Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com

THY'de uçak siparişleri iptal mi ediliyor? Ankara noteri SHGM!

Bu hafta Türk Hava Yolları ile ilgili önemli iki bilgi kulislerde konuşuluyor. Önümüzdeki süreçte THY'nin kapasite kullanımını doğrudan ilgilendiren iki hamleden birisi Airbus ile sipariş iptaline ilişkin görüşmeler...

Türkiye'de bir buçuk havayolu bile kalmaz!

Pandemi dolayısıyla havayolu şirketleri altı aydan bu yana kısıtlı şekilde operasyonlarını yürütüyor. Bu süreçte, operasyonlarına kısmi olarak devam eden havayolları da oldu, tamamen durduranlar da...

Krizde bile THY'nin parası Lufthansa'nın kasasına gidiyor

Krizde bile THY'nin parası Lufthansa'nın kasasına gidiyor Türk Hava Yolları, 2012 yılında kokpit ve kabin maliyetlerini düşürmek amacıyla yüzde 50'sine ortak olduğu Sunexpress Havayolları'na ait uçakları, ekipleriyle birlikte alt marka Anadolujet'e kiralamaya başladı.

THY'de ayrılık mı var?

Türk Hava Yolları, bundan birkaç yıl önce, Aydın'daki Uçuş Akademisi'ni ortaklık bünyesinden ayırarak, anonim şirket haline getirmişti. O dönem, akademide görev yapan, başkan ve müdürler hariç, diğer çalışanlar; Türk Hava Yolları bünyesinden çıkarılarak Çıldır A.Ş'ye geçmesi için önlerine konulan sözleşmeyi imzalamak durumunda kalmış, imzalamayanlarla da yollar ayrılmıştı.

THY ölümü gösterip sıtmaya razı mı edecek? THY'nin Akgül'leri...

Türk Hava Yolları'nın pandemi dönemindeki ücret politikası, açık bir ekonomik şiddete dönüştü dersek inanın abartı yapmış olmayız.

THY'nin taşeron arpalığı ve bankamatik müdürleri!

Türk Hava Yolları'nın hasta taşıma şirketi Air Clinic, normalleşme sürecinin başladığı 1 Haziran'dan bu yana 100 bin tekerlekli sandalyeli yolcuya hizmet vermiş. Normal zamanda aylık 200 bin yolcu tekerlekli sandalye kullanırken pandemi döneminde bu sayı 50 binlere kadar gerilemiş... Buna da şükür diyorlar(!)

Bu uçak bu THY yönetimini taşımıyor

Aylardır Türk Hava Yolları yönetiminin, bir kısım çalışanı ile hesap kesme saçmalıklarını izleyip duruyoruz. O günlerde, piyasa şartlarında pilotları elinde tutmak için zam yapmak zorunda kalan THY, bugün pandemiyi fırsat bilerek kendi çalışanları ile bir hesaplaşmanın derdine düştü.

THY'nin elindeki ayna düşerse...

Türk Hava Yolları ile Hava İş Sendikası arasında 'ücret kesintisi'ne ilişkin görüşmeler şimdilik rafa kalktı. Bundan sonra nasıl bir yol haritası izlenecek, bunu ne THY tarafı ne Hava İş tarafı ne de çalışanlar biliyor.

THY neden anlaşmayı uzatıyor? SHGM'deki atamalar neyin nesi?

Türk Hava Yolları ile Hava İş Sendikası arasında, çalışanların maaş düzenlemesine ilişkin görüşmelerde yeni bir gelişme yok...

THY'de pilot eğitimleri duracak mı?

Türk Hava Yolları'nın pandemi süresince hem yolcularla hem de kendi çalışanları ile iletişim konusunda sınıfta kaldığını söylersek sanırım haksızlık etmiş olmayız. İptal edilen uçuşlar, bu uçuşlara ait bilet iadeleri, uçuşların başlangıç tarihleri gibi konularda birçok yolcu ne çağrı merkezlerine ulaşabildi ne de sosyal medyadaki THY'ye ait hesaplardan sorularına yanıt bulabildi.

SAW ikinci pistinde ikinci çatlak!

İstanbul Havalimanı'nın sıfırdan başlayarak iki pist ve bir terminal ile birlikte 42 ayda tamamlanmış olmasına rağmen Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki ikinci pistin 61 aylık inşaat süresine rağmen bitirilememiş olmasını; betonla, asfaltla, toprakla açıklamak artık çok mümkün görünmüyor. Kusura bakmayın ama, öyle olaylara tanık oluyoruz ki, 21 Haziran 2017 tarihinde bitirilerek teslim edilmesi gereken pistin 61 aylık inşaat süresine rağmen bir türlü bitirilememesini salt “inşaata bağlamanın saflık olduğunu düşünenlerdenim artık...

THY, müdür ve başkan cenneti oldu!

THY'nin medyada bazı kalemleri var. THY'nin başı her sıkıştığında başvurduğu talimatla kalemşörlük yapan bu birkaç ismin yazılarını okuyarak, talimatın nereden geldiğini ve her bir satırın ne amaçla yazdırıldığını anlamanız mümkün olur.

THY 5 yılda vizyonunu kaybetti

Türk Hava Yolları'nın, ‪2010 -2015‬ ve ‪2015-2020‬ yılları arasını kapsayan 5'er yıllık iki bölümünü siyah ile beyaz gibi birbirinden ayırmak gerekiyor. 2010 yılı öncesinde atılan doğru adımların, sonrasındaki beş yılı kapsayan dönemde, bayrak taşıyıcı havayolunu hangi seviyelere ulaştırdığını görmek için rakamlara bakmak yeterli olacaktır.

THY'de isimden ve aileden bağımsız torpil!

Son bir hafta içerisinde havacılık sektörümüzde çok konuşulan iki olayı alt alta yazayım...

Havayollarının işi şov yapmak değil!

Son yıllarda gördüğüm örneklerden yola çıkarak şunu söyleyebilirim...Havayolu şirketlerinin gerçek işine odaklanmaktan çıkıp şov yapmaya başlaması, o havayollarının içinde bulunduğu mali tehlikenin en belirgin işaretidir.

Globalden yerele THY!

Türk Hava Yolları'nın pandemi krizinden çıkması için hem yeni para kaynaklarına hem de kendi içerisinde tavizsiz uygulanması gereken tasarruf tedbirlerine ve nakit sağlayacak hamlelere ihtiyacı var.

THY, Turkish Do&Co'dan ne istiyor?

Türk Hava Yolları'nın son yıllarda her krizde hedefe koyduğu ve ilk gözden çıkardığı, her nedense Turkish DO&CO ile onun çalışanları oluyor... 2016'da, 2017'de defalarca benzerleri ile karşılaştık...

THY'den maaşlara kapasite formülü!

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, pandemi sürecinde uzun süre sessizliği tercih etmişti. Bu sessizliğini geçen hafta içerisinde art arda verdiği iki röportajla bozdu Aycı. Açıklamalarında iki önemli nokta vardı.

THY'nin bir yılda radikal değişimi - THY neden suskun?

Türk Hava Yolları'nın milli bayramlar konusundaki hassasiyetinden hoşnut olmayan var mı? Siyasi görüşü ne olursa olsun, THY'nin özellikle son bir yıldır milli bayramlar ve ulusal hassasiyetler konusunda, alışılagelmişin dışında duyarlı oluşundan rahatsız olan var mı?

THY'de pilot maaşları kesilecek mi?

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, bir süre önce katıldığı bir canlı yayında, coronavirüs sürecinde hem üst düzey yöneticilerin hem de çalışanların bir takım fedakarlıklarda bulunduğunun altını çizmişti.

Pilot eğitim sistemi çökerse yine yabancı pilot cenneti oluruz

Bundan iki yıl önce Körfez'in en güçlü havayollarından Emirates ile Avustralyalı Qantas havayolu şirketi, pilot bulamadığı için uçaklarının bir kısmını yere indirmek zorunda kalmıştı.

Devlet desteği olmazsa havacılık sektörümüz çöker!

Coronavirüs'ün havacılık sektörüne(kargo hariç) etkileri diğer sektörlerden daha ağır oldu. Dünya genelinde 25 bin ticari uçağın 20 bin kadarı, bir ayı aşkın süredir uçamıyor. Dolayısıyla havayolu şirketlerinin operasyonları yüzde 90'ın üzerinde durmuş vaziyette...

Atatürk Havalimanı 70 yıl geri gitti!

Atatürk Havalimanı'nda 35 olarak tabir edilen yan yana iki pistin kırılarak hastane inşaatına başlanması, herkesin aklına şu soruyu da getirmiş oldu: “ O kadar kullanılabilecek uygun alan varken neden orası?”

İstanbul Havalimanı'nın riski kimin omuzlarında?

İstanbul'un Avrupa yakasında yolcu taşımacılığına açık tek havalimanı olması koşulu ile ihale edilen İstanbul Havalimanı için, 12 yıl boyunca yolcu gelir garantisi verildi. 22 milyar euro+KDV kira bedeli karşılığı ihaleyi alan 5'li konsorsiyum (5'inci ortak Kolin sonradan ayrıldı), 25 yıl boyunca bu bedeli DHMİ'ye ödemeyi taahhüt etmiş oldu.

Havayollarının ilk gözüne kestirdiği neden hep pilotlar oluyor?

Havacılık sektöründe, temini güç meslekler statüsünde yer alan pilotlar ile havayolu şirketleri arasındaki ilişkiyi en iyi özetleyen sözlerden biri şu olabilir: