Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com

Havacılıkta işsizlik çanları çalıyor

Dünyanın hangi ülkesinde, bir şehre büyük bir havalimanı yapıldığı için onlarca üniversitede, bir değil beş değil, onlarca havacılık bölümü açılır?

Uçak kazaları pandemi etkisi mi?

Pandemi sonrasında havayolunu tercih eden yolcuların, yeni normaller gereği birçok yeni ve zor prosedürle karşılaşmasının, seyahat alışkanlığının yeniden kazanılması sürecini sekteye uğratacağını düşünenlerdenim.

THY'nin gerçekleri öyle mi?

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı'nın, 2020 yılını değerlendirdiği son açıklamasında önemli detaylar vardı.

THY'de ekip planlama sorunu çözülecek mi? SHGM'de düşük profil sorunu...

Türk Hava Yolları'nın en kritik birimlerinden Ekip Planlama'da, çok ciddi haksızlık ve adaletsizlikler yaşandığına, geçen haftaki yazımda değindim. Yazının altına iliştirilen yüzlerce yorum şunu gösterdi ki, yazıda sadece buz dağının görünen kısmı varmış ve sıkıntı aslında çok daha büyükmüş...

THY ekip planlamadan kötü kokular geliyor

Uçuş ekipleri için, belirli limitler içerisinde, ne kadar çok uçarsan (özellikle tatil günlerinde) ve ne kadar çok yatı görevinde bulunursan maaşın da o oranda yükselir. Ama içinde bulunduğumuz dönem itibariyle, bazı aylarda uçuş ekipleri, birkaç uçuşla tüm ayı kapatmak zorunda kaldı, kalıyor...

THY'de koltuk savaşları!

Türk Hava Yolları'nın hali hazırda ikisinin yüzde 100'ü, 6'sının yüzde 50'si ve kalanının yüzde 50'den daha az hissesi kendine ait olmak üzere 14 iştirak şirketi var.

Havacılık sektörü ne zaman ve nasıl toparlanacak?

Dünya sivil havacılık sektörü, dibe vurduğu 2020 yılını geride bırakmaya hazırlanırken, covid 19'un etkisini uzun yıllar üzerinden atamayacak gibi görünüyor. Operasyon yoğunluğu, yolcu sayısı ve gelirler açısından, 2019 yılının oldukça uzağında kalan ve yılın ilk üç çeyreğinde neredeyse bütün havayollarının ve havalimanı işletmecilerinin (kargo şirketleri hariç) zarar ettiği bir dönem, sanıyorum sivil havacılık tarihinde hiç yaşanmamıştır.

Yarım kalan aşk hikayesi gibi!

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda 2014 yılında ihalesi yapılan ve 2017 yılında hizmete açılması planlanan Tavşantepe-Havalimanı arasındaki 9 kilometrelik metro projesi ile, metro projesinden bir yıl sonra ihalesi yapılan ikinci pistin kaderleri neredeyse birbirinin aynı...

Havayolu şirketlerimiz destek alamazsa, iflaslar kapıda - Pilot eğitimlerinde sıkıntı büyük!

Havayolu sektörü için Haziran ayında başlayan yalancı bahar, Kasım ayı sonu itibariyle yerini tekrar kabus dolu günlere bırakacak gibi görünüyor. Havayolu şirketleri yüzde 40/50'lere kadar çıkardıkları kapasitelerini, yakın dönemde tekrar Mart-Nisan seviyelerine indirmek durumunda kalabilir.

SHGM'nin torpilli doktorlarını kim koruyor? THY Teknik'e yeni müdürler atandı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nde iki pratisyen hekimin medikal asesör olarak yetkilendirilerek EASA regülasyonlarına aykırı atama yapılmasının sektörde rahatsızlık yarattığını geçen hafta yazdık.

Rekor zarar yapan THY'de bir departmanda 36 müdür var!

Türk Hava Yolları, üçüncü çeyrek sonunda 5.2 milyar zarar açıkladı. Sanıyorum bu zarar, THY tarihinin 9 aylık süreçteki en yüksek zarar rakamı oldu. Her şeye rağmen açıklanan zarar rakamları, böyle bir ortamda olağanüstü sayılmaz.

THY’nin yabancı pilot kararı doğru mu?

Mart ayının sonundan itibaren Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede hem iç hatlarda hem de dış hatlarda uçuşlar durmuş, Haziran ayına kadar sadece, tahliye ve kargo uçuşları yapılabilmişti. Bu süre içerisinde havayolu şirketleri kısıtlı şekilde operasyonlarını devam ettirirken birçok havayolu maaş kesintisi ile birlikte, expat olarak bilinen yabancı pilot ve kabin memurları ile ilgili tasarruflarda bulunmuştu.

Uçuş eğitiminde kaza karnemiz

Türkiye'nin en başarılı uçuş okullarından Ayjet'e ait eğitim uçağının düşmesinden sonra kamuoyunda, “ Eğitim uçaklarına ne oluyor?” tarzında yersiz bir tartışma ortamı yaratılmaya çalışıldı.

THY'nin pilotlarına verdiği değer!

2013 yılının Ağustos ayında, Türk Hava Yolları'nda görev yapan iki pilot, uçuş sonrası havalimanından otele giderken saldırgan bir grup tarafından kaçırıldı.

THY pilotlarının borcu 1.3 milyona çıktı

Türk Hava Yolları, kendi akademisinde yetiştirdiği pilotların geri ödemeli eğitim borçlarına ilişkin bir düzenleme yaptı. Bu arada, bu düzenlemenin THY'nin kendi iradesi ile değil Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın doğrudan talimatı ile gerçekleştiğinin altını çizelim.

Havacılıkta kötü günler geride kaldı, daha kötü günler mi geliyor?

Havacılık sektörü için Covid 19 etkisinde geçen ilk altı ay oldukça yıkıcı ve ağır geçti. Bu sürecin ilk üç aylık bölümünde birçok havayolu, tahliye uçuşları ve kargo haricinde hemen hemen operasyonlarını sıfırlarken ABD gibi bazı ülkelerde kısmen iç hat uçuşlarına devam edildi.

THY'de uçak siparişleri iptal mi ediliyor? Ankara noteri SHGM!

Bu hafta Türk Hava Yolları ile ilgili önemli iki bilgi kulislerde konuşuluyor. Önümüzdeki süreçte THY'nin kapasite kullanımını doğrudan ilgilendiren iki hamleden birisi Airbus ile sipariş iptaline ilişkin görüşmeler...

Türkiye'de bir buçuk havayolu bile kalmaz!

Pandemi dolayısıyla havayolu şirketleri altı aydan bu yana kısıtlı şekilde operasyonlarını yürütüyor. Bu süreçte, operasyonlarına kısmi olarak devam eden havayolları da oldu, tamamen durduranlar da...

Krizde bile THY'nin parası Lufthansa'nın kasasına gidiyor

Krizde bile THY'nin parası Lufthansa'nın kasasına gidiyor Türk Hava Yolları, 2012 yılında kokpit ve kabin maliyetlerini düşürmek amacıyla yüzde 50'sine ortak olduğu Sunexpress Havayolları'na ait uçakları, ekipleriyle birlikte alt marka Anadolujet'e kiralamaya başladı.

THY'de ayrılık mı var?

Türk Hava Yolları, bundan birkaç yıl önce, Aydın'daki Uçuş Akademisi'ni ortaklık bünyesinden ayırarak, anonim şirket haline getirmişti. O dönem, akademide görev yapan, başkan ve müdürler hariç, diğer çalışanlar; Türk Hava Yolları bünyesinden çıkarılarak Çıldır A.Ş'ye geçmesi için önlerine konulan sözleşmeyi imzalamak durumunda kalmış, imzalamayanlarla da yollar ayrılmıştı.

THY ölümü gösterip sıtmaya razı mı edecek? THY'nin Akgül'leri...

Türk Hava Yolları'nın pandemi dönemindeki ücret politikası, açık bir ekonomik şiddete dönüştü dersek inanın abartı yapmış olmayız.

THY'nin taşeron arpalığı ve bankamatik müdürleri!

Türk Hava Yolları'nın hasta taşıma şirketi Air Clinic, normalleşme sürecinin başladığı 1 Haziran'dan bu yana 100 bin tekerlekli sandalyeli yolcuya hizmet vermiş. Normal zamanda aylık 200 bin yolcu tekerlekli sandalye kullanırken pandemi döneminde bu sayı 50 binlere kadar gerilemiş... Buna da şükür diyorlar(!)

Bu uçak bu THY yönetimini taşımıyor

Aylardır Türk Hava Yolları yönetiminin, bir kısım çalışanı ile hesap kesme saçmalıklarını izleyip duruyoruz. O günlerde, piyasa şartlarında pilotları elinde tutmak için zam yapmak zorunda kalan THY, bugün pandemiyi fırsat bilerek kendi çalışanları ile bir hesaplaşmanın derdine düştü.

THY'nin elindeki ayna düşerse...

Türk Hava Yolları ile Hava İş Sendikası arasında 'ücret kesintisi'ne ilişkin görüşmeler şimdilik rafa kalktı. Bundan sonra nasıl bir yol haritası izlenecek, bunu ne THY tarafı ne Hava İş tarafı ne de çalışanlar biliyor.

THY neden anlaşmayı uzatıyor? SHGM'deki atamalar neyin nesi?

Türk Hava Yolları ile Hava İş Sendikası arasında, çalışanların maaş düzenlemesine ilişkin görüşmelerde yeni bir gelişme yok...