24 Mart 2015, Salı 14:00:19

İŞTE DÜŞEN UÇAĞIN AN BE AN İRTİFA KAYBI!

Barcelona’dan Dusseldorf Havalimanı’na gitmek üzere havalanan Germanwings uçağı, 38 bin feet’e yükseldikten sonra 14 dakika içinde 6 bin 800 feet’e kadar alçaldı ve radardan kayboldu.
  • boyle bir konuda yorum yapmak ıcın henuz cok ama cok erken soylediklerimle cok alakasız bir seyde cıkabilir cunku veriler cok ham ve yetersiz ,ama insan genede yorum yapmaktan alamıyor kendini benım nacizane gorusum ucak cok yuksek bir hızla cakılmış 400 knot a yakın bir surat ve ucak neredeyse atomize oluyormus geriye hıc birsey kalmamış malesef yolculardan bazıları hiç bulunamayabilir airbus ucaklarında govdenin iki tarafında AOA sensorler bulunur bunlar kabaca 2 kucuk kulakçık gibi dusune bilirsiniz muhtamelen daha once hıc dıkkat etmedniz dikkatli bakarsınız fark edersiniz bu sensorler ucagın critical AOA ye yaklaştıgında yani suratsiz kalıp havada tutunamayıp çökmeye başlamasına fırsat vermeden merkezi bilgisayara bu olayın yaklaştıgını ve kaçınma manevrasını başlatması gerektigini bildirir,uçakda derhal gaz acıp burun asagı verip surat doldurarak ve gaz acarak bu olaydan kaçınma manevrası yapar.bu sistemin adı stall envelope protection system dir. yani uçagın kaderi aslında bu iki kuçuk 'kulakçıga'baglıdır.Eger bu AOA indicator ler birsekilde(buzlanma, fiziksel hasar ) şaşırıp yanlış veri gonderirse ana bilgisayara uçak 'merkezi bilgisayar' hersey yolunda cok guzel bir seyirin ortasında bu kaçınma manevrasını başlatabilir.uçak 4000 5000 fpm gibi bir hızla dalışa gecer bilot full back stick force uygulasa bile uçak pilotun verdigi kumandayı dinlemez kendi bildigini yapmaya devam eder.BOEING ıle AIRBUS ı birbirinden ayıran temel felsefe budur aslında; 'kabaca' boeıng de ucagı pılot ucurur ve ınsan hatasına daha cok yer vardır,airbus da ise ucagı pilot ucurdugunu zanneder ama aslında verdı her kumandayı ınceleyen ve 'işine gelmesse' yapmayan bir ana bilgisayar vardır bu sistemin zafıyeti de yazılım hatalarına acık olmasıdır.ikisininde kendisine gore artıları eksileri vardır yani bu uçak boeing olsaydı düşmezdi yada amstardam daki uçak airbus olsaydı düşmezdi denebilir. Daha önce a320 serisinin aynı sebepden yaşadıgı accident ve incident ların linkleri 1 :http://avherald.com/h? article=47d74074 (Incident: Lufthansa A321 near Bilbao on Nov 5th 2014, loss of 4000 feet of altitude) 2 XL Airways Germany Flight 888T NOT:Okuyan herkesin anlaya bilmesi için teknik terimlerden uzak mümkün oldugunca sade ve basit bir dil kaullanmaya çalıştım teşbihde hata olmaz,herkese bol şans. Yanıtla · Beğen · Gönderiyi Takip Etmeyi Bırak · 2 saat önce
  • Oha!!!!!!!!!!!
  • ŞUUR KAYBI 25 Mart 2015, Çarşamba 09:55:56 Alçalışı başlattıktan sonra şuur kaybı yaşamış olamazlar mı? SİZCE..(Cevap) Tabiki her şey olası, zaten CVR ve FDR bulunmuş artık doğrusu kayıtlardan öğrenilecek,ancak bilinçleri alçalışı başlatacak kadar yerindeyse maskelerini takmışlardır diye düşünüyorum dolayısıyla en az ekstra 15 dakikaları olur,(Hypoxia tam etkiside 14 dakika yere çarpma süreside 14 dakika)bunlar sadece tahmin ,kayıtlardan bambaşka şaşırtıcı detaylar çıkabilir.
  • Karakutuda CCTV kamera kaydı da tutlamaz mı? Kokpit ve kabine kamera konsa görüntüleride Kara kutuda saklansa. Hatta uçakta internet varsa internet üzerinden realtime yer kontrole bile aktarılabilir. Bu gün belediye otobüslerinde bile kamera kaydı tutuluyor. Uçaklarda niye yok.

Barcelona’dan Dusseldorf Havalimanı’na gitmek üzere havalanan Germanwings uçağı, 38 bin feet’e yükseldikten sonra 14 dakika içinde 6 bin 800 feet’e kadar alçaldı ve radardan kayboldu.

Düşük maliyetli havayolu şirketi Germanwings’e ait Barcelona-Dusseldorf seferini yapan Airbus 320 tipi uçak Fransa’nın Digne kenti yakınlarında düştü. Uçağın düşme sebebi kara kutuların incelenmesinden sonra kesinleşecekken uçağa ait radar görüntüleri kazaya ışık tutacak cinstendi.

Barcelona’dan havalandıktan sonra 38 bin feet’e kadar tırmanan ve UTC 09.27’den itibaren irtifa düşürmeye başlayan uçak 14 dakika sonra yani 09.41’de 6 bin 800 feet’e kadar düştü.

Sonrasında uçağın radar bağlantısı kesildi. Bu sırada pilotun irtifa düşürürken acil durum bilgisi verdiği de öne sürüldü.

Öte yandan kaza sonrası Deutsche Lufthansa, borsada %4.4 değer kaybetti. 

Bu arada Fransa Ulaştırma Bakanı Alain Vidalies; düşen yolcu uçağından kurtulan olmadığını açıkladı.

İŞTE DÜŞEN UÇAĞIN AN BE AN İRTİFA KAYBI!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (107)

baby pilot ~ 3 yıl önce
boyle bir konuda yorum yapmak ıcın henuz cok ama cok erken soylediklerimle cok alakasız bir seyde cıkabilir cunku veriler cok ham ve yetersiz ,ama insan genede yorum yapmaktan alamıyor kendini benım nacizane gorusum ucak cok yuksek bir hızla cakılmış 400 knot a yakın bir surat ve ucak neredeyse atomize oluyormus geriye hıc birsey kalmamış malesef yolculardan bazıları hiç bulunamayabilir airbus ucaklarında govdenin iki tarafında AOA sensorler bulunur bunlar kabaca 2 kucuk kulakçık gibi dusune bilirsiniz muhtamelen daha once hıc dıkkat etmedniz dikkatli bakarsınız fark edersiniz bu sensorler ucagın critical AOA ye yaklaştıgında yani suratsiz kalıp havada tutunamayıp çökmeye başlamasına fırsat vermeden merkezi bilgisayara bu olayın yaklaştıgını ve kaçınma manevrasını başlatması gerektigini bildirir,uçakda derhal gaz acıp burun asagı verip surat doldurarak ve gaz acarak bu olaydan kaçınma manevrası yapar.bu sistemin adı stall envelope protection system dir. yani uçagın kaderi aslında bu iki kuçuk 'kulakçıga'baglıdır.Eger bu AOA indicator ler birsekilde(buzlanma, fiziksel hasar ) şaşırıp yanlış veri gonderirse ana bilgisayara uçak 'merkezi bilgisayar' hersey yolunda cok guzel bir seyirin ortasında bu kaçınma manevrasını başlatabilir.uçak 4000 5000 fpm gibi bir hızla dalışa gecer bilot full back stick force uygulasa bile uçak pilotun verdigi kumandayı dinlemez kendi bildigini yapmaya devam eder.BOEING ıle AIRBUS ı birbirinden ayıran temel felsefe budur aslında; 'kabaca' boeıng de ucagı pılot ucurur ve ınsan hatasına daha cok yer vardır,airbus da ise ucagı pilot ucurdugunu zanneder ama aslında verdı her kumandayı ınceleyen ve 'işine gelmesse' yapmayan bir ana bilgisayar vardır bu sistemin zafıyeti de yazılım hatalarına acık olmasıdır.ikisininde kendisine gore artıları eksileri vardır yani bu uçak boeing olsaydı düşmezdi yada amstardam daki uçak airbus olsaydı düşmezdi denebilir. Daha önce a320 serisinin aynı sebepden yaşadıgı accident ve incident ların linkleri 1 :http://avherald.com/h? article=47d74074 (Incident: Lufthansa A321 near Bilbao on Nov 5th 2014, loss of 4000 feet of altitude) 2 XL Airways Germany Flight 888T NOT:Okuyan herkesin anlaya bilmesi için teknik terimlerden uzak mümkün oldugunca sade ve basit bir dil kaullanmaya çalıştım teşbihde hata olmaz,herkese bol şans. Yanıtla · Beğen · Gönderiyi Takip Etmeyi Bırak · 2 saat önce

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 3 yıl önce
Gördüğüm en akıllıca yorum,teşekkürler. Airbus serisini düşürmek gerçekten maharet ister.Benimde şüphelerim var bu yönde,siz daha önce çok güzel dile getirmişsiniz.Ancak flightradara göre(doğru ise)ortalama -2840ft/per min. Fl380'den 6800ft'e yaklaşık 11 dk. kesintisiz alçalma sanki biraz bu ihtimali devre dışı bırakıyor gibi.
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Oha!!!!!!!!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ŞUUR KAYBI ~ 3 yıl önce
ŞUUR KAYBI 25 Mart 2015, Çarşamba 09:55:56 Alçalışı başlattıktan sonra şuur kaybı yaşamış olamazlar mı? SİZCE..(Cevap) Tabiki her şey olası, zaten CVR ve FDR bulunmuş artık doğrusu kayıtlardan öğrenilecek,ancak bilinçleri alçalışı başlatacak kadar yerindeyse maskelerini takmışlardır diye düşünüyorum dolayısıyla en az ekstra 15 dakikaları olur,(Hypoxia tam etkiside 14 dakika yere çarpma süreside 14 dakika)bunlar sadece tahmin ,kayıtlardan bambaşka şaşırtıcı detaylar çıkabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KAMERA NEDEN YOK ~ 3 yıl önce
Karakutuda CCTV kamera kaydı da tutlamaz mı? Kokpit ve kabine kamera konsa görüntüleride Kara kutuda saklansa. Hatta uçakta internet varsa internet üzerinden realtime yer kontrole bile aktarılabilir. Bu gün belediye otobüslerinde bile kamera kaydı tutuluyor. Uçaklarda niye yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000