07 Aralık 2012, Cuma 09:35:14

BİLAL EKŞİ NELERE DEĞİNDİ?

Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, 7 Aralık Dünya Sivil Havacılık Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı...
  • %100 yerli tasarım yerli uçak yapacağını ilan eden TÜRK HAVA KURUMU (THK) DOA (Design Organisation Approval) sahip olmadan nasıl yerli uçak yapacağına açıklık getirmeli, yada No bullshit!
  • BİZLERDE 7 Aralık "Dünya Sivil Havacılık Günü" NDE EKİM AYI MAAŞIMIZI ALIP BİR KUTLAMA YAPMAK İSTERDİK.
  • Aylardır maaşını alamayan bakımcı arkadaşlarımız varken kim nasıl kaliteli, emniyetli, güvenli ve istikrarlı büyüyen bir havacılıktan bahsediyor anlamıyorum.
  • Sayın Genel Müdür Bey, her şey güzelde bir de kendi kendinizi denetleseniz de, başta var olan çok eski bir Sivil Havacılık Kanununuz olmak üzere, çoğu 15-20-25 yıl önce çıkartılmış Yönetmeliklerinizin, Talimatlarınızın, Genelgelerinizin, üyesi olduğunuz ICAO'nun Annex ve Manueller ile EASA, EUROCONTROL, ECAC gibi kuruluşlara ait yayınların ne kadar gerisinde olduğunu görseniz. Ne kadar iyi olur. Tabii sizi denetleyecek bir üst mercii yok ki, eksiklikleriniz ortaya çıkartılsın. Yani kendiniz pişiriyorsunuz, kendiniz yiyorsununuz. Bu durumu lütfen değiştirin geleceğin Sivil Havacılık Otoritesini ve Sistemini kurun, adınız baş harflerle yazılsın. Sadece müteahhitlere veya sektöre havaalanı yaptırmakla, havayolu veya havacılık şirketleri kurdutmakla havacılık gelişmez. Yani sizin yapacağınız veya SHGM'nin yapacağı asıl en önemli iş, var olan havacılık mevzutlarımızı, çağın şartlarına göre sürekli güncelleştirmek, eksik olanları tespit edip, tek tek yayınlamak ve onları uygulamaktır. Aksi takdirde Sivil Havacılığımızın %100 emniyetinden bahsetmek mükün olamaz.

Bilal Ekşi yayınladığı mesajda:

Sevgili Çalışma Arkadaşlarım;
Sevgili Sektör Çalışanları;

Bildiğiniz gibi 7 Aralık  ICAO öncülüğünde "Dünya Sivil Havacılık Günü" olarak çeşitli temalarla kutlanmaktadır. 

Geçtiğimiz yıl ICAO Başkanı Sn. Roberto Kobeh González'i ülkemizde ağırlayarak bu günü kutlamıştık. Bu yılki temamız ise "Yerli Uçak için Sertifikasyon Zamanı". Bu vesile ile 7 Aralık Dünya Sivil Havacılık Gününü kutlar tüm sivil havacılık mensuplarına emniyetli, güvenli ve istikrarlı büyüyen bir havacılık hayatı temenni ederim.

Bir yılı daha geride bırakmak üzereyiz. Dünyada yaşanan tüm krizlere rağmen Türk Sivil Havacılığı 2003'te başlattığı  büyümesini bu yılda istikrarlı şekilde  sürdürmektedir. Bu büyümenin gelecek yıllarda da devam etmesi ve sivil havacılıkta 2023 hedeflerini aşmayı ümit etmekteyiz.

Bu büyümenin istikrarlı olabilmesinin ön koşulu havacılıkta emniyetin vazgeçilmez olarak inanılıp her şeyin üstünde tutulmasıdır. 2012 yılında  ticari hava taşımacılığında sektörümüzle beraber aldığımız tedbirler ile  uluslararası alanda SAFA puanımızı  Avrupa Birliği üye havayollarından daha iyi noktaya getirmenin mutluluğunu yaşadık.

Genel Müdürlük olarak kadromuzu hem eğitimler ile hem de sektör tecrübesi olan arkadaşlar ile daha da güçlendirmek sureti ile denetimleri daha etkin yapmaya başladık. Bunun önümüzdeki yıllarda faydasını hep beraber muhakkak göreceğiz.Kadromuzda hem sayısal hem de yetkinlik olarak artışları devam ettireceğiz.

2012 yılında sektörümüz yapılan denetimler ve çalışmalar ile bakımdan ,ticari operasyona, uçuş okullarından , genel havacılığa, yer işletmeden, havaalanlarına kadar tüm yelpazede  kurallara uyum açısından daha kaliteli hale geldi ve süreç 2013 yılında her bir alanda artarak devam edecektir. Çabamız  her sahada en iyi olana kadar devam edecektir.
2013 yılında bu yıl olduğu gibi sektörümüzle daha yakın işbirlikleri geliştireceğiz. Çalışma grupları yolu ile  sektörümüzü kendi sahalarında sürecin bir parçası haline getireceğiz. Başarının bir ekip çalışması olduğu bilinci ile sektörümüzü ekibin bir üyesi olarak kabul ediyoruz.

2013 yılında ana hedefimiz: Safety Management System temelinde Havacılık Etiğinin tüm paydaşlarımızca en derinden benimsenmesidir.

Bakanımızın talimatları ile amatör havacılığı geliştirmek, böylelikle de havacılığımızın gelişiminin temellerini sağlıklı bir şekilde güçlendirmek istiyoruz. Havacılığımızın yeni alanlarında atılımlar yapmayı hedefliyoruz.

Sevgili Çalışma Arkadaşlarım;

Sevgili Sektör Çalışanları;

İfade ettiğimiz gibi bu yılki Dünya Sivil havacılık gününü  "Yerli Uçak için Sertifikasyon Zamanı" teması ile kutluyoruz. Ülkemizin 2023 Sivil havacılık hedeflerinden bir olan "kendi uçağını üretme" hedefi doğrultusunda ülkemizde başlatılan çalışmalara önemli bir katkı sunmak için güne uygun olacak şekilde sertifikasyon konusunu sektörümüzle masaya yatırdık. İngiltere'de 72, Almanya'da 67, Fransa'da 27, İtalya'da 21  İspanya'da 19 Onaylı DOA (Design Organisation Approval) yetkili kuruluş varken ülkemizde bu sayının henüz 2 olması  önümüzde almamız gereken mesafenin boyutunu göstermektedir.  Sivil havacılık genel Müdürlüğümüzün Hürküş Projesinde bu süreci başlatmıştır. Yetmişten fazla uzmanın katılacağı  bu günkü çalıştay bu sürece yeni bir ivme kazandıracaktır.

Dünya Sivil Havacılık günü vesilesi ile Türkiye'nin Sivil havacılığında bu ivmenin mimari Sn. Bakanımız Binali YILDIRIM'a bize verdikleri destek ve vizyonları ile teşekkürlerimi arz eder, tüm çalışma arkadaşlarımın ve sektör çalışanlarının günü tebrik eder, başarılar dilerim.


Saygılarımla;

Bilal EKŞİ
Sivil Havacılık Genel Müdürü

BİLAL EKŞİ NELERE DEĞİNDİ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

THK & DOA (Design Organisation Approval) ~ 5 yıl önce
%100 yerli tasarım yerli uçak yapacağını ilan eden TÜRK HAVA KURUMU (THK) DOA (Design Organisation Approval) sahip olmadan nasıl yerli uçak yapacağına açıklık getirmeli, yada No bullshit!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Millenium Master Nedir; Bilen Var mı?... ~ 5 yıl önce
%100 yerli??.. Uçak?.. Millenium Master(info@millennium-aircraft.com) nedir? Projeleri şimdi nerededir? Compact Compositi V. Lo Jacono - M. Dillien (info@compactcompositi.com) ne üretmiştir?
MyTechnic ~ 5 yıl önce
BİZLERDE 7 Aralık "Dünya Sivil Havacılık Günü" NDE EKİM AYI MAAŞIMIZI ALIP BİR KUTLAMA YAPMAK İSTERDİK.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
guest ~ 5 yıl önce
Aylardır maaşını alamayan bakımcı arkadaşlarımız varken kim nasıl kaliteli, emniyetli, güvenli ve istikrarlı büyüyen bir havacılıktan bahsediyor anlamıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Güncel Mevzuatlar=Havacılık Emniyeti ~ 5 yıl önce
Sayın Genel Müdür Bey, her şey güzelde bir de kendi kendinizi denetleseniz de, başta var olan çok eski bir Sivil Havacılık Kanununuz olmak üzere, çoğu 15-20-25 yıl önce çıkartılmış Yönetmeliklerinizin, Talimatlarınızın, Genelgelerinizin, üyesi olduğunuz ICAO'nun Annex ve Manueller ile EASA, EUROCONTROL, ECAC gibi kuruluşlara ait yayınların ne kadar gerisinde olduğunu görseniz. Ne kadar iyi olur. Tabii sizi denetleyecek bir üst mercii yok ki, eksiklikleriniz ortaya çıkartılsın. Yani kendiniz pişiriyorsunuz, kendiniz yiyorsununuz. Bu durumu lütfen değiştirin geleceğin Sivil Havacılık Otoritesini ve Sistemini kurun, adınız baş harflerle yazılsın. Sadece müteahhitlere veya sektöre havaalanı yaptırmakla, havayolu veya havacılık şirketleri kurdutmakla havacılık gelişmez. Yani sizin yapacağınız veya SHGM'nin yapacağı asıl en önemli iş, var olan havacılık mevzutlarımızı, çağın şartlarına göre sürekli güncelleştirmek, eksik olanları tespit edip, tek tek yayınlamak ve onları uygulamaktır. Aksi takdirde Sivil Havacılığımızın %100 emniyetinden bahsetmek mükün olamaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000