Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com

THY'den maaşlara kapasite formülü!

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, pandemi sürecinde uzun süre sessizliği tercih etmişti. Bu sessizliğini geçen hafta içerisinde art arda verdiği iki röportajla bozdu Aycı. Açıklamalarında iki önemli nokta vardı.

THY'nin bir yılda radikal değişimi - THY neden suskun?

Türk Hava Yolları'nın milli bayramlar konusundaki hassasiyetinden hoşnut olmayan var mı? Siyasi görüşü ne olursa olsun, THY'nin özellikle son bir yıldır milli bayramlar ve ulusal hassasiyetler konusunda, alışılagelmişin dışında duyarlı oluşundan rahatsız olan var mı?

THY'de pilot maaşları kesilecek mi?

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, bir süre önce katıldığı bir canlı yayında, coronavirüs sürecinde hem üst düzey yöneticilerin hem de çalışanların bir takım fedakarlıklarda bulunduğunun altını çizmişti.

Pilot eğitim sistemi çökerse yine yabancı pilot cenneti oluruz

Bundan iki yıl önce Körfez'in en güçlü havayollarından Emirates ile Avustralyalı Qantas havayolu şirketi, pilot bulamadığı için uçaklarının bir kısmını yere indirmek zorunda kalmıştı.

Devlet desteği olmazsa havacılık sektörümüz çöker!

Coronavirüs'ün havacılık sektörüne(kargo hariç) etkileri diğer sektörlerden daha ağır oldu. Dünya genelinde 25 bin ticari uçağın 20 bin kadarı, bir ayı aşkın süredir uçamıyor. Dolayısıyla havayolu şirketlerinin operasyonları yüzde 90'ın üzerinde durmuş vaziyette...

Atatürk Havalimanı 70 yıl geri gitti!

Atatürk Havalimanı'nda 35 olarak tabir edilen yan yana iki pistin kırılarak hastane inşaatına başlanması, herkesin aklına şu soruyu da getirmiş oldu: “ O kadar kullanılabilecek uygun alan varken neden orası?”

İstanbul Havalimanı'nın riski kimin omuzlarında?

İstanbul'un Avrupa yakasında yolcu taşımacılığına açık tek havalimanı olması koşulu ile ihale edilen İstanbul Havalimanı için, 12 yıl boyunca yolcu gelir garantisi verildi. 22 milyar euro+KDV kira bedeli karşılığı ihaleyi alan 5'li konsorsiyum (5'inci ortak Kolin sonradan ayrıldı), 25 yıl boyunca bu bedeli DHMİ'ye ödemeyi taahhüt etmiş oldu.

Havayollarının ilk gözüne kestirdiği neden hep pilotlar oluyor?

Havacılık sektöründe, temini güç meslekler statüsünde yer alan pilotlar ile havayolu şirketleri arasındaki ilişkiyi en iyi özetleyen sözlerden biri şu olabilir:

11 Eylül'den daha ağır çöküş!

Dünya havacılık endüstrisi için, şu an yaşadığımız küresel krizdeki kaybının karşılaştırılabileceği en somut örnek, 2001 yılındaki 11 Eylül saldırıları ve sonrasındaki finansal çöküş...

Önce siz taşın altına elinizi koyun!

Coronavirüs'ün havacılık sektörüne şu ana kadarki etkisi, buzdağının ucu olarak yorumlanıyor. Bir de buzdağının görünmeyen kısmı var ki, işte orası asıl felaket senaryosu...

Havacılık sektörünün Kurtuluş Savaşı

Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkarak dünyaya yayılan Coronavirüs'ün havacılık sektörüne etkisi sanılandan çok daha ağır olacak gibi görünüyor.

THY para basarken tasarruf yaptı!

Boeing 737 MAX krizinin yaşandığı, İstanbul Havalimanı’na taşınma ve operasyon maliyetinin sırtına yüklendiği, yolcu hedefinin epey gerisinde kalındığı bir yılda elde ettiği 4 milyar 536 milyon TL’lik kârdan dolayı Türk Hava Yolları’nı kutlamak gerekir!

Yurtdışında pilotaj eğitimi alma dönemi bitti mi?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün, yurtdışından alınan pilot lisanslarının çevrilmesine ilişkin son taslak çalışması, sektördeki dengeleri değiştirecek gibi görünüyor.

THY'nin yalıları cepten yiyor!

Türk Hava Yolları, bundan tam 12 yıl önce, Boğaz'da iki yalı kiraladı. Fehime ve Hatice Sultan yalıları... O dönem THY'nin yönetim kurulu başkanlığı koltuğunda Candan Karlıtekin vardı. Yalılar, doğrudan THY üzerinden değil, yüzde 50 ortağı olduğu ikram şirketi Turkish DO&CO tarafından kiralandı. Mülkiyeti İl Özel İdaresi'ne ait olan iki yalı için THY, yıllık 5.5 milyon TL (KDV hariç) ödeyecek.

Bir yumruk da siz atmayın!

Sadece Türkiye’de değil, dünyanın her hangi bir ülkesinde uçan bir havayolunun, “Bizim için öncelik kâr etmektir, emniyet ikinci plandadır” diyebilmesi olası mı?

Hırsınız batsın!

5 Şubat günü İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yaşanan pistten çıkma hadisesi ile ilgili günlerdir kesintisiz yayınlar izliyoruz. Henüz kara kutu açılmadan, teknik veriler ortaya çıkmadan, tahminler üzerinden senaryolar üretiliyor, suçlular bulunuyor, infazlar yapılıyor.

THY'DEN pilot adaylarına kambiyo senedi! Max'lerden sonra sıra A321neo'da mı?

Türk Hava Yolları, pilot eğitim akademisinde borçlandırarak eğitim verdiği pilot adaylarına bugüne kadar iş ve eğitim sözleşmesi imzalatıyor, eğitimin karşılığı olan 140 bin euro için ise kefalet senedi alıyordu. Eğitim alan kişinin bir şekilde borcunu ödeyememesine önlem olarak, iki kişi kefil oluyor ve senetlere imza atıyordu.

Sabiha Gökçen'de rakamlar ne diyor? İGA o zaman da açıklar mı?

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı için alınan kapasite kısıtlaması kararının, hatalı bir karar olduğu tartışmasız ortada… Böyle bir kararın alınması için birçok koşul gerekli ama gerçek manada biz onların hiç birini, ne duyduk ne gördük…

THY çalışanlara neden prim vermiyor?

‪2010-2015‬ yılları arasında THY’de yönetim kurulu başkanlığı yapan Hamdi Topçu zamanında, iyi performans sergilenen her yılın sonunda, çalışanlara prim verilmeye başlanmıştı.

THY, Anadolujet ile Pegasus’a kafa tutabilir mi?

Türk Hava Yolları’nın, “ Sabiha Gökçen’den Anadolujet yurtdışına açılıyor” açıklamasını nasıl okumak gerekir?

İstanbul Havalimanı ile Atatürk Havalimanı' nın pas sorunu!

İstanbul Havalimanı, geçen hafta etkili olan şiddetli rüzgarda önemli bir sınav verdi. 30 Aralık günü, 24 saatlik periyotta 18 uçak pisti pas geçti.

Yerli uçak nerede?

Yerli otomobil görkemli bir şov ile kamuoyuna tanıtılınca bundan 10 yıl öncesine gittim. Benzer heyecanı yaşadığımız Ekim 2009’a… Ulaştırma Bakanlığı tarafından, “Hedef 2023” sloganı ile düzenlenen Ulaştırma Şura’sında hepimizi heyecanlandıran bir dizi karar alınmıştı. Onların içerisinde en önemlisi de kuşkusuz yerli uçak üretme kararı idi.

THY için hangisi daha riskli? Seri katil babası pilot mu, annesini kaybeden evlat mı?

Türk Hava Yolları; işe alım süreçlerinde, adayların sağlık bilgilerini gayri yasal olarak kontrol ettiği e-nabız sistemine girmeye ve hastaların özel alanlarına tecavüze devam ediyor. Evet bu bir tecavüzdür. İhlaldir. Hasta haklarına kasten saldırıdır.

THY'de bu işin sorumlusu kim?

Türk Hava Yolları, ATPL lisanslarını farklı eğitim kurumlarından (THK, Ayjet, Erah ve yurtdışı vs. ) alan ikinci pilot adayları için geçen yıl Ekim ayında ilan açmıştı. İlan bir süre yayında kaldı. Çok sayıda pilot da bu ilana başvuruda bulundu.

Türkiye ucuz çöplük mü?

Avrupa’da tek bir üst hava sahası oluşturmak için kurulan Eurocontrol, hava aracı ağırlık ve mesafe kat sayılarını baz alarak birim fiyat üzerinden havayolu şirketlerine üst geçiş faturası çıkarıyor.