altına alınması anlamına geliyor. Bu da yatırımcıların finansman konusunda koşullarını kolaylaştıran unsurlardan biri. İzmit Körfez otoyolunda da yer alan Hazine garantisi, özellikle sağlık alanındaki kamu-özel ortaklığı projelerinde de uygulanacak. Ancak kamu-özel ortaklığı projelerinde Hazine garantisi otomatikman devreye girmeyecek. Projeyi kamunun üstlenmesi söz konusu olursa Hazine garantisi projenin finansmanı için geçerli olacak.

Yolcu garantisi 6.3 milyar euro

Havalimanı için verilen yolcu garantisinin değişimi şöyle (euro);

1.Yıl 316.351.370
2.Yıl 333.847.140
3.Yıl 350.793.880
4.Yıl 367.279.855
5.Yıl 540.582.936
6.Yıl 563.060.583
7.Yıl 585.105.273
8.Yıl 606.750.008 9.Yıl 628.020.180
10.Yıl 648.935,580
11.Yıl 669.511.824
12.Yıl 689.761.373

(Radikal)

3. HAVALİMANI İÇİN SÜRPRİZ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

tyler ~ 9 yıl önce
aaa, yapmayın sevgili "hazine garantisi" beyaz fil, diktatör, cahil halk, göz boyamak? havaalanı dediğimiz şey sınıf atlatır. bakın ığdıra yuttu milyonlarca euro yu paris oldu maşşallah. zafer havalimanı? kaç tane uçuş oldu açıldığından beri? yada ığdır? uçulmuyor ama milyonlarca € harcandı ya tamam işte kalkındı oralar. istanbulda kalkınacak bakın. ayrıca atatürk rekor kırıyor sürekli mantıklı bir büyütme gerçekleştirilse 3. alana gerek kalmayacak, ülkenin parası çarçur edilmeyecek, milyarlarca € cepte kalacak, çevre katliamı olmayacak şehir gereksiz enine büyümeyecek... ama, ama badem cebi boş kalacak?!! ihale avcısı müslüman aç kalacak! aman yarabbi zülmdür bu be! ne demek ihale yok! yetim hakkı yemek yok! avrupa battı, esed halkına zulm ediyor, tc süper güç oldu, demokrasi aldı gitti, tek partinin dediği olmuyor, pkk yasallaşmadı, apo dediği yaptırmıyor, öküz bile besleyebiliyoruz be ithal etmiyoruz çoştuk valla ohhh oh.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
zafer havalimanı! ~ 9 yıl önce
tamam doğru diyosun da afyon kütahya yada ığdır bu devletin parçası değil mi kalkınmaya ihtiyaı yokmu? oralarda ki halka ne kadar iş kapısı açıldı haberin var mı? büyük havayolu şirketleri* zaten büyüme yolundalar kurallara görede havaalanı yeterli olması lazım herşeyi partileştirmeden düşün partililerin değil şşirketide bildiği vardır!
zafer havalimanı! ~ 9 yıl önce
tamam doğru diyosun da afyon kütahya yada ığdır bu devletin parçası değil mi kalkınmaya ihtiyaı yokmu? oralarda ki halka ne kadar iş kapısı açıldı haberin var mı? büyük havayolu şirketleri* zaten büyüme yolundalar kurallara görede havaalanı yeterli olması lazım herşeyi partileştirmeden düşün partililerin değil şşirketide bildiği vardır!
7milyar euro ~ 9 yıl önce
havalinamının yatırım bedelının en az 7 milyar euro olması beklenıyor. tabıkı hazıne garantısı verılmesı fırmaların elını guclendırecek cunku bankalar kredı verırken fırmanın durumuna bakmayacaklar.hangı fırma kazanırsa kazansın fınansman sıkıntısı olmayacak. buda ıhalede rekabetın cok cetın gececegını ve fıyatın cok yukselecegını gosterıyor ama ıhalenın acık arttırma usulu yapılmayacak olması buyuk talıhsızlık. sımdıden ıhaleye golge dusuruyor. aceba bırılerne zaten verıldı ıhalede , o fırmaya fınansman konusunda devlet destegı mı oluyor şüpeleride insanın aklına gelmıyor degıl ama bakalım zaman herseyı gosterecek ınsallah ıhaleyı acık arttırma usulu canlı yayında yaparlar.insanlar ihalede yolsuzluk yapıldı şüpesi duymamıs olur. ama bu havalımanı yuzyılın projesıdır ve gerek thy gerekseTurk sıvıl havacılıgı ıcın kırım noktası olacaktır.2023 yılında 370 ucaklık fılo hedefı olan thy en az 500 ucaga ulaşır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tabi. ~ 9 yıl önce
Türkiyede 2004 lü yıllardan itibaren başlatılan özelleştirme politikaları 2013 yılına kadar devam etmiştir, ancak elde özelleştirilecek kamu malı kalmamıştır, bundan sebep 9 yıl boyunca ülkeye sıcak para olarak giren özelleştirmelerden alınan paralar son yıllarda suyunu çekmeye başlamıştır, uluslar arası ekonomi fonlarıda son 2 yıldır Türkiye ekonomisinin duraklamaya geçtiğini söylemektedir. Şu an milli gelirler sadece vergiden sağlanmakta, elde avuçta kamu malı altında hiçbir servet kalmamış tamamı özelleştirilmiştir. Bir örneğidi yanıbaşımızda duran Yunanistan bu modele en uygun örnek olacaktır, kamuyu özelleştirip vergi ile memleketi geçindirmeyi düşünmüştüler ama sonları hazin oldu, bizimde o günleri görmemiz pek uzak değil sanırım, yinede Rabbim göstermesin tabi. Onlara destek çıkacak AB gibi bir hazine var. peki ya bize? Zaten düşmemizi gözleyen yamyamlar anında tepemize üşüşürler. Şimdi finans yok, elbette olmaz, elde avuçta özelleştirme parası kalmadı. ne zaman göreceksiniz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çok doğru ~ 9 yıl önce
Çok doğru bir yazı ama yanlış yerde yazılmış.. Bu ülkenin ekonomik bir sona yaklaştığını bu işlerden anlayan birçok kişi görebiliyor ama bunu sıradan bir insanın görebilmesi mümkün değil. En geç 5 sene içerisinde aynı Yunan krizi gibi bir kriz bekliyorum. O da zaten AKP ve tüm yandaşlarının bu ülkede sonu olacak..
Yazik ~ 9 yıl önce
Ustelik istanbulun elde kalan tek yesil alanlari yerlesime aciliyor, yazik hem malomiza hem canimiza

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hazine Garantisi ~ 9 yıl önce
Efendim yalaka basının dediği gibi Türkiye ekonomisi iyi durumda olmadığından artık projelere finansman bulunamaıyor. Üçüncü Köprü'de de bulunamadı. o yüzden Hazine garantisi verildi. Burada da durum aynı. Çukurova Havalimanı duvara tosladı. Tabii bir sebep de herşeyi bilen Başbakanımızın talimatıyla başlatılan bu projelerin ekonomik açıdan anlam taşımaması. Bu tür para yutan, cahil halkın gözün boyayan, diktatörlerin egosunu tatmin etmekten başka bir işlevi olmayan projelere Batı'da "Beyaz Fil" deniyor. Yani para yutan ancak ekonomiye katkı yapmayan veya "astarı yüzünden pahalı" projeler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000