Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]

21 yıllık rötar!

Sabiha Gökçen Havalimanı'nı şehre bağlayan 7.4 km uzunluğunda idört istasyonluk Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattı nihayet açıldı.

Doktor kabin memuru olursa, kabin memurluğu mezunu kasiyer mi olsun?

Türk Hava Yolları'nın bir süre önce yayınladığı kabin memuru alım ilanına 50 binin üzerinde başvuru oldu. Bu süreçte işe alınması planlanan sayı ise 1200/1300 civarında...

Jenga

Büyüme hızı ile alt yapı gelişimi birbiri ile örtüşmeyen havacılık sektörümüzdeki bazı hamleleri popüler ev oyunlarından jenga'ya benzetiyorum.

THY'de N oldu?

Türk Hava Yolları'nın son 15-16 yıldaki gidişatını N harfine benzetiyorum. 2006 yılına kadar henüz tam olarak kabuğunu kıramamış, kendi yağında kavrulan ve minik adımlar atan bir şirketin, yerelden globale doğru yükselişi o yıllarda başlamıştı.

Havayollarının rötar sınavı

Pandemi dönemi, bir taraftan ekonomik açıdan havayolu şirketlerini ciddi anlamda yıpratırken diğer taraftan havayolları ile yolcular arasındaki sadakati de sarstı ve sarsmaya da devam ediyor. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Çin gibi ülkelerde, iptal edilen uçuşlar ve saatler süren rötarlar dolayısıyla yolcu memnuniyetsizliği en üst seviyelere ulaşırken hem Avrupa'da hem de bizde durum çok farklı değil.

Anadolujet ayrı şirket olmalı mı?

Türk Hava Yolları'nın, pandemi dönemindeki olağanüstü performansından sonra kargoyu ayrı bir şirket haline dönüştürme iştahı bir hayli fazlaydı. Dönemin THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı'nın son zamanlarında, bu düşünce icraat safhasına geçmiş ve hatta şirket kurulumundan, organizasyon çatısına kadar önemli adımlar atılmış olmasına rağmen, sürpriz bir şekilde proje rafa kaldırılmıştı.

Sadece THY pilotları mı yorgun?

Pilotların yorgun uçtuklarına ilişkin tartışmaları takip ediyorum. Uzun süredir göz ardı edilen bu konunun gündeme gelmiş olması önemli ancak sadece Türk Hava Yolları pilotlarının yorgunluğu üzerinde yoğunlaşması doğru değil.

Torpil…

Corendon Airlines'in 16 kişilik ilanını saymazsak üç yıl aradan sonra ilk kez tecrübesiz pilot alımı için Türk Hava Yolları ve Pegasus Havayolları alım hazırlığında...

İÇ hat pazarı daralıyor

Pandeminin etkisini yitirmesi sonrası toparlanma sürecinin önce iç hatlarda sonrasında ülkelerin seyahat prosedürlerini hafifletmesiyle dış hatlarda yaşanacağına yönelik beklentiler hızlı şekilde karşılık buldu.

Uçak yemeğindeki yılan başı komplo mu?

Sunexpress uçağında ikram edilen yemekten yılan başı, salyangoz vs gibi şeylerin çıkmasının yankıları dinecek gibi değil. Görüntüler elime ulaşır ulaşmaz yaşadığım şoku anlatamam...

Okçular Tepesi...

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün iç hatlarda tavan fiyat ve Nisan-Eylül ayları arasında uçuş ekibi transfer yasağı yönetmeliklerine bir kardeş daha geldi geçtiğimiz günlerde...

Havayollarında sorunlu dönem nasıl aşılacak?

Dünyada havacılık sektörü hızla geri gelirken operasyonel aksaklıklar da dikkat çekici seviyelere ulaştı. Havayolu şirketlerinin marka değerlerini korumak için ön plana koydukları 'müşteri memnuniyeti' hızlı geri dönüş sürecinde ciddi anlamda zedelenmiş görünüyor.

Pilot eksiği havayollarının başını ağrıtabilir

Dünya genelindeki uçuş iptali ve rötar istatistiklerini yayınlayan ABD'de Houston merkezli havacılık yazılım şirketi Flightaware'de son dönemde yaşanan iptal ve rötarlar dikkat çekici seviyelerde. Sivil havacılığın en önemli üç merkezi ABD, Çin ve Avrupa'daki rötarlar ve iptaller, normal zamanların çok üzerinde..

THY'nin tercihi Airbus mı Embraer mi olacak?

Türk Hava Yolları'nın İngiliz üretimi RJ 70 ve RJ 100 tipi uçakları filosundan çıkardıktan sonra, potansiyeli düşük ve fiziki koşulları kısıtlı havalimanlarına bölgesel uçuşlar yapma konusunda çok başarılı olduğunu söylemek zor...

Üç yılda üç değer yok oldu

Son üç yıl içerisinde Türk sivil havacılığının baş aktörlerini; Atatürk Havalimanı, Atlasglobal ve son olarak da Onur Havayolları'nı ebediyete uğurladık. Birçoğumuzun asla unutmayacağı çok özel anlar ve unutulmaz anılar bıraktılar.

Aycı gitti icraatları kaldı yadigar

İlker Aycı görevden alınalı çok oldu ama her gün yeni bir meziyetini öğreniyoruz. Kendisi gitti, icraatleri kaldı yadigar...

Havacılığın önündeki 4 pranga

Pandeminin etkisini yitirmesiyle birlikte havacılıkta hızlı bir toparlanma sürecine tanık oluyoruz. Havayolu şirketleri, pandeminin başından itibaren askıya aldıkları destinasyonları yeniden uçuş planlarına dahil ederken, mevcut uçuş noktalarındaki frekans derinliklerini de artırıyorlar.

Genel müdürün "pilotaj eğitimi" planı!

Sivil Havacılık eski Genel Müdürü Bahri Kesici'nin bugünlerde yeni bir uçuş okulu kurmak için hazırlık içerisinde olduğunu öğrendim. Henüz emekli olan bir bürokrat için, genel müdür olduğu dönemdeki çevresini ve bir takım ilişkilerini sıcağı sıcağına paraya çevirme çabası gerçekten takdir edilesi!

Pilot eğitiminde sistem değişiyor mu?

Pandemi dönemi, havacılık sektörü kadar havacılık sektöründe yer edinmek isteyenlerin de kafasını karıştıran, ezberlenen ve alışılagelmiş sistemi allak bullak eden bir süreci beraberinde getirdi.

Boeing yolunu kaybetti!

Dünyanın en büyük uçak kiralama şirketinin CEO'su, son yıllarda kötü bir performans sergileyen Boeing için, " Boeing yolunu kaybetti" ifadelerini kullanmış. Boeing gibi asırlık bir uçak üreticisi için bu sözlerin sarfediliyor olması üzücü...

Ambalaj güzel, içi boş

THY'nin eski yönetim kurulu Başkanı İlker Aycı göreve geldiği ilk günlerde, hemen her fırsatta selefi Hamdi Topçu'nun filo politikasını yerden yere vurur, THY'nin birkaç yıl içerisinde onlarca uçak sipariş etmesini gereksiz bulur ve sık sık eleştirirdi.

Pilot istihdamı artacak mı?

Havayolu sektöründeki hızlı toparlanma süreci, 2019 rakamlarına dönüş için umut veriyor. Pandemi sürecinde toparlanmanın; bölgelere, ülkelere ve hatta havayolu şirketlerine göre farklılık göstereceğine dair öngörüler vardı ve bu öngörülerin haklı olduğunu yaşayarak görebiliyoruz.

Atatürk Havalimanı'na bu kin neden?

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun Atatürk Havalimanı ile ilgili yaptığı son açıklamadan şunu anladım ki, Atatürk Havalimanı'nın yolcu uçuşlarına kapatılmasından sonra lime lime edilmesi safhasına geçilmiş...

Ahmet Bolat: "Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yedirmem"

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, başkan olarak ilk genel kurulunu yaptı. Hissedar sıfatıyla ben de genel kurula katıldım ve genel kurul sonrasındaki sohbet toplantısında sorular sordum ve bazı notlar aldım.

Özçelik İş'in para hortumu kime kadar uzanıyor?

Üyelerin parasıyla kendisine, bugünkü değeriyle 5,8 milyon liralık BMW 7.40 makam aracı alan Özçelik İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci'nin koltuğu sallandıkça tutumu da aynı şiddette, anti demokratikleşiyor.