Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com

Türkiye ucuz çöplük mü?

Avrupa’da tek bir üst hava sahası oluşturmak için kurulan Eurocontrol, hava aracı ağırlık ve mesafe kat sayılarını baz alarak birim fiyat üzerinden havayolu şirketlerine üst geçiş faturası çıkarıyor.

Son kurban Atlasglobal mi?

Türk sivil havacılığının miladı olarak nitelendirilen 2003 yılından itibaren, havayolları açısından iki farklı fotoğraf görebiliriz.

THY'nin MAX sorunu!

Sanırım Boeing 737 MAX krizinin sonuna doğru yaklaşıyoruz. Kısa süre içerisinde üst üste yaşadığı iki kaza sonrasında tüm dünyada, “güvensiz” ilan edilen Boeing’in MAX modelinin, önümüzdeki yıl başlarında yeniden gökyüzü ile buluşması olası…

THY'nin asıl rakibi kim!

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın, farklı zamanlarda özel havayollarına yönelik iki eleştirel açıklaması oldu.

THY’nin personel sayısındaki anormal artış! THY uçak kiralamak için neden kışı bekledi!

Türk Hava Yolları’nın yılın ilk 9 ayına ilişkin faaliyet raporunda en dikkat çekici noktalardan biri gider kalemindeki artışlar…

İstanbul Havalimanı için korkutucu senaryolar boşa çıktı!

İstanbul Havalimanı’nın resmi olarak açılışının üzerinden tam bir yıl geçti. 29 Ekim 2018 tarihinde resmen açılan İstanbul Havalimanı’nın geride kalan bir yılında, ufak tefek sorunlar yaşansa da, havalimanının yerini, yönünü, konumunu, inşaat kalitesini sorgulatacak, çok önemli sıkıntılarla karşılaşılmadığının altını çizmek gerekiyor. En azından şimdilik...

THY'nin e nabız'a girmesi yasal mı?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Havacılık Sağlık Talimatıyla(SHT-MED), havacılık personellerinin sağlık muayene kuralları ve esasları belirlenerek sağlık raporlarını düzenleme yetkisi bazı hastanelere verilmiştir.

THY israfa dur diyebilecek mi?

Türk Hava Yolları, bu yıl başında belirlenen yolcu sayısı hedefinin tutmayacağını anlayınca, yıl ortasında hedef rakamı bir miktar aşağı çekti. Dolayısıyla, mevcut şartlarda hedef gelir rakamlarına ulaşamamak endişesi de kurum içerisinde hakim görüş olarak ortaya çıktı.

THY'den kafa karıştıran ilan!

Türk Hava Yolları’nın, Boeing 737 MAX uçaklarının yere indirilmesinden sonra, gelecekle ilgili bazı planlarını yeniden revize etmek zorunda kaldığını biliyoruz.

Uçakta hava polisi de nereden çıktı?

Uçaklarda sivil polis bulundurulmasına ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Sivil hava polisinin, görev ve sorumluluklarının yanı sıra seçme kriterleri ve uygulama esaslarına ilişkin bilgiler yönetmelikte yer alıyor.

THY İGA'dan ne istedi? THY'den 500 pilota kötü haber!

İstanbul Havalimanı’ndaki maliyetler konusunun, başta THY olmak üzere; Havayolları ve yer hizmetleri kuruluşları ile birlikte terminal içerisindeki ticari işletmeler için rahatsız edici boyuta geldiğini duyuyoruz.

İstanbul Havalimanı hub olmak istiyorsa... SAW'da metro ve pist neden bitmiyor?

İki hafta önceki yazımda Çin’de inşa edilen Daxing Havalimanı ile İstanbul Havalimanı arasındaki farklara değinmiştim. Orada en önemli noktalardan biri Çin’deki güçlü birkaç havayolunun Daxing Havalimanı’nı domine etme gücü var iken İstanbul Havalimanı’nın sadece THY’ye endeksli olmasından dolayı risk taşıdığı idi.

İstanbul Havalimanı'nda, El Maktum riski!

İstanbul Havalimanı’nda tüm etapların tamamlanarak projenin son haline gelmesi için verilen tarih 2028…

İstanbul Havalimanı ile Daxing Havalimanı arasındaki farklar!

Yapım dönemi hemen hemen aynı tarihlere denk geldiği için İstanbul Havalimanı ile sık sık maliyet kıyasına sokulan Çin’in yeni havalimanı Daxing Airport, bu ay içerisinde açılacak. Uzun süre önce planlanan açılış tarihi 20 Eylül’dü ancak o tarihin 10 gün kadar daha geriye çekilme ihtimali var. Yani her şey eksiksiz tastamam ve havalimanı bugün yarın açılışa hazır vaziyette.

THY özel havayollarından neden rahatsız oldu?

Biliyorsunuz, Türk Hava Yolları 2019 yılının ilk yarısında 1.12 milyar TL zarar açıklarken aynı dönem içerisinde Pegasus Havayolları 110 milyon TL kar etti.

Ben pilotum bana kül yutturamazlar!

Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Türk Hava Kurumu arasındaki yangın söndürme polemiğinde sizce kim haklı?

THY 2016 ruhuna dönerse...

Türk Hava Yolları, 2015 yılından itibaren, bir yıl içerisinde, birçok krizi art arda yaşadı.

Balon patladı patlayacak!

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün sorumluluk alanına giren hava araçları arasında balonlar da var. Türkiye’de son dönemde çok ciddi bir pazar haline gelen ve özellikle yabancı turistlerin artan ilgisi ile ciddi ciroların konuşulduğu bir alana dönüşen balonculuk sektöründe neler olup bittiğini maalesef yakından takip edemiyoruz.

THY tarihine geçecek ibretlik fotoğraf -Onur Air ile ilgili gizlenen gerçek!

Bu fotoğraf karesine iyi bakın… THY tarihinde böyle bir fotoğraf karesiyle karşılaşmadınız, emin olamıyorum ama umarım bir daha da karşılaşmazsınız.

Bir Türkiye klasiği... Ya o uçak düşseydi?

Türkiye'de eğer havayolu değilsen, hele Türk Hava Yollar veya İGA değilsen işin çok ama çok zor.

THK uçakları tu kaka mı oldu?

Türk Hava Kurumu yangın uçaklarının Dalaman’daki orman yangınına müdahale etmek yerine Ankara ve İzmir’de zincirlere bağlandığını Airporthaber gündeme getirmemiş olsa böylesine hayati bir gerçeğin belki de kimse farkına bile varmayacaktı.

Çatışmaların ortasındaki THY

Türk Hava Yolları’nda, son genel kuruldan Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ve ekibinin güçlenerek çıkması ile yeni bir atama-görevden alma furyası beklentisi vardı ve çok geçmeden bu da gerçekleşti. Sanırım önümüzdeki birkaç Cuma akşamı daha, buna benzer atamalarla karşılaşacağız.

Kartallar yüksek uçuyor - Bilal Ekşi kimdir?

Türkiye’de havacılık eğitimi veren 70’in üzerinde üniversite, 30 civarında da lise seviyesinde eğitim kurumu var.

THY, TSK'ya dönen pilota maaş verebilir mi?

Bugünlerde, Türk Hava Yolları’nda görev yapan birçok çalışanın, ağırlıklı olarak pilotların kimyasını bozan ve şaşkınlıkla birlikte onları biraz da öfkelendiren iki konu vardı. Biri Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın açıklaması, diğeri de yurtdışında yayınlanan pilot alım ilanı…

Pilotaj eğitiminde aman dikkat!

Türkiye’de havacılık sektörünün son yıllardaki hızlı büyümesine paralel olarak havacılık eğitimi veren kuruluş sayısında da aynı oranda hatta daha hızlı bir büyüme yaşandı.