Servet BAŞOL
Servet BAŞOL [email protected]

Eğitim Nereye Kadar?

Şule N. Aytaç anlatıyor; “1998’de San Francisco’da ‘State of the World’ başlıklı Konferanslar dizisinin birinde Santa Fe Enstitüsü’nden bir profesör bir bulgu aktardı. Vietnam savaşı sonrası Amerikalı’ların pek çok öksüz kalmış Vietnam’lı çocuğu evlat edindiğini ve bu çocukların yedi yaşlarına geldiklerinde daha “ayakkabılarını bile bağlayamadıklarının ortaya çıktığı”nı söylemişti.

Havacılık ve Suç..!

Uçuş Güvenliği Vakfı, 5 Şubat'ta İstanbul'da Pegasus Havayolları Uçuş 2193’un pistten çıkması sonucu yaralananların ve ölen üç kişinin aileleri ve sevdiklerine en içten üzüntülerini ve başsağlığı dileklerini ifade eder.

Kök Neden..!

Bu ağır girişteki asıl amacım, uçak ile ilgili bir olay olduğunda, her kişi, kesim ve kafadan sansürsüz yorumların ortalıkta uçuşmasının nedenlerini arz etmek.!

Böing to Boeing: a 737 History

1899 Nisanında ABD’de tek kanatlı ve buhar motorlu havadan ağır uçağı ile ilk uçan Alman Gustav Weisskopf’dur. Pennsylvanya’daki ilk uçuşunda uçak yerden ancak 7.5m havalanır ve yolu üzerindeki üç katlı bir binayı aşamayarak ona çarpar.

Karşıt Cins

İskenderiye, Makedonya kralı ve Aristo’nun öğrencisi Büyük İskender tarafından M.Ö. 332 yılında Mısır’da kurulmuş bir kentti. Bu kenti önemli kılan ise bilginin merkezi haline gelmesiydi. İskender’in ölümünden sonra (MÖ 323), İskender’in en güvendiği general olan Ptolemaios ve ailesi tarafından yönetildi. Çok büyük bir üniversite ve kitaplık kuruldu.

Bonobo maymunu ateş yakıp yemek yapıyor

Geçtiğimiz yıllarda hayvanların taş çağına girdiği konuşuluyordu. Başlangıçta BBC tarafından duyurulan bu bulgular insanların, insan türünü en akıllı ve ayrıcalıklı tür olarak görmesi fikrine ağır bir darbe daha indirmişti.

Ters ± Uygun

Meşhur Amerikan Üniversitelerinden birinde, dünyaca ünlü bir Hukuk Profesörü olan John Tomkins öğrencilerinin katıldığı yıl sonu imtihanlarını değerlendiriyordu....??

Bedava Yaşıyoruz

Per- ve polifloroalkil maddeler (PFAS), PFOA, PFOS, GenX ve diğer birçok kimyasal maddeyi içeren bir grup, insan yapımı kimyasallardır. PFAS, 1940'lardan beri Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere dünya çapında çeşitli endüstrilerde üretildi ve kullanıldı.

Eurocontrol Hava Trafik Yaz Kargaşası

Avrupa'da hava trafik kontrolü, bir keşmekeş içerisindedir. Uzun süreli gecikmeler, aşırı yüklü alanlardan kaçınmak için gülünç yönlendirme ve derin yerleşik kapasite krizi, yaz dönemi felaketlerinin yıldan yıla birikerek artmasına neden oldu.

Şimdi biliyorum

Bu yılbaşı arifesinde havacılık ve eğitim üzerine ne yazsam ciddi olacak.

Araştırma Üzerine

13 Ekm 1919 tarihinde yapılan “Paris Convention” - Paris Konferansı ile Komisyon çalışmaları başlar. Bu konferansta alınan kararların başında, Havcılık Kuralları Uluslararası Komisyonu (International Commission on Air Navigation - ICAN) kurulması gelir. Fransa’nın “Uluslararası Hava Gezin Komisyonu” tarafından Uluslar arası Havacılık fikrinin gelişmesi, ileride ICAO adını alacak olan bir kuruluşun ilk adımıdır.

ICAO 75 - AJFR 100

Albert Jean François Roper, 21 Nisan 1891'de Paris'te doğdu. Paris'teki Hukuk Fakültesini bitirerek hukuk üzerinde çalışmalarına başladı.

CPDLC Zorunluluğu

Kontrolör Pilot Veri Bağlantı İletişiminin (CPDLC) faydaları açıktır: İşletimsel verimlilik ve güvenlik, pilotlar için basitleştirilmiş uçuş güvertesi Hava Trafik Kontrolü (ATC) iletişimi ve Hava Gezin Servis Sağlayıcıları (ANSP'ler) için CPDLC % 70 kullanımına ulaştığında % 11'lik hava trafik kapasitesi artışı gözlemleniyor. Sistemi yaygınlaştırmak için kapsamlı adımlar atıldı.

GELECEĞİN TEKNOLOJİLERİ VE HAVACILIĞIN GELECEĞİ

Geleceğin Teknolojilerinin, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine küresel anlamda ulaşılmasında önemli bir rol oynadığı kabul edilmiştir. Bu tür bir “4. Endüstri Devrimi” teknolojisi hızla gelişirken, bu cephedeki en son güncellemeleri yakalamak hiçte kolay olmayacaktır.

Düşün ve bizde Düşün.!

İlk havacılığa Esenboğa ATC’de başladığımda, belirli frekans aralıkları ile uçaklarla görüşür, hava trafiğini yönlendirirdik. Bu frekans boyunu cihazında ayarlayan herkes, iletişimin bir parçası olurdu.

Electronic Warfare (EW)

Elektromanyetik spektrum, çağımız görevlerinin hepsini kapsamaktadır. Yerde, denizde, havada ya da alanda birden fazla dalga boyunu kazanmadan başarı elde edemezsiniz. Elektronik savaş üç şekilde kullanılır: saldırgan, savunmacı ve destekleyici önlemler. Elektronik Savaş (EW) alanındaki stratejik çözümleri geliştirmeye ve geliştirmeye devam etmekte olan her bir şirket, elektromanyetik spektrum operasyonlarının karmaşık yönü ve stratejik önemini herkesten daha iyi anlamış demektir.

Üç Tekme Kuralı

Bir İngiliz avukat Truro yakınlarında ördek avına çıkar. Bir ördeği vurup düşürür, ancak ördek çitin diğer tarafındaki çiftçinin tarlasına düşer.

Yaşamın içinden…

Tıbbi yanlarını, yapılan ameliyatların gerçeğe yakın olup olmadığını veya otistik bir doktorun, özellikle de “cerrah” olmasının doğruluğunu tartışmayı bir kenara koyarak söylüyorum. Bence kalbe dokunan, insanı düşündüren, dostluğu, merhameti, insafa gelmeyi işleyen bir dizi ve gerçekten bu anlamda çok severek takip ediyorum.

Birikim ve Akıl

1989 senesi Ekim ayında Alman ekibine SunExpress’i kurmak üzere katıldım. Bana sordular, “Uçuş İşletme Kontrol Merkezi’ni nasıl kurmak istersin?” diye. Lisanslı alsam maliyet artacak ve bazı yanlışlar birlikte gelecek, üstelik uçmaya daha çok var, “ben adayları seçip işe alıp yetiştiririm” dedim.

Hayatımız bizim eserimiz

Bir müteahhidin yanında çalışmış olan usta, "Artık yoruldum" diyerek işten ayrılmaya karar verir. Müteahhit, ona, "Son olarak senden bana bir ev daha yapmanı rica ediyorum" der. Usta birkaç işçi toplar ama o kadar yorgundur ki pek fazla özen göstermez.

Copy-paste

Hep bir yerlere, bir şeylere yetişme telaşındasınız değil mi? Hiç vaktiniz yok; “fast live”, “fast food”, “fast music”, “fast love” ve dikte ettirilen “yükselen değerler”, “in” ler, “out” lar…

Teknik köşe paylaşımları

Almanlar, 2.Dünya savaşında vurulan uçakları inceleyerek en çok isabet alan yerlerine göre zırh geliştirmişler. Görüldüğü gibi motor kısmında hiç mermi izi yok, bu sebeple motora zırh koymamışlar.

Ching Shih

Ching Shih ya da diger bir deyişle Cheng I Sao, Orta Çin’in bir korsanıydı

124-262-52-314

“THY, dünyanın 124 ülkesinde 262 havalimanına, Türkiye’de 52 şehir olmak üzere toplam 314 noktaya uçuyor.” Böyle bir başlık ile övünmeli mi, dövünmeli miyiz? Bu tür işletme, ancak Belediye Şehirlerarası Otobüs Garajları'nda olur.

Farkındalık ve Bilinç

Vücutlarımız aracılığı ile ulaşırız diğer insanlara ve dünyaya. Başkaları ile konuşmak, başkalarına yardımcı olmak, çalışmak, yaratmak, sevmek için hep vücutlarımızı kullanırız. Vücutlarımızla var oluruz. Varlığımızı vücutlarımız içinden hissederiz...