11 Aralık 2012, Salı 08:34:56

ERCAN'DA İMZALAR TÖRENLE ATILDI

KKTC'de, Ercan Havalimanı'nın işletme haklarının devredilmesine ilişkin protokol törenle imzalandı.
  • Büyük olasılıkla ikinci bir Bodrum vakası yaşanacak ve terminal yapımı başka şirkete devredilecek. Sosyal konutla havalimanı işletmeciliğini karıştırmamak lazım. Şirketin ihalede belirtilen şart olan havalimanı işletme tecrübesi yok maalesef.
  • İhale şartnamesinde daha önce havalimanı yapmış ve işletmiş olmak vardı. Bu şirket nereyi yaptı ve işletiyor ? Bilen varsa yazsın. Yine bir felaket yaşanacak yıllar yılı bitmeyen bir terminal olacak. İkinci bir Çukurova rezilliği.
  • Güzel bir atılım bence. Artık yeni havalimanımızda A330'ları,A340'ları da göreceğiz inşallah :))
  • Bu şartlarla nasıl işin altından kalkacaklar?Eğer şartlar değişmezse zor. Yeni bir batak proje daha; Bodrum,Çukurova şimdi de bu...

Protokole, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner ile ihaleyi kazanan firmaların oluşturduğu şirketin direktörü Göksel Bodur imza koydu.

Törende konuşan KKTC Başbakanı İrsen Küçük, iktidarları döneminde Özelleştirme yasasının ardından Kıbrıs Türk Petrolleri ve Ercan Havalimanı olmak üzere iki önemli projeye imza attıklarını belirterek, "Havalimanı projesinin de Anamur'dan gelecek olan su projesi gibi önemli bir adım olduğunu" dile getirdi.


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner ise 27 Eylül'de gerçekleştirilen ihalenin Taş Yapı şirketinde kaldığını belirterek, "Yaklaşık 350 milyon avro tutarındaki bu ihale, KKTC'de önümüzdeki 25 yıl içerisinde yapılabilecek en büyük ihalelerden biri olacak" dedi.

Saner, Ercan Havalimanı'nın 29 bin metrekare olan büyüklüğünün 152 bin metrekareye çıkarılacağına değinerek, kontuar sayısının 18'den 62'ye, pasaport kontrol noktası sayısının da 12'den 24'e yükseleceğini bildirdi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun da KKTC'nin artık işletmeci olduğu alanlardan yavaş yavaş, denetleyici ve düzenleyici olacağı alanlara kayacağını dile getirdi.

Atun, havalimanı ihalesi için oluşan konsorsiyumda yerli bir firmanın da bulunmasının KKTC'nin öz sermayesiyle kurulan şirketlerin bu denli büyük projelerde yer alabileceğinin göstergesi olduğunu ifade etti.

Maliye Bakanı Ersin Tatar da çok önemli bir projede tamamlanma aşamasına gelindiğini ve "Mega proje" olarak değerlendirilebilecek böyle projelerin uluslararası camiaya da güzel mesajlar verdiğini söyledi.

Taş Yapı İnşaat Şirketi'nin sahibi Emrullah Turanlı ise KKTC'de de iş üreteceklerini ve taahhüt ettikleri süreden önce bu projeyi tamamlayacaklarını belirterek, havalimanı sayesinde Kıbrıs halkının güzel şeyler göreceğini ve hak ettiği hizmete kavuşacağını kaydetti.

ERCAN'DA İMZALAR TÖRENLE ATILDI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

BJV ~ 5 yıl önce
Büyük olasılıkla ikinci bir Bodrum vakası yaşanacak ve terminal yapımı başka şirkete devredilecek. Sosyal konutla havalimanı işletmeciliğini karıştırmamak lazım. Şirketin ihalede belirtilen şart olan havalimanı işletme tecrübesi yok maalesef.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nasıl iş ~ 5 yıl önce
İhale şartnamesinde daha önce havalimanı yapmış ve işletmiş olmak vardı. Bu şirket nereyi yaptı ve işletiyor ? Bilen varsa yazsın. Yine bir felaket yaşanacak yıllar yılı bitmeyen bir terminal olacak. İkinci bir Çukurova rezilliği.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vatandaşş ~ 5 yıl önce
Güzel bir atılım bence. Artık yeni havalimanımızda A330'ları,A340'ları da göreceğiz inşallah :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bakalım ~ 5 yıl önce
Bu şartlarla nasıl işin altından kalkacaklar?Eğer şartlar değişmezse zor. Yeni bir batak proje daha; Bodrum,Çukurova şimdi de bu...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000