Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com

THY 2016 ruhuna dönerse...

Türk Hava Yolları, 2015 yılından itibaren, bir yıl içerisinde, birçok krizi art arda yaşadı.

Balon patladı patlayacak!

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün sorumluluk alanına giren hava araçları arasında balonlar da var. Türkiye’de son dönemde çok ciddi bir pazar haline gelen ve özellikle yabancı turistlerin artan ilgisi ile ciddi ciroların konuşulduğu bir alana dönüşen balonculuk sektöründe neler olup bittiğini maalesef yakından takip edemiyoruz.

THY tarihine geçecek ibretlik fotoğraf -Onur Air ile ilgili gizlenen gerçek!

Bu fotoğraf karesine iyi bakın… THY tarihinde böyle bir fotoğraf karesiyle karşılaşmadınız, emin olamıyorum ama umarım bir daha da karşılaşmazsınız.

Bir Türkiye klasiği... Ya o uçak düşseydi?

Türkiye'de eğer havayolu değilsen, hele Türk Hava Yollar veya İGA değilsen işin çok ama çok zor.

THK uçakları tu kaka mı oldu?

Türk Hava Kurumu yangın uçaklarının Dalaman’daki orman yangınına müdahale etmek yerine Ankara ve İzmir’de zincirlere bağlandığını Airporthaber gündeme getirmemiş olsa böylesine hayati bir gerçeğin belki de kimse farkına bile varmayacaktı.

Çatışmaların ortasındaki THY

Türk Hava Yolları’nda, son genel kuruldan Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ve ekibinin güçlenerek çıkması ile yeni bir atama-görevden alma furyası beklentisi vardı ve çok geçmeden bu da gerçekleşti. Sanırım önümüzdeki birkaç Cuma akşamı daha, buna benzer atamalarla karşılaşacağız.

Kartallar yüksek uçuyor - Bilal Ekşi kimdir?

Türkiye’de havacılık eğitimi veren 70’in üzerinde üniversite, 30 civarında da lise seviyesinde eğitim kurumu var.

THY, TSK'ya dönen pilota maaş verebilir mi?

Bugünlerde, Türk Hava Yolları’nda görev yapan birçok çalışanın, ağırlıklı olarak pilotların kimyasını bozan ve şaşkınlıkla birlikte onları biraz da öfkelendiren iki konu vardı. Biri Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın açıklaması, diğeri de yurtdışında yayınlanan pilot alım ilanı…

Pilotaj eğitiminde aman dikkat!

Türkiye’de havacılık sektörünün son yıllardaki hızlı büyümesine paralel olarak havacılık eğitimi veren kuruluş sayısında da aynı oranda hatta daha hızlı bir büyüme yaşandı.

THY'de neler olmuş neler?

THY Yönetim Kurulu eski Başkanı Hamdi Topçu’nun THY’nin yükseliş dönemi olarak nitelediği, içinde yer aldığı dönemi anlattığı ‘Yerelden Global’e kitabını okudum. Kitapta birçok önemli anekdot olmasına rağmen, kamuoyuna sadece üçüncü havalimanına ilişkin bölüm yansıdı.

İstanbul Havalimanı'nda itfaiye yok mu? O direğin orada ne işi var?

İstanbul Havalimanı'nda kısa süre içerisinde iki uçağın iniş takımlarında ısınma ve alev alma olayı yaşandı. İlk olayda, iniş takımlarına alev almadan soğutularak müdahale edildi, diğerinde ise, müdahale sırasındaki görüntülerde izlediğimiz gibi, alevler söz konusu idi

THY üç yıldıza düştü!

Yolcu deneyimlerinden yola çıkarak havayolu şirketlerini yıldız sayısına göre kategorize eden ve her yıl farklı alanlarda ödüller dağıtan Skytrax, 4 yıldızlı Türk Hava Yolları’nı bu yıl 3 yıldıza layık gördü…

İstanbul Havalimanı'nda neler ucuz neler bedava?

İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu, 1200 Amerikan doları ödeyenlerin katılımcı olarak dinleyebildiği özel organizasyonda ‘Sabah işe milli takım forması giyerek geliyoruz’ demiş…

Air Clinic THY'nin cebine de imajına da zarar veriyor

İstanbul Havalimanı’nda operasyonu yürütme konusunda en çok şikayet alınan şirketlerden biri de Air Clinic isimli firma…

İniş takımı alev alan uçağa TGS müdahale ediyorsa...

İGA Ceo’su Kadri Samsunlu, İstanbul Havalimanı’nın ilk iki haftasını değerlendirirken kamuoyunda eleştirilen noktalara da değindi.

İstanbul Havalimanı’nda PAT sahası sorunları - Rüzgar gülleri kaldırılacak mı?

1953 yılından beri uluslararası uçuşlara ev sahipliği yapan Atatürk Havalimanı, 6 Nisan günü İstanbul-Singapur uçuşu sonrası yolcu trafiğine kapandı. O tarihten itibaren uçuşlar İstanbul Havalimanı’ndan yapılmaya başlandı ve İSL - İST kodları da yer değiştirerek İstanbul Havalimanı İST üçlü kodunu almış oldu.

Atatürk Havalimanı…

Havacılığa dair öğrendiğimiz ilk isim. İlk işyerimiz, aşımız, işimiz, eşimiz, ikinci evimiz, ilk uçuş deneyimi kazandığımız konuksever ev sahibimiz... Şehrin göbeğinde uçak sesleri arasında büyüyen çocukların; geleceğin pilotları, teknisyenleri, kabin memurları olmalarına vesile olan, onlara çocuk yaşta pembe hayaller kurduran yer…

THY’ye yeni havalimanında 4 bacak şoku! THY uçuculara neden 30’ar TL ödeyecek?

Türk Hava Yolları’nda görev yapan uçuş ekiplerinin bu ayki uçuş programlarında, önceki programlara göre önemli bir farklılık var.

“THY Katar’a satılıyor” söylentileri - İstanbul Havalimanı’nda THY tekel mi olacak?

Körfez’in beş yıldızlı havayolu Qatar Airways’in Türk Hava Yolları’nı satın alacağına ilişkin iddia, yine bir seçim öncesinde sosyal medya üzerinden hızla yayıldı. Yıllardır Anadolujet’i Albayraklar’ın, THY’yi de Katar’ın satın alacağına ilişkin aslı astarı olmayan hikayeleri sıkça duyduktan sonra, birçoğu gibi ben de bu iddianın öncekiler gibi asılsız olduğunu düşündüm, önemsemedim.

Boeing’in kimyasını hangi olay bozdu? Kokpitte usta/çırak mı iki iyi usta mı?

Geçen haftaki yazımda Boeing 737 MAX modelinin hızlıca piyasaya sürüldükten sonra pazarlama sürecinde verimlilik, yolcu konforu ve güvenilirlik ilkesine vurgu yaparak pazara çok hızlı şekilde girdiğini yazmıştım.

Boeing 737 MAX modeline ne oluyor? - THY pilotları şirkete nasıl milyonlar kazandırdı?

Dünya sivil havayolu taşımacılığı sektörünün en çok satan uçağı Boeing 737 serisi… Boeing tarihinin en hızlı satan uçağı ise 737 MAX serisi… 100’den fazla havayolu şirketinden bugüne kadar 5 bin 111 sipariş aldı.

Herkes havayolu pilotu olursa, pilotu kim yetiştirecek?

ICAO, dünyada her gün artarak devam eden ticari pilot ihtiyacına sık sık dikkat çekiyor ve buna ilişkin raporlar hazırlıyor. 2010 verilerine göre 2030 yılına kadar, havayolu sektörüne 517 bin 413 ilave pilot gerekli. Dünyanın iki büyük uçak üreticisinden biri olan Boeing’in 2018 verilerine göre ise bu ihtiyaç 2037’ye kadar 800.000’e dayanmış durumda.

Papyonlu bürokratın özel İlişkileri! - Can Erel...

Kalabalık bir CV’nin arkasında ego yüklü bir karakter! Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcılığı görevine gelişi ile gidişi bir oldu. Aslına bakarsanız son 10 yıllık çalışma hayatında en uzun süre görevde kalabildiği yer SHGM idi. Özel sektörde de SHGM’de de tutunamadı.

İGA neden suskun? - Dalkavuklar çark ediyor

İstanbul Havalimanı’nın geleceğine ilişkin felaket senaryosu öngören bir yazı, geçtiğimiz hafta adeta elden ele, dilden dile dolaştı. Gazeteduvar’da yer alan bu yazıda, İstanbul Havalimanı ile ilgili çok ciddi iddialar yer alıyor, projenin şimdiden adeta iflası ilan ediliyordu.

Taşınma işi papatya falına döndü- Herkes mutsuz çünkü…

Taşınıyoruz, taşınmıyoruz… Taşınıyoruz, taşınmıyoruz… Tam olarak papatya falına döndü yeni havalimanına taşınma süreci! 29 Ekim, 31 Aralık’a, 31 Aralık, 3 Mart’a, 3 Mart da, Nisan’da herhangi bir tarihe ertelendi. Başı da olabilir sonu da, şu an için resmi bir tarih yok.