Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com

Fırtınanın fıtratı!

Antalya Havalimanı’nda yaşadığımız hortum faciasının ve o inanılmaz görüntülerin unutulmamasını istiyorum. Amerikan Federal Havacılık İdaresi FAA’nın, meteorolojik olaylara ilişkin havacılık işletmelerine yönelik hazırladığı tavsiye ve uyarı içeren 80 sayfalık dokümanın ilk maddesinde ne yazıyor biliyor musunuz?

THY ile Sunexpress pilot havuzu oluşturacak - SHGM’de beyin göçü!

Geçtiğimiz cumartesi akşamı, Türk Hava Yolları Kokpit İstihdam Müdürlüğü tarafından, alım sürecinde başarısız olan pilot adaylarına gönderilen bir e posta elime ulaştı. THY’nin pilot seçim süreçlerinde, “Bekleme sürecine” alınan adaylara tekrar umut veren duyuruyu içeren e-postada, THY ile Sunexpress Havayolları arasında önemli bir projeden bahsediliyordu.

Pilotaj eğitiminde çifte standart mı var?

Konunun hassasiyeti dolayısıyla üzerinde durmaya değer gördüğüm bir mevzu hakkında detaylı bir araştırma yapma fırsatı yakaladım.

Ne oluyor? Türkiye’deki her üç jetten biri satılık!

Türkiye’de iş jeti pazarı 2001 krizinden sonra belki de en zor dönemlerinden birini yaşıyor. 2016 yılına kadar altın çağını yaşayan iş jeti pazarında bugünlerde herkes dertli mi dertli… Hava taksi ruhsatı olan firmalar birer ikişer uçaklarını satıp ruhsatlarını iptal ederken özellikle inşaat sektöründe yaşanan kriz, iş jeti pazarına da doğrudan yansıyor.

Pilot eğitiminde merdivenaltı oluşumlara dikkat!

Türkiye’de pilotaj eğitimi konusunda havayolu şirketlerinin aklı başına geç de olsa gelmiş görünüyor. Yakın geçmişe kadar havayolu şirketleri, pilot ihtiyacına yönelik ortaya konulan orta ve uzun vadeli projeksiyonları kulak ardı ettiği için bugün yaşanan pilot karaborsasının da en büyük kaybedeni oldular.

2018 yılı eğitim uçaklarının yaşadığı kazalarla hatırlanacak!

2018 yılı, üst üste yaşanan kazalardan dolayı kötü anılarla hatırlayacağımız bir yıl olacak. Geçen Mart ayında İran hava sahasında düşen TC-TRB kuyruk tescilli Challenger tipi uçağın yaşadığı kazada dramatik hikayelere tanık olduk.

Sabiha Gökçen’deki ikinci pistte büyük çatlak!

İstanbul Havalimanı’ndaki iki erteleme ne kadar önemliyse Sabiha Gökçen Havalimanı ikinci pistinin yıllardır bitirilememesi de en az o kadar önemlidir. Ancak ne yazık ki Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 10 yıldır kaplumbağa hızıyla ilerleyen ikinci pist meselesi neredeyse hiç konuşulmuyor. 2008 yılında niyet olarak ortaya çıkan pist projesi, 2014 yılında ihalesi yapılarak hayata geçirilse de yapım süreci en az ihale öncesi kadar ağır aksak ilerliyor.

Öğretmen pilotlar bir bir kaçıyor!

Havayolu sektörünün o kadar çok pilota ihtiyacı var ki, havayolu şirketlerinin işe alım kriterleri esnetildikçe esnetiliyor. Daha önce defalarca yazdım. Biliyorsunuz bundan birkaç yıl öncesine kadar TürkHava Yolları, mühendisten başka yetiştirilmek üzere pilot aday adayı kabul etmiyordu. Sonrasında herhangi bir üniversiteden mezun olma, o da yetmedi açıköğretim, o da yetmedi iki yıllık örgün, o da yetmedi iki yıllık açıköğretimmezununu dahi akademiye kabul etmeye başladı.

Otoparkçı TALPA! Pilotlar ve kabin memurlarının yorum şikayeti

Açıkçası Talpa’yı, havacılık sektöründeki diğer sivil toplum örgütlerinden ayrı değerlendirmekte fayda var çünkü Talpa’nın başkanlık koltuğuna geçmek demek; şiddetli türbülansa giren bir uçakta saatlerce yolculuk etmek demek.

Yeni havalimanında taşınma sancısı

İstanbul Havalimanı’na taşıma süreci ile ilgili resmi tarih 30-31 Aralık... Havayolu şirketleri ve diğer unsurlar, uzun süredir bu tarihe göre planlamasını yapıyorlar.

İstanbul Havalimanı ücret tarifesi kime yarar kime kaybettirir?

Türkiye’deki havalimanlarında ücret tarifelerini belirleyen kurum Devlet Hava Meydanları İşletmeleri… Her yılın sonuna doğru, bir sonraki yılın tarifeleri güncellenir ve yeni liste son haliyle kuruma ait internet sitesinde paylaşılır. Havacılık işletmeleri de hangi hizmeti ne kadar ücrete satın alacaklarını bu listeden takip eder ve hesabını kitabını ona göre yapar.

Atatürk Havalimanı VFR uçuşa kapalı olacak - Demirağ ailesinin miras beklentisi!

İstanbul Yeni Havalimanı’na ilk kazma vurulduğu andan itibaren yeni havalimanı kadar, Atatürk Havalimanı’nın akıbetinin ne olacağı da merak ediliyordu. 29 Ekim’deki açılış gününde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “ Atatürk Havalimanı’nı kendi adıyla açık tutacağız” ifadesinden sonra, en azından havalimanının kapatılmayacağını anlamış olduk ama nasıl hizmet vereceği konusunda yine de aklımızda soru işaretleri vardı.

İki üniversitenin kavgası pilot adaylarını vurdu!

19 Mayıs Üniversitesi ile Samsun Üniversitesi arasındaki UZAYTEM savaşının kaybedeni, yine olayla uzaktan yakından ilgisi olmayan pilot adayları olacak gibi görünüyor.

Yeni havalimanı açılışına yalaka gazeteciler yerine kimler gelmeliydi?

Çok konuştuk, üzerinde çok tartıştık… 42 ayın sonunda yeni havalimanını gösterişli bir törenle hizmete açtık. Öncelikle, böylesine büyük bir projenin hayata geçirilmesinde katkısı olan herkesi tebrik etmek gerekir.

Eğrisiyle doğrusuyla İstanbul Yeni Havalimanı izlenimlerim

Bugün (29 Ekim) İstanbul yeni havalimanına kavuşuyor. Açılacak mı açılmayacak mı, açılacaksa tam kapasite mi sembolik mi açılacak tartışmaları arasında yeni havalimanı devlet töreniyle havacılık serüvenine başlıyor. Bu hafta böylesine önemli bir konu dışında yazmak abesle iştigal olacağı için Pazartesi günü açılıştaki izlenimlerimi tarafsız gözle sizlere aktaracağım.

Pilot level sınavlarında şaibe mi var?

Pilotların dil seviyelerini tespit etme ve lisanslarına işleme görevi, birkaç yıl öncesine kadar Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün kontrolündeydi. Zaman içerisinde sektördeki pilot sayısının artması ve dolayısıyla talebin karşılanabilir olmaktan çıkması üzerine, SHGM sınav yetkisini bazı eğitim kuruluşlarına devretti.

İran kadar olamıyoruz!

İran’da geçen Mart ayında yaşanan uçak kazasına ait ön raporu okurken Türkiye’de yaşanan ancak hiçbirinin sebebini öğrenemediğimiz uçak kazalarını hatırladım.

THY kokpitini bekleyen tehlike

Türk Hava Yolları’nın kokpit personeli seçimi konusunda geçmiş yıllarda ne kadar katı bir tutum sergilediğini en iyi kim biliyor biliyor musunuz?

Yeni havalimanında devletin kasasından para çıkacak mı?

İstanbul yeni havalimanı, sözleşmeye göre taahhüt edilen 42 aylık inşaat süresinin bitimine bir gün kala yani 29 Ekim 2018 tarihinde resmi olarak açılacak.

Teknofest’te neler gördüm?

20 Eylül Perşembe günü Teknoloji, Uzay ve Havacılık Festivali Teknofest’i izlemek için İstanbul yeni havalimanının yolunu tuttum. 4 gün sürecek festivalin bir kısmının havacılık temalı olması Teknofest’i ilgi alanım içerisine sokarken festival yoluna düşmeden önce aklımdaki ilk soru, on binlerce insanın havalimanına nasıl ve ne kadar sürede ulaşacağı idi.

Zaman Bilal Ekşi’yi haklı çıkardı - Yeni havalimanının adı ICAO sitesinde

Türk Hava Yolları’nın yeni havalimanına taşınma planındaki son dakika değişikliğini, geçen hafta Airporthaber’den okudunuz. Güvenilir kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre, THY ilk etapta bağlantısız uçuşları ve filodan 20 ila 30 uçağı yeni havalimanında konuşlandıracak.

THY pilotlarını zam tatmin etmedi. Pilotlar arasındaki ücret dengesizliği

Şu anda pilotlar ile havayolu şirketleri arasındaki durumu en iyi tarif eden cümle, sanıyorum budur. Yıllar içinde güle oynaya uçakları filolarına katan, patlayan flaşlar eşliğinde milyar dolarlık uçak siparişlerinin altına imza atanlar, bugün sadece o uçakları sipariş etmenin yetmediğini, aynı zamanda o uçakları uçuracak pilot yetiştirilmesi gerektiğini de hatırlayınca iş işten çoktan geçmişti.

Başka THK yok!

Türk Hava Kurumu, eski genel başkan Osman Yıldırım döneminde uygulanan yanlış politikaların acısını daha uzun yıllar çekecek gibi görünüyor. Kurumun DNA’sı o kadar bozulmuş ki, yeniden yapılanma süreci yıllardır devam ediyor olsa da, bir türlü taşlar yerine oturmuyor, sağlıklı bir sistem kurulamıyor.

Pilotları tutmanın tek yolu dövizle maaş! THY’ye bir önerim var

Türk sivil havacılığı hareketli bir bayram dönemini daha geride bıraktı. Havayolları tavan fiyattan bilet satarken buna rağmen uçaklar neredeyse yüzde 100 dolulukla uçtu. Böyle olunca da yüzler güldü, kasalar doldu. Patronlar avucunu ovuşturadursun, bayram yoğunluğunun hemen sonrasında yüzleşilmesi ve kısa vadede çözüme kavuşturulması gereken iki önemli konu…

THY ABD’ye rest çekebilir mi? Salgın riskine karşı sağlık skandalı

Şartlar ne olursa olsun, Türk Hava Yolları’nın hem iç hem de dış politikada açıkça ‘taraf’ olmasını doğru bulmuyorum. Global bir pazarda; Asya’dan Afrika’ya, Amerika’dan Avrupa’ya, 7 kıtanın 5’ine uçan ve dünyanın en çok ülkesine uçmasıyla övündüğümüz THY’nin, ülkeler arası politikaya müdahil olması, her açıdan yanlış bir tutumdur.