15 Aralık 2010, Çarşamba 08:40:16

CHECK-IN ELEKTRONİK OLACAK

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA, uçak yolculuklarında check-in sırasında yolculara verilen ve manyetik özellik taşıyan kağıt uçuş kartı uygulamasına son verileceğini ve tarihi bir adım atılarak uçuş kartlarının da aşamalı olarak elektronik hale getirileceğini açıkladı.
  • LH da mesela internet ten check in yaptiginz zaman eger cep telefonunuz elverisli ise, boarding passinizi sms olarak cep inize yollata biliyorsunuz.. sonra gate de bording control scaner e cep telinizi yanastiriyor... beeepppp duyuyorsunuz.. ve iyi ucuslar.. :-)
  • THY bu uygulamayi coktan beri uyguluyor ama barkod makineleri homebase Istanbul basta olmak üzere belli basli birkac ülkede daha calistirilamiyor. Boarding süresini minimuma indirebilecek bu uygulamanin calismayisi yüzünden yasanan gecikmelerin haddi hesabi yok. Mesela Viyana´dan ucarken cep telefonumdaki barkodu makineye göstererek Avusturya Havayollari´nda boarding yapabiliyorum fakat THY´nin gate´ine geldigimde boarding kartimi basmadigim icin bir dayak yemedigim kaliyor. umarim tez zamanda bir care bulunur.
  • mantıklı bir hareket hem ekonomik olarak firmalar kar edecektir hemde buğday boyu kadarda olsa kağıt tüketimi azalarak ağaçların kesilmesi azalacaktır. bence tam vaktinde duyurulan ve harekete geçilen bir olay
IATA Başkanı Giovanni Bisignani BCBP olarak adlandırılan iki boyutlu bar kodlu uçuş kartı uygulamasının beş yıllık bir program çerçevesinde tüm dünyada uygulanmaya başlayacağını söyledi.

Cenevre'de yıllık Global Medya Günü toplantısında bir açıklama yapan Bisignani " Manyetik uçuş kartları da kağıt biletler gibi müzelerde tarihteki yerini alacak. İki boyutlu BCBP hem basılı olarak hem de mobil cihazlar için olmak üzere iki seçenekli olacak. Bar kodlu uçuş kartları bir önceki uygulama olan daha pahalı ve yetersiz manyetik uçuş kartlarının yerini alacak. 2008 yılında elektronik biletin başlamasının ardından şimdi de elektronik uçuş kartı yolculara hem daha rahat hem de özgür bir seçim yapma şansı verecek. Şimdi iki boyutlu bar kod uygulaması sayesinde uçuşla ilgili bir dizi proses birkaç saniye içinde tamamlanmış olacak" dedi.

IATA'dan verilen bilgiye göre, bar kodlu uçuş kartı uygulamasının yüzde 100 tamamlanmasıyla birlikte uçak yolcuları check-in işlemini cep telefonlarına gönderilen bar kodlarıyla yapabilecekleri gibi, evde ya da kiosklarda, havaalanlarındaki otomatik check-in makinelerinde saniyeler içinde kendileri yapabilecekler. Ayrıca bağlantılı uçuşlar ya da farklı havayolları ile yapılan uçuşlar için yolcular tek bir bar kodlu uçuş kartı alarak yolculuklarını çok daha seri bir şekilde yapabilecekler. Yeni uygulama ayrıca premium olarak adlandırılan lüks sınıf yolculara bir dizi aşamada otomatik geçiş şansı da verirken, güvenlik kontrollerinden çok hızlı geçiş sağlayacak.

KAĞITSIZ BİR UÇAK YOLCULUĞU
Yeni uygulamayla ilgili olarak Bisignani, "Havayolu şirketleri her yıl yaklaşık 2 milyar uçuş kartı basıyor. Basılı iki boyutlu BCBP'ye geçiş beş yıllık bir proje ve yılda 1.5 milyar dolarlık bir tasarruf sağlanacak. Giderek daha fazla oranda havayolu şirketi yolcularına mobil cihazlar aracılığıyla bar kodu almasını sağladıkça kağıtsız bir yolculuğa doğru gideceğiz" diye konuştu.1983 yılından bu yana kullanılmakta olan manyetik uçuş kartları check-in işlemi sırasında hem pahalı printerler gerektiriyor hem de basılan kağıtların yüksek maliyeti nedeniyle hava yolu şirketleri için önemli bir gider kalemi oluşturuyor.

Şu anda mobil cihazlara uyarlanmış olan bar kodlu uçuş kartları 30 havayolu tarafından uygulanıyor. IATA'nın bu kararıyla kısa zamanda bu uygulamanın birçok havaalanında da geçerli olacağı ve birçok hava yolu şirketi tarafından da benimseneceği belirtiliyor.

(Zaman)
CHECK-IN ELEKTRONİK OLACAK

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 7 yıl önce
LH da mesela internet ten check in yaptiginz zaman eger cep telefonunuz elverisli ise, boarding passinizi sms olarak cep inize yollata biliyorsunuz.. sonra gate de bording control scaner e cep telinizi yanastiriyor... beeepppp duyuyorsunuz.. ve iyi ucuslar.. :-)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
THY bu uygulamayi coktan beri uyguluyor ama barkod makineleri homebase Istanbul basta olmak üzere belli basli birkac ülkede daha calistirilamiyor. Boarding süresini minimuma indirebilecek bu uygulamanin calismayisi yüzünden yasanan gecikmelerin haddi hesabi yok. Mesela Viyana´dan ucarken cep telefonumdaki barkodu makineye göstererek Avusturya Havayollari´nda boarding yapabiliyorum fakat THY´nin gate´ine geldigimde boarding kartimi basmadigim icin bir dayak yemedigim kaliyor. umarim tez zamanda bir care bulunur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
mantıklı bir hareket hem ekonomik olarak firmalar kar edecektir hemde buğday boyu kadarda olsa kağıt tüketimi azalarak ağaçların kesilmesi azalacaktır. bence tam vaktinde duyurulan ve harekete geçilen bir olay

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000